Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   72 / 195
(#) reloop válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
Üdv! A 48V relé adatlapja: Bővebben: Link
A lényege: 36-62V között van a működési tartomány. A nálam lévő példány 28V-on behúz. Az 5k tekercsellenállás miatt választottam.
(#) steelbird válasza reloop hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
Rendben, köszi. Ez a lényeg, működni fog vele.
Ha esetleg valami gond lenne, jelezd.
Az alapkapcsolás működik, ezt viszont csak Tinában ellenőriztem.
Ott teljesen hibátlan. Az egyenfeszültséget figyelő résszel nem lesz gond, esetleg a bekapcsolási időzítés időtartama térhet el egy kicsit a szimulálttól, a B-E átmenetek nyitófeszültségének eltérése és a pufferelkó szivárgási árama miatt, de az sem lesz számottevő szerintem.

Jelezd, ha elkészült a deszkamodell, kíváncsi vagyok az eredményre!

Üdv!
Steel.
(#) steelbird válasza (») Júl 5, 2011 /
 
Rendben főnök!

Egyébként nem értem, miért kellett ennyire belekötni a 40V -ba, és a hozzá való relébe, mikor 2-szer leírtam, hogy reloop így kérte a rajzot.
Ezért írtam, hogy Alkotó kötözködős kedvében van...

Peace!
Steel.
(#) emmzolee válasza steelbird hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
Amikor leterheled a végfokot. és esik a feszültség mindenhol. Akkor is megfelelően fog ez működni?
Jó lenne tesztelni.
(#) reloop válasza emmzolee hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
Dolgozok rajta, jelentkezni fogok az eredménnyel.
(#) emmzolee válasza reloop hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
szerintem kellene elé csinálni valami tápot, hogy tápfüggetlenül tudjon működni.
Ahogy KD mester is csinálta a sajátjában.
Kép alul:
(#) reloop válasza emmzolee hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
A kapcsolás alap célja, hogy pillanatnyi hálózatkimaradásra a késleltetés újra induljon.
(#) steelbird válasza emmzolee hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
Nekem még sosem okozott gondot a tápfesz ingadozása ennél a védelemnél.
De tényleg az a korrekt, ha stabil tápja van.
(#) steelbird válasza reloop hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
A hálózat kimaradását a váltófeszültség meglétével ellenőrzi a kapcsolás, tehát ígyis-úgyis kimarad a váltó, ami lekapcsolást eredményez, függetlenül attól, hogy teljesen külön tápja van, stabilizált, vagy sem...
(#) proli007 hozzászólása Júl 5, 2011 / 12
 
Hello!
Hogy legyen egy kis "vita indító", felteszek ide egy védelem rajzot. Az alapötlete már közel 30éve működik a QUAD405-ömben. Éppen ki lett egészítve egy ventilátor vezérléssel és egy hőfok védelemmel.

- A bemenőköre kísértetiesen hasonlít az általánosan ismertre, de működési elvében még is csak egészen más. Az áramkör tulajdonképpen azt figyeli, hogy az erősítő kimenete, ha valamelyik feszültségoldalra kitér a vezérlés hatására, akkor visszatér-e 50ms-on belül. A 10Hz alsó határfrekvenciát feltételezve. (Avagy minimum 50ms-onként a jel átmegy-e a nullponton.) Mert ha nem, akkor a védelem leold.
- Az AC figyelés is hasonlóan működik. Mert a váltófeszültség 20ms-onként kisüti a C4 kondit. Ha a váltó 50ms ideig nem jelenik meg, akkor szintén működésbe lép a védelem.
A megoldás előnye, a galvanikus elválasztás, így nincs gond, ha az erősítőben a +- tápfeszültséget két külön Greatz állítja elő. (mint hogy már volt vele többször gond..)
- A bekapcsolási késleltetést R9 és C3 biztosítja. Jelenleg 6-7sec között van.
- Az áramkör tápfeszültségét a végfok tápjából nyeri (kivétel a ventilátort működtető feszültséget). A Z1 dióda, és a Q6 tranyó stabilizálja a relé feszültségét, így a 24V-os relével, az áramkör 30..60V tápfeszültség esetén változatlan lehet.
- A borda hőmérsékletét egy 10kohm-os termisztor figyeli, és PWM módon szabályozza a vennti fordulatszámát. A PWM frekvencia a C8-al állítható be a számunkra megfelelő értékre. (Nem túl szerencsés a PWM vezérlés, mert lassú freki esetén "lökdösi" a ventit, míg magasabb freki esetében hallani a PWM jelet. De átalakítható analóg üzemmódra is, ha R22 és C8 alkatrészeket elhagyjuk. Ekkor a Fet-re esetleg hűtőborda kell.)
- Ha a ventilátor már nem tudja ellátni a feladatát, akkor a borda tovább melegszik, és működésbe lép a hőfokkomparátor. Ez szintén aktiválja a védelmet, lekapcsolja a hangszórókat (terhelést) a végfokról.

Körülbelül ennyi a működési elmélete. Gondolom sokan eltúlzottnak fogja találni a megoldást, de tőlem ennyi telik. Gondolatébresztőnek, de esetleg ne adj ég után-építésre, azért alkalmas lehet a kapcsolás.
üdv! proli007
(#) steelbird válasza proli007 hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
Nem rossz!
Ez aztán a maximalizmus! Bonyolultabb a védelem, mint a végfok.
Jó!!
(#) kistotti01 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
Hello!
Ez nagyon jónak hangzik. Minden ami kellhet egyben, egy panelon. Mostanság tervezgetem a Quad405 megépítését. Trafó, hűtőborda már megvan. Most keresgettem a megfelelő védelmeket, ventilátorszabályozást. De, hogy most erre rábukkantam, valószínű erre teszem le a voksot...
(#) reloop válasza proli007 hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
Eltartott egy darabig, mire megértettem a működését. Minden eddig támasztott kritériumnak megfelel :kalap:
Köszönöm, hogy közrebocsájtottad.
(#) kistotti01 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
Hello!
Körülnéztem itthon a 24V-os reléim között és ilyet találtam. Ez hasonlítt a kapcsolási rajzodban szereplőhöz, ezért kérdezném, hogy méretileg beleillene -e a panelba?
(#) proli007 válasza kistotti01 hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
Hello!
Ha csak hasonlít az kevés. A pontos méretek kellenének. De ha megadod a méretét, típusát és van róla adatlap, vagy pontos méret, akkor betervezhetem neked ha gondolod. Egyénként meg kinyomtatod a rajzot, és rápróbálod a relét..
üdv! proli007
(#) szamóca válasza proli007 hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
A lábak méretkiosztása stimmel, de ez foglalatba való, és nem panelbe építhető. Ezért vagy vesz egy nyákos reléaljzatot, és azt használja, vagy igen-nagy forszemeket és furatot kell tervezni, készíteni.
(#) kistotti01 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
Hello!
Amit linkeltem honlapot ott írnak pontos méretet, típust, továbbá ott van a katalógusa. De linkelem mégegyszer: Bővebben: Link
Üdv.: Kistotti
(#) kistotti01 válasza szamóca hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
Megmondom őszintén nyákos reléaljzattal még sosem találkoztam. Dín sinre szerelhető aljzatom van hozzá, de hát az nem ide való. Van egy doboznyi relém, mindenféle kivitelbe, de pont ilyen nincs. Végülis mindegy nem bonyolíttom a dolgokat, majd ha veszem meg a panelhoz az alkatrészeket, akkor veszek bele illő relét is.
(#) steelbird válasza kistotti01 hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
Itt van egy nyákba ültethető reléfoglalat, de van ott a HQ -nál több is.
Szerintem, ha rendelsz, nézz szét ott relé ügyben, de itt a HE Store -nál is vannak jó áron relék, úgy láttam.
Amit linkeltél, az drága ezekhez képest.
(#) Alkotó válasza kistotti01 hozzászólására (») Júl 5, 2011 / 1
 
Jó lesz ez. Kicsit ügyeskedni kell, hogy a lábakhoz való "hosszúkás lyuk" elkészüljön, de simán megoldható.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
És egy fotó, amit nem tudtam bemódosítani. Már a látvány is meggyőző egy ilyen relénél.

PIC06326.JPG
    
(#) reloop válasza emmzolee hozzászólására (») Júl 6, 2011 /
 
Kezdem gyanítani KD mester kapcsolásában a feszültség stabilizátor szerepét. A feszültség ingadozása esetén az 1k -n folyó áram változik, ezáltal ha kis mértékben is de változik a 15V zener diódán eső feszültség, miközben a 100µF feszültsége alig módosul. Szélsőséges esetben a tranzisztor lezárhat.
Ilyen probléma Steel kapcsolásában nem merülhet fel.
(#) kistotti01 válasza steelbird hozzászólására (») Júl 6, 2011 /
 
Hello!
Igazából amit linkeltem relét, azt úgy kaptam ingyen ismerőstől és elég sok van belőle, meg még ezen kívül elég sok fajta. Azért szoktam ezekből gazdálkodni. Egyébként ennek a reléfoglalatnak az árából kijönne egy panelba forrasztható relé, szóval nembiztos hogy megérné.
(#) kistotti01 válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 6, 2011 /
 
Hello!
Látom nem csak én vagyok ilyen helyzetben. Ezzel a hosszúkás lyuk elkészítésével nagyon jó ötletet adtál, még a nyákot sem kell modósítani. Panelfuróval nem fog gondot okozni az elkészítése, hiszen vannak hozzá különféle maró, csiszoló kiegészítők, azzal pillanatok alatt elkészíthető.
(#) reloop válasza steelbird hozzászólására (») Júl 6, 2011 /
 
Helló! Megnyákoltam a rajzot hővédelem nélkül. Remélem egyezik.
(#) reloop válasza steelbird hozzászólására (») Júl 6, 2011 /
 
Üdv! Elkészült a nyákterv, hővédelem nélkül. Remélem egyezik a rajzzal. Kezdő vagyok a nyáktervezésben, minden észrevételt szívesen fogadok.
(#) MD_Pepe válasza reloop hozzászólására (») Júl 7, 2011 /
 
Szia! Nagyon szép lett a terv, én csak egy apróságot látok benne: a relé és az 1N4148 csatlakozásánál van egy hegyes szögű csatlakozás. Ezt tudtommal kerülni célszerű. Üdv: Pepe
(#) steelbird válasza MD_Pepe hozzászólására (») Júl 7, 2011 /
 
Jobbról a második tranzisztornál is van egy.
Attól még működik, maradhat így is szerintem.
(#) steelbird válasza reloop hozzászólására (») Júl 7, 2011 /
 
Jó lett!

Nekem az a bajom, hogy feleekkorába csinálok mindent, jól összesűrítve az alkatrészeket...

Nem látok rajta elkötést, szerintem jó lesz.
Esetleg a forrszemek méreteit az alkatrészlábaknál lehetne növelni, ahol elfér a nagyobb.
Jobban bírja a forrasztást, ha nagyobb a felülete. Nem egyszeri forrasztásnál van jelentősége, hanem akkor, ha esetleg cserélni kell majd valamit a panelon.

Talán még azt a plusz 1N4148 -at rátervezheted, ami a zénerrel párhuzamosan kellhet, ahogy írtam az üzenetben.
(Az ROUT fóliát lehetne a relé üres lábai között vinni)
(#) steelbird válasza reloop hozzászólására (») Júl 7, 2011 /
 
Még egy apró észrevétel:
Ha a két db 220µF -os kondit rögtön az egyenszint figyelő tranzisztorok mellé teszed, akkor a végfok kimenetekről nem kell olyan hosszú fólián vinni a jeleket a 47 kOhm -okra, mert azok mehetnek a CP alá, vízszintesen.
A nagyjelű rész minél rövidebb fóliákon legyen jelen szerintem. Nagyfrekin egy ekkora hosszú fólia már antenna, ami gerjedésre hajlamos végfok esetén már elég a visszacsatoláshoz.
Következő: »»   72 / 195
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem