Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1557 / 3962
(#) pcroland válasza blackdog hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
Ezt találtam. Ez alapján ki tudom számolni, de tényleg fontos a terhelés? Mert úgyis lesz még előtét ellenállás is a LED-ek előtt. Nem teljesen értem. Én nem akarom úgy beállítani, hogy a LED-ek elé még előtét ellenállás se kelljen.
(#) blackdog válasza pcroland hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
Én ezt úgy számoltam 330 ohm/LED előtét és 1k bázis ellenállás.
Így a BE feszültség 888 mV. Igaz nálam 19db LED van.

Idézet:
„, de tényleg fontos a terhelés?”


Bázis ellenállás és tranzisztor választásnál vegyük figyelembe a következő pontokat.
Számold ki a kapcsolandó eszköz (terhelés) áramfelvételét.
(#) Balaa16 válasza tallerkrisztian hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
(#) pcroland válasza blackdog hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
Na akkor inkább leírom konkrétan. Ehhez kell bázis ellenállást számolni. Valaki kért ilyet, de még nem tudja konkrétan, hogy hány LED lesz. 5V vezérli a tranzisztorokat, de 12V megy át a C és E között. Ezért kéne valamit kiszámolnom. Csak még sosem kellett bázis ellenállást számolnom
(#) blackdog válasza pcroland hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
Még jó, hogy eddig erről nem beszéltél.
Majd, ha a haverod tudja, hogy hány LED-et akar milyen LED-et és, hogy mekkor áram follyon rajta akkor majd tudsz számolni.
De csak most közlöd, hogy a ledek 12V-os független tápról fognak menni. Akkor meg opto csatoló sem ártana.
ZOL94 pár hsz.-el ezelőtt pont erről érdeklődőtt.
Csak kombinálnod kell a kettőt.
(#) pcroland válasza blackdog hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
De ugyanaz a táp, a PIC is ugyanarról a 12V-os tápról megy, csak a 78l05 után.
(#) blackdog válasza pcroland hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
Akkor végül csak összejött minden infó.
Ha tudod a szükséges paramétereket a LED-ekről akkor majd tudsz számolni.
Addig marad az, hogy 1k.

De figyelj majd a teljesítményre is! A BC338 csak 1W-ot bír max. Ha ezt eléred vagy átléped akkor keress BD tranyót.
(#) qvasz2 válasza blackdog hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
Idézet:
„mérd a tranyó BE feszültségét. 800mV-1V között kéne lennie”

Nem szokott ennyi lenni, csak amperes nagyságrendnél. BCxxx tranyónál max. 6-700mV lehet.
(#) nightlife hozzászólása Jan 18, 2012 /
 
Sziasztok!
Rendeltem a lomextől egy pm4xx tipusú lcd feszültségmérőt. A motoromon szeretném használni, mint akkufesz-mérő.
A gondom az, hogy a használati útmutatóban azt írják:
A műszer nem táplálható arról a feszültségről, amit mérni szeretnénk. A táp negatívja, és a mérőoldali kivezetés negatívja között potenciálkülönbség van.

Ti hogyan oldanátok meg, külön táp nélkül?
(#) qvasz2 válasza Nem értek hozzá hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
A méretét kéne megadni: vonalzóval, vagy inkább tolómérővel!
Ha kimérni akarod, azt is lehet: multiméterrel ellenállásmérő, vagy csipogó állásban lehet megállapítani, hogy melyik lábat kapcsolod hova.
(#) qvasz2 válasza nightlife hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
Le kell választani galvanikusan DC-DC konverterrel!
(#) nightlife válasza qvasz2 hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
Már találtam is rajzot, el is fog férni (DIP8 Ic + pár C, és egy pici L).

Köszönöm!
(#) blackdog válasza qvasz2 hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
Nekem 800 mV BE feszültség alatt nem nyitott ki a BC338.
(#) qvasz2 válasza blackdog hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
Érdekes egy tranyó, eléggé kilóg a sorból.
(#) blackdog hozzászólása Jan 18, 2012 /
 
Sziasztok!

Igazából nem tudom hol kérdezzem. Szóval:
A konyhabútorban van 3db 20W beépített munkapult világítás. Már nagyon unom, hogy a feleségem állandóan felkapcsolva hagyja így növelve a számlát. Kicserélem öket LED-ekre. Tudom asszonyt kellene inkább cserélni, de az maceránsabb
Viszont ekkor sem akarom, hogy felkapcsolva maradjon.
Valami szenzort kellene beépítenem a bútorba, hogy ha tényleges munka van csak akkor világítson. A mozgásérzékelő nem jó mert nagy szöget lát és nem is esztétikus.
Van valakinek ötlete? Praktikus és könnyen elrejthető kellene. Persze emberi áron.
(#) qvasz2 válasza nightlife hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
Ha nem trafós, akkor nem lesz jó! Teljesen le kell választani !
(#) tothz hozzászólása Jan 18, 2012 /
 
Sziasztok!
Szeretnék segítséget nyújtani minden lelkes hobbistának a kezdő, vagy már meglévő alkatrész készletének bővítésében. A képeken látható
(#) tothz válasza tothz hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
Tehát a képeken látható dolgok ingyen elvihetők.
(#) tothz válasza tothz hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
Ennek a hegesztőnek a "szokásos" baja van: VIPER fesz. szabályzó eldurrant, plusz egy-két környező alkatrész elégett. Ez is ingyen elvihető.
(#) granpa válasza tothz hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
Szia! Köszönjük nagylelkű felajánlásodat. Privi ment.
Üdv:Kálmán
(#) lajitata hozzászólása Jan 18, 2012 /
 
Bocs a zavarásért,egy diodát akarok helyetesiteni egy készölékben,pontosaban bav21 et,de nem találok az elektronikai szaküzletben.Segitséteket kérem hogy aki tudja hogy mivvel lehett helyetesiteni, legyen szives értesiteni. Elöre is köszönöm LAJI
(#) anagma hozzászólása Jan 18, 2012 /
 
Az normális,ha hangerőszabályzás miatt betett 10kohmos poti nem sokat szabályoz?
(#) pcroland válasza blackdog hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
Rájöttem már... Egy bizonyos áramerősségig ugyanolyan bázisellenállás kell. Erről a képről jutott eszembe, hogy kb. a feléig ugyanott van az érték.
(#) vizor válasza anagma hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
Nem. Valószínűleg lineárist tettél be logaritmikus helyett.
(#) anagma válasza vizor hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
Ilyet raktam be, ilyet rendeltem 100k-s helyett ,biztos nem lineáris,mer abból csak B-s van (10k-s ból).
(#) zolika60 válasza anagma hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
No de miért raktál 10k Ohm -ot 100k Ohm helyett?
(#) anagma válasza zolika60 hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
Mert figyelmetlen voltam a rendelésnél és rosszat rendeltem,de ez a kérdés,hogy a 10k? a kevés a szabályzáshoz,vagy esetleg más a hiba?
(#) jani1987 válasza blackdog hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
Helló. Ha kiakaszt az asszony, akkor te is akasztd ki. Persze ne őt, hanem az ajtót. Kültéri ajtóknál már megoldott, hogy magától bezáródik. gondolkozz valami hasonló megoldáson. Láttam már ilyet, de az házi barkács.
(#) mioline hozzászólása Jan 19, 2012 /
 
Sziasztok!

Tudnátok nekem ajánlani olyan 32/16 bites processzorokat, amelyekkel nekem hobbistaként érdemes foglalkoznom és az áruk sincs az egekben? Vagy esetleg tudnátok ajánlani olyan boltot/webshopot, ami nem annyira drága, mint mondjuk a farnell?

Válaszaitokat előre is köszi!
mioline
(#) Hp41C válasza mioline hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
ChipCad Kft:
16 bites: PIC24F, dsPIC30F, dsPIC33F,
32 bites: PIC32F
Árak néhány nettó 1000 Ft ig mennek, de ezek mikrokontrollerek.
Ingyenesen letölthető fejlesztő rendszer és assembler. A PICKit2 vagy PICKit3 programozó ára is kedvező.
Következő: »»   1557 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem