Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Teljesítmény -LED, powerLED (pl. Cree, Luxeon) vezérlése
Lapozás: OK   7 / 142
(#) MolnarG válasza angyalati hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Konkrétan milyen LED-típusról van szó?
(#) Kicsa hozzászólása Márc 2, 2010 /
 
Sziasztok!
Egy kérdéssel jöttem én is ide : Ilyen ledjeim vannak :
Ezeknek hogy lehet megoldani a hűtését? Sajnos az alján csak két kis sáv van és kész. (Anód-katód kivezetés)
Hogyan tudom én ezeket megfelelően hűteni? Mert eléggé melegednek félgőzön is...Tudtok rá valami jó ötletet? Mert az összes ilyesmi lednél amit láttam,van külön hővezető felület ami mehet bordára,stb...
Köszönöm szépen
Üdv Kicsa
(#) Cs.Csaby hozzászólása Márc 2, 2010 /
 
1 kérdés. Ha a LED-ek a megengedettnél 0.2 V-tal többet kapnak károsodhatnak?

Üdv:Csaba
(#) mex válasza Cs.Csaby hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Igen. Sosem a feszültséget kell halálpontosan beállitani, hanem a felvett áramot, ezért ilyen teljesitményű ledeket csak áramgenerátorral szabad működtetni! Ugyanis hiába állitod be a névleges feszültséget, és igy kapcsolod rá, működés közben a led nyitófeszültsége változik, a melegedés hatására csökken, igy azonos bemenőfeszültség esetén nagyobb áram fog átfolyni rajta. A nagyobb áram mégjobban melegiti,még alacsonyabb lesz a nyitófeszültsége-még nagyobb áram folyik-> és túldisszipál, tönkremegy.
Ha viszont csak bizonyos nagyságú áramot engedélyez az elektronika, akkor a feszültség automatikusan beáll, függetlenül a led hőmérsékletétől, igy nem is kell külön foglalkozni vele.
(#) angyalati válasza MolnarG hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Osram Platinum Dragon.

Csaby
Nem. A led annyi feszt vesz fel amennyi neki kell.--ha az áram fix...
(#) Cs.Csaby válasza mex hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Értem.
7.2V-ra kéne nekem egy áramgenerátor, ami 700mA-t enged a ledre és a maximális 3,4V-ot. Tudtok valamiféle kapcsolást hozzá?

Köszi: Csaba
(#) Cs.Csaby válasza Cs.Csaby hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
vagy elég egy, ami mondjuk a 2 sorba kötött lednek 6,8V-ot adja ki,... Jade nem jó az elgondolás. Egy kis dióda vesz fel 700 mA-t. sorba kéne kötni a LED-ben lévő 4 diódát, hogy 700mA-ről mehessen, de akkor meg a max 7,2V nem elegendő nem? (Aksiról szeretném üzemeltetni, ami 1000mA-s.)
(#) Sir-Nyeteg válasza Cs.Csaby hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Üdv!
Tudom neked ajánlani ezt: Bővebben: Link
Eggyel legyél tisztában: általában minden feszültség generátoros, azaz a konnektorban 230V van, elem 1.5V-os, akksi 12V-os. Mindegy, hogy nulla, vagy 5A-t veszel ki belőle. Az áramot a fogyasztó határozza meg.
Áramgenerátoros üzemben:
Az áram fix. Mindegy, hogy rövidre van-e zárva az áramgenerátor, vagy van benne egy fogyasztó. A fogyasztón meg akkora feszültség fog esni, amekkorát ő megkíván. Nem függ az áramgenerátortól.
Kivétel: amikor akkora áramot akarsz kivenni a fesz.generátorból, hogy leesik a fesz-e, ill akkora feszt akarsz kivenni az áramgenerátorból, hogy leesik az árama.
(#) Cs.Csaby válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Tehát akkor mindegy, milyen áramgenerátor, csak a tápfeszre legyen tervezve. Ha mondjuk 500mA-es akkor 500mA-t vesz fel a LED és ha sorba van kettő kötve akkor a nyitófesz körüli érték kétszerese folyik?
(#) mex válasza Cs.Csaby hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Látom nem érted a dolgot....
Ha áramgenerátort használsz, akkor a leden csak annyi áram folyik át, amennyire az áramgenerátor be van állitva. Ha az egy tokban levő chipeket összekötöd sorba, akkor is csak a beállitott nagyságú áram fog átfolyni, de a kapocsfeszültség megemelkedik a szülséges mértékben. Ebből az következik, hogy az áramgenerátor kimenő feszültségének a névleges áramnál nagyobbnak kell lennie a sorbakötött ledek összesitett nyitófeszültségénél. Miután bicajra szereled, és fontos a súly, és a hatásfok, kapcsolóüzemű megoldást keress, ne pedig disszipativ, pocsékló kapcsolást. Az LM317 pedig minden csak nem takarékos. Itt a fiókból megépithető, szellemesen kimunkált kapcsolásokat talá...lő is.
(#) Cs.Csaby válasza mex hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Mostmár értem, köszönöm. Átnyálazom az oldalt.

Üdv: Csaba
(#) MolnarG válasza angyalati hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Ilyen LED-ekkel már volt dolgom, a gyárilag hozzáadott hűtőlemez nagyon jó, csak aztán elfogyott, így én is törtem a fejem a helyettesítésén és végül a mellékletben lévő nyákot csináltam hozzá. Az Eagle alapból betesz egy kis hűtőfelületet a LED alá, ezt mindenképpen meg kell nagyobbítani mert nem elég önmagában. No meg függ attól is hogy hűtőbordára akarod-e szerelni vagy nem.

led.png
    
(#) angyalati válasza MolnarG hozzászólására (») Márc 3, 2010 /
 
Kösz a választ.
Természetesen hűtőre megy, elsősorban pc procibordát, másodsorban 2mm-es alulemezt használok 700mA áram mellett, ledenként 80cm2 felülettel.
Az előző kérdésemben nem hangsúlyoztam eléggé a barkács megoldást és nem érzékeltettem eléggé azt, hogy megerősítést várok az FBS-el való felragasztásra.

Mikor elkezdtem ezekkel a nagyledekkel foglalkozni valakitől azt hallottam -tudom, most áll fel a szőr a hátadon- , hogy a szilikon kiváló hővezető. Namost ismerve a Cs.Csaby által vázolt hőtűrő képességét az FBS-nek én ezt használom közel egy éve. Idáig nem ment tönkre ledem pedig nem kettő darabot használok. Azonban a napokban szembejött velem egy taiwani led adatlapja ahol volt egy üzemihő-élettartam táblázat, az alapján 50C fölé nem kellene engedni semmilyen ledet.
Fogalmam sincs hogyan kell hitelesen hőmérsékletet mérni egy 6mmx7mm led közvetlen közelében de keresek nálam tapasztaltabb embert aki nyugodtan tud ajánlani rögzítőanyagot olcsón és kipróbáltan, miközben sem az Eagle, sem a nyák, sem a felületforrasztás nem járható út és ezen ragasztás jó lenne ha bontható lenne.
Idáig egy emberrel találkoztam aki rendkívül vékony kétoldali ragasztót használ rögzítésre de nincs lehetőségem már tőle megkérdezni a márkát, kísérletezni meg drága... Az Artic Al/Ag Adhesive pont a bonthatóság miatt felejtős, a hővezpaszta meg gyenge kábelezés esetén.
Ha van valami használható ötletetek vagy akár az FBS-el kapcsolatban tudtok bíztatni örömmel venném.

Cs.Csaby
Érdemes átnézned a kerékpáros fórumok világítással kapcsolatos topikjait. Szó szerint led-keresőreflektorokat üzemeltetnek 12V-ról 95% felett. Ha ott nem tudnak neked segíteni konkrét lámpatervekkel akkor sehol.
(#) Cs.Csaby válasza angyalati hozzászólására (») Márc 3, 2010 /
 
Köszi, utánnajárok.
Egy oldalon találtam valami érdekeset, ami szerintem segíthet a problémádon:Thermal Epoxy

Üdv: Csaba
(#) _Gergő_ hozzászólása Márc 6, 2010 /
 
Sziasztok!
Szeretnék egy hordozható lámpát építeni a következő
ledből 2db CREE MC-E 430 lm . Azt hittem hogy elég lesz a tudásom de mégsem kerékpáron is szeretném használni . Áramforrásnak Poweroad motor akkumulátor Y-12N10-3B, M-12N103B 12V 10Ah, Indítóáram: 95A
A led az tuti mer már megvan más még nincs meg
Előre is Kösz: Gergő
(#) _Gergő_ válasza _Gergő_ hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
még ezt tudtam saját tudásomból csinálni
aki tud segítsen
kösszi
(#) lapose válasza _Gergő_ hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Szia!

Bocsi nem igazán értem mi a kérdés?
12V-ról szeretnéd járatni a LED-eket? Milyen színűek?
Az összes chipet üzemeltetni szeretnéd?
(#) _Gergő_ válasza lapose hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
a kérdés az az hogy jó e a bekötés mer nem vagyok benne biztos, nem tudom hogyan kell a * al jelőlt dolgokat kiszámolni, fehér színűek mind a 8

XLampMC-E.pdf
    
(#) lapose válasza _Gergő_ hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Három külön sor LED-ed lesz, Kettőben 3 LED, egyben Két LED lesz. Mindegyik sorhoz külön ellenállás kell, a 3LED-eshez 6.8 ohm-os legalább 1W-os, a két LED-shez pedig 16 ohm-os 3W-os.

led.gif
    
(#) _Gergő_ hozzászólása Márc 7, 2010 /
 
köszönöm szépen
(#) lapose válasza _Gergő_ hozzászólására (») Márc 7, 2010 /
 
Szívesen!
(#) pittyu hozzászólása Márc 10, 2010 /
 
SMD led szalagot szeretnék üzemeltetni 12 V os tápról (AT számítógép tápra gondoltam ) De meg szeretném védeni a nem túl olcsó led szalagjaimat esetleges fesz megfutás ellen, gondoltam varisztort fogok használni. Csakhogy milyen feszültségü kell hozzá. A HE storén találtam PL: JUR 05 N 180 tipusút ami 11 V 18V 100 A . Ez hány voltnál oldaná ki a biztosítékot ?Valaki tudna egy konkrét tipust ajánlani ?
Köszi:pittyu
(#) Cs.Csaby válasza pittyu hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Helló! Megtudhatnánk többet a LED-ekről?

Üdv: Csaba
(#) lapose válasza pittyu hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Szia!

Én inkább szupresszort raknék oda, pl.: Bővebben: Link
(#) pittyu válasza lapose hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Köszi. De még mindig nem tiszta melyik lenne jó. Annyi tól- ig feszkó van...... A gyakorlatban gondolom 14 V még nem károsítaná a ledeket , de ott már verni kéne a biztit.
(#) pittyu válasza Cs.Csaby hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Pesten az Ernő uton vettem. A "hutira.hu" nál megkeresheted a boltot. 5 méteres tekercsben , vagy méterre vágva vehetel. darabolható három ledenként. Vízálló , lemosható szilikon borítása van. Az öt méternek KB: 700 lumen a fény teljesítménye.Nagyon jó, én eredetileg "led fénycsövet akartam venni.
(#) lapose válasza pittyu hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Belinkeltem a konkrét típust! Az 12V-ra jó!
(#) pittyu válasza lapose hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Köszönöm, nemsokára rendelem is.
(#) _Gergő_ hozzászólása Márc 11, 2010 /
 
Sziasztok a képen látható elrendezéshez szeretnék
képletet kapni, mer a táp ellátás még bizonytalan hogy
mit tudok szerezni.

képlet.JPG
    
(#) lapose válasza _Gergő_ hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Szia!

Tessék: Bővebben: Link
Következő: »»   7 / 142
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem