Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1456 / 3970
(#) superbow hozzászólása Szept 22, 2011 /
 
Sziasztok egy két fokozatú ventilátort szeretnék szabályozni úgy hogy x foknál kapcsoljon 1fokozatba x+10 foknál kettesbe és ha lehűl egy bizonyos fokra kapcsoljon ki. Ő Bővebben: Link jó lenne erre a feladatra?
(#) pcroland válasza superbow hozzászólására (») Szept 22, 2011 /
 
Szerintem megoldható egy PIC-es kapcsolással. De nélküle nehezen. A Linken lévő nem tudom működne-e ehhez a feladathoz, de ne rendeld meg, mert sok lenne a posta.
(#) superbow válasza pcroland hozzászólására (») Szept 22, 2011 /
 
posta ingyen lenne és hőmérőszenzort is tartalmaz azért tetszett meg a dolog
(#) speedbump hozzászólása Szept 23, 2011 /
 
Sziasztok

egy egyszerű kérdésem lenne: a csatolt képen látszik, hogy szeretném kiszámolni a Ic áramot. Tulajdonképpen elég közel járok a valósághoz, annyi a bibi, hogy a a tört nevezőjében az Rb-t elméletileg (B-1)-el kellene osztani, nekem meg csak a B jön ki (a +1 nem). Persze ha B elég nagy akkor a +1 már nem számít, de azért mégis...

Megmondaná valaki, hogy hol a hiba?

köszönöm.

ps: a második sort ne vegyétek figyelembe, valamiért az Ie-t emeltem ki.
(#) Hp41C válasza speedbump hozzászólására (») Szept 23, 2011 / 2
 
Szia!

A 3. - 4. sorban van a hiba (az Ic ~ Ie feltételezés miatt):
Ie = Ic + Ib = Ib + B * Ib = (B+1) * Ib
(#) speedbump válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 23, 2011 /
 
heh

Köszönöm szépen
(#) minicooper hozzászólása Szept 23, 2011 /
 
Ez váltó vagy egyenáramú dinamó?..bocs a képminőségért telefonkép.
(#) hotib válasza minicooper hozzászólására (») Szept 23, 2011 /
 
Lánykori nevén dinamó... Egyébként generátor, és váltó.
(#) pontaz hozzászólása Szept 23, 2011 /
 
Hali! Azt szeretném megkérdezni, hogy ha meg van adva, hogy egy tekercset (rádió adóhoz) 0,6mm -es drótból kell feltekercselni 3mm-re, akkor azt meg lehet e csinálni, hogy valamilyen más méretűvel ugyanolyan vastagra tekerjem? Vagy mondjuk meghámozok egy vezetéket, és a belsejét használom fel rá?

Válaszokat előre is Köszi:

.az
(#) pucuka válasza pontaz hozzászólására (») Szept 23, 2011 /
 
Az ilyen kis induktivitásnál, mivel az értékét alapvetően a mechanikai kivitel határozza meg, a megadottól minden eltérés az induktivitás eltérését is okozza. Célszerű a megadott értékeket használni, különben újra számolhatod a paramétereket.
(#) Poostmaster válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 23, 2011 /
 
Köszönöm.
(#) pontaz válasza pucuka hozzászólására (») Szept 23, 2011 /
 
Értem. Köszi! :kalap:
(#) speedbump hozzászólása Szept 23, 2011 /
 
Sziasztok,

van olyan bolt Miskolcon, vagy Egerben (esetleg környékükön), ahol elektronikai alkatrészeket darabra is árulnak? Pl. ha kell egy darab zener, akkor esetleg veszek kettőt, hogy legyen tartalék, de nem szivesen veszek 20-at.

esetleg valami webáruház ahonnan lehet rendelni?

köszönöm!
(#) kadarist válasza speedbump hozzászólására (») Szept 23, 2011 / 1
 
Szia!
Orientálódj a Hobbi Elektronika oldalának jobb felső sarkára, a Kislexikontól balra.
(#) blackdog hozzászólása Szept 23, 2011 /
 
Sziasztok!

Szeretnék készíteni egy hőmérsékletfüggő ventilátor szabályzást.
Mellételtem, hogy mit tettem eddig. Szimuláció szerint működik is, de van pár felmerülő gondom.
A cél, hogy 40 °C-tól kezdjen el lassan pörögni és 55 °C körül járjon maximmon, de ha a hőmérséklet vissza tér 40 °C alá akkor álljon le.

Amit csináltam kb. így is működik, de nem "kapcsol ki."
Ugye a motor tehetetlensége miatt lassan idul meg, de mikor le kell szabályozni akkor nem áll le hiszen forgásban volt így még 3V körül is erölködik, hogy pörögjön.

Hogyan tudom ezt határok között tartani és ki-be kapcsolni?
Arra eddig végképp nem volt ötletem, hogy hogyan működtethetnék vele egy relét ami bont, ha a hőmérséklet 70°C fölé megy.
(#) speedbump válasza kadarist hozzászólására (») Szept 23, 2011 /
 
Höhö Kösz szépen a segítséget! A nagyítás miatt a jobb oldal nem látszott.
(#) kadarist válasza blackdog hozzászólására (») Szept 23, 2011 /
 
Szia!
Miért fontos, hogy lassan pörögjön fel a motor a hőmérséklet növekedésére? Gyorasabb lenne a visszahűlés, ha azonnal teljes fordulatszámon menne a motor és lekapcsolna, ha lement a hőmérséklet.
(#) blackdog válasza kadarist hozzászólására (») Szept 23, 2011 /
 
Fölösleges zaj nem kell. És lassú melegedésnél sem kell, hogy egyből max. menjen a ventilátor.
És az is az igazság, hogy csak ezt tudtam összehozni.
Arra végképp nincs ötletem, hogy 40°C be, 35°C ki, 70 °C hiba relé meghúz.
De, ha ebben tudnál segíteni ez is bőven elég.
(#) sportsboypaper hozzászólása Szept 23, 2011 /
 
SZiasztok,

épp most készültem el az erősítőmmel, nagyon jó lett, egy aprocska dolog tűnt fel. Van egy segédtáp benne az előfoknak ami egy PRE02-es tipus a D-audiótól. A trafó egy 5W-os 12V-os csöppség, és van utána egy egyenirányító-5V/12V-os stab IC panel.
A trafó több mint kézmeleg, ahogy a diódák is. Ez nagy baj? kb 5 perc utan ennyire melegszenek. Az IC-knek semmi bajuk, azok éppen csak langyosak!

Van valami ötletetek? Köszi szépen!
(#) kadarist válasza blackdog hozzászólására (») Szept 23, 2011 /
 
Csinálj egy feszültségkomparátort, ami a szimulált kapcsolásod kimenetének a feszültségváltozását érzékelné és 35°C-nál egyszerűen megszekítá a motor áramát. egy FET-el vagy tranzisztorral. A bekapcsolást meg a 37 fokhoz tartozó feszültségre tenné. A biztosági kikapcsoláshoz pedig mindenképpen egy mechanikus hőkapcsolót ajánlanék. Termosztátok.
(#) kadarist válasza sportsboypaper hozzászólására (») Szept 23, 2011 /
 
Szia!
Ne aggódj, semmi gond nincs ezzel a melegedéssel.
(#) _Gergő_ hozzászólása Szept 23, 2011 /
 
Sziasztok!

Van egy 12V 1.3Ah zselés aksim aminek sikerült 1V körülre lemerülni. Van végre töltöm hozzá elkezdtem tölteni de kb 7 óra töltés után csak 7V-ra töltötte a töltő.
A kérdésem az lenne hogy folytassam mer helyrejön, vagy tönkrement az állásba?
(#) blackdog válasza kadarist hozzászólására (») Szept 23, 2011 /
 
A bimetal nem rossz ötlet csak drága.
Arra gondoltam, hogy hagyom a fenébe az erősítőt és feszülstégosztóval egy AND kaput vezérelnék ebből képezve ez másik osztót pedig egy másik AND kapu vezérelné a hiba relét.
Nem tudom. :no:
(#) Gafly válasza _Gergő_ hozzászólására (») Szept 23, 2011 /
 
Mennyi ideig hagytad mélykisülésben???

Az egyébként jó jel, hogy nem ugrik fel a feszültség...

Persze ehhez kellene még pár adat.
Egyébként szerintem töltsd amíg lehet (max 14.4! de inkább kevesebb...).
(#) kadarist válasza blackdog hozzászólására (») Szept 23, 2011 /
 
Scmitt-trigger bemenetű kaput válassz, hogy átbillenjen a lassú feszültségváltozásra. De ez biztonságinak akkor van értelme, ha az ténylegesen biztonsági célra készült dolog, és a biztonságosságot meg kell fizetni.
(#) _Gergő_ válasza Gafly hozzászólására (») Szept 23, 2011 /
 
Nagyából 1 éve nem használom akkor lemerült annyira hogy a LED-nek nem volt rendes fényereje, lekötöttem és félreraktam. a feszültséget folyamatosan veszti mer a 7V-ot kb 2 órája mértem és most már csak 5,6V.
Mértem mA-t de nem mutatott értéket.
(#) blackdog válasza kadarist hozzászólására (») Szept 23, 2011 /
 
Ez igazából egy IC hővédelme lesz ami 40 °C körül érzi jól magát és 70 °C felett kezd abnormálisan viselkedni. A borda hőmérsékletét kellene figyelnem.

A gondom, hogy ez az NTC kis határok között működik.
4k7 a bekapcsolási ellenállás
6k5 a kikapcsolás.
1k5 a húlmelegedés.

Erre elég nehéz osztást számolni.
(#) kadarist válasza blackdog hozzászólására (») Szept 23, 2011 /
 
Melyik ez az IC, aminek 40 °C az "ideális" hőmérséklet?
(#) blackdog válasza kadarist hozzászólására (») Szept 23, 2011 /
 
Spec. IC. Hűtőkamra vezérlés. A lényeg, hogy a borda hőmérséklete lehetőleg 40-70 °C között legyen.
Mikor az adagoló zárt akkor nincs gond. Viszont mikor nyit és folyamatosan szabályozza a túlhevítést a hűtőkörben akkor össze-vissza melegszik. Ezt szeretném e két tartomány között tartani.
(#) kadarist válasza blackdog hozzászólására (») Szept 23, 2011 /
 
Érdekes projekt, biztosan titkos. Sok sikert!
Következő: »»   1456 / 3970
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem