Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Előtétellenállás számítás LED-hez
Lapozás: OK   5 / 18
(#) karaszbandi válasza pucuka hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Hát igen, az a fránya elektrotechnika már megint. Hogy ohm bácsi miért nem volt inkább néni?
(#) blokkmetal hozzászólása Feb 22, 2012 /
 
Sziasztok!

Van egy turbó nyomásmérő autóba, aminek kék háttérvilágítást adtak. ( reklámban "illuminátoros"-nak hívják )
Adott, hogy 12V DC feszültségen működik, működés közben 0.06A áramot mértem rajta.
Egy teljesítmény potival szeretném szabályozni a fényerejét a "nem világít"-tól a full fényerőig, mert sötétben nagyon zavarő a teljes fényerő.
Kérdésem a következő:
Mi a potméter-érték kiszámításának módja?

A termék: Bővebben: Link
(#) netnet.hu hozzászólása Márc 6, 2012 /
 
Helló.
4N25 öt szeretnék 250VAC-ről meghajtani. A cél csak annyi, hogy egy mikrovezérlőnek jelezzen, hogy a relé működik-e.
Kérnék egy ohmikus értéket R számára, valamint disszipációt is, mert azt tuti, hogy álmomban sem tudom kiszámolni. Tudom kötni analóg lábra, vagy tranzisztorra a kimenetet, ezért nem baj, ha gyengén ereszti át az áramot. Még azt sem árt tudni, gondolom, hogy egy kapunyitó motort kapcsol a relé, ami tolt fázisú kalitkás.

Forward voltage IF = 50 mA VF Typ.:1.25 Max.:1.5 V

1N25.PNG
    
(#) whalaky válasza blokkmetal hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Nem biztos hogy a ezt egy potival meg tudod oldani.
Tudni kéne hogy milyen és hány LED-ek vannak benne.
(az a 60mA szerintem nem csak a LED-ek árama, figyel ott más elektronika is, ami akár érzékeny is lehet a tápra).
Vélhetően a készülék megbontása nélkül nem fogod tudni korrekten megoldani.
(#) whalaky válasza netnet.hu hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Lehet hogy nem a legjobb úton jársz a megvalósítás felé.
Sokkal szerencsésebb lenne a relé tekercsére kötni a LED-et (hacsak nincs egy szabad érintkező pár a relén) ha a vezérlés elbírja azt a + 5-10mA áramot amit a LED felvesz, az pedig a relé feszültségéből igen egyszerűen számítható.
(#) netnet.hu válasza whalaky hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Egyetértek és lehet, hogy ott is lesz egy, ami segít megállapítani, hol a hiba, de mindenképp kell a túloldalra is, ugyanis az azt fogja ellenőrizni, hogy maga a relé fizikailag működik-e. A másik oldalon csak azt tudom megállapítani, hogy a relé kap-e tápot, azt nem, hogy megszakított-e vagy sem.


NekemOhm törvény alapján 4K975 jött ki, de nem tudom, hogy 250, vagy 320-al kéne-e számolnom, valamint az ellenállás Wattjait sem tudom, hogyan kell kiszámolni.
(#) whalaky válasza karaszbandi hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Tanulás? Olvasási gyakorlat! Nézd meg a "linket" amit adott. A szerencsétlen megadja az ellenállás teljesítményét is, csak el kéne olvasni.... de hogy minek ehez RGB LED
(#) reloop válasza netnet.hu hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Helló! Bővebben: Link Ajánlott kapcsolás. Ha zavaró a led vibrálása köss vele párhuzamosan 1-10µF-ot.
(#) whalaky válasza netnet.hu hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Nem teljesen értem a problémát, tudjuk be annak hogy késő van....
Idézet:
„hogy maga a relé fizikailag működik-e”

ha egy kapu nyitó motort vezérel igen jól látható hogy működik-e, mert nyílik a kapu
Nem egészen értem mi a célod vele.
tartok tőle hogy ez valami ablaktörlő visszajelző kategória...
(#) netnet.hu válasza reloop hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Tudom, hogy kondival jobb; így működik a TxxCO-ban vett LED-es világítótestem (villanykörte) is. De hely miatt ellenállás kéne, ha megoldható. Ugyebár egy 5W-os ellenállás alig foglal helyet, míg az ajánlott áramkör kb 2 cm2 lenne.
(#) netnet.hu válasza whalaky hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Meg ne sértselek, de idézek egy filmből: a megértés nem szükséges a teljesítéshez

Vázolom:
Mikrovezérlős időrelé. LCD kijelző, két potméter, bridge+7805, 1xmorse relé. Az én dolgom, hogy a dolog működjön és tudom, hogy egy 350W-os kapunyitó motort fog működtetni. az én dolgom, hogy soha ne romoljon el, vagy ha igen, akkor azt jelezze, mert a motor egy faapríték adagoló motorját működteti és ha elromlik, fennáll a visszaégés lehetősége. No ezért nagyon fontos, hogy mérjem a 220-at, mert akkor azt is tudom, hogy a relé nyit/zár-e és azt is, ha a motor leégett.

Egyébként én sem értek teljesen egyet mindennel ami meg lett tervezve, mert potméterek helyett egy encodert használnék... az lcd is az én ötletem, mert különben az életbe nem fogjuk tudni mennyi ideig nyit és meddig zár a relé, de... parancsra cselekszem.
(#) reloop válasza netnet.hu hozzászólására (») Márc 6, 2012 / 1
 
Elégnek tartok 10mA-t. Az 22k, disszipációja 2,2W. Attól egy 5W ellenállás már forró lesz. (Nem kisebb egy 220nF konditól, a rettenetes melegről nem is beszélve, hagyd azt az ellenállást :felkialtas: )
(#) whalaky válasza netnet.hu hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Nem sértesz meg, de a filmbéli bölcsességgel nem tudok azonosulni. De abban maximálisan igazad van, hogy a Te dolgod.
(#) netnet.hu válasza reloop hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
1 db kondival megoldható? Vagy kell zenner, esetleg diódahíd, ellenállások? Nem baj, ha villog vagy vibrál, mert csak arra kell, hogy visszajelezzen, mint az ezer éves pislákoló izzó a villany boileren.
(#) reloop válasza netnet.hu hozzászólására (») Márc 6, 2012 / 1
 
(#) netnet.hu válasza reloop hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Kérdések: Hány watt az R?

470R vagy 500R van kéznél. 100nf/250v van. Jó, vagy vegyek fel védőszemüveget és vegyem elő a poroltót (magyarán véletlenül se próbáljam meg).

A több nF több volt a LED-nél, vagy fordítva?
A dióda mindenképp kell? Anélkül leég a LED?
(#) reloop válasza netnet.hu hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
A 100nanósat a kondis témában nézesd meg, nem tudom a 250V ebben az alkalmazásban elegendő-e.
A 100nF reaktanciája 50Hz-en 32k. A led áram 7mA körül (még elmegy), az ellenálláson 25mW hő képződik. A led fénykibocsátását a rajta folyó áram határozza meg.
A dióda mindenképpen! 1N4148 vagy hasonló egyszerű darab.
(#) reloop válasza reloop hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
Hopp! Nincs graetz, a led áram csak a fele (3,5mA), az lehet kevés lesz. Válassz 220-330nF-ot.
(#) netnet.hu válasza reloop hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
1N4001 van itthon és Schottky dióda. A lomexen látom, hogy a 4148 a kapcsoló dióda kategóriában van. Elmagyaráznád miben különböznek ezek egymástól?

A reaktancia egy kondenzátor ellenállása? Hogyan számolják ki? Egy kondenzátornak is ki lehet számolni a hőjét?

A 7mA áramot hogyan vezetted le?
Mi a formula, hogy kiszámoljam az ellenállás hőjét (ezt jobb lenne egy egyszerűbb példával, nem a jelen áramkörrel: mondjuk 9VDC, 3V/100mA LED. (9-3)/0,1=6/0,1=60R hogyan most a watt?)

Tudom, kérdéseim nem vágnak ide, de nem is jelentéktelenek.
(#) netnet.hu válasza reloop hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
Ezzel meg is válaszoltad azt, hogy több nF=több volt

Helyesbítek: több áram, bár nem tudom ez a mondatom mit jelent
(#) reloop válasza netnet.hu hozzászólására (») Márc 7, 2012 / 1
 
Az 1N4001 tökéletes.
Örvendetes az érdeklődésed a fizika ezen ága iránt, az alapvető összefüggésekről nem tartanék most kiselőadást. Ha találok egy praktikus összefoglalót azt majd belinkelem neked.
Ami a lényeget illeti a kondenzátor melegedése teljesen elhanyagolható - ezért is használjuk a teljesítmény-ellenállás helyett.
(#) world-s hozzászólása Ápr 12, 2012 /
 
Sziasztok!

Van több féle egyéni készítésű kis ledes tárgyam, melyet egyéni táppal hajtok meg.
Most kettőhöz ráérzéssel, egyhez pedig nem használok előtét ellenállást.
Ezt néztem: http://www.hobbielektronika.hu/segedprogramok/?prog=led_elotet_soros de nálam a soros és a párhuzamos kötés is van.

Lehet rosszul, de úgy emlékszem esetleg a 20mA ?es a kék és fehét 5mm-es magas fényűek a ledek.

Segítsetek a megfelelő ellenállásban, mert nem szeretném ha tönkremennének a succaim.

Tehát 3 féle eszközöm van.
Az egyikbe sorba van kötve két kék led, a másikban pedig két-két sorba kötött ledpár van párhuzamosítva.
A táp üresen megmérve 7.83V kimenetet ad.

Azt kell tudni, hogy mindkét világító cuccból most kettő-kettő van rátéve a tápra, de ez még változhat.
Én kb. megérzésre (kb. hogy 3V legyen) tettem be ellenállást a táp fő vonalára (tehát nem eszközönként).
Ha tartósan szeretném használni az eszközöket, akkor minden egyes eszközhöz kellene külön ellenállást használnom?
(És amiben 4 led van ott 2 ellenállás is kellhet?)

Hogy kellene kiszámolni a dolgot, mert így végül is olyan mintha 6 párhuzamosan kötött soros ledpárost kötnék a tápra.



A harmadik eszköz egy 12 V-ról hajtok meg, és abba jelenleg egyáltalán nem használok ellenállást.
A ledek ott úgy helyezkednek el, hogy 4 erős fényű fehér led van sorba kötve, majd 7 ilyen négyes füzér van párhuzamosítva. Tehát összesen 48 led van benne. Itt szintén az a kérdés, hogy hogyan kell kiszámítani, hogy mekkora ellenállás kéne egy ilyen soros/párhuzamos rendszerhez.
(A fenti oldal pl. a soros ágakra azt mondja, hogy nem is megfelelő a tápfeszültség...)
Ha lehet ezt nagyon nem szedném szét már, hogy áganként tegyek bele ellenállást.


Segítségeteket előre is köszönöm.
Zoli
(#) mugab válasza world-s hozzászólására (») Ápr 12, 2012 /
 
Az a rossz hírem van, hogy párhuzamosan nem kötünk ledeket (meg diódákat és tranzisztorokat sem).

Azért nem, mert nincs két egyforma led, ezért ha közvetlenül párhuzamosan kapcsoljuk, akkor az egyiken biztos (akár sokkal) nagyobb áram folyik mint a másikon.

Szóval számolj nyugodtan a soros képlettel, ágankénti ellenállással.
(#) nedudgi válasza world-s hozzászólására (») Ápr 12, 2012 /
 
Szia!
Ha biztosra akarsz menni, akkor LEDet nem kötsz párhuzamosan. A LED árama a hőmérséklet növelésével növekszik, azaz képes megfőzni magát. Ezért áramkorlátozó ellenállással kell sorba kötni őket. Ha párhuzamosan kötsz többet, akkor csak az összáramot tudod szabályozni, de azt nem, hogy ez milyen arányban fog megoszlani közöttük. Ha valamelyik tönkremegy, megszakad, akkor a többin keresztül fog folyni a teljes áram, amíg a második szintén el nem száll.
Az adatlapban megadott nyitóirányú feszültséget, a tápfeszültség lehetséges legnagyobb értékét, és a LED(ek) maximális áramát használd a képletben. Az sem baj, ha valamivel kisebb áramot adsz meg, legfeljebb nem fog annyira fényesen világítani. Nem érdemes az ellenállás pár forintos árán spórolni.
Ha több LEDed van, akkor annyit köss sorba, ami még belefér a tápfeszültségbe, és ezeket sorokat kapcsold külön-külön a tápra.
(#) Hassan B hozzászólása Ápr 21, 2012 /
 
Üdv!

Kérdésem lenne, hogy egy olyan áramkörben, ahol két 20mA-es LED van sorba kötve ~300 Ohm -os előtéttel (~14 V a tápfesz.) és ilyen sorba kötött ledpárból van 9 db párhuzamosan kötve, ott mennyi lesz a teljes kör áramfelvétele?

A cél az lenne, hogy egy potival lehessen szabályozni az összes LED fényerejét, de nem tudom hány Ohm-os és hány Wattos poti kellene. Volt egy elméletem, ami rendesen megbukott, szóval azért vagyok most itt...

Előre is köszönöm a segítséget!
(#) nedudgi válasza Hassan B hozzászólására (») Ápr 21, 2012 / 1
 
Nem valószínű, hogy tudsz szerezni olyan potenciométert, ami 180mA-t bír. (Ilyen csak aranyáron, huzalpotenciométer néven szerezhető be).
Mivel az ellenállások úgyis alul lettek méretezve, egy 2W teljesítmény-darlington tranzisztor áramát szabályozd. Egy BD681 megfelelő lehet egy pici alumínium lemezre szerelve. A bázissal köss sorba egy 1k ohm ellenállást is!
(#) Hassan B válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 21, 2012 /
 
Ez eszembe sem jutott, pedig sejtettem, hogy kisebb potméterrel is meg lehetne oldani valahogy.

Köszi a választ, utánanézek van-e ilyen vagy hasonló tranzisztorom.
(#) Hassan B hozzászólása Ápr 22, 2012 /
 
El tudnád magyarázni azt is, hogy pontosan mit hova kellene kötnöm? Tranzisztorok terén nemigazán vagyok otthon és nem akar összejönni.
(#) Hassan B hozzászólása Ápr 22, 2012 /
 
Mórickarajz saját kútfőből. Nem tudom van-e ennek így értelme: rajz!!
(#) Hassan B válasza Hassan B hozzászólására (») Ápr 22, 2012 /
 
Bocsi a sok külön hozzászólásért, csak folyamatosan, próbálgatok és mindig új dolgok merülnek fel. Szóval az előbb linkelt kapcsolást megvalósítva, működik a dolog, csak abban nem vagyok biztos, hogy akkor így leveszi a terhelést a tranzisztor a potméterről? Van egy olyan érzésem, hogy nem...
Következő: »»   5 / 18
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem