Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Digitális hangerőszabályzás (potméter)
Lapozás: OK   7 / 11
(#) sirály12 hozzászólása Nov 24, 2010 /
 
Egy problémám lenne.
Egy digit potira lenne szükségem, aminek a vezérlése mindegy, legalább 10 bites, de ami a legfontosabb, hogy 50V-ot el kell viselnie. A legtöbb digitpoti csak 5-12V-os tartományt képes elviselni, nekem ez nem elég. Nem tud valaki valamilyen megoldást erre?

Esetleg valahogy ellenálláshálóval és fetekkel vagy valahogyan. Egy kapcsolási rajznak nagyon örülnék. Előre is kösz a segítséget.
(#) TESCO-Zsömle hozzászólása Dec 22, 2010 /
 
Sziasztok.

Egy 8-csatornás erősítőt próbálok összebogarászni különböző forrásokból. A lényeg, hogy a 8 végfok és bemenet közé kéne egy "Master Volume Control". Lehetőleg ilyen digitális tárcsával (vagy hogy hívják azt a végtelenszer körbeforgatható, potméterre hasonlító 5-lábú valamit) megoldva.

Előre is köszönöm.
(#) banyaiakos válasza TESCO-Zsömle hozzászólására (») Dec 22, 2010 /
 
Hali!
Az a valami az rotary encoder
(#) TESCO-Zsömle válasza banyaiakos hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Igen ,ez az.

Szóval egy ilyennel kéne nekem 8 különálló csatorna hangerejét párhuzamosan szabályozni.

Megoldható?

ps: Esetleg egy mute jól jönne még... :help:
(#) sirály12 válasza TESCO-Zsömle hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
4db pga2311 + 1 pic + 1 rotary encoder és kész is.
(#) _JANI_ válasza sirály12 hozzászólására (») Jan 20, 2011 /
 
(#) _JANI_ válasza bbatka hozzászólására (») Jan 20, 2011 /
 
Szia! Tudom nem bonyolult a PIC16F877-es digi-potis próba hardverja. De ha megtennéd, hogy a program mellé azt is mellékelnéd, az megkönnyítené a fejlesztés elindítását... Köszönöm!
(#) kantiko hozzászólása Feb 16, 2011 /
 
Üdv.
Nekem olyan kellene hogy feszültséggel lehetne vezérelni és gyakorlatilag potméterként működig. De ne valami drága ic-vel valami tranzisztoros fogást kellene. Ha valaki látott már ilyet neten linkelje be pls. thx
(#) _JANI_ válasza kantiko hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
A tranzisztor szerintem pont jó lesz neked.
A bázis feszültségének változásával a CE feszültség és áram is változni fog a tranzisztor erősítési tényezőjével megszorozva. Néhány hangfrekvenciás dinamikakompresszorban bipoláris tranzisztor vagy FET az aktív "ellenállás" a visszacsatoló ágban.
(#) kantiko válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
csak 1 tranzisztorral az a baj hogy félvezető és mondjuk egy szinuszhullámot ami pl.: -5-től +5 Vp azt nem fogom tudni lineálisan szabályozni..
(#) Shady313 hozzászólása Jún 3, 2011 /
 
Tisztelt fórumozók!

Érdeklődnék, hogy valaki tudna-e segíteni az alábbi probléma megoldásában:

Digitális hangerőszabályzás 5.1-es hangrendszerhez

Köszönettel,
Földi Norbert
(#) banyaiakos válasza Shady313 hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Nagyon jól leírták a fórumon. Egy poticsere is bőven megteszi, csak vegyél bele normálisat. Így még marad pénzed kicserélni a kondikat is...
(#) Droot hozzászólása Jan 4, 2012 /
 
Hello!

Tda7439 kapcsolást építettem egy atmega8-al.
Adatlapot csatolom. 7. oldalon lévő kapcsolást építettem meg. Annyi változtatással hogy 18nF helyett is 22-t használtam, ilyet ugyanis nem kaptam. Muxout/in kondenzátor 2.2µF helyett 4.7µF (elkó, - láb a bemenetválasztó felé, ez a helyes polaritás?). Az AGND és DGND össze van kötve. (egy tápról megy az uc és a tda, azaz a test közös) A bementi kondik 0.47µF helyett 0.33uF.
A hiba:
Kimeneteken folyamatosan 4V-ot mérek multiméterrel. Rámértem MUXOUT és IN-re, itt szintén 4V, rámértem a bemenetre, itt szintén 4V, a bemeneti kondi elő, itt 0V, pl az IN4 bemenetet nem kötöttem be, rámértem, 4V. Az OUTR és OUTL-el sorbakötve egy 1µF-os kondit a kimeneten 0V, azonban a mély hangok szinte teljesen eltűntek.
uC-vel a tda vezérlése megfelelően működik, hangerőt, mély közép magas stb. tudok állítani.
Mi a probléma?

TDA7439.pdf
    
(#) Droot válasza Droot hozzászólására (») Jan 4, 2012 /
 
Fejlemények:
Adatlapot figyelmesebben átolvasva: a kimeneten mindig 4V körüli fesz van. --> soros kondival leválasztva.
Azonban mély hang még most sem jön ki belőle. Szoftveresen állítva sem.
(#) mechanika válasza vlacexx hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Köszi.

három kérdésem lenne:
-Hogy kell elképzelni a digitális potmétert ellenállásokból?
-Hogy kell elképzelni (esetleg vagy hol találok ilyen) a PIC-es kapcsolást?
-melyik megoldás lehet az olcsóbb? Köszi
(#) zoka hozzászólása Márc 4, 2012 /
 
Sziasztok!

Szeretnék megvalósítani egy 8 csatornás digitális hangerőszabályzót. Nézegettem ilyen cél IC-ket DS1669 vagy DS1802 IC-ket, de ezekkel csak játszadozni lehet. A másik lehetőség például a 4067, ami 8 csatornával számolva kész alkatrésztemető. Nekem profi eszköz kellene, és úgy néz ki, találtam egyet

PGA4311

Ez 4 csatornás, ha minden igaz, 128 lépést tud (mute-val együtt), és figyelemre méltó paraméterei vannak.

Nyilván 2db kellene, viszont még a vezérlése kérdéses. Közvetlenül UP / DOWN bemenete nincs, tehát építeni kell hozzá egy külső áramkört. Ha ez megvan, akkor szerintem semmi akadálya, hogy egyszerre két ilyen IC-t működtessen 1 db vezérlő.
A dolog érdekessége, hogy nem nyomógombokkal akarom állítani, hanem építenék egy szerkezetet, ami a forgó mozgást átalakítja úgy, mint a gyári hifikben, ami a "kiírja, hogy hányas hangerőn van kategóriába tartozik"
Persze a kijelzés külön feladatot jelent.

Aki már épített ilyesmit: ezt a soros interfészes vezérlést meg lehet oldani valami cél ic-vel ?
Köszi!
(#) zoka válasza zoka hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
Annyit már megfejtettem, hogy a 4 csatornának akár külön-külön is lehetne állítani a hangerejét, de erre nincs szükségem. A CS-láb alacsony szintre állítása után jöhet a beírás az SDI lábon, az órajelnek (SCLK) megfelelően egy 32 bites szót kell neki megadni, 4 x 8 bit a 4 csatorna miatt. Ha minden csatornát egyszerre akarjuk kezelni, akkor a 4db 8 bites blokk egymás után ugyanaz. A 8 bit pedig egyszerű bináris szám, például 00000011 megfelel a 3-as hangerőnek, ami például -94,5dB. A fent említett 128 lépés inkább 256 akart lenni
(#) zoka válasza zoka hozzászólására (») Márc 8, 2012 /
 
Meg lehetne oldani a PGA4311 vezérlését valami 8 bites számlálóval ?
Fel/le számláló kellene. A számláló párhuzamos kimeneteire rá lehetne kötni 4db 8 bites tárolót, úgy, hogy mindegyik ugyanazt a számot tárolja. A 4db 8bites tárolót össze kellene fűzni, hogy egy 32 bites tárolót alkosson. És valahogy ki kellene belőle betűzni a biteket sorosan egymás után a 32 bitet, beletolni a PGA4311-be.
Szerintetek, hogy lehetne megoldani ezt az egészet?
(#) Kovidivi válasza zoka hozzászólására (») Márc 8, 2012 /
 
Szia!
Azt hiszem, Vicsys ezzel az IC-vel és PIC-kel készített egy távirányítót erősítőhöz. Hangerőt biztosan szabályoz, talán még bemenetet is választ. Alig van alkatrész a kapcsolásában, a PIC elvégez mindent, infravevőn veszi a jeleket. Youtube-on van csatornája, meg külön weboldala is. Hátha tartogat valami jó ötletet.
(#) zoka válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 8, 2012 /
 
Szia!
Köszönöm a tippet!
(#) Melphi hozzászólása Ápr 1, 2012 /
 
Sziasztok valakinek van valami tapasztalata, DS1802 ic vel kapcsolatban, tényleg olyan egyszerű mint aminek leírják?
Nem pénzkidobás?
Egy ilyent szeretnék építeni:http://electronics-diy.com/electronic_schematic.php?id=958
Válaszokat előre is köszönöm.
(#) Mikee91 hozzászólása Szept 9, 2012 /
 
Sziasztok!
Szükségem lenne egy digitális potméterre, viszont nem találok számomra megfelelőt. A következő paraméterekre lenne szükségem: 50kOhm-os, min. 6bites, DIP tokozás, és 4csatorna. Tud esetleg valaki ilyen IC-t, amit itthon is könnyen be lehet szerezni? a 4 csatorna helyett esetleg lehet 2db 2ch-s is.
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2012
(#) mhatalyak hozzászólása Okt 8, 2012 /
 
Üdv mindenkinek!

Szeretném digitális potméterrel LED-ek fényerejét szabályozni (kb. 10A 12VDC) PIC-el, amelyen N-csatornás mosfetes kimenetek vannak (értelem szerűen egyikkel felfele, másikkal lefele). Valaki tudna valamilyen kapcsolási rajzot mutatni róla? Nem értek a digit. potikhoz sajnos.

Előre is köszönöm a segítséget!
mhatalyak
(#) agressiv hozzászólása Márc 4, 2013 /
 
Most végeztem a PT2258 végeleges verziójával, de már hónapok óta használom, PIC-el vezérelve és csak ajánlani tudom. A torzítása 0.01 alatt van (mérve is) és a hangja is jó. Egyetlen hátránya, hogy amikor a tizes osztót vált, nagy hangerőn hallatszik némi pattogás hangerőszabályzáskor, de ezzel együtt lehet élni. Igaz, hogy csak 6 csatornás, de nyolc csatorna is megoldható két IC-vel, viszonylag olcsón.
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2013

fullnyák.jpg
    
(#) kalmangabi hozzászólása Márc 19, 2013 /
 
Üdv!
Lenne egy olyan kérdésem, hogy a Microchipnek van logaritmikus digitális potija?
Miért nem írják oda egyik mcphez se hogy log vagy lin?
Szerintem elég fontos paraméter.

Gabi
(#) k_h hozzászólása Máj 22, 2013 /
 
Sziasztok! Olyan tervek motoszkálnak a fejemben, hogy építek egy többcsatornás hangerőszabályzót. Legalább 32bites felbontásúra gondoltam.. Van egy rakat AD7506-os analóg multiplexerem meg CD4016 ill CD4066 -os analóg kapcsoló IC-m. Ezek valamelyikéből építeném. Az lenne a kérdés, hogy minőségben mennyire befolyásolnák ezek a hangzást, zaj ill. torzítás szempontjából. Előre is köszönöm a tanácsokat, véleményeket..
(#) Hp41C válasza k_h hozzászólására (») Máj 22, 2013 /
 
2^(-32) = -192.6 dB... 2^(-16) = -96.3 dB - fele anyag- és panelköltséggel.
(#) k_h válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 22, 2013 /
 
Egyenlőre még maradjunk az általam írt alkatrészeknél. Elsősorban azért, mert ehhez jóformán semmit nem kellene beszereznem. Másodszor, pedig mono végfokokat kéne szabályoznom de külön helyről. Tehát a szabályzó rész a végfokokban lenne, és a szabályzás egy vezérlő modulból történne impulzus bemeneteken kersztül.
(#) Kovidivi válasza k_h hozzászólására (») Máj 22, 2013 /
 
Nem az alkatrészekről volt szó, hanem a felbontásról.
(#) sny válasza k_h hozzászólására (») Máj 22, 2013 /
 
Szia! A 4066-os analóg kapcsolót én semmiképpen sem tennél audio jelútba. Ha mindenképpen analóg kapcsolóval akarod megoldani, akkor legalább a DG419 körül kellene nézelődni, de hozzáteszem, hogy ez sem egy nagy eresztés, de fényévekkel jobb, mint a 4066.

Vagy VCA-s hangerő szabályozás...
Következő: »»   7 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem