Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolási rajzot keresek
 
Témaindító: Kallai Csaba, idő: Márc 11, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   169 / 375
(#) soos csaba hozzászólása Jún 29, 2011 /
 
Köszönöm szépen a segítségeteket. Már meg oldódott a probléma, a rajz az egyik kollégámnak kellet, de ő már szerzet valami egyszerű rajzot valami két relével működik, és azzal kivitelezhető a dolog.
(#) mat777 hozzászólása Jún 29, 2011 /
 
Szép jó napot mindenkinek!
Keresnék a kapunyitómhoz kapcsolási rajzokat programozást vagy valami vezérlést ! A kapu működött előtte be volt szerelve de át kell programozni és sajnos nincsenek meg a papírjai valaki tudna nekem segíteni? Típusa Telcoma K100 (M8K100e)
(#) ApartMAN hozzászólása Jún 30, 2011 /
 
Sziasztok.

Egy olyan problémával fordulok hozzátok, hogy:

Egy ismerősöm dadog és szeretne egy olyan szerkezetet amelybe ha beszél akkor a kimenetén egy kicsi késéssel jelenik meg az a hang.
Arra gondoltunk, hogy 2 darab dallamcsengőt összerakunk és egyszer az egyikbe utána meg a másikba beszél. Ezt a kapcsolást gondoltuk: http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/hangrogzito-dallamcsengo.html

Az lenne a kérdésem, hogy hogy csináljam meg, hogy egyszer az egyik máskor meg a másik menjen?
Egy bistabil multivibrátor jó lenne erre a célra?

Vagy valami jobb ötlet?

Köszönöm szépen előre is a segítségeteket.
(#) lajos1969 hozzászólása Júl 7, 2011 /
 
Sziasztok!
Egy olyan egy erős fényű ledet villogtató áramkört keresek ami egy 2032-es 3 V-os gombelemről legalább egy évig működik./ha tovább az még jobb/
Ezt megépítettem de csak egy hónapig működött.
http://www.friweb.hu/pgkislap//page.php?15
A 74HC14N Ic helyett 74HCT14E-t raktam bele. Lehet, hogy ez a probléma?
Előre is köszönöm a segítségeteket!
(#) sipipapa válasza lajos1969 hozzászólására (») Júl 7, 2011 /
 
Köszöntelek lajos1969 !
Valószínű, hogy a kapcsolás hibátlan, de az erősfényű LED fogyasztása nem a számítógépek 3V 210mA/h lítium-
ion eleméhez méretezett. Ott tovább használható, mint 1
év a BIOS memória elhanyagolható fogyasztása miatt.
Tapasztalatom szerint (villogó áramkört leddel ,bármilyen
egyszerűnek tűnik a kapcsolás) 1 éves használati időre 1db gombelemmel, reménytelen építeni.
Esetleg induktív töltővel tölthetsz egy 3V akkut, mint azt
az elemes fogkefék használják.
(#) proli007 válasza lajos1969 hozzászólására (») Júl 7, 2011 /
 
Hellol!
Talán nem véletlen. Hogy meddig fog villogni, az a telep kapacitásától, a kivett energiától (töltésmennyiségtől) és a felvillanások sűrűségétől fog függni.
- Tekintve, hogy egy nagy fényerejű Led vagy fehér, vagy kék, nem elégséges számára a 3V feszültség. Ezért ez a kapcsolás is feszültség emeléssel állítja elő a szükséges pluszt.
- Ezt a feladatot a C2 kondi végzi, amit ciklikusan fel kel tölteni, és a Led-re sütni.
- Amint a kapcsolásból látható, az 1µF és a 10Mohm végzi az időzítést. Így a kapcsolás, kb. 10 másodpercenként villan fel. Ez egy év alatt, hozzávetőlegesen 3millió felvillanást jelentene.
- Ha a kapcsolás hozzávetőlegesen megkétszerezi a 3V feszültséget és ebből le jön a Led kb. 3V-os nyitófeszültsége, akkor a 75ohm-os soros ellenállásra 3V/75ohm=40mA csúcsáram jut.
- Ennek az áramnak kellene folyni kb. 10msec ideig, amíg a 10kohm ki nem süti az 1µF-os kondit. De közben a C2 kondi is veszt a töltéséből, ezért a Led áram folyamatosan csökkenni fog. Gyakorlatilag ha a 10ms időre a csúcsáram felével számolunk, sokat nem tévedünk.
- Tehát hozzávetőlegesen 20mA áram fog folyni a Led-en 10ms ideig egy felvillanásra. Tehát egy felvillanáshoz szüksége töltésmennyiség 20mA*10ms=0,2mAsec. Egy év alatt ez a három millió felvillanás miatt 600000mAs, vagy is 166mAh töltésnek felelne meg.
- A töltő kondenzátorral is baj van, mert a töltése közben a fele energia hővé alakul R3 és R4 töltőellenállásokon. Vagy is közel kétszeres energia kell a kondi töltéséhez, mint amit Ő tárolni képes.

Nos egyszerű kis fejtegetéssel, ennyit kellene tudnia minimálisan a telepnek, mert a veszteségeket még nem is számoltuk..
üdv! proli007
(#) lajos1969 hozzászólása Júl 7, 2011 /
 
Köszönöm a válaszokat akkor reménytelen a dolog?
(#) Kovács Tibor hozzászólása Júl 7, 2011 /
 
SZiasztok!
Olyan órát szeretnék építeni közös anódos 7szegmenses kijelzővel amelyik a hőmérsékletet is méri.
Felváltva jelezné az időt és a hőfokot.
Tud valaki ilyen kapcsolási rajzot? ...köszi
(#) qvasz2 válasza Kovács Tibor hozzászólására (») Júl 7, 2011 /
 
Van keresőnk.
hőmérő
(#) Kovács Tibor válasza qvasz2 hozzászólására (») Júl 8, 2011 /
 
Köszi! De balga vagyok, én ezt nem találtam.
Most már csak azt kellene tudnom hogy ki foglalkozik PIC programok égetésével? Vagy ha van PICKit2-m akkor én is megtudom csinálni? (most akarok beszerezni egyet)
(#) Sebi válasza Kovács Tibor hozzászólására (») Júl 8, 2011 /
 
Igen, meg tudod - ott van a kapcsoláshoz a .hex állomány a beégetéshez.
(#) Krisz015 hozzászólása Júl 8, 2011 /
 
Sziasztok!


Egy olyan kapcsolást keresek amivel 2 db 1.2 voltos 1200 mAh-s akkumulátorral működtetni tudok 4 db fehér és 4 db piros LEDet. A ledek párhuzamosan vannak kötve. Az akkumulátorok pedig egy elemtartóban vannak, ahol sorosan vannak kötve, szval 2.4 V a tápfeszültség. A választ előre is köszönöm!
(#) IMi hozzászólása Júl 8, 2011 /
 
Sziasztok!
Az ITT feltett kérdésemre kadarist linkelt egy oldalt ahol egy fázissorrend figyelő kapcsolás van. Most eljutottam oda, hogy az ák-t megépítettem és működik is, csak a fesz. osztó ellenállásai melegednek.
Mellékelem az általam megépített rajzot, melyen szerepel proli007 kiegészítése.
Megkérnék valakit, segítsen méretezni az R1,2,3 és esetlegesen a R4,5,6 ellenállásokat értékre és teljesítményre is.
Köszönettel : IMi
(#) kadarist válasza IMi hozzászólására (») Júl 8, 2011 /
 
Duplázd az ellenállások wattszámát és így nem fognak annyira melegedni. De mit jelent ez a melegedés? Sütősre melegednek?
(#) IMi válasza kadarist hozzászólására (») Júl 8, 2011 /
 
Szia!
Igen rövid idő alatt fűtőtestté váltak....
Valamit nem 10V-os, ha nem 12V-os zéner került bele (ez van a fiókban). Az R1-R4 alkotta feszosztó méretezésére lennék kíváncsi, de benne van a képben a zéner, na nálam ez borítja a dolgot, mert ugye a zéner ellenállása a feszosztó felső tagja is egyben. A (pici) tudományom eddig terjed...
Külön külön nem gond számolni, de így egyben, nem tudom mire is kell számítani.
(#) proli007 válasza Krisz015 hozzászólására (») Júl 8, 2011 /
 
Hello!
A piros Led-eket még csak-csak lehetne működtetni az aksiról, de a fehérhez már feszültségnövelő (DC-DC konvereter) kell, mivel azok nyitófeszültsége kb. 3,2V.
De a pirosakat a fehérekkel nem lehet párhuzamosan kötni, mert csak a pirosak fognak égni.
Kivétel, ha mindegyiknek (legalább Led csoportnak) saját előtét ellenállása-áramgenerátora lenne, és a táp 3,6V felett lenne.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza IMi hozzászólására (») Júl 8, 2011 /
 
Hello!
A helyzet a gyakorlatban nem ennyire komplikált.
- Célszerű, hogy - ha már egyetlen fázis megvan - akkor is el tudja látni a Led-et árammal az előtét ellenállás. Ami itt kb. 20mA.
- A 230V feszültség oly magas, hogy az mellet a 12V mínusz el is hanyagolható. Így a teljesítmény 230V*20mA=4,6W ami viszont már szépen fűt.
- Az ellenállás 230V/20mA=11,5kohm lenne. De mivel a dióda csak az egyik félperiódust engedi át, ennek fele szükséges. (Mert ugye egy félperiódus alatt kétszer akkora áram kell, hogy meglegyen az átlag 20mA) Tehát egy 5,1kohm/5..10W-os ellenállás kel bele.
- Ha a Led nem ég, akkor az átlagáram a zéneren fog folyni. De a zénerrel párhuzamos ellenállás nem rúg labdába. Arra csak azért van szükség, hogy amikor a dióda zárva van, (vagy fázis kimaradása esetén) a logikai kapu határozott "L" logikai szintet kapjon. Vagy is ekkor lehúzza a bemenetet. De a 120uA árama a 20 mellett elhanyagolható.

De célszerű a kapcsolásban egy kisáramú, nagy fényerejű Led-et alkalmazni, akkor nem szükséges a működéshez sem ekkora teljesítmény. Természetesen R8 ellenállást is a Led és tápfesz szerint kell megválasztani. (A 12V miatt már most célszerű 510ohm-ra cserélni)
üdv! proli007
(#) proli007 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 8, 2011 /
 
Nem tudtam már módosítani..
De ha a zéner katalógusban megadott dinamikus belsőellenállására gondolsz, akkor az egy félreértés.
Mert ez alapvetően a stabilizálás számításához szükséges. (Rd=dU/dI vagy is megmutatja, hogy egy adott zéneráram változása, mekkora feszültségváltozást hoz létre a zéneren.)
Egyébként a zéner a feszültségosztó alsó tagja, nem a felső..
üdv! proli007
(#) IMi válasza proli007 hozzászólására (») Júl 8, 2011 /
 
Szia!
Köszönöm kimerítő válaszod.
A kapcsolás lényege, hogy csak abban az esetben fog világítani a led, ha minden fázis megvan és helyes a sorrendje is. A feszosztó felső ellenállására gondoltam én is, amely elgondolásom szerint az elemi zéner diódás stabilizátor soros ellenállása is egyben. De akkor ez nem így van...
A led ellenállása természetesen cserélve, csak a rajzon maradt..
Köszönöm, legközelebb csak hétfőn tudok vele foglalkozni ...
(#) proli007 válasza IMi hozzászólására (») Júl 8, 2011 /
 
Hello!
Ha a Led csak akkor világít, akkor a Led 20mA áramát szétoszthatod a három ágra. De mivel a három fázis 120 fokban van egymással, a fázisonkénti áramot kb. 0,6-al kell szorozni a 20mA-hez képest. És úgy számolni az előtétet.
üdv! proli007
(#) IMi válasza proli007 hozzászólására (») Júl 8, 2011 /
 
Rendben, köszönöm!
(#) Krisz015 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 9, 2011 /
 
Azt értem, hogy nem lehetne párhuzamosan kötni a két fajta LED-et.....Sajnos rosszul fogalmaztam meg. Olyan DC-DC konverter kapcsolás kellene, ami azt a 2.4 Voltot átalakítja 3,6 Volttá...
(#) proli007 válasza Krisz015 hozzászólására (») Júl 9, 2011 /
 
Hello!
Én ugyan sorba kötném a négy Led-et. De Skory-nál találsz olyan kapcsolást, ami 1,5V..6V működik. Persze kísérletezni kell..
üdv! proli007
(#) Krisz015 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 10, 2011 /
 
Köszönöm! Próbálkozom...
(#) Holubek hozzászólása Júl 11, 2011 /
 
Sziasztok! Tudna nekem valaki egy Trakis hobbív gépről rajzot, faterom szétszedte még régen, de nem tudom hogy volt összekötve és hiányzik e még valami belőle. Csak a trafó van meg a primer felét megoldottam a szekunderrel nem boldogulok. 4 vezeték, középsők összekötve és asszimetrikus szekunder tekercs. Képek alul, ilyen fajta volt.
(#) Holubek válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 11, 2011 /
 
Szia! Ezen már túlvagyok, meg jónéhány oldalon is, csak nem találtam meg amit keresek, azért kérdeztem, hátha valakinek van ilyen otthon, vagy legalább rajza. De lassan rájövök, legalábbis remélem. egyébként 0V- 42V-nál kötve és 8V kimenete van. Gondolom a 0 és 8V a két "kimenet" így van meg az 50V.
(#) sanykaraj hozzászólása Júl 11, 2011 /
 
Üdv egy lanicó l 818e típusú erősítőhöz keresek kapcsolási rajzott de főleg a a hangszín szabályozója érdekel
(#) Bari- hozzászólása Júl 11, 2011 /
 
Sziasztok

A hestore-ban ezt a Digiátlis potit néztem ki egy 50k-s poti leváltására, csakhogy ehhez még kellene valami áramkör amivel vezérleni lehet, én egy egy gombbal szeretném le és fel a hangerőt változtatni, tudtok ehhez nekem valami kapcsolást mutatni?
Tudom DS1669-el egyszerűbb lenne, de azt nehezebben tudom beszerezni.
Előre is köszönöm

Bari
(#) sanykaraj válasza Bari- hozzászólására (») Júl 11, 2011 /
 
http://www.hestore.hu/files/mcp4011.pdf itt az adatlapja az alja felé van pár rajz ha segitt
(#) Bari- válasza sanykaraj hozzászólására (») Júl 11, 2011 /
 
Szia

Az adatlapot már néztem, a digipoti konkrét meghajtásához, mármint a hanerőszabályzáshoz nincsenek benne rajzok, csak felhaszálási lehetősgekre tipikus bekötések, egy tipikus bekötés mikrokontroler esetén rajz van, a pic/avr-hez még nem értek sajnos, ha van erre kész megoldás kisméretű pic-el, (az be tudom égetni), az is jó, a lényeg hogy ne foglaljon sok helyet.
Egy elvi leírás is elég, hogy hogyan is kell léptetni a hangerőt, abból már kreálok majd valamit

Bari
Következő: »»   169 / 375
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem