Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED rákötése 230V-ra
 
Témaindító: Laci4, idő: Nov 30, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   33 / 83
(#) ekkold válasza gyulank hozzászólására (») Jan 26, 2012 /
 
Szerintem inkább osszd 2...3 csoportra a ledeket, és akkor nem kel tirisztoros védelem bele.
Pl. ehhez hasonlóan
(#) gyulank válasza ekkold hozzászólására (») Jan 26, 2012 /
 
Köszönöm, de 4-10 LED-et hova osszak?
(#) ekkold válasza gyulank hozzászólására (») Jan 26, 2012 /
 
10 sorbakötött ledhez elég egy 35...40V körüli nagyobb teljesítményű zener is (2...5W-os). Ez alaphelyzetben nem fog melegedni, sem áramot fogyasztani, de ha gond van (p. megszakad a ledek áramköre) akkor nem engedi a feszültséget megszaladni.
De persze 10 led helyett lehet 2x5 is, és akkor nem kell a zener sem, mivel nannak nagyon kicsi az esélye, hogy egyszerre két led is megszakadjon.
(#) gyulank válasza ekkold hozzászólására (») Jan 26, 2012 /
 
Értem én ezt, de akkor is érdekelnek azok, amiket kérdeztem.
Dióda, diódahíd, tirisztor.
Bár azt nem értem, hogy szakadás esetén miért töltődhet fel a hálózati csúcsfeszültségre C2, ha a C1 korlátozza.
(#) _JANI_ válasza gyulank hozzászólására (») Jan 27, 2012 /
 
A C1 kondenzátor a diódahídon keresztül feltölti C2-őt.
( Sorba kapcsolt kondenzátorok. )
(#) ekkold válasza gyulank hozzászólására (») Jan 27, 2012 /
 
Azért mert C1 csak az áramot korlátozza. A feszültség a terheléstől függ.
Értem én, hogy villanymotor, de mi hajtja?
Viszont ha ennyire nem vagy tisztában a működésével, akkor a saját érdekedben nem biztos, hogy jó ötlet ilyet építened.
(#) gyulank válasza ekkold hozzászólására (») Jan 27, 2012 /
 
Szerintem sokan úgy építik meg, hogy elfogadják a tényt, hogy feltöltődhet, és kész. Engem pedig érdekel a miért is.
De még mindig nem tudom, hogy hogy kérdezzem meg...

4db. 1A-es diódából összerakott híd = 1db. 4A-es 4 kivezetéses híddal?

Akkor ha jól értem, az összes alkatrészt a C2 előtt egyformára, minimum a maximum áramimpulzusra kell méretezni.

Aztán C2 elnyeli, simítja az impulzust, és feltöltődik kb. 340V-ra, terhelés nélkül. Vagyis terhelés nélkül 340V-ot, és ha C1 20mA-t ereszt át, és az egészet 10 LED-re méretezem, 340V/36V=9,4 20mA/9,4=2,1mA-t lehetne mérni rajta, és ha ráteszem sorba a 10 db 3,6V-os LED-et, akkor a LED-sor végein 36V mérhető, és a LED-eken 20mA folyik. Vagyis 36*0,02=0,72W a max. teljesítmény amit lead, vagy mindenképp 20mA-t ad le terhelve-terheletlenül, és a teljesítmény változik a feszültség függvényében?
(#) ekkold válasza gyulank hozzászólására (») Jan 27, 2012 /
 
Az elkó előtt gyakorlatilag mindennek el kell bírnia a csúcsáramot, és az átlaggos áramot folyamatosan. Mindkettőt könnyü teljesíteni 1A-ra vagy nagyobbra specifikált alkatrészekkel.

A kimenet szempontjából nézve az egészet, nagyjából úgy viselkedik mintha soros előtétellenállása lenne a 320V-ról, csak éppen nem melegszik annyira. Tahát ha rövidre zárod akkor folyik valamekkora áram (mondjuk 20mA), ha fogyasztóval terheled (pl. ledekkel) úgy hogy mondjuk 35V-ra áll be akkor kicsit kisebb lesz az áram (mondjuk 18mA). Ha még kisebb árammal terheled (nagy elllenállással) akkor a feszültség feljebb emelkedik. Tehát gyakorlatilag minden változik, a terhelés változásának a hatására, az áram, a feszültség, és emiatt a teljesítmény is.
(#) gyulank válasza ekkold hozzászólására (») Jan 27, 2012 /
 
De akkor a teljesítmény miért változik?
Ahányszorosára nől a feszültség, annyiad részére csökken az áram. Ahanyad részére csökken a feszültség, annyi szorosára nől az áram. Nem?
Ha itt rövidre záráskor kb. 0V-on 20mA-t lehet mérni, akkor 320V-on már nagyon kis áram lehet.

Más fogyasztó is beállna akkora feszültségre, ami neki kell? Vagy ha másnak csinálnék ilyen tápot, azt úgy kéne, hogy egy ellenállást kötök be a fogyasztó helyére, és a végeire a fogyasztót?
(#) ekkold válasza gyulank hozzászólására (») Jan 27, 2012 /
 
Idézet:
„Ahanyad részére csökken a feszültség, annyi szorosára nől az áram. Nem?”

Nem. Van összefüggés, de másképp.

Idézet:
„....a teljesítmény miért változik?”

Gondolj bele:
320V * 0A = 0W,
0V * 20mA = 0W,
18mA * 35V = 0,63W

Idézet:
„Más fogyasztó is beállna akkora feszültségre, ami neki kell?”

Csak akkor, ha jól méreteztél mindent.
(#) gyulank válasza ekkold hozzászólására (») Feb 1, 2012 /
 
A nagyon kicsi alatt nem semmit értettem, hanem pl. uA-eket.
De van még egy bökkenő számomra.
Mégpedig a C1 előtt, vagy után lévő ellenállás.
Ha 36V 20mA-t írok be az xls-be, akkor 410,7 ohm jön ki.
Az oldalon pedig 64 ohm van, és azt írja, valamennyire befolyásolják az ellenállások is az áramot. Akkor, ha már 68 ohm -al 18mA, akkor 430 ohm-al még kevesebb lehet.
(#) ekkold válasza gyulank hozzászólására (») Feb 2, 2012 /
 
Próbáld meg a működését megérteni az áramkörnek, akkor világos lesz. Pl. egy 400nF körüli kondi impedanciája 50Hz-en 8k ohm körüli, az ezzel soros ellenállás befolyásolja ugyan az áramot, de az arányokból sejthető hogy milyen mértékben. A soros ellenállás elsősorban a bekapcsolási tranziens miatt kell, az értékét többféle szempont alapján lehet megválasztani: pl. a disszipált teljesítmény alapján, de adott esetben más is lehet szempont.
(#) gyulank válasza ekkold hozzászólására (») Feb 2, 2012 /
 
Akkor mi a szempont, ha 64 ohm , és mi, ha 430 ohm ?
(#) ekkold válasza gyulank hozzászólására (») Feb 2, 2012 /
 
Ha rájössz mi változik ezzel akkor a szempont is világos lesz, csak józam paraszti ész kell hozzá.
Nagyjából azonos áramfelvétel esetén pl. 64ohm kevesebbet fog elfűteni, (mint a 430ohm), viszont a bekapcoslási tranziens árama nagyobb lesz. Tehát pl. lehetséges szempontok:
- ha a hatásfok a fobntosabb akkor 64 ohm,
- ha az, hogy ne legyenek nagy tranziensek akkor pl. 430 ohm.
Mindkettő egy adott kompromisszum eredménye, ha neked a 220ohm "tetszik" azt is beteheted.
Szerintem ITT elég részletesen le van írva a méretezés, miért nem olvasod el?
(#) gyulank válasza ekkold hozzászólására (») Feb 2, 2012 /
 
De akárhogy olvasom. Oké, hogy ha 64 ohm van, akkor a max. 5A, és ha 430 ohm akkor kevesebb mint 1A, de az, hogy mindennek el kell viselnie, az nem igaz, mert csak a Graetz diódáknak kell elviselni, a többit a C2 megvédi. Ha jobbra van tőle párhuzamosan kötve a rajzon, és ha balra, akkor is.
Viszont, ha az xls 1A-re számol, és én 5A-re méretezném, akkor lehet, hogy C2-őt is ahhoz kell számolni.
De hogy?
(#) ekkold válasza gyulank hozzászólására (») Feb 3, 2012 /
 
C2 az áram hullámossága szerint van méretezve.
(#) bajoros hozzászólása Feb 24, 2012 /
 
Üdv a mindenkinek

Lelkes amatőrként fordulok segítségért
Tv mögé építenék hangulatfényt de ez a 220-as vonal valahogy nem egyértelmű nekem.
3 chipes smd ledeket tennék sorba kötve.Darabonként 60 mA áramfelvétellel és 3,1 v nyitófesszel.
a legegyszerűbb megoldásként szétszedtem egy éjszakai irányfényt és kezdésnek rátettem 3 ledet soran.Fényerővel nem volt gond viszont úgy vibrál mint atom és ez nagyon zavaró.Valaki feltenne nekem egy vibrálásbentes kapcsolást 220-ra.
Lehetőleg grates nélkülinek örülnék.Ami most az irényfényben volt az egy 224j feliratú kondi persze a kisütő párhuzamos ellenállással valamint egy dióda és egy ellenállás.Ennyi.Megköszönök bárminemű reagálást.Köszönettel:Bajoros
(#) _JANI_ válasza bajoros hozzászólására (») Feb 24, 2012 /
 
Szia! A vibrálás valószínűleg az egyutas egyenirányítás következménye. ( A 25Hz tényleg zavaró lehet. ) Szerintem egy diódahíddal érdemesebb mindkét félhullámot munkára fogni és vibrálás is 50Hz lesz. Az 50Hz pufferelésére sokkal kisebb kondenzátor kell. De ha a méret nem érdekes, akkor az egyutas egyenirányítású kapcsolást is ki lehet simítani.
FONTOS! ha puffer kondenzátort is lesz a kapcsolásban akkor zéner diódát is építs be az áramkörbe! ( A puffer kondenzátorral párhuzamosan. Neked MAX: 15V-os kellene. ) A zéner beépítése, a LED áramkörének véletlen megszakadásakor véd a túlfeszültségtől, ami a puffer kondenzátorra jutna. Ha jól van méretezve a feszültsége a zénernek, akkor nem folyik rajta áram és tényleg csak akkor dolgozik amikor hiba van.
Sok használható kapcsolás van itt a témában is, de ha kicsit vissza olvasol akkor más hasznos olvasnivalót: Link is találhatsz.
S pár példakapcsolás: Diódahidas: Link, Pár kapcsolás: Link.
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 24, 2012 /
 
Skori oldala szerint nekem ezek az alkatrész értékek jöttek ki:

  1. Ucs = 320V - 10V =  _310V_
  2. Ics = 60mA * 3.14/2 = _94.2mA_
  3. Xc = Ucs / Ics = 310V / 94.2mA = _3.29K_
  4.  
  5. C1 = 1/(2*pi*F*Xc) = _967nF_ ( 3*320n 400V AC )
  6.  
  7. R1 = 1Mohm
  8. R2 = 68ohm 1W
  9.  
  10. ZD = 15V / 60mA = _1-2W_ = BZX85C15 (1.3W) vagy 1N5352B (5W)
  11. ( Skori 10V-os zénert javasolna. )
  12.  
  13. C2 = 1000 * C1 = _1uF_ 35V  ( 1µF - 100µF 35V )

( Néhány adatnál kerekítettem kicsit. )
(#) ekkold válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 24, 2012 /
 
967nF ezerszerese az majdnem 1000µF (C2-nek), a többi hihető...
(#) tibistor válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 24, 2012 /
 
Az 50 Hz-ből tényleg 25 Hz lesz egyutas egyenirányítás esetén? 25 db félhullám? Tényleg?
(#) mugab válasza tibistor hozzászólására (») Feb 24, 2012 /
 
Nem. Az 50Hz ből lesz 100Hz kétutas egyenirányításnál...
(#) _JANI_ válasza ekkold hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Igaz!
(#) _JANI_ válasza mugab hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Valóban:
Az egyfázisú egyutas egyenirányítónál a "A fellépő alap harmonikus frekvenciája a hálózatéval egyenlő."
A kétutas, Graetz- vagy hídkapcsolású egyenirányítóknál a "A fellépő alapharmonikus frekvenciája azonban kétszerese a hálózati frekvenciának."
( Bővebben: Link )
(#) _JANI_ válasza ekkold hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Az 1000µF-ot kicsit sokallottam és számítási hibának gondoltam. Nem ellenőriztem le...
Az 1A-ra 1000µF-os gyakorlati érték szerint 60µF jött ki a C2-re. Persze az nem baj ha egy puffer kicsit túl van méretezve.
(#) bajoros válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Nagyon Köszönöm Neked Jani a kimerítő példát.
A 12V-os autóelektronika nem jelent gondot de itt 220V még van mit bővíteni tudásomon.

Üdvözlettel :Bajoros
(#) pleso hozzászólása Márc 10, 2012 /
 
Sziasztok!
Remélem jó helyre teszem fel kérdésemet.
Van 100db fehér ledem abból szeretnék lámpát csinálni.
Arra gondoltam hogy sorba kötöm őket és a 230V-t egyenirányítva hajtom meg, akkor ugye 325V-t fog menni a ledekre.
Az lenne a kérdés hogy nem fognak-e tönkre menni, ha ne adjisten az egyik félhullám csúcsánál kapcsolom rá a feszültséget.
Válaszokat előre is köszönöm!
(#) llaci56 válasza pleso hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Jó lenne ismerni a LED -ed paramétereit. Ha pl. 3,6 V nyitófeszültségűek, akkor világítani sem fognak.
Előtét ellenállás/kondi és egyenirányító mindenképpen kell!
(#) pleso válasza llaci56 hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
A ledeknek 3.4V a nyitófeszültsége.
(#) llaci56 válasza pleso hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Abból a ledből, ha 100 darabot kötsz sorba, akkor 340 V kellene, a 230 V kevés. A 325V az a 230V váltófesz csúcsfeszültsége, azzal ne számolj! (De az is kevés lenne!) Az effektiv (230V)feszültséggel kell számolnod!
Tegyél 50 - 50 darabot sorba, és ezeket párhuzamosan. Előtétnek pedig - ezekkel tegyél sorba, - egy 1µF -os kondit. (NEM ELKÓT!) A kondira - a kondit áthidalva, - tegyél egy 1Mohm -os elleállást.
Következő: »»   33 / 83
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem