Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-ek áttűnése LM324-gyel
Lapozás: OK   1 / 7
(#) Kovidivi hozzászólása Aug 5, 2007 /
 
Hello!
Azért nyitottam ezt a topikot,mert találtam egy érdekes és látványos kapcsolást, mely felkeltette az érdeklődésem. A kapcsolás itt, a metku.net oldalán, és eredetiben pedig itt, kicsit lejjebb görgetve található meg. A kapcsolás lényege, hogy 2 Ledet villogtat, de nem a szokásos módon, hanem halványítás segítségével. Az első link alján található egy videó, melyen már 3 vagy 4 logikai kaput használnak, de kapcsolási rajz sehol sincs róla. Ebben szeretnék segítséget kérni! Megépítettem az áramkört, nagyon szépen működik, de már régóta keresem a megoldást, hogyan lehetne bővíteni. Akit érdekel, szívesen válaszolok a kérdésekre, és szívesen fogadom a válaszokat is!
Köszi
(#) Attila86 válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Bővítés alatt mit értesz pontosan?
(#) Kovidivi válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Kapcsolási rajz csak a két ledes megoldásról van, ezt szeretném "bővíteni" még 3 vagy 4 ledre.
Szerintem úgy lehet megoldani,hogy az ic 3-as és 4-es logikai kapuját is megcsináljuk ugyanúgy, mint az első kettőt, és mondjuk a pozitív periódushoz rakunk ledet.
Ez a kapcsolás egyébként asszimetrikus háromszögjelet produkál?
Mostmár kezdem felfogni a kapcsolást, úgyhogy a topik célja segíteni a "kezdőknek" egy látványos effekt megépítésében. (azért ha vmibe belegabalyodok, szólok )
(#) Attila86 válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Linkeld már be légyszives a konkrét kapcsolást, meg amire gondolsz mert fogalmam sincs milyen kettő meg négy kapuról beszélsz.

Mit szeretnél? Hogy mondjuk 4db led egymás után világítson, 'fel-és leúsztatott fényerővel'?
(#) Kovidivi válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
A linkek az első hsz-ben megtalálhatóak, ha átnézed, láthatod miről beszélek.kapuk alatt pedig az lm324-ben található logikai kapukat értem. És amit szeretnék az is benne van az 1.hsz-ben :"Az első link alján található egy videó, melyen már 3 vagy 4 logikai kaput használnak, de kapcsolási rajz sehol sincs róla." - itt nem 2led, hanem 5 fényerejét változtatgatják, és a videón látható megoldást szeretném megépíteni (metku.net-en megtalálható.... )
(#) Attila86 hozzászólása Aug 6, 2007 / 4
 
Mit szólnál ehhez:

555 astabilban órajelgenerátornak, ez vezérelne egy 4017-et. A 4017 kimenetein 1-1 differenciáló tag az 'áttűnések' miatt, utánuk pedig 1-1 műv.erősítős feszültség követő. Ezekről pedig egy ellenállással a ledek.
(#) Attila86 válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Idézet:
„kapuk alatt pedig az lm324-ben található logikai kapukat értem.”


Az LM324-ben egy darab logikai kapu sincs, az biztos! :no:
Ezért nem értettelek én!

LM324 adatlap
(#) Kovidivi válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Akkor ezt hogyan neveznéd?vagy más neve van? (esetleg komparátor (?) )
Előző hsz-ban köszönöm a tippet,de a jelenlegi kapcsolást kellene kiegészíteni.
4017-es ic-t nem ismerem sajnos...
(#) Attila86 válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Idézet:
„Akkor ezt hogyan neveznéd?vagy más neve van?”


Bizony, teljesen más neve van:

műveleti erősítő.
(#) Kovidivi válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 6, 2007 / 1
 
Igazad van,bocsi.nem jutott eszembe.jó.
(#) Attila86 hozzászólása Aug 6, 2007 / 1
 
EZT szeretnéd kiegészíteni?

Ha igen, akkor nem kell felhasználni a tok maradék két műveleti erősítőjét, egyszerűen csak párhuzamosan kötöd a többi ledet, ahogyan az a rajzon szaggatott vonallal jelezve is van.
Ez úgy fog működni hogy lassan 'feléled' X darab led, aztán elhalványul, de közben a másik X darab led 'feléled'.
Ehhez elég a két műv. erősítő.

De ha úgy gondoltad hogy egymás után világítson a 4-5db led, akkor a fentebb írt megoldásom a működő alternatíva.

Vagy talán a maradék két műv.erősítőt úgy szeretnéd felhasználni hogy egymás után 4db led világítson, egymásba átúsztatva?

Ezért kértelek, hogy írd le hogy pontosan mit szeretnél!
(#) Kovidivi válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
hát igen.
(#) Attila86 válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Idézet:
„hát igen.”


Hát ****...

Ezt mire írtad?

Idézet:
„Ha igen, akkor nem kell felhasználni a tok maradék két műveleti erősítőjét, egyszerűen csak párhuzamosan kötöd a többi ledet, ahogyan az a rajzon szaggatott vonallal jelezve is van.
Ez úgy fog működni hogy lassan 'feléled' X darab led, aztán elhalványul, de közben a másik X darab led 'feléled'.
Ehhez elég a két műv. erősítő.”


Erre?

Idézet:
„Vagy talán a maradék két műv.erősítőt úgy szeretnéd felhasználni hogy egymás után 4db led világítson, egymásba átúsztatva?”


Vagy erre?

Néma gyereknek...
(#) Kovidivi válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Döntsd el mit szeretnél: kötöszködni, vagy segíteni!
"Néma gyerek" - erre csak annyit, hogy egyből válaszoltam a kérdésedre (mely csak ennyit tartalmazott: "EZT szeretnéd kiegészíteni?"), amit később szerkesztettél meg! Megérdemelnél egy olyan warn-t, amit vki kapott, hogy nem olvassa a fórumot, csak írogat (pedig csak egy oldalt kellene átolvasni...).
Kb. 2X írtam le, mit szeretnék:
"Amit szeretnék az is benne van az 1.hsz-ben :"Az első link alján található egy videó, melyen már 3 vagy 4 műveleti erősítőt használnak, de kapcsolási rajz sehol sincs róla." - itt nem 2led, hanem 5 led fényerejét változtatgatják, és a videón látható megoldást szeretném megépíteni (metku.net-en megtalálható....)

És amit utoljára írtál:"Vagy talán a maradék két műv.erősítőt úgy szeretnéd felhasználni hogy egymás után 4db led világítson, egymásba átúsztatva?" -ez már közelít ahhoz, amit szeretnék, csak olvasd el ezt (vagy az első,vagy a 5.) a hsz-t, és akkor mindent megértesz...
Köszi
(#) Kovidivi válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
tényleg ennyire hülyén fogalmaztam??? (Attila86: Tudom mit írnál, de ne tedd , majd mások )
(#) Attila86 válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Meg is írtam félig, de inkább kitöröltem

A rajz alapján visszarajzoltam egy érthetőbb formába a kétledes kapcsolást, de megmondom őszintén nem látom át a működését, annak ellenére hogy a kedvenc építőelemeim a műv.erősítők. (Miért nincs pirulós smile?!)

Van egy olyan érzésem hogy te ragaszkodsz az LM324-hez, ezzel viszont egyenlőre nem látok megoldást a négyledes verzióra. De már engem is érdekel, töröm rajta a fejem...
(#) Kovidivi válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
törjük rajta együtt a fejünket.köszi.
Közben:
Sztem a képen látható kapcsolással megoldható. A 13-as és 8-as lábat összekötő ellenállás változtatásával a sebességet változtatjuk,így a két kapcsolás sebessége akár egymástól függetlenül is változtatható.
Természetesen 4 Ledesre is ki lehet terjeszteni,csak egy kondenzátorral meg egy tranzisztorral többet kell beépíteni (+2db led +1ellenállás).

3led.jpg
    
(#) Attila86 válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Ez amit rajzoltál, ugyan úgy vezérel két ledet ahogy eddig, csak mellette egy másik led it átúsztatva 'villog', csak más sebességgel.
(#) Kovidivi válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
így van.és ha nem npn, hanem pnp tranyóval csinálod,akkor pedig a második periódusban fog világítani.a kondival trükközve pedig az áttűnés sebességét lehet változtatni.
ja, és ez volt a cél.
(#) Attila86 válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Pontosan.
Ha neked erre van szükséged, akkor jó. Én a 4db (vagy több) led egymás utáni fel-és leúsztatására gondoltam.
(#) Kovidivi válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
az kicsit bonyolultabb,és más téma.igen,én erre gondoltam.az meg tényleg egy 555-tel oldható meg, meg egy ic-vel,ami jel hatására lépteti, hogy melyik kimenete legyen magas, és erre egy kondival és egy leddel megoldva már kész is van,amire neked szükséged van.
(#) Villám válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Akkor ezt jól megoldottad magadnak :hehe: :taps:
(#) Kovidivi válasza Villám hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
ilyen az,amikor vki gondolkodik egy dolgon kb. fél évet, majd felrakja egy fórumba, és saját maga rájön a megoldásra... érdekes az emberi agy
Off: látom minden személyes infót levettél a profilodból. Pedig a weblapodon voltak jó dolgok.
(#) Villám válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
off: Vki nagyon megijesztett, kiderítette a nevem, lakcímem, rendszámom, pedig sehol sem tüntettem fel...
(#) Attila86 válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Nem azért, de ezt én mondtam a #110363-as hozzászólásomban.
(#) Kovidivi válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Öregem! Te aztán félre tudod érteni a magyart.... "az meg tényleg egy 555-tel oldható meg" -ez azt jelenti,hogy az meg "tényleg úgy van,ahogy írtad"... de én nem pontosítottam ic-t,hanem általánosan írtam... bírom az ilyet...
(#) Attila86 hozzászólása Aug 6, 2007 /
 
Én a #110508-as hozzászólásomat, aminek a szövege a következő:
Idézet:
„Nem azért, de ezt én mondtam a #110363-as hozzászólásomban.”

a #110502-es hozzászólásodhoz írtam válaszként.

Én ezzel csak azt igyekeztem megkérdőjelezni, hogy a 555-el léptetős, 4017-es johnson számlálós, differenciáló tagos, feszültségkövetős megoldást én mondtam neked, nem pedig saját ötleted.

(
Idézet:
„ilyen az,amikor vki gondolkodik egy dolgon kb. fél évet, majd felrakja egy fórumba, és saját maga rájön a megoldásra...”
)
(#) Kovidivi válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
"„ilyen az,amikor vki gondolkodik egy dolgon kb. fél évet, majd felrakja egy fórumba, és saját maga rájön a megoldásra...”" -ezt arra írtam ,amit itt kifejtettem. természetesen az 555-ös ic-s számlálós dolog a te ötleted, én csak leírtam újra, úgy ahogy nekem egyszerűbb... bocsi,hogy ismételtelek
(#) Attila86 hozzászólása Aug 6, 2007 /
 
Nem kötöszködni akarok, csak meglepett mikor Villám írta hogy ezt jól megoldottad magadnak. Hiszen én már az előző oldalon leírtam a dolgot.
(#) Attila86 hozzászólása Aug 6, 2007 /
 
Melyikőnk a félreérthetőbb, azt nem tudom...
Következő: »»   1 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem