Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   202 / 782
(#) lorylaci válasza rigidus hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
Egyetértek Gee Lee-vel nem tudom ezeket honnan kaptad, elég hasraütős adatoknak tűnnek.
Egy ekkora magnál, ha 230V-ról üzemeled teljes hídban, akkor kb 10 menetes primer kell (320V,100kHz, Ae 5,35cm^2, gerjesztés ekkor 0,15 Tesla ami elég egészséges). Ezt én Skory trafószámoló excel táblázatával kaptam.
0,71mm az nagyon vastag 100kHz-re (a skinmélység ekkor 0,24mm). Használj több vékonyabb drótot.
(#) rigidus válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
Fu, koszonom.
En itt valamit nagyon elszamoltam. Azota atneztem tobbszor is de valahogy nem akar osszejonni. Akarhanyszor szamolom kicsit mas ertekekkel most is messze attol a tartomanytol jon ki a menetszam.

Itt van hogy legutobb hogyan szamoltam:
10000x340
-------------
4x100x0.23x540

Igy 68 menetet dob. Itt van a mag adatlapja, illetve a halozat nalunk 240V amire 340V jon ki. Ha raszamolom a feszultsegesest (pl. 300V) akkor pedig 60. Mit rontottam el? Koszi.
(#) ekkold hozzászólása Júl 12, 2011 /
 
Ha valaki nem akar Excel-t használni, a trafó számításhoz, akkor akár online is megy.
(#) lorylaci válasza rigidus hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
Ez a cimopata cikkében lévő képlet, de ide a frekvenciát Hz-ben (mert ez az SI), a vaskeresztmetszetet pedig cm^2-ben kell beírni (ezt írja is). Szóval mértékegységeknek nézzél utána mindig nézzél utána! (könnyű elszúrni, ezt a harmadikosok is tudják )
(#) Ge Lee válasza rigidus hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
Az elektrós könyvből így tanították annak idején:
U= 1 / 4,44xBxAxf.
Mivel itt a szinusz helyett közel négyszög jel van, a 4,44 helyett 4-el kell számolni, természetesen alap mértékegységekben (volt, Tesla, m2, Hz).

A primer feszültség a trafón üresjáratban általában 306V.
(#) rigidus válasza lorylaci hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
Haha, kossz. Miutan megegyszer elkovettem a hibat, rajottem hogy az akkori szamitasomnal a 4-es szorzo is lemaradt a nevezobol. Meg jo hogy raadaskent nem raktam egy nullaval tobbet a szamlaloba mert abbol tizszer annyi menetszam jott volna ki (~2500). Na jo mondjuk az mar gyanus lett volna.

A primer huzalhoz mehetek tobb nagyon vekony huzallal is? (0.24mm skinmelyseg) Van 0.1mm es 0.05mm atmeroju is. Jobb a vekonybol tobb? Annyit fognek ossze ami kb illeszkedik a FET-ek D-S labainak az atmerojehez. Amugy a pufferkondim az egy darab 2.2mF/400V. Erdemes berakni ezt, vagy inkabb rakjak ossze egy valamivel kisebbet tobb kisebb darabbol?
(#) Ge Lee válasza rigidus hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
Ez nem egészen így működik hogy "milyen vastag a FET lába". A 0,7-es huzal keresztmetszete 0,385 mm2, ami ha 4A/mm2-el számolunk kb. 1,5A-el terhelhető komolyabb melegedés nélkül.
Jó lesz a 0,7-es huzal is, csak fogj össze belőle legalább 4-et.

Csak elírtam: n= U/4,44xBxAxf
(#) lorylaci válasza rigidus hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
A fet lábának hossza elég kicsi, de a trafódban lesz kb fél méter huzal.
0,1mm huzal az már felesleges, használhatod, csak abból nagyon sok szál kell, aztán szenvedős lesz lecsupaszítani. Végülis a 0,7-es huzalt is használhatod, de mindenképpen kell belőle több szál. Kb 7A áramod fog folyni, amihez legalább 0,7mm^2 keresztmetszet kellene (ekkor legalább 20°C-ot melegedne).
Ahol számolom a skinmélységet, ott így definiálták:
"The skin depth is defined as the depth at which a hollow conductor carrying DC would have the same loss as a given solid conductor carrying AC. In other words, the conductor is behaving as if it has been hollowed out. Making a conductor thicker than the skin depth does not have much effect on lowering losses. One may design a very thick conductor only to find that most of the copper is not being used. "
Skin mélység számoló
Én speciel 0,3-0,4-es huzalokat használok, azok még felületükben szinte teljesen vezetnek és nem kell belőlük annyira sok még.
A helyzet az, hogy helyed bőven van a magon, mivel tényleg nagyon kevés menet kell.
(#) rigidus válasza lorylaci hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
Koszonom, abban a tartomanyban 0.4-es huzalom van de lehet, hogy 0.19-essel csianlom meg mivel a szekunder oldalon 0-500V-ig szeretnek kiszedni es az alacsonyabb tartomanyokban is igenyt tartok a 2kW-ra. Ebbol fakadoan tobb csapolas is lesz (labor tapegyseg) es nem akarok elfogyni a hellyel. Hadd kerdezzek megvalamit aztan elleszek egy darabig ezekkel. A cimopata cikkje alapjan melyik tekercselesi format valasszam?

Egy oran at tartott visszaszedni a 250 menetet. A figyelmetlensegnek ara van.
(#) lorylaci válasza rigidus hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
Az attól függ.
Ha ez egy keménykapcsoló PWM táp, akkor legkisebb szort induktivitásra kell törekedni.
Ha teljes hidas rezonáns, akkor meg ki kell számolni az ideális szórt induktivitást.
(#) rigidus válasza lorylaci hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
Kemenykapcsolos lesz. Oke, koszi. Akkor hezagosan tekerem.
(#) granpa válasza rigidus hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
Helló Rigidus!
Kemény kapcsolás-nagyon kis szórás-szoros tekercselés! Figyelj, olvass!
Üdv:Kálmán
(#) rigidus válasza granpa hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
En cimopata cikkje alapjan allapitottam meg a "meg annal is szorosabb" abra alapjan. De oke, en hibam mert rosszul fejeztem ki magam. Meg egyebkent is a mai szamolasi, agyontekercselesi+visszatekeresi kalandok megviseltek, lasd feljebb...
(#) Dodi_ válasza proli007 hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
Valószínű, hogy igazad van, már majdnem elértem odáig (merthogy egyenként szedem ki az alkatrészeket és mérem ki). Eddíg már találtam egy szakadt 15 Kohm os ellenállást és egy zárlatos diódát, egy zárlatos tranzisztort a szekunder oldalon, de most már végigmegyek, mert lehet még valami és ha megint elindítom így, lehet, hogy kezdhetem elölről. Különben minden ellenállás 5 színsávos és megközelítőleg (Kohm os nagyságrendnél - 2-3 ohm eltéréssel) az az értéke. A kondikkal nagyon nem foglalkozok, mert nem tudom mérni hitelesen, egyszerűen újra cserélgettem mindet. Megírom majd, hogy mire jutottam!
(#) zoly15 hozzászólása Júl 13, 2011 /
 
Sziasztok! Látom nagyon beindult itt a dolog, így én is beszállnék a tanács kérésbe. Most láttam meg ezt a kapcsolást, amit 2KW-ra méreteztek. Nekem csak 1000-1200W-os táp kellene. A hét elején mutattam meg ezt a magot a topicban. Akkor írták rá hogy erre a teljesítményre bőven elegendő. Primer menetszámban kérnék egy kis segítséget. Valamint a szekunder V/menetszámát, aztán már elboldogulnék a dologgal. Előre is köszönöm!
(#) lorylaci válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 13, 2011 /
 
Az előbb kb négyszer leírtuk a menetszám kiszámításához szükséges képletet, beszpltünk excel táblázatról, küldtek html linket...
Szóval ha ezek után sem megy, akkor sajnálom.
(#) zoly15 válasza lorylaci hozzászólására (») Júl 13, 2011 /
 
Hoppá! Pedig végig olvastam ez egész oldalt és valahogy kimaradt, vagy a nagy készülődésben. Elnézést kérek kérek. :bummafejbe:
(#) Ge Lee válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 13, 2011 /
 
Tegyük fel hogy 60kHz-en fog menni 0,15T gerjesztéssel, a trafód vaskeresztmetszete 2,137cm2 azaz 0,0002137m2:
voltonkénti menetszám= 1 / 4x0,15x0,0002137x60000
Ez ha jól számolt a gép akkor 0,12998. Ezt kell megszorozni a primer feszültséggel ami általában 306V, vagyis 39,7 kerekítve 40 menet primer kell. A szekunder pedig ennek arányában.
(#) proli007 válasza sny hozzászólására (») Júl 13, 2011 /
 
Hello!
Azért meglepődnél, ha látnád a fiókomban a "régi elvtársaink műveit".
7mm*2mm-es és van köztük 47Mohm is. Ráadásul meglepően pontosak és stabilak is, a maguk nemében.
üdv! proli007
(#) zoly15 válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 13, 2011 /
 
Nagyon szépen köszönöm! Akkor már csak a kellő keresztmetszetű primer "sodronyt" kell meghatároznom ... Most nézem, hogy 60KHZ-en nincs meg a kellő teljesítményem mert "csak" 616,51W nekem 8-1000W kellene, 100KHz-en tud 127W-ot a mag. Hogy is van ez? mikor feltettem a kérdést a magról, azt kaptam válaszba, hogy hasonló kaliberű mag 4,8KW-ot tud minusz a veszteségek. De ez elmarad tőle jócskán, miért van ez?
(#) rigidus hozzászólása Júl 13, 2011 /
 
A tegnapi traumak utan halasztottam a projektet mara es nekialltam a primer tekercselesenek. Az ejszaka viszont azon toprengtem, hogy a 4.8kW-os magot ennyi erovel megtekerhetnem 4kW/400V-ra is indukcios csucsertekkel (0.25T), legfeljebb a bemeno oldalon nem fogok neki tudni ennyit adni. Persze csak elorelato akartam lenni arra az esetre ha kesobb 3 fazisura at akarnam alakitani igy nem kell trafot ujratekerni csak a puffer tolteset kell atalakitani. Tehat vegulis tovabbra is a 2kW/340V a cel.

Eddig ott vagyok, hogy a primer oldal tekercselese 26x0.19mm szalbol lett osszerakva es jelenleg szarad az epoxy a kezdo menet kivezetesen. 7 vagy 8 menet fog ramenni a csevetestre es "szendvics" tekercselessel, fele primer kivul, fele belul.

A szekunderrel kapcsolatban volna ket kerdesem:
1. A teljeshid miatt 800V-os bemeneti csucsertekek lesznek a es 0-500V-os kimenet lesz. Hogyan osszam el a csapolast a leheto legkevesebb kivezetes erdekeben?
2. Van ertelme a szekundert is tobb vekonyabb szalbol tekerni vagy azt huzhatom vastagabbal is? (pl. tobb 1.25mm) Nem lattam meg ilyet de inkabb kerdezek.
(#) Ge Lee válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 13, 2011 /
 
Ne akassz ki, ez megint hogy jött ki?
Nem azt írtam hogy 60kHz-en fog menni, hanem hogy "tegyük fel" ami annyit jelent hogy pl.
A trafódon át fog menni az az 1000W, teljesen mindegy hogy 60 vagy 100kHz-en üzemel. A 60-80kHz egyébként egy jó kompromisszum. Azt sem mondtad hogy mi fogja hajtani. Az IGBT-k lassabbak, azokat alacsonyabb frekin kell járatni.
(#) zoly15 válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 13, 2011 /
 
FET-ekkel szeretném meghajtani, a 60KHz-et azért írtam le mert az áramkör is arra van hangolva, bár lehet módosítani a frekin. A hét végéig meghatározom a primer keresztmetszetét majd megtekerem a primert
(#) neocska hozzászólása Júl 14, 2011 /
 
Sziasztok!
Addig bogarásztam a felszerelésem között amig kaptam egy ilyen vasmagot (1kép), az lenne a kérdésem, hogy hány watto tudna az a vasmag, és hogy alkalmas lenne a cimo féle tápba?

CAM_0013.jpg
    
(#) lorylaci válasza neocska hozzászólására (») Júl 14, 2011 /
 
Milyen anyagú? Méretek (mondjuk tolómérővel)? Légrés van, ha igen mekkora?
(#) neocska válasza lorylaci hozzászólására (») Júl 14, 2011 /
 
Két darab van:
1)
légrés 0,8mm
egy server tápbol való
magasság 42mm
szélesség 35,2mm
keresztmetszet 11,07mm

2)
légrés nélkül
magasság 41mm
szélesség 36,5
keresztmetszet 11mm
ATX tápbol valo
(#) lorylaci válasza neocska hozzászólására (») Júl 14, 2011 /
 
A légréses verzió túl nagy légrést tartalmaz a cimóféle rezonáns táphoz.
A légrés nélküli verzió jó lehet. A kivehető teljesítmény elsősorban az alkalmazható frekvenciától függ, ami meg persze a mag anyagától. A mérete nem szabványos ETD, de én egy 400W kivehető teljesítményt megsaccolok neki 70kHz-en.
(#) neocska válasza lorylaci hozzászólására (») Júl 14, 2011 /
 
Az kicsit szomoru, hogy csak 400W, kicsit kevés lenne a két TDA7294 hidalt verziohoz. Vagy megfelelö mennyiségü szüréssel megbirná? (8-10orás használatot birni fogja? talán többet is)
(#) lorylaci válasza neocska hozzászólására (») Júl 14, 2011 /
 
KEVÉS? Hol élsz te?
Egy TDA7294 70W-ot képes leadni torzítás nélkül, hidalva ez 140W a dupla impedancián. Na akkor két hidalt TDA7294 az 280W-ot jelent. Az ezek által felvett csúcsteljesítmény 560W. Na de, mivel te ezekkel nem folyamatos négyszögjelet tervezel kiadni, haenm zenét, akkor 6dB crest factorral számolva (vagyis a végek torzításba vannak hajtva, de még átlagos fül nem hallja torznak csak keménynek), akkor ez 140W átlagos leadott teljesítmény, ekkor a becsült átlagos hatásfok 40%, vagyis a végek becsült átlagos teljesítményfelvétele 350W.
6dB-nál keményebben ha nem vagy h*lye (már bocs, de) nem fogod hajtani (egyrészt akkor már torz, másrészt akkor már a hangszóróid bánják)
Én a 400W-ot folyamatos leadott teljesítményre becsültem. A táp mag szempontjából biztos bírná a megkívánt csúcsteljesítményeket és mind a kívánt átlagos teljesítményt.
(#) JackONeil hozzászólása Júl 14, 2011 /
 
Szervusztok!
Indukciós hevítőben szeretnék mikrosütőből kivett kondenzátorokat felhasználni. Kapacitásuk 1µF körül mozog, 2,1kV az átütési U. Azt kérdezem tőletek, hogy ez a nem kapcsolóüzemű alkalmazáshoz kitalált eszköz bírni fogja-e azt, hogy ilyen gyorsan töltődik/sül ki? Ha igen, akkor gondolom keményen fog melegedni, ám ez nem gond, mert eleve vízhűtéses lesz a szerkezet. Köszönöm szépen!
Következő: »»   202 / 782
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem