Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   5 / 194
(#) stefi válasza Peti_85 hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
hát igen
de arra nem gondoltam, hogy az is problémát tud okozni???
a vezetősávokat lemértem, nem találtam rövidzárat
(#) maTaKee válasza stefi hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
1 átkötés hiányzik!
(#) szabi83 válasza stefi hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
zárlat? :nezze:

img_.jpg
    
(#) stefi válasza szabi83 hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Az átkötést nem kell, mert át tudtam vezetni a lábak között.
A bejelölt helyeken csak nincs zárlat, csak úgy látszik mintha.
Már kezdem feladni!!!!
(#) stefi válasza stefi hozzászólására (») Aug 7, 2007 /
 
Esetleg nem tudnátok adni olyan tippeket, amivel meg tudnám találni a hibát??
Vagy ha lemérnék valamit??
(#) maTaKee válasza stefi hozzászólására (») Aug 7, 2007 /
 
Hy!
Esetleg az nem lehet, hogy egy tranzisztort a másik tranzisztor helyére forrasztottad (felcserélted)??
A képen jól ábrázoltam ahogyan te be forrasztottad a sárga LED -et??
A zöld LED -et hogy forrasztottad be??

Egyenlőre ennyi!

rossz.jpg
    
(#) stefi válasza maTaKee hozzászólására (») Aug 7, 2007 /
 
Hi!

Az összes tranzisztor egyforma és átnéztem őket a lábit is jól forrasztottam be.
A Ledek pedig működnek, mert a sárga és a zöld folyamatosan világít, meg a piros ledet is kipróbáltam és az áramkör azon része jól működik.
Ahogy nézegettem, arra jutottam, hogy T1, T3 és a T4 tranzisztor környékén lehet a hiba, mert amikor a relét működésre bírtam (összezártam két vezetéket), akkor a protect led nem világított, a clip led pedig világított, mikor a bemeneten táphoz közeli volt a fesz, de aztán lehet hülyeségeket írtam.
Hogyan tudnám kiprobálni a kérdéses tranzisztorokat, hogy működnek-e.

üdv: stefi

protect.pdf
    
(#) szabi83 válasza stefi hozzászólására (») Aug 7, 2007 /
 
stefi még a negatív feszt nem adsz neki, addig ne várj csodát mellesleg
(#) stefi válasza szabi83 hozzászólására (») Aug 7, 2007 /
 
Csak azért maradt le, mert próbálgattam, de amúgy be volt kötve az is. De úgy gondolom, aztán javíts ki ha tévedek, a negatív tápfesz csak a clip ledes részhez kell.
(#) szabi83 válasza stefi hozzászólására (») Aug 7, 2007 /
 
jah :yes: jólvan tévedni emberi dolog

r2, r8, r13

miért olyan égett???
(#) stefi válasza szabi83 hozzászólására (») Aug 7, 2007 /
 
semmi gond
azok az ellenállások nem égettek, hanem azoknak olyan volt a szinük.
(#) stefi válasza stefi hozzászólására (») Aug 10, 2007 /
 
Nah jó, ha senkinek semmi ötlete, akkor megépítem mégegyszer, aztán bízok benne, hogy jó lesz
(#) Peti_85 hozzászólása Aug 22, 2007 /
 
Hali!
Dbase féle koppanásgátlóhoz lenne kérdésem!
Írta a cikk végén, hogy a trafó váltófeszét egy diódán keresztül húzza a cuccra, hogy kikapcsolás után egyből elejtsen a relé, de hova??? És hogy?
ki tudná nekem valahogy egészíteni a rajzot, hogy lássam?! A Q1 bázisára?
(#) dbase válasza Peti_85 hozzászólására (») Aug 23, 2007 /
 
Az 1 dióda az azt jelenti nálam, hogy egy utas egyenirányítással, de most hogy végiggondoltam, nagyon mindegy, hogy milyen az egyenirányítás, a kondi értéke, és a relé áramfelvételétül függ a kisűlési idő.
(#) Tetye hozzászólása Aug 23, 2007 /
 
sziasztok!
nekem egy olyan kérdésem lenne hogy építettem egy végfok védelmet ami müködik hibátlanul 22vdc rol,
de megcsináltam ugyan az a kapcsolást 12vdcre és anyit változtattam hogy 12v rellék vannak benne nem 24 és nem volt itthon bc560 as tranyóm csak bc558 és ezt tettem bele arra rájöttem hogy az a gond hogy +-dc re kikapcsol nagyob.. 10-15W nál.. ha lekötöm a tranyókat ill a bázisaikata bejövö hang.sz. vez ről akkor megy. a bejövön van sorban 22K-1n4148-390K-és a tranyók.. a 22K-s után elágazik és külön megy a 4148as ra és a 390K án át a bc550,bc558 as bázisaira.
szal miért kapcsolgathat ki?

rajz.jpg
    
(#) Peti_85 hozzászólása Aug 30, 2007 /
 
Hali!
Nekem is lenne egy gondom!
Megépítettem a kopp.gátlót. Feszt adok rá, a led fokozatosan felvilágosodik és mikor teljesen ég, akkor a relé meghúz... (ez kb. 5 másodperc, szerintem pont jó is), DE ez az állapot kb. 15 mp-ig áll fenn, mikor is a led elkezd halványodni és a relé elenged...
Ez meg mitől lehet????
Segítsetek!
Amúgy elvileg jól működik a DC-figyelés, bááár néha azzal is volt olyan, hogy visszakapcsolni az istennek nem akart, miután elengedett a relé...
(#) szabi83 válasza Peti_85 hozzászólására (») Aug 30, 2007 /
 
Idézet:
„Amúgy elvileg jól működik a DC-figyelés, bááár néha azzal is volt olyan, hogy visszakapcsolni az istennek nem akart, miután elengedett a relé...”


nálam sem kapcsol vissza, de lehet, hogy ez ilyen
(#) Peti_85 válasza szabi83 hozzászólására (») Aug 30, 2007 /
 
Na jólvan monjuk az még távoli probléma...
Most az a fő kérdés, hogy miért nem marad úgy???
Szabi, Neked jól működik ezen funkciója? Te milyen alkatrészeket tettél bele?
Mert nekem még a tranyók is ugyanazok (még az az ocsmány BC107-es is...

Amúgy van olyan is, hogy a led fénye elkezd erősödni aztán el sem jut addig szegény relé, hogy meghúzzon, a led elkezd halványulni
(#) Peti_85 hozzászólása Aug 30, 2007 /
 
Naah sikerült kiküszöbölni a problémát!
A két 47 µF-os kondi helyére egy 1 µF-os tömbkondit raktam, ezáltal az eseleges DC megszűnése után a relé szinte egyből visszahúz. És a (puffer)elkót kicseréltem egy másikra, mert valószínű, hogy az volt rossz és azért engedett el a relé. Egyébként most egy 22 µF-os van benne, amivel a bekapcsolás utáni késleltetés kb. 4-5 mp. A 47 µF-ossal pedig olyan 7-8 mp volt.
Egyébként egész jól működik!!!
Nekem tetszik!!!

(#) szabi83 válasza Peti_85 hozzászólására (») Aug 30, 2007 /
 
akkor nálam az utcsó példány még rossz
(#) dbase hozzászólása Aug 30, 2007 /
 
Nem értem mit balhéztok, hogy nem jön viszza ha egyenáramot adsz neki.
Mikor fog az erősítőtők megjavulni magátol, ha zárlatba megy a vég?
Az 1µF helyére ajánlom inkább, tedd visza a régi kondikat, és párhuzamosan kössbe egy ellenállást ami kisüti. Megás legyen kb, vagy nem tom, mint ami szokott lenni a hálózati kondikon, h ne rázza meg az embert ha már kihúzta, és még fel van töltve a készülékben.
(#) Peti_85 válasza dbase hozzászólására (») Szept 1, 2007 /
 
Hali!
És amúgy nekem egy +/-33 V-os tápegységem van. Természetesen külön egyenirányítással menne a fesz a kopp.gátló felé, de hogy csökkentsem le kb. 12 voltra a feszültséget????
Segítsetek már légyszives!
(#) unicorn hozzászólása Szept 11, 2007 /
 
Építettem egy erősítőt, amihez a koppanás kiküszöbölésére szabi83 az erősítős topicban javasolt egy hangfalvédelmet.
Két kérdésem lenne:

1. Kezdő lévén még soha nem használtam relét. Ebbe a hangfalvédelembe milyen relét kell tenni? Mikre kell figyelni a vásárláskor?

2. A "Beépítés során került figyelmembe, hogy kikapcsolás esetén a relé csak akkor ejt el, ha megszűnik a tápfesz" kezdetű bekezdést nagyjából egyáltalán nem értem. A hiányolt és megoldott funkciót értem, de nem tudom, hogy az említett alkatrészeket hova kell beépíteni, milyen formában. Így igazából a működését se tudtam megérteni.
(#) dbase válasza unicorn hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
1.Bármilyen relé jó, csak 12V os legyen és elegendő áramot kapcsoljon érintkezőjein,azaz teljesítmény függő mekkora wattos az erősítő.

2.A táplálásról, a saját külön tápjáról van szó.
Fogod a váltó 9-12V ot, és egy diódával egyenirányítod, és raksz rá akkora kondit, hogy még az áramkör rendesen üzemeljen.Pl ne zugjon berregjen a relé, és szépen müködjön is.Enyi.

Peti 85:
+33V-ot kellene le stabilizálnod szerintem, zenerrel meg ellenállással.Kis áram fogyasztásu relé ajánlok mellé, pl felénk lehet kapni fehér siemens relét ami kb 15mA-t eszik, mint egy led mondhatni.Annak nem nehéz zenerrel stabil 12v-os tápt csinálni.
Amugy én sem kínlódtam, beledoptam egy külön kis trafót.....
(#) Peti_85 válasza dbase hozzászólására (») Szept 13, 2007 /
 
Köszi a választ, azóta már kiötlöttem a dolgot, és így fogom valahogy megoldani, csak már nem voltam otthon vagy 2 hete és nem tudtam még megoldani a dolgot!
Amúgy kiszámotam, a relém még ettől is kevesebbet eszik úgyhogy azzal nem lesz gond!
(#) unicorn válasza dbase hozzászólására (») Szept 14, 2007 /
 
Köszi a segítséget. Minthogy van egy 7812-essel stabilizált 12V-om a nyákon, ezért a táppal nem lesz gond.

Mi okozza egyébként a "koppanást", azaz azt a zavaró hangot a tápkábel kihúzásakor? És miért oldja meg ezt a problémát ez az áramkör?
Elvileg úgy van, hogy a relé csak a kondi feltöltése után engedi a hangot a hangszóróra, ezt értem.
De amikor kihúzom az erősítőt a tápból, akkor koppan egyet a hangszóró. Ezen miért segít az, ha még egy relé is van előtte??? Ez nekem egy kicsit magas.
(#) szabi83 válasza unicorn hozzászólására (») Szept 14, 2007 /
 
Idézet:
„De amikor kihúzom az erősítőt a tápból, akkor koppan egyet a hangszóró. Ezen miért segít az, ha még egy relé is van előtte??? Ez nekem egy kicsit magas.”


kihúzod, abban a pillanatban a 12V-od megszűnik, relé azonnal elejt, tehát pont azt a koppanást már nem tudja a hangfal leadni, mivel pont elejtett a relé.

DE aza 7812-t nenagyon puffereld, mert akkor nem következik be amit leírtam, de ezt dBase is leírta.

üdv

(#) unicorn válasza szabi83 hozzászólására (») Szept 14, 2007 /
 
Nem gondoltam, hogy ilyen pillanatokon múlik, hogy van-e koppanás, vagy nincs. Így már értem a kapcsolás működését. Köszönöm.

Nem, nem akarom én a 12V-ot pufferelni. Dbase válaszából már értem, hogy az a két tag (a kondi és a dióda) egy egyutas egyenirányítás. Ezt meg már megoldottam a graetz-el, kondival, szóval ilyen nekem már nem kell.
(#) unicorn válasza szabi83 hozzászólására (») Szept 16, 2007 /
 
Megépítettem, de sajnos gondjaim támadtak vele:

A bekapcsolás tökéletesen működik: kb. 2 mp. után kapcsol csak a relé (bár ehhez a kapcsolásban lévő 22k-s ellenállást nagyobbra kellett cserélnem: 390-esre, mert egyébként azonnal kapcsolt). Viszont kikapcsoláskor ugyanűgy megvan a koppanás, pedig a relé azonnal elejt.
Jelenleg a LM1036-ost és a koppanásgátlót is ugyanaz a 12V-os tápegység látja el. A tápegység áll egy Graetz-hídból, egy 1000µF-os kondiból, egy 7812-esből és még egy-két pici kondiból.

Gyanítom, hogy a problémát az okozza, hogy a 1036-ost és a koppanásgáltót is ugyannról a pontról táplálom. Hogyan lehet ezt a problémát megoldani?
gondoltam rá, hogy teszek egy puffert a 1036-oshoz, dehát annak semmi értelme, hisze ugyanúgy pufferelné a koppanásgátlót és pontosan ugyaott lennék. Esetleg egy egészen másik tápot kéne neki csinálni és csak ez után pufferelni a 1036-ost? Ez a megoldás nem tetszik, mert sok vesződséggel jár.
Van valakinek ötlete?
(#) dbase hozzászólása Szept 16, 2007 /
 
Figy:
Greazt, kis kondi a védelem miatt, és utánna 1-1 dióda sorosan a pozitív ágba. Az LM ágába meg takhatsz nagyobb kondit h ne legyen zajos a tápja.
Így nem tudja az Lm kondija befojásolni a koppanásgátlójét.
Nemsokára valamit kiagyalok, átalakítom h ne legyenek bajok a rajzzal.
Következő: »»   5 / 194
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem