Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Alacsony költségű digitális oszcilloszkóp
Lapozás: OK   93 / 118
(#) Georgee válasza Gabi hozzászólására (») Feb 16, 2012 /
 
Nem a merészségnél van a hangsúly, hanem, hogy megéri e belefektetni, vagy vegyek használtan és készen. Mondjuk az építés öröme bennem van, tehát az motivál. Csak sajnos az anyagiak szabnak határt.
(#) Gabi válasza Georgee hozzászólására (») Feb 16, 2012 /
 
Ezt neked kell eldöntened. Egy biztos, ez nem tud annyit, mint a gyáriak.
(#) dara válasza Georgee hozzászólására (») Feb 17, 2012 /
 
Én megépítettem,120Khz ig ad értékelhető megjelenitést a szerző szerint.Én még addig nem probáltam mert elég gyér a jelgenerátorom.
(#) Gabi válasza dara hozzászólására (») Feb 17, 2012 /
 
Neked meddig ment? A jelalakok jók voltak? Alkatrészeket honnan sikerült beszerezni?
Egy az egyben építetted meg, vagy változtattál valamin?
Engem egy picit zavar, hogy a magyar és a francia oldalon is csak 1 kHz-es a bemutató kép.
(#) Georgee válasza Gabi hozzászólására (») Feb 17, 2012 /
 
Gondoltam, hogy nem tud annyit mint a gyáriak. Elsősorban erősítőkhöz kéne, ha javítok. Most azon gondolkozok, vegyek használtan, vagy inkább építsek egyet.
(#) dara válasza Gabi hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
A jelgenerátorom elég gagyi,kb 12Khz ig ad ki értékelhető jelet.De addig tökéletesen megjelenitette.Alkatrész,TME,és a MAX144 et cseréltem 118 ra,mivel olcsobb és könnyebben beszerezhető.Egy átalakítot csináltam hozzá,és ugy raktam a helyére.
(#) dinokal válasza Georgee hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Szia! Csak hobbiból érdemes megépíteni. Mire mindent beszerzel, megépíted, kínlódsz vele egy ideig. Ha hozzáteszel még egy kis pénzt, veszel egy DSONanót készen, 1 megás, hangfrekihez nagyon jól használható. Ha komolyan foglalkozol erősítőkkel, megduplázod a pénzt, és veszel egy PCSGU250-et. 12 megás, USB-s, beépített hanggenerátor, FFT, Bodeplotter. Mindent tud, ami a hangfrekihez kell. Nem lebeszélni akarlak, de a legtöbb olcsón megépíthető kapcsolás nem igazán használható, amelyik igen, az meg anyag árban majdnem ott van, mintha készen megvennéd. A digitális részekkel nem szokott nagy gond lenni, az analóg rész már inkább okoz fejtörést. Ott a legkisebb hiba is hatványozódik, aztán törheted a fejed, mi nem stimmel. Attól függetlenül én is egy 20 megás PIC-es kütyün töröm a fejem, de ez csak hobbi, és nem igazán a használhatósága izgat.
(#) Georgee hozzászólása Feb 18, 2012 /
 
Erre voltam kíváncsi
Idézet:
„Mire mindent beszerzel, megépíted, kínlódsz vele egy ideig”
Lehet hogy össze vaterázok egy szerkezetet, vagy nézelődök.
(#) dara válasza bbatka hozzászólására (») Feb 19, 2012 /
 
Sziasztok.
Működik a portcom,olvassa az adatokat a com portrol,mikor a szkóp programot el indítom.De a megjelenítés még most sem megy,pedig át írtam ahogy jano36 írta.bbatka nem tudnál te is belenézni hogy miért nincs megjelenítés?A te programoddal van csak nem értelmezhető.Vagy is a tied olvassa a szkópból jövö jeleket.
(#) bbatka válasza dara hozzászólására (») Feb 19, 2012 /
 
Szia!
Elképzelhető hogy a programom néha néha vesz egy adatot a hardveredről. Ez kicsit meglepett mivel az én általam használt 9600baud igen távol áll a szkópod által használt 115200baud átviteli sebességtől. Vagy félre értelek és a Francia programot írtad át. Ez esetben küld el a vipmailemre aztán megnézem mit tehetek. Csak hát hardver nélkül elég nehéz lesz....
(#) dara válasza bbatka hozzászólására (») Feb 19, 2012 /
 
Szia.9600 álítottam a portot,akkor volt valamilyen megjelenítés.Igen a Francia program lett átírva,mert jano36 mondta hogy belenézett,és nem volt benne portkezelés.Küldöm a programot.
(#) bbatka válasza dara hozzászólására (») Feb 19, 2012 /
 
Órák óta nézegetem a programot. Szörnyen bonyolult. Én is már sok éve programoztam utoljára VB6-ban. Az biztos hogy a kommunikáció 115200bit/s al zajlik. Nincs paritás. Átvitel 8 bit. Stopbit 1. Ezeket állítsd be az eszközkezelőbe a Com-nál.
A rossz hír hogy szerintem a csatolt forrás befejezetlen. A grafikára vonatkozó részt megjegyzésbe tette.
(#) dara válasza bbatka hozzászólására (») Feb 23, 2012 /
 
Sziasztok.Ha úgy nézed hogy befejezetlen a program,ne is csodálkozzak hogy nem megy a megjelenítés.Egyébként a pc programon levö,billentyűket nyomkodva,a portmon jelzi hogy küld valamit a szkópnak,akkor is ha jano36 által javasolt parancsot beírom,vagy kitölöm,mindig küld ki parancsot.Azt hiszem itt befejezem a megjelenítés eröltetését,valószinü nem fog menni.
(#) jano36 válasza dara hozzászólására (») Feb 23, 2012 /
 
Szia dara
Előző írásaidban többször hivatkoztál rám azzal, hogy az általam leírt sort írd be a programba és ezzel működni fog a program. Noha az általam leírtakat a TotalCommanderrel beírtad a programba és az mégsem működik. Nem is fog működni, mivel a TC-vel nem tudsz a szoftverbe belejavítani. Nyilván a szerző által mellékelt forrás programot javítottad. Ezt a beírást csak úgy tudnád érvényesíteni, hogy a Visual Basic-el befordítanád a programba. A kedvedért telepítettem a VB6-ot, de a szoftver egyéb hibái miatt nem fut le a fordítás. Magyarul a mellékelt forrás program eleve hibás azt kellene kijavítani. Többször leírtad, hogy csak kb. 13 kHzig tudod használni a szkópot, vélhetően a hanggenerátorod hibája miatt. Küldtem egy URLt, onnan letölthető egy jól használható PCs hanggenerátor, de ezt sem tetted meg. Ami a monitorozást illeti, mellékelten küldök egy programot, ami folyamatosan kiírja a soros porton futó adatokat és szükség esetén rögzítheted is.
üdv.
(#) bbatka válasza jano36 hozzászólására (») Feb 23, 2012 /
 
Szint úgy. Nekem is fordítás helyett hibaüzenet jött föl.
Elképzelhető hogy külső komponenseket használt a francia. Ha jobban el akarnék merülni benne valószínűleg újra tudnám írni néhány hét alatt, de semmi kedvem hozzá. Inkább a cikkem folytatásán dolgozom.
Más ember forrását, gondolkodását visszafejteni rémálom.
(#) dara válasza jano36 hozzászólására (») Feb 23, 2012 /
 
Szia.Köszönöm hogy megpróbáltad,mondtam hogy nem értek hozzá sajnos.A hanggenerátor programot letöltöttem,de még nem jutottam odáig hogy lepróbáljam.Köszönöm a soros port figyelőt,kipróbálom.bbatka is mondta hogy mintha hiányos lenne a program a szerző elfelejtette befejezni?Még egyszer köszönöm.
(#) bbatka hozzászólása Márc 25, 2012 /
 
killbill, jano36 !
Küzdök a mikrovezérlő és CPLD összehangolásával. Valami már kezd kialakulni, de nem az igazi. Mi a véleményetek a képről? Mi lehet a probléma? Átellenőrzőm még egyszer a CPLD címző kimeneteit.
Próbálkoztam az órajel és írásengedély jel tologatásával a címzéshez képest, de gyakorlatban mindig ezt az eredményt kaptam.

problem.png
    
(#) killbill válasza bbatka hozzászólására (») Márc 26, 2012 /
 
Szia!
Tobb info kene. Kapcsolas, forras, valami. Eloszor meg kene tudni, hogy mar a RAM-ban igy van az adat, vagy csak a kiolvasaskor serul meg.
Udv,
Andor
(#) bbatka válasza killbill hozzászólására (») Márc 26, 2012 /
 
Szia!

Rendben. Délután elkezdek összeállítani valami anyagot. Szerintem csak holnap délután felé fog összeállni.
Nem akartalak túlzottan bele vonni. Csak arra gondoltam hogy esetleg találkoztál már ilyen problémával.

Előzetesen annyit:
A CPLD végzi a cím előállítását, AD órajel előállítását, WE írásengedély 1-0ba billegtetését minden cím váltásnál.
A CPLD engedélyezését és egyúttal a cím nullázását a mikrovezérlő indítja és egyszerű várakozással határozza meg a címzés leállítását. Tehát nem címzi végig a 32768bytos SRAM-ot. Ha a GTS1 jel "1" akkor címzés ha pedig "0" akkor nullázás. Azaz a CPLD jelszintjei "0"-ra váltanak.
Az SRAM OE, CS jelszintjeit a mikrovezérlő állítja. Folyamatosan nullán vannak.
Kiolvasást a mikrovezérlő végzi. CS=0, OE=0, WE=0,
Folyamatosan 0-án vannak csak a címzés változik.
(#) bbatka válasza bbatka hozzászólására (») Márc 26, 2012 /
 
CPLD modul és szimulált jelei. GTS1 indítja. A "START" kép mutatja az indítást. CLKSel az osztás arány. A mikrovezérlő állítja. GTS1 (mikrovezérlő állítja). Ha magas értékű akkor van címzés, órajel és WE . Ha alacsony akkor minden nulla.
A DACLK az AD órajele. Az MCLK (WE) az írásengedély.
A CPLD modul eredetileg másra készült.
(#) bbatka válasza bbatka hozzászólására (») Márc 26, 2012 /
 
(Sajnos a penge éles 60K-s png-ből ez lett feltöltés után)

A főpanelen balról - jobbra. régi panel csatlakozás, dsPIC modul, CPLD modul.
A dsPIC modulnál a DACLK nincs használatban.
S1 - S4 nincs használatban.
Amik érdekesek:
WE írásengedély
GTS1 CPLD modul nullázás
CLKSEL osztás kiválasztó
A0 - A14 címzés
D0 - D8 adatok
(#) jano36 válasza bbatka hozzászólására (») Márc 26, 2012 /
 
Szia bbatka, üdv. Andor
Először bbatka. A mellékelt szkóp kép alapján próbálok elindulni, mivel a többi megadott adatból, nem sok hasznos dolgot lehet kiolvasni. 25MHz-es mintavételi frekvenciát használsz, a bemenő jel frekvenciája X1 ? X2 idő figyelembevételével ~100kHz. Azt viszont nem lehet tudni, hogy milyen frekvenciával olvassa ki a memóriát a mikroprocesszor. Olvasatom szerint az olvasás az írással, azonos sebességgel történik. Ezt a sebességet kizárt, hogy a proci fel tudná dolgozni. Beolvassa és tárolja a sram tartalmát. Mindenképen tárolnod kell, mivel a PC-re való átvitel egy jóval lassabb folyamat. Az általad közölt adatokból nem derül ki, hogy ezen folyamatokat hogyan szinkronizálód.
Ezekre a kérdésekre kellene válaszolnod.
Szia Andor, örömmel tapasztalom, hogy figyelemmel kíséred a témát. Sajnos egyéb elfoglaltságaim nem tették lehetővé, hogy a tervezendő szkópommal foglalkozzam. A hó elején konkrét lépéseket tettem, magyarul a deszkamodell modulokat tervezem és gyártom. Arra nincs lehetőségem, hogy a 100-200 lábú IC-ket csak úgy ki-be forrasztgassam. Lyukgalvanizált deszkamodell számításba sem jöhet. Továbbá még nem dőlt el, hogy PIC32-FPGA kombináció legyen, vagy belefér egy 208lábu FPGA-ba. Szóval nagyon az elején tartok. De remélem hamarosan konkrét tanácsokat tudok majd Tőled kérni
Üdv. Jano36
(#) bbatka válasza jano36 hozzászólására (») Márc 26, 2012 /
 
Szia !
Kicsit csalóka a 25MHz. Valójában csak 1,25MHz-ről megy még.
Félreérted az elképzelésem. Ez a három panelból álló áramkör a 2007-es cikkemben lévő PIC18F452 helyére kerül. Így anélkül lehet bővíteni hogy ahhoz hozzá kéne nyúlni. Tehát marad továbbra is az azon lévő 32K SRAM mentésre.
Az írást kizárólag a CPLD végzi. A mikrovezérlő végzi a kiolvasást és minden kiolvasás után USB-n küldi rögtön az adatot. Ebben a formában két teljesen eltérő sebességgel történik az írás és olvasás.
A hiba jelenséggel kapcsolatban elsőként memória túlcsordulásra tippeltem mert minden címzésem 16bites. A 32K SRAM címzése meg 15bites. Ez az elképzelés azonban nem állja meg a helyét mert a szinusz jel értékénél nagyobb és kisebb értékek is megjelennek. Valamennyire szerintem látható a képből a szinusz. Ugyanebbe az áramkörbe visszatéve a PIC18f452-öt az elvárt szinuszt kapom méréskor.
Tiszta rejtély.

A PIC32-vel kapcsolatosan csalódtam. A lábakon a kimenet váltás nem gyorsabb mint egy fele akkora sebességgel működő dsPIC-nek. Gyanítom hogy az utasítások végrehajtási ideje is lassúbb, de ez csak gyanú.
(#) bbatka válasza bbatka hozzászólására (») Márc 26, 2012 /
 
Támadt egy bizonytalan gondolatom. Lehet hogy az egység áramfelvétele nő meg annyira hogy ilyen zavart okoz. Sajnos nincs másik 5V-os tápegységem jelenleg.
(#) killbill válasza bbatka hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
Szia!

Amit latni kellene: A/D orajel, RAM cim, RAM OE,WE,CE. Ezek szimulaciojabol sokat lehet latni.

Ami fontos: amig a WE aktiv, addig a cim es adat nem valtozhat. Ha a WE a cim valtozasaval egyszerre valtozik, bizonytalan mukodest eredmenyez. (RAM setup es hold idoket erdemes megnezni.)

Egy masik eszrevetel, hogy amig a RAM iras van, addig a RAM OE labat inaktivba kellene tenni. Igy elkerulheto a RAM es az A/D konverter "keresztbe irasa". Minden ciklusban, amikor WE inaktivva valik, de OE aktiv, akkor a RAM elkezdi meghajtani az adatbuszat, mikozben az A/D is hajtja a buszt. Ez nem jo.

A CPLD_modul.pdf file-ban 1k ellenallasok vannak a cim kimeneteken. Nem teljesen ertem, hogy mit csinal az a panel, de az biztos, hogy ekkora ellenallas nem egeszseges a CPLD es a RAM koze. 3 * 1k * 10pF = 30ns. Azaz akar 30ns kesest is eredmenyezhet a RAM cimvabain, amennyiben jol saccolom a 10pF-os kapacitasat a RAM cim labainak.
Most rohanok melozni, udv, Andor
(#) killbill válasza killbill hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
Na, csak talalomra megneztem egy ISSI gyartmanyu SRAM adatlapjat (meg egy Cypress-et is), es legnagyobb meglepetesemre azt olvasom benne, hogy Address setup: 0 ns, address hold from write end: 0ns. Szoval a WE az valtozhat egyszerre a cimmel, rosszul mondtam.

Bocs!

DE (es ezert irtam, amit irtam). Ez a RAM labain ertendo. Ha neked a CPLD ram cim es WE kimenete a VHDL es a szimulacio szerint egyszerre valtozik, az a valosagban szinte biztos, hogy nem egyszerre tortenik meg. Lehet, hogy csak 0.5ns kulonbseg lesz, de az is tobb, mint a 0. Ezert aztan eleve ugy tervezi az ember, hogy mar elmeleti szinten is legyen setup es hold time.
A CPLD valos idoziteseit meg a postroute timings report-ban (Xilinx ISE eloallitja) erdemes megnezni, hogy mik az igazi kesleltetesek. Amik meg mindig nem jelentenek semmit, hiszen azok az adatok CPLD kimeneten ertendoek, amig az eljut a RAM labaig elofordulhatnak kesesek. Es elo is fordulnak.
(#) bbatka válasza killbill hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
Szia!

"Amit latni kellene: A/D orajel, RAM cim, RAM OE,WE,CE. Ezek szimulaciojabol sokat lehet latni. "

Korábban belinkeltem start.png stop.png néven. Az első sor a címzés. 5. sor az A/D órajel. 7.sor a WE. Sajnos áttömörödik a fájl feltöltéskor. Sokkal nagyobb méretű és homályos lesz. A RAM OE,CS (CE) folyamatosan nulla írás alatt. A mikrovezérlő állítja be RAM OE,CS (CE)-t. Ez utóbbi két jel olvasás alatt is nullára van állítva.

"A CPLD_modul.pdf file-ban 1k ellenallasok vannak a cim kimeneteken. Nem teljesen ertem, hogy mit csinal az a panel, de az biztos, hogy ekkora ellenallas nem egeszseges a CPLD es a RAM koze. 3 * 1k * 10pF = 30ns. Azaz akar 30ns kesest is eredmenyezhet a RAM cimvabain, amennyiben jol saccolom a 10pF-os kapacitasat a RAM cim labainak."

Ez elgondolkodtató. Először új tápegység készítésével és használatával kezdek. Abban az esetben ha nem vezet eredményre elkezdem az 1K-s ellenállásokat kisebb értékűre lecserélni. Nem beszéltem róla, de logikai analizátoros méréseket is végeztem. Terhelés nélkül a modul mérhető jelei megfeleltek a szimuláció szerintinek. Sajnos terhelés alatt nem tudok mérni, mert nem lehet hozzáférni a lábakhoz.
Az 1K-s ellenállások áramkorlátnak kerültek be. Arra az esetre ha véletlenül szembe kapcsolom magas szinten a mikrovezérlő és a CPLD kimeneteit. Erre nem került sor de arra igen hogy kimenetnek állítottam be a mikrovezérlőbe a címzést végző portot, igaz végig nullán volt. A CPLD címzett, de jel nem jelent meg a kimeneten. A logikai analizátoros mérésnél ez rögtön kitűnt és azóta a programban váltogatom a PORTB-t. Egyszer bemenet máskor kimenet.
Sokat segítettél. Köszönöm. Vagy a tápellátással lesz a probléma vagy az 1K-s ellenállásokkal.
(#) killbill válasza bbatka hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
Igy mar ertem a szimulaciot. Annak szerintem jonak kell lennie. Viszont ennyire alacsony frekin az 1k-k nem sok vizet zavarnak. A RAM cim beallasatol szamitva 100ns mulva megy le a WE 0-ba. Azt akarmilyen RAM siman veszi. Viszont az A/D kimenete es a RAM kimenete keresztbeiras problema az meg fennallhat. Bar nem ilyen eredmenyt varnek a jelensegtol, de akarmi is lehet. Ha egymasra dolgozik az A/D es a RAM, akkor megcibalhatja a tapot, akarmi. Semmikeppen nem egeszseges, ha keresztbe irnak. Iras alatt mindenkeppen 1-be tennem az OE-t. Ha nincs kulon oka, hogy miert van 0-ban, akkor legyen 1-ben. Iras alatt nem olvasod a RAM-ot, minek hajtsa meg a kimenetet. Foleg, ha az A/D kimenete vegig meghajtja az adatot. Az A/D kimenete es a RAM adatbusza kozott van valami? Milyen tipusu A/D van benne?
(#) bbatka válasza killbill hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
"Iras alatt mindenkeppen 1-be tennem az OE-t. Ha nincs kulon oka, hogy miert van 0-ban, akkor legyen 1-ben."

Az SRAM OE-jére gondolsz? Az adatlap azt írja hogy "ne foglalkozz vele". Ezt én írás és olvasásnál is végig nullán tartom.
Az SRAM kiválasztó CS az szintén folyamatosan nullán van.
A WE nálam nem csak az SRAM (WE) írásengedély jele hanem egyben a TLC5510 A/D OE jele is.
Csatoltam a 2007-es alappanel kapcsolási rajzot. Az új három panelből álló egység kerül a korábbi PIC18F452 helyére.
(#) killbill válasza bbatka hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
Ha a RAM WE es az A/D OE ossze van kotve, akkor tenyleg nincs otletem. Ennek a kapcsolasnak a szimulacio alapjan szerintem mukodnie kellene.
Következő: »»   93 / 118
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem