Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Végfokozat TDA2030-40-50-el
 
Témaindító: sasorr, idő: Jan 16, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   191 / 274
(#) compaqamplifier válasza compaqamplifier hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Azt még ki hagytam hogy teljesítmények szabadíthatók fel ,ha a végfok tranzisztorok dupláján járatod. azaz 50 volton tda 2050 nél.
(#) WaRL0 hozzászólása Márc 12, 2012 /
 
Sziasztok. Ma meghajtottam a TDA2030-ast és elszált az egyik oldal. Aztán már csak az 50hz dallámát tudom rajta hallgatni. Kihagytam a védődiódákat, lehetséges, hogy ezért szált el az IC?
(#) reloop válasza WaRL0 hozzászólására (») Márc 12, 2012 /
 
Szia! Az is megeshet. Lehet csak "megfőzted"
(#) WaRL0 válasza reloop hozzászólására (») Márc 12, 2012 /
 
Most cseréltem IC-t most már megint jó de diódák még nincsenek benne. Nem hiszem, hogy megfőztem volna, mert van rajta egy nagyobb borda. Es pár másodperc után történt az egész.
(#) reloop válasza WaRL0 hozzászólására (») Márc 12, 2012 /
 
A diódákat ezek szerint érdemes felrakni. A hangsugárzóban indukálódhat olyan feszültség, mely a kimenetet a tápot meghaladó értékre juttatja. Kellő körültekintéssel (polaritás helyesen) megoldható a forrasztási oldalon is, ha nem hagytál neki helyet a nyákon.
A nagy borda még nem minden. Az IC hátlapjának tökéletesen fel kell feküdni. Pasztát gondolom használtál.
(#) dani9228 válasza compaqamplifier hozzászólására (») Márc 12, 2012 /
 
Üdv! A képet a TDA2030A katalógusából vágtam ki.

TDA2030A.jpg
    
(#) WaRL0 válasza reloop hozzászólására (») Márc 12, 2012 /
 
Diódáknak ott a helye, csak nem találtam meg őket. Két darabot most találtam azokat be is forrasztottam. Nincs paszta a borda és az IC hátlapja között, de ilyen gumis szigetelőt használtam, és ha jól tudom az alá nem fontos.
(#) compaqamplifier válasza dani9228 hozzászólására (») Márc 12, 2012 /
 
2050 mérnem jó? Én ha építek ilyen TDA-s kapcsolást akkor az lesz a nyerő nálam, a tranzisztorokat meg dupla tápról fogom járatni.
(#) dani9228 válasza compaqamplifier hozzászólására (») Márc 12, 2012 /
 
A 2030A-k már megvannak. Amúgy ebbe a kapcsolásba a 2050-es is jó?
(#) reloop válasza WaRL0 hozzászólására (») Márc 12, 2012 /
 
Óvatosan tapintsd meg az IC-t, hogy meggyőződj a szigetelőd hővezető képességéről. Változó a minőségük.
(#) WaRL0 válasza reloop hozzászólására (») Márc 12, 2012 /
 
Oké, majd kibpróbálom. Egyébként ITT megtalálható rolla 1-2 kép.
(#) reloop válasza WaRL0 hozzászólására (») Márc 12, 2012 /
 
Azokról a pompás bordákról merre távozik a meleg? A dobozt teljesen zártnak nézem
(#) WaRL0 válasza reloop hozzászólására (») Márc 12, 2012 /
 
Egyenlőre felfelé mivel még nincs kész a doboz 100%-ra, és fedlap nélül szokom hallgatni. De ha már kész lessz fúrok pár lyukat a tetejére és a bordák alatt lévő parketta lemezbe is.
(#) reloop válasza WaRL0 hozzászólására (») Márc 12, 2012 /
 
Az jó lesz! Szép gondos munka
(#) compaqamplifier válasza dani9228 hozzászólására (») Márc 12, 2012 /
 
Igen meg találtam még valahol egy lm-et is ami jó és az már studiofil/audifil.http://www.hestore.hu/prod_10031195.html meg is van.
(#) dani9228 hozzászólása Márc 16, 2012 /
 
Üdv! Az a kérdésem lenne, hogy a mellékelt kapcsolásomhoz milyen tulajdonságú hangszóró passzolna. Az erősítő sztereóban fog üzemelni.
Köszi!!
(#) reloop válasza dani9228 hozzászólására (») Márc 16, 2012 /
 
(#) dani9228 válasza reloop hozzászólására (») Márc 16, 2012 /
 
Ez van meg nekem is. Azok az adatok a feszültségek mellett, nem a leadott teljesítményre utal, megadott terheléseknél?
(#) abcdabcd hozzászólása Márc 20, 2012 /
 
Sziasztok! Próbáltam keresgélni itt a korábbi hozzászólások között, de nem sikerült választ találnom a kérdésemre, ami a tda2030 egyszeres tápról való működtetésével kapcsolatos, mégpedig:
A HEstore-nál kapható tda2030 kitet próbáltam volna átalakítani, úgy, hogy egyszeres tápról működjön, először volt olyan próba, hogy csak az elejére lett építve egy osztó, ami féltápra húzta a jelet, de aztán mivel sehogy se volt hajlandó működni, így egy másik ugyanilyen kitet, átalakítottam úgy, hogy pontosan a gyári adatlapi alkatrészértékeknek megfelelő értékeket tettem bele. És ez is ugyanazt csinálja, mint a kevéssé átalakított változat:
-negatív irányba a kimenetet nem lehet kivezérelni, látszik szkópon, hogy lemegy valameddig a szinusz, de aztán egy meredek emelkedő formájában megint emelkedik a jel, szóval negatívban csak egy kis tüske van...
-mivel labortápról megy a próba egyelőre, így próbáltam kisebb meg nagyobb fesszel is (12V az alap, és ehhez képest), de sehogy se lett jó...
-terhelésként egyelőre egy 8Ohm os ellenállást használok...

Valaki esetleg találkozott már hasonlóval, vagy lenne valami ötlete, hogy mi lehet a gond?

Az egyszerűség kedvéért linkelek egy oldalt, ahol ott van mind a két kapcsolási rajz, pont úgy ahogy az adatlapon is van, illetve a HEstore-os kit is az alsó változat(kettős-tápos) szerinti: Bővebben: Link

-amikor valami részeredmény sikerült:
-a bemeneti osztón a középső 100k-s ellenállást rövidzárral helyettesítve, kb 2Vpp bemenő jelnél ugyanekkora kimenő jelet ad torzítatlanul (szóval mintha csak áramot erősítene)
-a föld felé menő dióda anódját tapogatva megnyálazott ujjal a normál kapcsolás esetében sikerült kb 8Vpp kimenetet elérni szép szinusz mellett... de ezt sehogy máshogy nem sikerült reprodukálni és fogni működés közben csak nem lehet folyton
(#) reloop válasza abcdabcd hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Szia! Az IC kimenetén (4-es láb) mekkora a feszültség testhez képest.
A visszacsatolás kondenzátorának (felső rajzon C3) elegendő-e a feszültség tűrése a megváltozott körülmények között? Polaritás helyes -e a beültetése?
(#) abcdabcd válasza reloop hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Szia!

Az ic kimenetén pont féltáp van, 12,03V a tápfesz, és 6,01V egyent mérek a csatolókondi előtt. A 2,2µF-es kondi a visszacsatolásnál 50V-os, és ahogy nézem jó a polaritása is.
(#) abcdabcd válasza reloop hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Esetleg a visszacsatolásban lévő 100k-s ellenállás helyett 150k-t használni? Mert láttam itt ebben a témában valahol olyan rajzot is, ami csak annyiban különbözött a gyáritól, ahol 100k van... az az igazság, hogy nekem semmi értelmes ötletem nincs...

És a vicc az, hogy szimulátorba(bár csak a Tinába) betöltve az áramkört, jó, hogy ott általános/ideális műv. erősítővel tudtam csak kipróbálni, nem volt benne tda, de ugyanez a gyári kapcsolás ugyanúgy azt mutatta, hogy nem lehet kivezérelni pozitív irányba...

Ja még ami infó, hogy a kondik feszültsége a 12V-ot mind el kell, hogy bírja, a tápkondi 25V-os, egyedül a bemeneten a hidegítő kondi ami 16V-os, de az nem gondolom, hogy annyira számít... vagy igen? de 12V-ról nem kellene neki...

És olyat is próbáltam, hogy a feszt feltekertem egészen 32V-ig amennyit a tápom tud, jó a bemeneti eékó ezt lehet nem szerette, de már nem volt ötletem, de az az igazság, hogy ez sem javított a kivezérelhetőségen...

Szóval bármilyen ötletet szívesen fogadok, és várok!
(#) reloop válasza abcdabcd hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Ez a kapcsolás már annyi példányban megépült szerte a világban, hogy sok meglepetést nem tartogathat. Ha szimulálva is helytelenül működik az azt jelenti, hogy a megépítés során elkövetett hibát kellő következetességgel vitted be a Tiná-ba.
Láthatnánk egy fotót az erősítődről?
(#) abcdabcd válasza reloop hozzászólására (») Márc 21, 2012 /
 
Csinálok fotót róla valamikor ma, és felrakom, a látvány viszont nem valami építő, hogy úgy mondjam ez egy hestore-ból vásárolt kit, átalakítva, szóval a nyákon a vezetősáv a megfelelő helyeken átvágva, az osztóhoz pluszba szükséges ellenállások a nyák aljára forrasztva, meg most épp a változtatott értékű kondik is alulra vannak felforrasztva... szóval a látványból túl sokat nem lehetne valószínűleg eldönteni...
A kapcsolást bár többször átnéztem, sőt egyébként egy haveromé lenne az erősítő és ketten is néztük, legutóbb, vagy egy fél napon át és nem vettük észre, hogy akár a Tinába betett kapcsolás az adatlapitól eltérne, de bármi előfordulhat... szóval a következő dolog talán az, hogy azt átnézem... meg arról is teszek fel ide egy fotót, hátha valaki kiszúr valami érdekeset rajta...
Mert valószínű, hogy valami "nagyon hülye baja van" mert hát ez tényleg egy olyan kapcsolás, amit eléggé sokan megépítettek már valószínűleg...
Esetleg még az lenne érdekes, ha valaki adna olyanról pozitív visszajelzést, hogy a hestore-os kitet sikerült átalakítania egyszeres tápos működésűre, és milyen értékeket rakott bele...
(#) reloop válasza abcdabcd hozzászólására (») Márc 21, 2012 /
 
A bementi és a visszacsatoló ellenállásokat válaszd a lehető legkisebbre. Ezáltal csökken az IC alapzaja és a zavarérzékenysége egyaránt. Természetesen az átviteli sáv szélességének megőrzése érdekében a kondenzátorokat arányosan növelni szükséges. A javasolt változtatások: Bővebben: Link
A Hestore-os nyákhoz nem nyúltam volna, van fent rajzom egytelepes táplálásról, azt tudom jó szívvel ajánlani: Bővebben: Link
(#) Zsoltipapa hozzászólása Márc 22, 2012 /
 
Sziasztok! A segitségeteket kérném abba hogy készitettem 1 tda 2030 hidas kapcsolást,és az a problémám,hogy 3/4 hangnál elkezd recsegni a 8 óhmos hangszóróm.A táp fesz 2x15v.Ha van ötlet nagyon megköszönöm.Üdv,Zsolt:.
(#) reloop válasza Zsoltipapa hozzászólására (») Márc 22, 2012 /
 
Szia! A 3/4 hang nem túl egzakt meghatározás
Tételezzük fel, hogy nem adja le az elvárt teljesítményt. Ellenőrizd az ellenállások tényleges értékét, mert lehet a fázisfordítós oldal nem pontosan -1x-es erősítésű. Könnyen ellenőrizheted, ha a hangszóró egyik pontját a testre kötöd, a másikat pedig az egyik, majd a másik speaker csatlakozáshoz kapcsolod. Mindkét esetben azonos hangerőt kell tapasztalnod.
(#) Zsoltipapa válasza reloop hozzászólására (») Márc 22, 2012 /
 
Az ellenálások értéke ,és a kondenzátoroké is megfelelő az igaz hogy a kimenetelnél nincs meg az 1óhm,hanem csak át van hidalva.Talán ez befojásolja a normális működést?
(#) reloop válasza Zsoltipapa hozzászólására (») Márc 22, 2012 /
 
Ezt eddig nem árultad el Az 1 ohm helyén nem lehet átkötni, mert akkor direkt terheli a 220nF a kimenetet. Innen ered a torzítás. Az átkötéseket vedd ki, kis szerencsével nem fog gerjedni, és rendesen kell szólnia.
(#) Zsoltipapa válasza reloop hozzászólására (») Márc 22, 2012 /
 
Rendben ki szedem az átkötést,és holnap beszámolok az eredményről.köszönöm a segitségedet.Üdv:
Következő: »»   191 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem