Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » VF2 végerősítő
 
Témaindító: proksa1, idő: Feb 7, 2007
Lapozás: OK   86 / 163
(#) mrex válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 3, 2012 /
 
[OFF]Elnézést kérek előre is, eszemben sincs kötekedni , tudom hogy igazad van ebben a dologban.

De a konnektorba vizeléssel is vigyázni kell!

Ott a hosszabbító a földön benne a menkű!

Mindig és azonnal ezzel jössz . Igaz. De konkrétan én pl nem tudom kiszámolni, és még nagyon sokan mások sem itt a fórumon. Ha fogaskerekek lennének akkor ki tudnám ahhoz értek. Abból élek. Ez itt csak hobbi.

Szerintem csak beszélni valamiről de nem adni valós megoldást és segítséget a megvalósítéshoz, kvázi nézz utána ha akarsz valamit mentalitással csupán önmagunkat fényezzük.

Magyarázd el, figyelünk rá. De nem értjük meg enélkül!
Én legalábbis nem.
Mégegyszer elnézést, semmi bántó szándékom nem volt.
[OFF]
(#) mrex válasza Anden hozzászólására (») Feb 3, 2012 /
 
Szia

Részemről kétlem, hogy erről az 5534 tehet! több mint 20 példány uán tapasztaltam róla annyit, hogy nem ott keresném a gondot.
Természetesen lehet egy példány hibás. De ha több 5534 is emígy viselkedett akkor a hiba okozója nem lehet az ic.
Szerintem, vagy ellenállás felcserélés, vagy értéktől való eltérés okozza a hibát. Mondom több mint 20 működő példány alapján amik ben 5534 van.
Ha a sokaság törvényszerűségeit vesszük alapul, s az vitán felül áll, hogy Alkotó nyákjai jók. Akkor teljesen biztos az emberi tényező.
Én mindig ebből indulok ki.
A munkám során mikor nagyon koncentrálok egy feladatra sok esetben nem lehet észrevenni a legbagatelebb hibát, amit egy kívülálló észre fog venni. Annak márpediglen menni kell 5534-el.

Én a következőt nem értem. Minden megépített példánynak más és más a nyugalmi áram igénye.
Ez a példányok alkatrészeinek gyártási pontatlanságából adódik. Akinek van szkópja az minden további nélkül, addig állítja a nyugalmi áramot míg a jelalak nem megfelelő.
Szkóp nélkül marad a fül. Nincs a nyugalmi áramnak olyan beállítási értéke ami szentírás lenne.

Úgy tanítottak meg a beállítására hogy nagyon alacsony hangerőn zenét kell hallgatni egy hangszórón. De éppen hogy meghalld mintha hallásvizsgálaton lennél. egész közel hajolvaa hangszóróhoz Aztán addig fordítod a trimmert amig a nagyon durva mély tozrítás el nem tűnik. Ne félj hallani fogod, annyira durva.
Abban a pillanatban amint kitisztul hang végeztél. Ne fordítsd tovább a trimmert. Ezután járasd egy kicsit magasabb kivezérlésen. Majd újra vedd vissza alig érezhetőre.
Ha nem változott meg újra torzra akkor jól működik a hőfokfüggő szabályzásod (KD megoldása éppen ez volt)
Szkóp hiányában csak erre hagyatkozhatsz.
Viszont amig nem fog működni 5534-el addig bizony hiba van valahol. Csak most ezt átlépted, és nem kiderítetted szerintem

Nézz körül benne újra azt javaslom.
(#) reloop válasza mrex hozzászólására (») Feb 3, 2012 /
 
Szia!
Élvezettel olvastam hozzászólásod. Kiegészíteném NE5534 tapasztalattal.
Az adatlap typ. 4mA, max. 8mA áramfelvételt ad meg. Ha a tényleges érték a max. irányába tolódik el, a TL431 előtti ellenállás nagynak bizonyulhat, főleg akkor, ha adott tápfeszültséghez nem lett korrigálva. Ilyenkor egy másik - szinte biztos kisebb tápáramfelvételű - IC-t bedugva születik az NE5534-ről a dehonesztáló megállapítás
(#) (Felhasználó 46585) válasza mrex hozzászólására (») Feb 3, 2012 /
 
Itt van egy megoldás áramkorlátra. A Q5, Q6 tranzisztorok kezdenek nyitni és kezdik lecsökkenteni a FET-ek gate-source feszültségét. Ez nagyon jól működik, de célszerű az egész végfokot kikapcsolni egy időre, ha zárlat van. Különben a tranyók nagyon sokat disszipálnak és feleslegesen melegszenek, még ha kibírják is. Erre talán a legegyszerűbb megoldás, a Q5- Q6 kollektorába betenni egy egy optocsatolót a diódájukkal. A kimeneti tranzisztoraik pedig kapcsolják ki a hangszóróvédő relét. Maradjon ebben a helzetben mondjuk 1...2 másodpercig, aztán kapcsoljon vissza. Ha továbbra is zárlat van, akkor ismétli az előbbi folyamatot.
(#) Ge Lee válasza mrex hozzászólására (») Feb 4, 2012 /
 
Ezt ugye nem gondoltad komolyan? Hónapok óta megtalálható itt a topikban a működő tesztelt rajz (GF400 fantázianévvel, néhány mérési adattal stb.). Az abban lévő visszahajló karakterisztikájú áramkorlát bármelyik (neked tetsző) verzióba belerakható, a működése és beállítása pedig legalább 3x ki lett már tárgyalva az erősítős topikban, de itt is leírtam a lényeget. Ha egy teljes cikk íródott volna róla nyilván egyszerűbb lenne az olvasónak, de mindenre nekem sincs időm. Szóval csak olvasni kell, ezt tényleg nem fogja megtenni helyetted senki. Tudod, aki keres az talál. Légy szíves idézd azokat a mondatokat ahol éppen magamat fényezem.
(#) mrex válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 4, 2012 /
 
Elnézést kérek, talán nem szerencsés volt részemről megfogalmazás.
Általánosságban gondoltam a "fényezést" nem személy szerint.
Ezen lépjünk át kérlek.
A szándék a válaszban nem a támadás volt.
Szerintem írd meg azt a cikket.
Mondok egy példát!
Biztosan van olyan szerelő akihez elviszed és mindig hozzá viszed az autódat. Azért mert megbízol benne.
Nem kérded mit miért csinál a végeredmény az hogy neked megfelel a munkája.

Ha tudnád mit miért csinál akár magad is meg tudnád csinálni.

A jelen példában Te vagy a szerelő!
A működés magyarázata rendben van, de egy összefoglaló cikk biztosan levenné a homályt sokunk szeméről.
Ha megírod, és privben küldesz egy címet esküszöm olyan finom pálinkát küldök amilyet még nem ittál!
S ezt garantálom! Minimum olyan jó mint a visszahajló karakterisztikájú, áramkorlát!

[OFF]
(#) Edek hozzászólása Feb 11, 2012 /
 
Üdv mindenkinek, most van készülőben a KD Mester féle 270W-os VF2 mod, annyi kérdésem lenne hogy mekkora hűtést igényel ezen kapcsolás sztereóban, válaszokat előre is köszönöm.
(#) mrex válasza Edek hozzászólására (») Feb 11, 2012 /
 
Iránymutatásként talán annyit, hogy nálam 2x 220-250W Üzemel a mélyeken.(ez hidalt verziós bár gondolom ez most mindegy) Ehhez egy 350mm x150mm es borda állt rendelkezésre, s ez van még egy 150mmx150mm-es ventillátorral megdobva. Néhány bulin már túl van.
De szerintem a bordával nem szabad spórolni.
(#) Edek válasza mrex hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Van egy ilyen bordám ezt gondoltam neki, elég vaskos nehéz darab, szerintem elég de cáfoljatok meg ha nem.

DSC00798.JPG
    
(#) mrex válasza Edek hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Szia!
1x270w-nak elég(talán) , sztereoban kevés.
Bár attól függ mi a célod vele.

A hűtési igényről is van táblázat Király Tibor honlapján.

Ez a kütyü nem teljes kivezérléskor melegszik a legjobban.
Ha nem szobai használatra lesz akkor egy derék ventillátor vagy 2 segít.

Számítógépek milliárdjai nem hazudnak, át kell venni a bevált dolgokat.

Nagyméretű silent ventillátorokat lehet kapni.

A hőmérsékletfüggő ki-bekapcsolgatást én hanyagolom.
Tesztként ugyan készítettem már ilyet, de mi lett a működés közbeni megfigyelés eredménye?

Egészen alacsony hangerő mellett mintegy 2-3 perc után a basszus ritmusára elkezdtek rángatózni a ventillátorok, aztán egy rövid felfutás után teljes sebességre kapcsoltak.

Az az felesleges az áramkör, nem beszélve arról, hogy külön kell vezetni a földvezetékét is és a tápvezetékét is, tehát csak macera!

Ez a borda kicsi a dupla erősítőhöz. Ez a véleményem.
(#) Edek válasza mrex hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Sajnos Király Tibor honlapja már nem él kb 1 hónapja, valamit trafó szüksége mekkora lenne ennek a KD Mester féle VF2-nek, jelenleg van itthon egy 600VA-es 2x50V-os trafóm de szeretnék hozzá toroidot, hűtőbordát meg szerintem renndelek akkor a Giant Sound-tól náluk lehet méretre is rendelni, a 3663-as Giant Sound Bordák tipusból gondoltam kb 2x15-20 cm-t, az már biztos elég egy-egy ventivel megspékelve, elsődleges cél természetesen a hangosítás, valamit a jelenlegi végfokaim kiváltása, nagyon meggyőzőek voltak a tapasztalatok ezzel a végfokkal kapcsolatban amiket olvastam itt a fórumon róla ezért tettem erre a voksom, remélem nálam is hozza az elvárt reményeket.
(#) mrex válasza Edek hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Szerintem meg ne higgy senkinek!
Építs egy kisebbet elsőre Próbálgasd aztán csinálj nagyobbat. Olcsó és tapasztalatot szerzel vele.
Olvashattad azt is, hogy minden harmadik hozzászólás úgy kezdődik, hogy"...Nem tudom állítani a nyugalmi áramot..."
Ha már biztosan tudod akkor ruházz be a drágább kivitelbe.
Mit vesztesz? 1500 forintnyi alkatrészt? És egy hétvégét! S amit nyersz az a tudás ami megmarad.

Ha esetleg az a problémád hogy mit módosíts egy kisebb tápfeszhez, írd meg milyennel próbálkoznál és küldök rajzot.
De csak hétvégén.
(#) (Felhasználó 46585) válasza mrex hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Bölcs gondolatok...
(#) Davidd hozzászólása Feb 12, 2012 /
 
Udv mindenkinek!En is a 270 w os verziot keszitenem el,szoval ez lenne.. per darab,es ventilator valam 12x12 es egy egydarab... eleg lenne?Egy-egy top ladaba aktiv ladaba lennenek.
(#) Edek válasza mrex hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Köszi a tanácsokat de hál istennek már egy pár véget építettem sikerrel szerencsére (fél tucat quad 405, hidalt TDA 7294, egyéb tranzisztoros 100-120W-os végfokok) úgyhogy most jött el az idő a feljebb lépéshez, így ezért döntöttem ezen kapcsolás mellett, csak infókat gyűjtök hogy sikerrel járjak ennél a kapcsolásnak a kivitelezésében is.
(#) mrex válasza Edek hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Értem.
Én is igy jutottam el ehhez.
Akkor a trafót tudod mekkora és a hűtést is. Legyen egy jókora műterhelésed és adj neki
(#) mrex válasza Davidd hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
A venti 12x12? Elég!
Topnak pedig igen jó kis kapcsolás ez. Nálam is az van. Élő énekre is nagyon jó. Szerintem bár biztosan van hibája De a teljesítmény/ár-érték/befektetett munka aránya szerintem jó.
(#) c27 hozzászólása Feb 16, 2012 /
 
Sziasztok.
Megépítettem egy conductor erősítőt a +-30V-os változatot irf540 és 9540-es fetekkel. Koppanásgátlóval is el van látva.
A gondom az, hogy az egyik csatorna tápjában a biztosíték mindig kiolvad, direkt a teszt miatt 400mA-est tettem be és egy 40W-os égő van a trafó primer tekercsével sorba téve.
Indításkor világít a lámpa nem alszik ki és a biztosíték kiolvad.
Próbáltam koppanásgátló nélkül sőt úgy is ha csak az a csatorna kapja meg a tápot, de a helyzet változatlan, valószínűleg a fetek egymásra kapcsolnak. A feteket kiszedtem még nem zárlatosak eddig, így nem azok a hibások, hanem a vezérlésnél van valami hiba.
Valaki tudna segíteni, hogy hol mérjek és mit illetve hol lehet a hiba?
(#) reloop válasza c27 hozzászólására (») Feb 16, 2012 /
 
Szia! A nyugalmi áram beállításáról nem írtál semmit.
(#) mrex válasza c27 hozzászólására (») Feb 16, 2012 /
 
Drága barátom!
Az bizony sokat nem segít ha a primer tekerccsel kötsz sorba izzót, és csak az lenne a csoda ha nem világítana
Most visszajelzőként rátekintve,tudod hogy ménkű van a konnektorban!
Az erősítőre menő egyenfeszültséggekkel kell sorba kötni 40W.os izzót külön a + és külön a - ágban.
Akkor nem röpül a biztosíték csak világít a lámpa.
De szerintem már a fetek közül is elment valamelyik kapálni.
(#) c27 válasza mrex hozzászólására (») Feb 16, 2012 /
 
Ok, bár én a primerről olvastam, de lehet tévedtem mindegy. A feteket kimértem nem zárlatosak még. (Egyébként felvillani felvillan indításkor, de amikor jó volt el is aludt az égő.)
A nyugalmi áram be volt állítva igazából egyszer már működött az erősítő mindkét csatornája kb. 2 hónapja, csak hozzákerült még egy koppanásgátló ami itt van a cikkek között illetve pár vezetéket kicseréltem vastagabbra, mert kezdetben elég vékonyakkal próbálkoztam. Nem láttam zárlatot a forrasztási oldalon sem, nem tudom mi történhetett vele. Most nincsek benne a fetek. Esetleg mit mérjek most? A tápfesz megvan +-32V a műveleti erősítőn 0-0.4V-okat mérek.
Javaslatok?
(#) reloop válasza c27 hozzászólására (») Feb 16, 2012 /
 
Szia! Minden bizonnyal elállítódott a nyugalmi áramod, azért is kérdeztem rá.
A potin nagyobb ellenállás értéket állítva, csökken a nyugalmi áram.
Így jelen állapotában mérheted a gate és a source közötti feszültséget, 3-3,5V körül kéne lenniük mindkét fet esetén. Legjobb a működő párjáról lemérni és akörül beállítani.
A primer előtti izzó alkalmazása nálam nagyon bevált, javaslom hagyd benn az élesztés során.
(#) c27 válasza reloop hozzászólására (») Feb 16, 2012 /
 
A poti nem állíthatódott el, volt egy kis jelzés pont ilyen esetekre de ott van még mindig amúgy sem túl könnyű elállítani. Azért megnézhetem, de inkább olyan gond van, hogy a 2 fet egymásra kapcsol valamiért vagy valami zárlatot csinál. Esetleg ha mégsem jön össze ez a nyugalmi áramos dolog akkor mi a teendő nem lenne jobb most fetek nélkül mérni valamit?
(#) reloop válasza c27 hozzászólására (») Feb 16, 2012 /
 
Most írtam, hogy mérd meg a két Ugs-t
(#) mrex válasza c27 hozzászólására (») Feb 16, 2012 /
 
Elhiszem hogy a primerbe iktatott izzó is korlátoz, csak nem ad információt arról merre felé van a gond.
Szerintem.
Vegyed ki a 400mA os biztit.
Tegyél bele rövidzárt.
Vezesd a tápot a két lámpán
keresztül.
Ugyanis ha gebasz van, akkor amelyik tápágban lévő lámpa világít abban a körben kell keresni a hibát.
s addig nem szabad továbbmenni amíg biztosan nem világít egyik lámpa sem.
Ugye a koppanásgátlónak saját tápja van?
Nem terheled meg semmi mással a TL471 körét?
Ha kiveszed az íc-t a foglalatban mérve megvan a táp?
A Fet-et feszültséggel mérted ki vagy csipogtattad?
Fet nélkül ic nélkül van e +- táp a foglalaton?
(#) Davidd hozzászólása Feb 16, 2012 /
 
Udv mindenkinek!Rendeles elott allok,megpedig a hutessel kapcsolatos dolgokat rendelem.Ilyen borda lenne a 270w os vf2 /db hany 92mmx92mm ventilatort tegyek? egyet-egyet vagy kettot-kettot? A ventik pedig ilyenek..
(#) mrex válasza Davidd hozzászólására (») Feb 17, 2012 /
 
Szia!
1borda/1ventillátor/végfok.
Jó tanács, ha a tápodról veszed le a12v-ot akkor a földet a csillagpontból egy külön vezetékkel vidd,
vagy használj pc tápot.
Akkor viszont ne kösd össze a pc táp gnd-t az erősítőével.
A ventit pedig a borda közepére csavarozd.
ha szerencséd van akkor a venti furatai nem metszenek bordát.
Ha nincs szerencséd akkor kicsit átlósan is felrakhatod amennyiben az esztétika másodlagos.
Vagy csinálj egy közdarabot.

Én tesztként műterhelésen, teljes kivezérlésen 50Hz-színusz jellel mintegy 2 órát szoktam járatni
ha azt kibírja akkor minden rendben van.
(#) Ge Lee válasza Davidd hozzászólására (») Feb 17, 2012 /
 
Ha 2 ventillátort teszel rá, akkor egy borda is elég lehet a két végfoknak. Zenei terhelésnél legrosszabb esetben is 30% disszipáció lesz a szinuszoshoz képest. Aztán érdemes tenni rá egy 70 vagy 80 Co-os bimetalt is mondjuk ilyet. Ezt sorba kötöd a relés hangszóróvédő (koppanásgátló) áramkör tápjával. Így ha a borda valamiért túlmelegedne (leáll a venti, stb) akkor ez bont, és elveszi a relék tápját, vagyis leválasztja a hangszórókat a végfokról mielőtt nagyobb baj lenne.
(#) c27 válasza mrex hozzászólására (») Feb 17, 2012 /
 
A koppanásgátlónak saját tápja van. Biztosítékoknál mindig a kisebb értékű ment tönkre hol a + hol a - ágba olyan mintha egymásra kapcsolnának a fetek. A feteket eddig multiméterrel diódavizsgálatban néztem, majd kipróbálom őket külön is, de van még új is csak nem akarom tönkretenni őket.
Mindjárt megyek és megmérem a műveleti erősítő tápját és a fetek ugs feszültsgét.
(#) c27 válasza c27 hozzászólására (») Feb 17, 2012 /
 
A műveleti erősítő tápfesze nincs meg, a fetek Ugs feszültsége felment tápfeszre 30V körül van a poti csavargatására nem reagál, a működőn 3,6 és 3,9V a g-s feszültség, valószínű hogy a rossz oldalnak a fetjei meghaltak csak 20V-ot bírtak. Valamelyik tranyó ment volna tönkre?
Következő: »»   86 / 163
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem