Fórum témák
» Több friss téma |
Adottak a sztereó potik de nekem nincs egy darab olyan sem ami rendesen egyformán szabályozna .
Szeretnék erre valami módszert ami tartós és olcsón kivitelezhető.Erősítőbe lenne! Alap gondolatom az lenne hogy fogok egy forgókapcsolót ami két áramkörös és r-tagokkal a kapcsolón körbe leosztom a jelet de az a baj hogy max hat állású kapcsolót lehet kapni azt meg keveslem . Ötlet?
Ezt már megcsináltam...Tévedés, van 36, 50, söt 100 állású jackley is. A rugóját kellet alaposan gyengítenem, hogy működjön. De mondok mást! Vannak olyan cégek akik gyártanak kiváló együttfutású potikat: pl alpine (asszem)
csatoltam... (az ellenállások pontos értékét tűreszelővel állítottam be és lakkal fixáltam)
Alpine potikat sztem ne emlegesd itt köreinkben
Hacsak vki nem milliomos, hogy több tízezret ki tudjon adni egyetlen alkatrészre...az Alpine talán a legdrágább cuccokat gyártja a világon. Na persze minőségi mind egytől-egyig, de én biztos, hogy nem vállalnék be olyat...akármilyen erősítőről is legyen szó.
Akkor nem rossz felé gondolkodom .
Aranyos az a rengeteg ellenálás!
A 48 db véglegeshez átválogattam kb 400 db-ot és ebből kb 30 db-ot a kukába szerelte be mert túlreszeltem.
Digitális "potival" is megoldható lenne ez a feladat, gondolok itt a:
[link=http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic.php?id=536]- Végállás nélküli potméter / (#7567) _JANI_ -[/link] Idézet: ...„A megfelelő digitális potméter típusa lehet szerintem az MCP41xxx, ez egy egypályás potméternek felel meg. "MCP41010 = 10k; MCP41050 = 50k; MCP41100 = 100k."” Van egypályás /mono/, és kétpályás /sztereó/ chip is. Persze a többit is érdemes elolvasni!!!
És a link: Végállás nélküli potméter
És még van egy nagyon jó tolajdonságuk, hogy nem kopnak el!!!:finom:
Ezzel többe kerülne a hús mint a leves.
Megnézegettem a nyomógombos DS1669-et is de hogykerülhet ennyibe?majdnem 5000huf .
A X9C103 =10K; X9C503 =50K; X9C104 =100K is szóbakerülhet mint alternativa.
/ X9C102 - X9C104 / Elvileg csak az enkóder tárcsa kell hozzá, ami a léptető impulzusokat adja. Szerintem ezzel egyszerűbb megépíteni, és az ic ára 1600HUF körül mozog...
rendelj ingyen a maximtól, nekem már van 4 db
Hi!
Analog sztereo potik válogatása ... Neki ülsz boltba válogatni ... időm lesz rajzolok 1 válogató célműszert ... 1szerű
itt van egy ez is olyan, 16 állása van és 800-1000 Ft-ből megvan, ha komolyat akarsz akkor és is tudom ajánlani hogy rendelj a maximtól egyet kettőt
itt link: http://bss.fw.hu/index.php?id=206
bocsi most nézem rosszul linkelte
keresd meg az oldalon a digitális menüpont alatt a digitális potméret bocsi a hibáért
No itt a rajz ami nem más mint 1 híd potikbol .
Középső csúszka kivezetésekre 1 multimetert kötve. Tápláló fesz is szinte mindegy ... lapos elem vagy ceruza. Ahogy tolódnak a csuszkák és köztük ellenállás-különbség jön létre úgy változik a multiméteren a feszültség. Ha tökéletes az 1üt futásuk akkor 0 voltnak kell lennie mindig.Ha meg nem akkor +/- feszültségek jönnek létre a csuszkák kimenetein. Jóválogatást ... és türelmes eladókat! Na jó MAXIMmal ólcsóbb és egyszerűbb és gyorsabb. ja és elvileg lézer trimmereltek.... ...
Helyesbítem a hozzászólásod Jani.
A végállás nélküli potméterek igebis eltudnak kopni. Több drabot is cseréltem már AIWA hifikbe,egyébb hifikbe,és nem utolsó sorban autó magnókban: Audi concert, Pioneer. Nem sokat bírnak ki. A jellemző rájuk hogy ha kikopik akkor csak egy irányba vezéretl mindegy hogy merre tekered, csak fel vagyle halkul. Bár léteznek opto kapus ien szabályzók ,azok nem kopnak ki, mert nincs minek,de ami a müszaki készülékekben van manapság az egyszerő kopos végtelen poti. Rem azé nincs harag?
Teljes mértékben igazad van!:yes:
Ha én építenék egy komolyerősítőt, azt valószínűleg ezekkel a digitális potikkal, és az optos jeladóval tudnám elképzelni.
Én találtam valamit ami esetleg megoldhatná a sztereó poti kérdését! Egy jó régi könyvben leltem rá. Rádió és televízió műszaki alapismeretek kézikönyve a címe. ajánlom mindenkinek mert van benne pár jó dolog.
Jó Jó, csak mégsem ... ....
X darab fetet kell ÖSSZEválogatni Xdb csatihoz azonos karakterisztikával rendelkezzen !!! ... amúgy jó lenne.
No de én csak két csatornát akarok szabályozni.
Ahhoz csak két fet kellene? Mekkora táp kell ennek?Illetve most akkor minden fet elé kell tranyó?
Természetesen! Ahány csatorna annyi FET. Hogy mekkora táp kell neki..... sajnos élőben nem tudtam még kipróbálni de szimulációban megy 5V-ról is, meg 12V-ról is ugyan úgy. Szerintem ha van előerősító fokozat is, akkor az után kellene bekötnöd és akkor simán el lehet hagyni azt a tranyós vackot az elejéről. "Itt egyetlen feltételnek kell teljesülnie, hogy a négy(jelen esetben kettő) FET-nek azonos szabályozási karakterisztikájúnak kell lennie. Hátránya a kapcsolásnak, hogy kb. 50...100mV-os jelet képes csak torzításmentesen feldolgozni" írja a könyv. Potméternek meg berakhatsz CERMET típusút, igaz az elég drága, de nem kopik úgy mint a mezei. Anno a régi Kenwood erősítőmbe is hasonló módon volt megoldva a hangerőszabályzás.
Előerősítőstül gondolta a szerző?
Mert akkor az nagyon karcsú.
Sajnos ennél több konkrétumot nem írt le, de valószínű hogy azzal a BC182-vel együtt ennyi a tudása. Megpróbálok keríteni valahonnan ilyen BF244-et és majd meglátjuk.
hát felforgattam az egész készletem, de ilyen tranyót nem találok sehol. Kapcsolótanyóktból viszont tengert lehet fakasztani annyi van. De találtam egy TDA1524A nevezetű IC-t. ezzel frankón meg lehet oldani és még plusz szolgáltatásokat is kínál(előerősítő,balansz,magas,mély) a hangerőszabályzáson kívül. És az ára sem vészes.
A Hobby Elektronika "97/8-as számában benne van az egész leírás, kapcsolás és nyák. A FET-es dolgot meg szívem szerint hanyagolnám. össze raktam mégegyszer szimulátorban, és tényleg elég vacak.... és még a rajz is rossz. A BF244 nem is lenne jó oda. Ha érdekel akkor a kapcsolást el tudom küldeni de a nyákrajz már nincs meg sajnos.
No abból az ic-ből nem kérek köszi!
Valami egyszerű alternatívát keresek ! Kopasz végfokra kellene!
Akkor tárgytalan. Sajnos más ötletem nincs. de azért még gondolkodom. A poti lehetne CERMET, azok jó minőségüek, de nem tudom hogy van e belőle sztereó is. És nem valami olcsak.
No emberek találjunk márki valami okosságot a hangerőszabályzásra .
Nos a forgókapcsoló mellet döntöttem de van egy problémám.Mégpedig hogy van egy üres állása középen olyankor üres úgymond bemenethangja van csak mivel nincs semmivel leterhelve ott a bemenet.
Ebből jön egy kérdés hogy mi van akkor ha mondjuk fordítva kötöm be a hangerőt úgy hogy a bemenet egy ellenáláson keresztül megy a poti közepére a tetejéről meg megy ki a jel.Micsoda hülyeségekkel játszok mi?
Szerintem is csak az IC-s vagy a drága potis megoldás a nyerő. Amúgy pl egy LM1036 500 Ft, egy mono poti 200 Ft. Meg hozzájön a sok hülyeség, és akkor 1000 Ft-ból van egy IC vezérelt sztereo hangerőszabályozód, szerintem ennél nem találsz jobbat.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |