Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Oktató rádiókészülék dokumentációjának tervezése
Lapozás: OK   3 / 13
(#) teodor válasza teodor hozzászólására (») Dec 22, 2011 /
 
Szendi001 a TCA440 nagyon jo kis IC nem tudom beszerezheto-e meg.
(#) szendi001 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 22, 2011 /
 

Kérek engedélyt a medveriasztós Topic újbóli megnyitására. Szét van off-olva az amúgy fontos fontosnak vélt dokumentálós téma....
Műzsaki tartalom:
A medvét zaj generátorral, és 200 kV-os ív fényével ki lehet tessékelni a kertből. A mellette lévő mézes csuporba113 V AC feszültséget vezetve 2 másodpercig, a medve szállítási állapotba hozható. Zoli , kérlek nyisd újra a témát, megvalósítsi javaslattal fogok előállni!


A tanács jól jön. Valóban jó kis AM vevő lenne ebből. A KF tekercsek a problémásak, nem akarok hangolhatót, mert úgysem tud szerezni a diák bele valót. Valami olyan megoldás kellene, hogy egyedi kf trafó gyártás. Egyébként ilyet láttam neten.
(#) szendi001 válasza szendi001 hozzászólására (») Dec 22, 2011 /
 
Ilyenre gondoltam:Bővebben: Link
(#) teodor válasza szendi001 hozzászólására (») Dec 22, 2011 /
 
En ezzel kezdtem regesregen baratkozni az elektronikaval.
A KF trafok barmilyen jappan kisradiobol beszerezhetoek.
A kello szelektivitas elerese erdekeben szukseg van tekercsekre. Ha meg is kerulni akarod akkor mar csak a szinkrodin vevo marad.
(#) teodor válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 22, 2011 /
 
Szerintem mindegyik AM vevo IC-vel megepitheto a szinkrodin vevo, a KF erosito tudja a hangfrekit erositeni persze alulatereszto szurorol hajtva.
A Hasix-en rengeteg vevo linkje talalhato, nemelyik eleg meglepo.
(#) szendi001 válasza teodor hozzászólására (») Dec 22, 2011 /
 
Megnéztem a kit-et. Arra gondoltam szövegben hivatkozom rá, hiszen szép képek vannak mellett.
(#) szendi001 válasza teodor hozzászólására (») Dec 22, 2011 /
 
Az első rádió tekercse pluszos dobozra került. Azzal az opcióval, ha véletlenül lenne egy ferrit antenna kéznél akkor beköthető a két forrpontra.
A mechanika egyébként bevált, az "energia" sínnel együtt!
A fokozatosság elvével, az egyenes és a reflex után lenne egy fm IC, aztán egy AM szuper. A legutóbbiba muszáj KF-et szerezni. Ha valaki kezdő az első pár modulon túljut, ha megteszik, majd kérdez itt a szuper hangolásáról. Ez lenne egyébként a tervezési határ, mert FM demodulátor modult is lehet tervezni stb, de le akarom zárni az első cikket 3 működő vevővel. Az egészen segítene a kit kérdése, de az tesztek függvénye.
Az FM vevő rossz minőségben építhető. Lassan jönnek a képek.
(#) szendi001 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 22, 2011 /
 
Ez úgy fogalmazható meg, hogy belépési küszöbhöz előzetes alapképzés szükséges. Egyébként a feleségem szerint a modulok egyszerűek, a doksi alapján simán beletette az alkatrészeket. (teszteltem)
(#) szendi001 hozzászólása Dec 23, 2011 /
 
Kiteszteltem a hangfrekis végfokokat. Ezek elindultak elsőre. Az egyenes vevő nem. Valószínű a reflex lesz a nyerő, azért holnap átnézem ezt is.
(#) teodor válasza szendi001 hozzászólására (») Dec 24, 2011 /
 
Szia, ha az egyenesvevo nem nyero akkor mi a nyero?
A rendes szakkepzet pancser barmibol farikcsal ragyio vevot, kerdezd 6PC-t.
(#) szendi001 válasza teodor hozzászólására (») Dec 24, 2011 /
 
Többfélét építettem, de ez nem indul elsőre. Mivel 20 éve csináltam reflex vevőt és elsőre ment, így az irányba megyek. Van egyenes vevő rajzod? (2a modul kiváltására)

Tünetek: gerjed, zaj van, vétel nincs, A második tranyótól működik mindkét végfok típussal. Most akad más dolgom, de este összerakok egy reflex fokozatot egy darab nyákon. A buta oldalról indultam, tehát légmagos tekercs fix kondi, aztán a problémák előkerülésével, tettem rá ferrit antennát. Szerintem elkötve nincs, hanem ehhez kell rendes antenna, ami a kezdőnek úgysem lesz otthon.

Találtam 3 tranzisztoros szuper vevőt, ezt kit-ből megépítettem. Sajnos ehhez kell 4 tekercs, amiből ha kit et nézek kéne vagy 100 darab. A rajz a doksiban van.
(#) szendi001 hozzászólása Dec 24, 2011 /
 
Tehát az alábbi kit-ből metszeném ki az AM részt szuper vételhez. Jó egyenesvevő rajz kellene.Bővebben: Link
RH vételként 7 Megára audion kapcsolásra gondoltam az RT ből. Ez kvarc oszcival kalibrálható lenne. Ezt anno megépítettem és tök jó volt.
(#) szendi001 hozzászólása Dec 24, 2011 /
 
Ezt is egyenesnek mondják, pediBővebben: Linkg ez tuti reflex a visszacsatoló tekercs miatt.
(#) szendi001 hozzászólása Dec 25, 2011 /
 
Elkészült két darab új nyák. Az egyik egy műveleti erősítős hanggenerátor, a másik LM386- al ugyanaz.
Elméletem szerint lehet tesztelni velük kimenő trafót tartalmazó hangvégfokot és hangszórót is. Az RF mérésekhez komolyabb megoldás kell.
(#) fater0827 válasza szendi001 hozzászólására (») Dec 25, 2011 /
 
Üdv szendi001
A dokumentum az nincs de a panelt be szkennelem ,hangkimenő és Ge tranyo talán ferrit antenna még van . 3 költözés sok cucc elveszett .Pár nap türelem.
80' évek
Üdv
(#) ha6pc válasza fater0827 hozzászólására (») Dec 26, 2011 /
 
Szervusztok!
A VT-építőkészlethez mellékelt könyvecske nekem megvan. A golyóstoll-rádió kapcsolása is.
Ez utóbbi mindenképpen alkalmas egyenesvevőnek;puritánsága ellenére jól szól.
A padláson kell azonban expedícióznom értük,ami csak az évforduláskor megvalósítható.
(#) fater0827 válasza ha6pc hozzászólására (») Dec 26, 2011 /
 
Üdv Ha6pc
Remélhetőleg az egereken szájkosár van .
Engem érdekel a könyvecske nosztalgia építés(zet) PDF vagy IMG formában .1975-85 rég volt akkor építettem azt a rádiót belőle illetve a Morse gyakorlót .Van talán még Ge tranzisztor ,szénellenállás , forgókondi ,olajkondi .... .
Köszönöm előre is a könyvecskét .
Üdv
(#) szendi001 válasza ha6pc hozzászólására (») Dec 29, 2011 /
 
Szia! Ez nagyon jó lenne, ha beszkennelnéd!
Közben beszéltem Ferkógyerekkel, és megkértem segítsen csinálni egy mini DDS modult amivel hangolni lehet a készülékeket. Ezt esetleg készen az építőkhöz juttatnánk. Egy gomb segítségével kiválaszthatóak a legfontosabb KF és hangoló frekvenciák.
(#) szendi001 válasza szendi001 hozzászólására (») Dec 29, 2011 /
 
Közben Ferinek megírtam elképzelésemet a műszer paramétereiről. Végeredményben egy PC vezérelt mini szignál lenne, gyufás doboz méretben. Ez használható lenne VFO-ként szinkrodin vevős összeállításokhoz.
(#) szendi001 válasza ha6pc hozzászólására (») Dec 29, 2011 /
 
Közben találtam ezt: Bővebben: Link
(#) teodor válasza szendi001 hozzászólására (») Dec 29, 2011 /
 
Szia, nem kell ide csoda kutyu meg ilyen- olyan PC vezerelt szignal. Szerintem elegendo a kezoknek a musorszoro adok frekvenciajanak tudasa. Egyebbkent hallottal mar a frekvencia utteteserol? Tudod amikor a lebeges a legkisseb. A jeladokrol mar nem is merek irogatni.
(#) szendi001 válasza teodor hozzászólására (») Dec 29, 2011 /
 
Ok értem. Egyszerű vevő hangolható a nagyobb adókra. Kérdések: Mire üttetsz? Szignál sincs, talán kvarc oszci. Abból indultam ki hogy nincs műszer a közelben.

A kérdés másik része hogy merre fejlődsz? Nyilván van egy minimális műszaki tartalom amit érdemes elérni 10 modul összerakása után. A DDS-nek inkább az ára a meredek, illetve az SMD felépítés. Arra gondoltam hogy egyszerű frekimérő és analóg VFO modul megoldaná a szignál kérdést is. Adjál légyszíves jeladó frekvenciákat az AM reflex hangolásához...
Abba az irányba indultam el, hogy önhangoló legyen egy modul, pl a nyákra épített rezonátoros oszcival egy 3 tekercses KF simán hangolható.

Jelenleg ki kell váltanom az egyenes vevő modult. A hangfrekis végfokok kimérve, a hanggenerátor modulok nyákjai készen. A kétféle rádió elkészülte után egy frekimérő és egy AM modulált VFO jön, valós hangolás megkönnyítésére. Az FM vevőből csak egy TDA7000-es modult akarok megcsinálni.
Elég sokáig tart a modulok korrekt cikké szerkesztése. Bevallom építeni könnyebben megy.
(#) Kera_Will válasza teodor hozzászólására (») Dec 30, 2011 /
 
Szia,
van itt nagyon szimpla frekimérő . Lehet kissé macerás az olvasása, de meglehet szokni.

Ennél egyszerűbbet és szélessávúbbat nem hiszem , hogy találnál. egyszerű frekvenciamérő - egyszerűbb (sokkal)

Emlegettél PC-s műszert. Frekimérőnek ez is jó lehetne csak "ablakosítani" kellene , C-s forráskód van hozzá.

Frekimérő előtét printerportra

De lehet "ablak" alatt meg nem tudná kezelni elég gyorsan jól az lpt input biteket , akkor maradjon meg bootfloppys DOS gépnek.
Najó manapság hol van ilyen , hogy BOOT floppy meg floppy ?

Ez már "ablakos" és hangkártyát használ forrással együtt : Jobban körülnézve a friss projektek között

A főoldalról indulva érdemes körül nézni az egyszerűbb vevők körül: főoldal

szinkrodin RH vevő

Szendi sok sikert a tesztelések , építési dokumentációk elkészítésében !
(#) szendi001 válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 30, 2011 /
 
Jéé, pedig egy részét mutattad már anno Teljesen igazad van. Ebből lehet kimazsolázni dolgokat.
Mondhatjuk azt, hogy a hangfrekvenciás átvitele az erősítőknek hangkártya segítségével simán mérhető.

Az RF fokozatok valami analóg oszci segítségével szintén hangolhatóak ( kalibrálhatóak) hiszen a LED-es frekimérő megmutatja pár forintért a frekit diszkrét eloszlásban. Teszek ki egy filet a tervezett modulok elnevezésével. Egyébként ez Windows ablakos frekimérő teljesen jó megoldás lenne.
(#) teodor válasza szendi001 hozzászólására (») Dec 30, 2011 /
 
Szia, inen is csemegezhetsz , a jeladokrol kerdezd 6PC-t.
A muszerezetsegrol (hez) a csoda szo GDO .
(#) szendi001 válasza teodor hozzászólására (») Dec 30, 2011 /
 
A GDO-valóban megoldaná az oszcillátor kérdését. Nem kellene sávváltó kapcsoló, mert cserélhető a tekercs. Az elején elég lenne egy tekercset csinálni, és az összes AM vevő hangolható lenne vele. Van egy bevált GDO kapcsolásom, Áttervezem a nyákját a modul rendszerhez illő mechanikára.
Ennyi rajzot egybe összeszedve! Lesz mit mazsolázni.
(#) szendi001 hozzászólása Dec 30, 2011 /
 
Kérlek tekintsétek meg a modulok elnevezését és a tervezett állapot ütemezését. A megadott részeket tervezem, ha valaki akar, akkor új modult tervezhet bármikor. Erre példa a "Modul1c" ami például lehetne hangfrekvenciás végfokozat transzformátorral, vagy más fajta IC-vel értelem szerűen.

Ehhez minta nyákot tudok adni, ahol a csatlakozó méretek és az elemtartók már ki van osztva. Így minden modul felcserélhető marad.

mod: az elnevezéseket kiterjesztéseket konzekvensen javítom majd, de a lényeg látszik.

projekt.pdf
    
(#) szendi001 válasza szendi001 hozzászólására (») Dec 30, 2011 /
 
Ki is próbáltam a nomenklatúrát. Teljes mértékben engedi a modulok fejlesztését funkcó szerint. Itt lenne egy 3. féle hangvégfok a Modul1c. TDA2030 és ez masszív hangszóró vételt eredményez, főleg dugasztápról.
Remélem az RF fokozatokkal is így haladok majd.
(#) Antennaman válasza szendi001 hozzászólására (») Dec 30, 2011 /
 
Sziasztok! Alkalmas ugyan a BUSZ rendszer RF alkalmazásra lásd a JRC cég rádióit, csak itt már túl bonyolítottunk egy egyszerű rádió tanuló kapcsolást. Inkább hasonlít mikro kontroller fejlesztő panelhez. Ez ugyan nem baj csak sok bába közt elvész a gyerek...
Fontos szerintem az első gondolat szem előtt tartása, miszerint egyszerű szellős kivitelű pár tranzisztoros rádiót után építve megértheti a diák ennek működését.
(#) Kera_Will válasza szendi001 hozzászólására (») Dec 30, 2011 /
 
TDA2030 abba igencsak bele csuklik a sima dugóstáp .
15 W végfok ez majd 30W-ot vesz fel 12 V esetén is .
Több amper, Joe ágyúval verébre ?!
A 2030 nyugalmi áramfelvételével a lm386 bőven elboldogul.

Szerintem legalábbis , adatlapok átnézése nélkül ezen a véleményen vagyok .
Következő: »»   3 / 13
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem