Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1589 / 3962
(#) Zsolt36 válasza Balaa16 hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Ingyen van ezért nem fognak beleszólni.
(#) Moderátor hozzászólása Zsolt36 hozzászólására (») Feb 13, 2012
 
De igen.
(#) Zsolt36 válasza (») Feb 13, 2012 /
 
Ja bocs azt hittem ez nem baj.
(#) Frankye válasza Zsolt36 hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Bajnak nem baj, de ez a fórum, nem az apróhirdetés rovata.
(#) roland0327 hozzászólása Feb 13, 2012 /
 
Sziasztok!

Csak annyit akarok kérdezni, hogy ebben az adatlapban melyik jelöli a kapcsoló tipusút? Azaz ami nem nyomógombként funkcionál, hanem kapcsolóként.

Üdv. Roli.
(#) kadarist válasza roland0327 hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Szia!
A lock-non lock mutatja ezt. A lock a bennragadó, a non lock a nyomás után visszaálló.
(#) jani1987 hozzászólása Feb 13, 2012 /
 
Sokat gondolkoztam azon, hogy a TDA 7294-hez a 35V-ot a 70v-os tápról szedem. Csak azt nem tudom eldönteni, hogy mekkorák legyenek az osztó ellenállások.
(#) kadarist válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Vesd el ezeket a gondolatokat. Az erősítődnek nem egy áramkorlátozásos nagy belső ellenállású tápegység kell, hanem éppen az ellenkezője.
(#) roland0327 válasza kadarist hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Köszi! A " non lock click " mit jelent?
(#) zolika60 válasza roland0327 hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Benyomásra kattan amikor kapcsol. De nem marad bekapcsolva, ha elengeded.
(#) roland0327 válasza zolika60 hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Köszi! Feljesztenem kell az angol tudásom
(#) blackdog hozzászólása Feb 13, 2012 /
 
Sziasztok!

Ellenállás hibával kapcsolatban kérdeznék:
Azt 'tudom', hogy konstans értékű ellenállás, ha rossz akkor vagy végtelenbe megy vagy megnyúlik.
De mi a helyzet az NTC, PTC esetén?
Itt beléphet olyan hiba is, hogy csak egy bizonyos hőmérséklet alatt/felett nyúlik meg?
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Ez a "megnyúlás" (értéknövekedés) a nagyértékű tömör, és a szénréteg ellenállásokra volt jellemző. Szerencsére mára már kikoptak.
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Oké, de mi a helyzet a hőmérsékletfüggő ellenállásokkal?
Ezek szerint azok is vagy jók bármikor vagy végtelenek bármikor?
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Azoknak az a dolguk, hogy a hőmérséklettel változzon az ellenállásuk, az normál ellenállásnak pedig, hogy a lehető legkisebb mértékben változzon.
A hőmérséklet függő ellenállásoknak az értéke csak bizonyos határok között változik, azok is tönkremennek, ha túlterheled őket akár árammal, akár külső hőmérséklettel.
És az ellenállásoknál a megnyúlás visszafordíthatatlan, míg az NTC, PTC esetén nem.
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Ez rendben van. Ismerjük Murphy törvényeit. A lényeg:
Van egy gépem amiben a környezeti hőmérsékletet NTC ellenállás figyeli és ez alapján kapcsol be 2 vagy 4 ventillátort védve a rendszert a túlmelegedés ellen. Ennek ellenére mégis túlmelegszik a gép. Én megmértem az NTC és az akkori hőmérsékleten jónak ítéltem. Viszont a ggép gyártója állítja, hogy az érzékelő a rossz mert bizonyos hőmérséklet alatt "elfut" az ellenállása. Én ezt nem tudom elfogadni mert én is úgy gondolom, hogy egy NTC vagy jó vagy nem.
Sajnos nem találok leírást az NTC-k összetételéről, hogy láthassan most akkor kinek van igaza.
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
NTC is meghibásodhat. Vedd ki, és melegítéssel mérd az ellenállás változást, így eldöntheted hibás, vagy nem. Egyébkét ha a ventid kifut a működési tartományból, hiába tartja bekapcsolva a termosztát, lehet, hogy nem képes elszállítani a termelt hőt.
Az NTC, PTC préselt speciális kerámia keverék, úgyhogy jól bírja a hőt.
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
A ventim nem fut ki hanem be sem kapcsol. Pedig jó.
Tudom, hogy meghibásodhat az NTC csak számomra hihetetlen, hogy csak egy bizonyos hőmérséklet alatt jelentkezik a hiba.
[off]A gép gyártójának meg olcsóbb garanciában új érzékelőt adni mit vezérlőpanelt. Én meg majd égek mint a rongy, hogy elsőre nem tudom megjavítani a gépet.
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Lehet, hogy a komparátor nem bírja a minuszokat?
De tényleg, nézd meg a termisztort, vagy ami van benne, fűtsed, hűtsed (ilyenkor jön jól a fagyasztó spray) lehet kontakt hiba is, nem tudom, méricskélj. Biztos be lehet határolni a hibát. Ha meg garanciás, tedd le az eladó asztalára. hogy: REKLAMÁCIÓ!
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Melegítés hatására jó működött az ellenállás. Oké hűteni nem próbáltam. De én a laikus elektronikához nem értő úgy gondolom, hogy nem lehet érzékelő hiba. A kontakt is ellenőrizve lett. Én arra jutottam, hogy a vezérlés lesz a hibás. A reklamáció megtörtént, de ne felejtsük el, hogy Magyarországon vagyunk itt ez nem olyan egyszerű. Nem is ez a lényeg most.
Én szeretném hatásosan elmondani, hogy egy NTC milyen hibát produkálhat és milyet nem. Az, hogy melegítve jó hűtve meg egy bizonyos hőfok alatt nem azt én kizártnak tartom. Csak 'szakmailag' nem tudom magyarázni.
[off]
A gyártónál egy ilyen érzékelő 6000 Ft. Vezérlő panel 93000 Ft.
(#) jani1987 válasza kadarist hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Akkor hogy felezzem el?
(#) kadarist válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Tekerj le a trafó szekunder tekercséből.
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Hát, az összegeket nézve, nem is az asztalára tenném le. Ha nem ugrik cserélni, még a könnyű testi sértést is bevállalnám. Egyébként köteles cserélni.
Hűtésnek jó az ablak is. A vezérlésben gondoltam kontakt hibára, amit nyilván nem tudsz kibontani. Ha jó a hőérzékelő, (ellenállásmérővel), akkor mindenképpen visszavinném.
(#) jani1987 válasza kadarist hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Na ilyen a trafó. Ezt hogy alakítsam át?

Kép0079.jpg
    
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Ezek szerint nem tudok "szakmai" érvet mondai, hogy mikor jó és mikor nem az NTC. Pedig ezek ettől az egytől esnek hasra. Ha elmagyaráznám, hogy:
Figyelj "ember" b.meg egy NTC, ha rossz akkor nincs olyan, hogy -7 °C alatt rossz fölötte meg jó mert a kerámia és egyéb összetevőt a hőmérséklet hatására...... viselkednek ebből fakadóan ....... ebből következik, hogy ....... tehát elmehetsz a .. Köszönöm az új panelt!
(#) kadarist válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Csak ügyesség és hozzáértés kérdése. Szét kell bogarászni. De lehet, hogy egyszerűbb lesz, ha veszel egy másikat, ami passzol.
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Olyan nincs is, hogy - 7 fok felett jó, alatta nem jó. De keresd ki ha lehet az adatlapját, abban biztos megvannak a hőmérséklet határok, amit ellenőrizhetsz is. Egyébként a kivezetéseket a kerámiára felgőzőlt fémrétegre forrasztják, ez bizony néha lehet kontakthibás, sőt le is tud válni részben, vagy egészben.
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Adatlap alapján ellenőriztem. Hűteni nem volt kedvem a -7°C környezeti hőm. mellett nem volt kedvem tovább hűteni csak melegítettem. Még a szél is fújt.
Véleményem szerint mind a kontakt hiba mind az elválás egyértelmű hibát mutat nem csak itt-ott.
Ezt holnap elmondom, ha nem hisz nekem akkor végül is szép kis rézcső van az érzékelő végén. Istenem, kiesett a kezemből....
(#) zsolti900 hozzászólása Feb 13, 2012 /
 
Sziasztok!

Ezt az órát szeretném megépíteni, viszont pár alkatrészt nem találok a hestore.hu oldalán. Itt találhatjátok az alkatrészlista-át. Nagyon megköszönném ha tudnátok adni egykis infót, hogy mivel tudom helyettesíteni azokat az alkatrészeket amelyeket nem találok a hestore.hu-n.
(#) Zsolt36 válasza zsolti900 hozzászólására (») Feb 14, 2012 /
 
Mondd meg mit nem találsz mert nekünk itt erre nincs időnk.
Következő: »»   1589 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem