Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   384 / 842
(#) Alkotó válasza karesz01 hozzászólására (») Nov 16, 2011 /
 
Nem kell KÜLÖN áramsönt, mert a tápegység saját "áramfigyelő" ellenállása egyben a sönt is. Ez jelen estben 2db párhuzamosan kötött 5Wos ellenállás. (De ezt be is rajzoltam a kapcsolásban, ezért kicsit fura a kérdés)..
(#) pilotitalia válasza proli007 hozzászólására (») Nov 16, 2011 /
 
Szia!

Akkor semmi mást nem kell változtassak csak a stabokat kicserélnem 7915,7815helyett 7912,7812 rakok bele!

Mert holnap rendelem meg az alkatrészeket ,csak azért kérdezek re megintDe inkább berakom még egyszer a táp rajzát!Köszönöm szépen a választ!
Mindenkinek további szép estét!
(#) proli007 válasza pilotitalia hozzászólására (») Nov 16, 2011 /
 
Hello!
Nem, de az R4-et, nem kell beültetni. Ekkor (feltéve, hogy a 723 referencia feszültsége 7,2V) kb. 36V lesz a maximális kimenőfeszültség.
üdv! proli007
(#) pilotitalia válasza proli007 hozzászólására (») Nov 16, 2011 /
 
Szia!

Köszönöm a segitséget most már minden tiszta az R4-et nem ültetem be szabadon hagyom a helyét.Szerintem meg lesz a 7,2V-os referencia feszültség a 723-nak!

Üdv:pilotitalia
(#) Tonybacsi hozzászólása Nov 16, 2011 /
 
Az Alkotó "féle" 1.4.2 labortápba miért került a kapcsolásba az IC4 és IC5-ös fesz. stab. IC?
(#) Alkotó válasza Tonybacsi hozzászólására (») Nov 17, 2011 /
 
Mert úgy gondoltam, ha a műveleti erősítők tápfeszültsége nem ingadozik, akkor az egész kapcsolás megbízhatóbb, stabilabb lesz. (Ráadásul ez kb. 150Ft-os többletet jelent csak, ami nagyon méltányos.)
(#) Alkotó válasza proli007 hozzászólására (») Nov 17, 2011 /
 
Nem értem az R4-et. Az önmagában csak azért van R5 mellett, hogy a két ellenállás párhuzamos eredője finomabb beállítást tegyen lehetővé.
(#) pilotitalia válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 17, 2011 /
 
Szia!

Ha nem gond akkor neked is felteszem a kérdésemet.Az lenne a kérdés,hogy szeretném megépíteni az 1.4.2-es 50V,5A-labortápot,de a rendelkezésemre álló trafónak a következők az adatai:
Trafóm adatai:
-primer:230V
-szekunder:2x32V 5A,2x13V 0.5A,2x7.5V 1A
Ha ezzel a trafóval építem meg akkor szerinted milyen alkatrész módosításra van szükség?Mármint azon kívül amit proli007-javasolt,hogy a két stabilizátor helyett(7915,7815) rakjak inkább (7912,7812)más különösebb változtatásra nincsen szükség szerinte!

Vagyis a kérdés lényege ,hogy így helyesen fog e münködni,illetve a címében is említett kimenő 50V-helyett kb mennyi lesz a maximális kimeneti fesz szerinted?Előre köszönöm válaszodat és segítségedet!
Mert ha a dolog életképes akkor megépítem az adott trafóval,ha nem akkor inkább egy másikat építek meg(2.7.1-es verzióju tápegységre gondoltam) mellékelem mind két rajzot!

Üdv:pilotitalia
További szép napot mindenkinek!
(#) Alkotó válasza pilotitalia hozzászólására (») Nov 17, 2011 / 1
 
Túlkérdezed a témát!
A vezérlésbe azért ajánlott Proli007 kisebb feszültségű stabilizátorokat, mert a trafód feszültségéből nem lehet biztonságos +-15V-ot stabilizálni, viszont +-12V-t igen. Ez a feszültségcsökkenés nem fogja zavarni sem a referenciát előállító 723-at, sem a műveleti erősítőket.
A 36V azért lett annyi, mert az AC32V-odból egyenirányítva és pufferelve kb. DC43V-lesz. Mivel számolni kell hálózati ingadozással és terhelés függő feszültségeséssel, és az áteresztő fokozaton is esik fezsültség, ezért a javasolt 36V fölé már nem érdemes menni.
Az R4-R5 eredője az osztó egyik eleme. Kevesen vannak akik ennek értékét számítással is jól meg tudják határozni (proli benne van a csapatban), ezért szóba jöhet a ?falusi? módszer is, ami nem más, mint egy ideiglenes trimmer használata a két ellenállás helyett. A feszültségállító poti maximális állásában úgy állítod be a trimmert, hogy 36V legyen a kimeneten. Utána a trimmert kiveszed, leméred, és kitalálsz két olyan szabványos ellenállást, aminek a párhuzamos eredője azonos a mért értékkel, végül ezeket beforrasztod.
Annyi szépséghibája van a dolognak, hogy a trafód egyik nagyáramú tekercse kihasználatlan lesz.
(#) pilotitalia válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 17, 2011 /
 
Nem akartam túlkérdezni a témát,pusztán kíváncsi voltam a te véleményedre is.De minden esetre megpróbálom a jövőben kerülni a túlkérdezéseket!
Való igaz kihasználatlan marad az egyik nagyáramú tekercse a trafómnak,de mivel ezt kaptam ráadásul ingyen így ezzel gazdálkodok!
Köszönöm válaszodat,és türelmedet!
(#) Csupasz hozzászólása Nov 17, 2011 /
 
Sziasztok!
Elég jó ideje szenvedek az Attila86 féle labortápegységgel,/ jórészt saját hibámból!!!!/,és most az öcsém felajánlotta, hogy ad nekem egy panelmérőt hozzá.
Azt szeretném megkérdezni, hogy milyen méréstartományú kellene hozzá, ami átalakítás nélkül beépíthető.
Köszönöm a segítséget.
Üdv:
Csupasz
(#) karesz01 válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 17, 2011 /
 
Tényleg,igazad van akkor végül nem is kell semmi mást csinálnom csak a rajz szerint a feszültség illetve az áramosztó beforrasztása és a két mérőpontra a műszerek,és ezek pedig maradnak a 199.9mV-os méréshatárban vagy pedig azt igazítva a feszültséghez ami nekem 200V lesz és az áram "20 V" lesz.
(#) baloghzoli1 válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 17, 2011 /
 
Szia
Egy láma kérdés az 50v/5A tápon az Us+ és a Us- milyen csatlakozó?
(#) sastas01 válasza baloghzoli1 hozzászólására (») Nov 17, 2011 /
 
Szerintem olyan amilyet ráteszel(gondolom banándugó lenne).
Amúgy lámák az állatkertben vannak. Itt inkább kezdőnek tituláljuk
(#) Alkotó válasza baloghzoli1 hozzászólására (») Nov 17, 2011 /
 
A "4-vezetékes" kiépítés visszatérő vezetéke. Ez egy opció, ha nem akarod használni, akkor már a panelon össze lehet kötni, mint ahogyan azt a rajz is mutatja.
Nálam ki van vezetve, de a tápegység kimeneti csatlakozóján összekötöttem. Így két csatlakozóm van ugyanolyan potenciálon, ami néha jól jön.
(#) Tonybacsi válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 17, 2011 /
 
...és stabilabb lett?
(#) pucuka válasza Tonybacsi hozzászólására (») Nov 17, 2011 /
 
Ez az opció akkor hasznos, ha egy hosszabb vezeték végén levő nagyáramú változó terhelésű fogyasztó számára kell stabil külső tápfeszültség. (mert pl. nem férsz hozzá) A "visszatérő vezeték" ki tudja kompenzálni a hosszú vezetéken keletkező esetleges feszültség ingadozást, mert a jelet amire szabályoz a terhelés kapcsairól veszi, és nem a tápegység kimenetéről.
(#) baloghzoli1 válasza sastas01 hozzászólására (») Nov 17, 2011 /
 
Szia
(helyetted is köszönök)Köszönöm az épitő jellegü hozzászólásodat(amugy meg is tarthattad volna magadnak).Ha már ilyen "szakszerü" vagy akkor már tipust is irhattál volna nem csak fél informaciót banándugó
(#) baloghzoli1 válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 17, 2011 /
 
Köszi a választ, igy már értem akkor magyarossan "remote vezeték"
(#) Alkotó válasza Tonybacsi hozzászólására (») Nov 17, 2011 /
 
Nem tudom, nincs összehasonlítási alapom, nekem csak ilyen, van. Egy biztos, nem ártott neki ez a módosítás.
(#) Tonybacsi válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 17, 2011 /
 
A már meglévőből még jobbat kikísérletezni, nem bűn. Csak érdekelt.

...bár én személy szerint nem nagyon szeretem ezeket a fesz stab IC-ket...rengeteg zajt visznek az áramkörbe. Egy egyszerű, zeener-rel stabilizált áteresztő tranzisztoros fokozat ebben az alkalmazásban- szerintem- bőven elegendő.
(#) Tonybacsi válasza pucuka hozzászólására (») Nov 17, 2011 /
 
Értem én "pucuka" !

Még akkor is ha esetleg ezt nem nekem írtad.
(#) sastas01 válasza baloghzoli1 hozzászólására (») Nov 17, 2011 /
 
Én kérek elnézést, hogy segíteni próbáltam. Részemről lezárva.
(#) Alkotó válasza Tonybacsi hozzászólására (») Nov 17, 2011 /
 
Hallottam már mástól is a zaj-témát, de magát a zajt még nem hallottam.
Sem nagyobb erősítésű elofokozatokban, sem tápokban, sem sehol máshol. Sőt a 78/79xx és az LM317/337 páros közti különbözőséget sem tudtam eddig kihallani. Korábban proli007 véleményét is kikértem ebben a témában, és valami olyasmit mondott, hogy a két stabilizátor hasonló elven működik, tehát alapvető különbözőség nem valószínű.
(#) csinidani hozzászólása Nov 18, 2011 /
 
Sziasztok!
Éppen most építek egy 280 W-os ATX PC-s labortápot.A lényeg:SOS!Egy kezdő kérdés...A zöld drótot (power on)a fekete(föld) drótokhoz kell kötni??
Bocsi a hülye kérdésért,csak nem akarom az egészet elbarmolni,mert kezdhetem újra a blankolást..
A válaszokat köszi!
(#) baloghzoli1 válasza csinidani hozzászólására (») Nov 18, 2011 /
 
Szia
A zöldet a feketével amig össze van kötve addig megy de itt mutatják is
(#) csinidani hozzászólása Nov 18, 2011 /
 
Köszönöm!
Ez életmentő volt...
(#) bubuc17 válasza Koree hozzászólására (») Nov 21, 2011 /
 
Jó napot
A (#1090630) hozzászólásban belinkelt egy kis segítséget padisah nak. (389 oldal)
Nagyon jó kis tápegység van a leírásban és neki szeretnék vágni a dolognak.
A kérdésem az volna hogy esetleg publikus-e a nyákterv valahol.
Végigolvasta idáig de nem találtam, de lehet hogy csak nem vetem észre.
(#) qvasz2 válasza bubuc17 hozzászólására (») Nov 21, 2011 / 1
 
Pontosan mire is gondolsz?
Alkotó mester pdf-jére, ami proli007 és Alkotó közös munkáját írja le?
Bővebben: Link
(#) bubuc17 válasza qvasz2 hozzászólására (») Nov 21, 2011 /
 
Igen pontosan erre gondoltam.
Elég sok időt megspórolnék vele, és már bevált panel.
Köszönöm segítséget.
Következő: »»   384 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem