Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   203 / 968
(#) dobo válasza ClassicR hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Az a pöcök maga az érintkező és az érintkezős végénrk oda kell állnia ahol a két réz lemez egymás felé van hajlítva.
Ezt a kis pöcköt egy pici rugó billegteti ide oda és a 3. rézcsikkal mindig érintkezésben van.
Egyébként ez egy 300 ft-os tesco-s praktikeres kapcsoló ha jól látom lehet egyszerübb venni egy újat.
(#) dumboo válasza ClassicR hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Szia! Ha jól látom ez egy váltókapcsoló.... minőségét ne firtassuk, ha megteheted vegyél újat
A 322 kép jobb és bal alsó pontja közé tedd be úgy hogy a "pöcök" hajlata lefelé mutasson így a két érintkező fém (más színű, pontszerű) egymás felé néz.... Azért valaki erősítsen meg ebben
(#) cableguy2 válasza dobo hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Nincs ennek se semmi baja, csak nem kellett volna szétszedni. Viszont, ha nem szeded szét, akkor soha se tudod meg hogyan néz ki. Viszont a tudás mindig pénzbe is kerülhet...
(#) granpa válasza cableguy2 hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Szia! A 22sz. képen levőbe beleteszed a kis lemezkét, pogácsával az érintkezők közé, hogy billegjen a középen felálló lemez-élen, majd ráteszed a felső részt, hogy a rúgó a billegő lemezkére kerüljön. Ez egy váltó kapcsoló.
(#) zolika60 válasza karaszbandi hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Nem mondta, hogy ő akarná csinálni, csak érdeklődött mit hová. Szerintem ez nem baj.
(#) briki válasza ClassicR hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Jól mondják a többiek, hogy kell összerakni, de vigyázzz nehogy úgy járj, mint az öreg bácsi.
40 évet dolgozott a hűtőgépgyárban, minden nap kihozott egy alkatrészt- panaszkodik a kocsmában, még sincs hűtője. Kérdik a többiek, ez hogy lehet?
Mire ő: akár hányszor rakom össze, mindig TANK jön ki belőle.
(#) ClassicR válasza dumboo hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Köszönöm a válaszokat. Vagyis így?
(#) briki válasza ClassicR hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Azt hiszem a pöcköt fejjel lefelé fordítsd meg.
A pöcöknek himbálózni kell úgy, hogy hol a felső, hol az alsó érintkezőhöz zárjon a pöcök.
(#) ClassicR hozzászólása Ápr 3, 2012 /
 
Vagyis így?

Ha így jó, akkor a következő kérdésem, hogy a fekete izét, hogy rakjam a fehér izébe? (Előző hozzászólásom 2. és 3. képe.)
(#) dumboo válasza ClassicR hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Úgy hogy a rugó a himbi-limbi-ben legyen
(#) briki válasza ClassicR hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Igen, úgy kell rakni.
Ahogy"dumboo" is mondja, a sötét szürke billenő lapon van egy fekete rúgós rész, annak kell billegetnie azt a pöcköt ami hol ide, hol oda zárja az áramkört.
Próbáld azért a normális paraszt logikát használni, sok lehetőség nincs az összerakására. Legalább a szürke állomány munkára van késztetve, nem lustul el.
(#) briki válasza ClassicR hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Az a sötét szürke billenő rész egyébként elválasztható a fehér részről. Lehet neked azért ment szét a kapcsolód, mert alapból a keretet ( fehér ) nem tudtad a szürke billenő részről leválasztani.
(#) ClassicR válasza dumboo hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Ja megvan Arra rájöttem már, hogy hogy kell rátenni, csak nem tudtam, hogy az, hogy fog ott maradni. Most már rájöttem: a kapcsoló (fedelét) kellett rápattintani és az megtartja.

Na akkor következő kérdés:

A vezetékeket, hova kössem be? Már túl vagyok min. 5 lámpakapcsoló bekötésen, de az egyik se ilyen volt. Volt rajtuk 2 rés, amibe benyomtam 1-1 vezetéket és kész. Ezen nem kevesebb, mint 8 rés van (ez újabb fajta kapcsoló, ideje modernizálni ).

Lefényképeztem mindkét oldalát. A falból 2 egyforma vezeték lóg ki.

Ja és, hogy fogom én ezt a falba rögzíteni? A 2 szélén van ilyen villa alakú fém pöcök, gondolom azokkal kéne valahogy kiékelni, de még nem jöttem rá, hogy pontosan, hogy.

Szerk.: ja vagy talán mégis. Vegyem le a kapcsolót, amit most tettem vissza, lazítsam meg a csavart és a falban szorítsam meg, majd ott tegyem rá vissza a kapcsoló "gombot"?
(#) SzervízMacska válasza ClassicR hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Ha szétszedés és összerakás után sem tudod, ne is fogjál bele - szerintem..
(#) karaszbandi válasza ClassicR hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Na, mertem volna fogadni, hogy a következő az lesz, hogy kell bekötni az ikyen szerkentyűt!
(#) dumboo válasza ClassicR hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 

Ha csak két vezetéked van az a könnyebbik dolog... sima 1 sarkúnak kell kötni.... 1 lépés: Áramtalaníts! Az egyik vezeték jön (lehetőleg fázis) az "alsó" csavar alá, az amelyik egyedül van.... a másik a felső kettő közül az egyikbe (ha most van egy próbalámpád, megnézheted hogy melyikbe.. ha nincs az sem gond, válassz egyet, max meg kell forgatni a kapcsolót ha a lekapcs lesz a felkapcs
Igen, azok a fém pöcköket meghúzva feszül bele a dobozba a szerelvény... viszont ha "új" fajta szerelénydobozod van, azon találsz 2 lyukat így akár 3-as reisserrel oda is csavarozhatod.
NE felejts el, ezek nem bedugós rögzítésűek, minden meg kell húzni! De ne felejtsd el azt sem hogy mind végig feszültségmentesen! miután a helyére került vill felkapcs... és lőn világossság!
(#) Mályi László válasza ClassicR hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Könnyitek amelyik oldalon egy csavar van oda egy szál, a másik szál a meg maradt kettő közül bármelyikbe. ha még van kérdésed tedd fel nyugodtan válaszolni fog valaki rá. Csak így tovább.
(#) briki válasza ClassicR hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Ne haragudj, de nagyon kezdő kérdéseid vannak. Ebből adódóan- hát mit is mondjak- félve adok tanácsot.
Áram alatt akarod bekötni? A 8 rés valójában 4 érintkező- lenne- de valójában egy bemenő, 2 elmenője van. Szakadás mérővel, ahol zárva van ( 2 ilyen állás lesz ) oda kell kötni a 2 vezetéket. Ha a kapcsoló fordítva ( lekapcsolt állapotban világít a lámpa) fordítsd meg a kapcsolót a dobozban.
A " körmöt" a fehér keretben van kihagyva hely, ahová betéve a csavarhúzót ki tudod lazítani, beteszed a dobozba, és meghúzod.
(#) dumboo válasza ClassicR hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Én is könnyítek
Ha úgy szereled be hogy az egy csavaros rész lesz alul akkor a másik vezetéket pont az egy csavaros fölöttibe tett és akkor tuti jól fog állni nem pedig fordítva.
(#) ClassicR válasza briki hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Oké, kösz mindenkinek a választ, holnap világosban nekilátok. Kezdő kérdéseim vannak, de én ezt nem tanultam, valahogy neki kell látni Igyekszem nem elhalálozni közben.

A két csavar egyébként mire van? Milyen esetben kéne a másik csavaros helyet is kihasználni?
(#) dumboo válasza ClassicR hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Ne, ne igyekezz elhalálozni, hanem feszültség-mentesíts szerelés előtt!
(#) ClassicR válasza dumboo hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Le szoktam kapcsolni mindig a biztosítékot Amúgy ha csak a falból kilógó egyik vezetéket fogom meg feszültség alatt (nem fogok ilyet csinálni, csak érdekel), akkor nem csap meg az áram?
(#) tomikapc válasza ClassicR hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Ha szerencséd van, akkor azt fogod meg, ami a lámpához megy, nem azt miben mindig van fázis, akkor nem csap meg. De ne fogdosd
(#) ClassicR válasza tomikapc hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Nem fogom fogdosni Mekkorát csap amúgy egy ilyen? Csak megvan az esélye a szívmegállásnak, vagy garantált?
(#) dumboo válasza ClassicR hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Jobb esetben csak az egyik fele ráz... de, ahogy "tomikapc" írja ne fogdosd
(#) dumboo válasza ClassicR hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Több tényező is befolyásolja, tud bizsergető is lenni és azonnali szívmegállást is okozhat!
http://www.novill.hu/magazin-fooldal/elektromos-aram-elettani-hatasai
Ez egy kis segédlet hogy megértsd!
(#) briki válasza ClassicR hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Ha az élő, fázis vezetéket fogod meg, akkor sem rázhat meg, ha betartod a biztonsági előírásokat. Gumitalpú cipő ( száraz ), nem neki dőlni a falnak, másik kézzel nem fogni semmi mást, és nem engedni, hogy mások ( barátnő ) hozzád érjen. A vezetéket fogó kezed közben ne érjen semmi máshoz ( földelés, fal, stb )
Így az áram ( jól szigetelt vagy ) nem tud rajtad keresztül menni, és ezért semmit nem érzel. Ez azonban csak tapasztalt embereknek való, nem pedig kezdőknek.
(#) karaszbandi válasza briki hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Najó, azért nem kell ötleteket adni neki, mert még a végén kipróbálja és elpatkol.
(#) erbe válasza briki hozzászólására (») Ápr 3, 2012 /
 
Régi vicc:
"Villanyszerelő bal kezének egyik ujját szerelés közben dugja a s.ggébe!"
Balkezeseknél természetszerűleg fordítva.
(#) briki válasza karaszbandi hozzászólására (») Ápr 4, 2012 /
 
Nem is biztatni akartam, remélem lesz annyi esze, hogy nem próbálgatja magán, mert ez lehet az utolsó kapcsoló, amit felrakhat. "Amúgy a feszültség alatt, és a feszültség mentes vezeték is ugyan olyan, csak a tapintása más"- idézet más valakitől.
Következő: »»   203 / 968
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem