Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   44 / 2500
(#) fihu hozzászólása Szept 4, 2007 /
 
Helló!

Esetleg le tudnátok nekem írni, h mire lesz szükségem a megépítéséhez. 2db hangfalhoz kéne. Erről a végfokról azt olvastam,h mono, szal ha monnyuk hangfalanként kéne 1-1 sztem az is megoldható lenne, vagy ez hülyeség??

De hiába nem eresőti egy végfoktól is hangosabban szól, mintha csak simán rákötném monnyuk a gépre, vagy nem??

Előre is THX a segítségért

(#) Kovidivi válasza vicsys hozzászólására (») Szept 4, 2007 /
 
neked is igazad van, hogy végfok nem egyenlő erősítővel.
Én már régóta hallgatok tda7294-et szűzen, és nekem nagyon teccik a hangja (van rá rengeteg program,mellyel olyan hangképet lehet varázsolni,hogy csak ámul és bámul az ember, én is így hallgatom). igaz, készül egy hangszínszab, kiv.jelző már van benne, de ha csak annyi kell fihu-nak,hogy szóljon, elég neki annyi is ,amit írtam, és nehogy megijedjen,hogy milyen nehéz, és visszahátráljon, ez volt a célom a hsz-el.
(#) fihu hozzászólása Szept 4, 2007 /
 
Helló!

THX a segítséget. Erre a végfokra a TDA 2030-as-hoz találtam kétféle kapcs rajzot is. Az egyik fenn van az oldalona másikat pedig az egyik topicban találtam, és nemtom, h melyiket kéne elkészíteni.

Ezt találtam az oldalon: Bővebben: Link

A csatoltat pedig a már említett vmelyik topciban

TDA2030.zip
    
(#) Kovidivi válasza fihu hozzászólására (») Szept 4, 2007 /
 
ez a két kapcsolás nagyjából egyenértékű.sztem nem sok különbség van bennük.teljesen mindegy,hogy melyiket építed meg. a csatolmányban van nyákterv, ha tudsz maratni,akkor azzal könnyebb dolgod lesz. datasheet alapján viszont egy 100%-osan működő kapcsolás tudsz megépíteni, vagy akár szimmetrikus táppal is próbálkozhatsz (hidalásról, és tranzisztoros kiegészítésről nem is beszélve)
(#) fihu hozzászólása Szept 5, 2007 /
 
Helló!

THX
A kapcsolások között volr rgy amiben 2 TDA 2030-as volt, az mire jó??
Ezek alapján nem lesz "nehéz dolgom" remélem
Olyan kérdésem lenne még, h ez egy P2es gépből kiszerelt 230-250W os táppal kivitelezhető e??

Maratni nem tok sajna, de ha rendesen müxeni fog nekem már az is elég
(#) Kovidivi válasza fihu hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
Hello!amiben 2db tda2030 volt ,az a hídkapcsolás.segítségével kétszer akkor teljesítmény vehető ki az ic-kből, viszont a minimális impedancia kétszereződik. Számítógép táppal lehet próbálkozni, működni fog vele, viszont elég halk lesz, mert 12volt a legkisebb tápfesz, amit adni kell neki. 44voltot visel el maximum. Sok sikert az építéshez!
(#) fihu válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
Helló!
Thx!
Az szg tábpól több vezeték is kijön értelem szerűen, ha monnyuk két 12V-os vezetéket összekapcsolok, elképzelhető, h abból 24 volt lesz? Ja és ha sztereót szeretnék ahhoz mit érdemes még csin?? vagy esetleg hangszórónként 1-1-et??
(#) Gery válasza fihu hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
pc táppal 24V-ot felejtsd el....
(#) fihu válasza Gery hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
Gondoltam, h nem lesz jó :yes:
De kérdezni nem szégyen
Miből lehetne kiszerelni ehhez tápot amivel optimálisan működik??
Előre is köszönöm
(#) Kovidivi válasza fihu hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
például az a kis asztali lámpa, amibe halogén lámpa kell, tartalmaz egy kb. 40wattos trafót, mely 12VAC-t ad le.(bármelyik hipermarketben lehet venni) és egyenirányítva elég még a sztereóhoz is. esetleg a feszkétszerező kapcsolással és kétszerakkora pufferrel még egész nagyot is szólhat. Viszont ha két darab számítógép tápot összekapcsolsz, úgy lehet kivenni belőle 24voltot, csak ennek nincs értelme, mert az erősítő még ha sztereó, akkor sem nagyonn két cigarettásdoboznál, és a tápok rengeteg helyet foglalnának el.
Bár még van egy Számítógép Táp átalakítása c. topik, melyben kb. 20voltra alakják át a tápot.
(#) fihu válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
THX a segítséget!
És az megold6ó szted, h csinálok kettő erősítőt, és úgy kötöm be őket egy tápra (pl: egy ilyen halogén lámpáéra) , mert ugye hangfalonként 1 a sztereó miatt!
(#) fihu hozzászólása Szept 5, 2007 /
 
Találtam itthon egy áramátalakítót ami 12V-ot csinál és egy 4A-es biztosíték van benne, a mellékelt képen látható, ez vajon jó lehet hozzá??

P9050176.JPG
    
(#) Parázs Gábor válasza fihu hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
Szolni fog de ha komolyak a szándékaid, nem csak proba kép épited akkor szerez neki egy nagyobb trafot.
(#) Dióda válasza fihu hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
Erre inkább egy tda1554 vagy hasonló kaliberű ic-t kellene tenni még kevesebb alkatrész is kell hozzá mint a tda2030-hoz.
Azokkal az ickkel már egy kicsit több teljesítményed lessz.
(#) fihu hozzászólása Szept 5, 2007 /
 
Értem THX!
Hát monnyuk úgy indult,h 2db 90W-os hangszóró lesz rajta/tuk, d e ezt még lehet 2 kissebb.
2 kérdés:
1. ha nem egyezik meg a hagszórókon az ohm akkor gondolom még véletlenül sem szabad a kettőt 1 "erősítőre" kötni.
2.a tda 1554es ic-hez vmi kapcs rajz szerűt tudnátok mutatni vagy van ilyen topik is?? esetleg
A segítséget előre is köszönöm
(#) Gery válasza fihu hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
A két hangszórónak lehetőleg tök egyformának kellene lennie Az ohm meg végülis az végfoktól függ hogy meddig bírja és egy erősítőben egyforma végfokok szoktak lenni...
Jah és használd a keresőt, jó dolog sokat segít
(#) Kovidivi válasza fihu hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
az az áramátalakító,amit belinkeltél kép formájában elég túlzás lenne ehhez az erősítőhöz. menj ki a vásárba ,és vegyél egy trafót 500ft-ért.
(#) fihu válasza Gery hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
THX!
Megtaláltam a hsz után
Mit gondoltok a trtafóról amit feltettem mellékletként??
Átmeneti tápnak gondolom jó lenne. Ja és a tda 1554-el kapcsban találtam róla képet, és lényegesen kevesebb alkatrész kell hozzá az tény, de nem igen tudtam rajt kiigazodni , még tanulmányoznom kell
(#) Kovidivi válasza fihu hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
végülis próbának nem rossz ,biztos stabil lesz,meg nem csuklik össze "nagy" hangerőnél, csak azért mégis nagy a mérete, meg sztem valami töltő lehetett, vagy valami hasonló nagy stabilitást és nagy áramot igénylő szerkezeté. Toroid trafót innen válogathatsz. tda2030-hoz sztereóban elég lesz egy 60-70 wattos,csakúgy, mint a másik tda-hoz, amit ajánlottak 2*22 wattosat. ha nagyobb,csak jobb. és nem is olyan drága, például a legelső 60watt, 12voltot, 4300Ft-ért.
(#) Dióda válasza fihu hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
Ez ami neked van trafó az bizony 60W.
12V * 5A =60VA ergo 60W erre a tda1554Q tökéletes mivel az 2 * 20W ami ugye 40W és megvan a 1,5 szörös trafóráhagyás.Ez így tökéletes!

A tda2030-nak meg kellene egy 24V-os legalább 3A-es trafó hogy a 14-18Wattot leadja.

A tda1554 pedig 12V-on érzi jól magát.
(#) fihu válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
Thx a Helpet
Elhiszem, ha hülyének néztek de jól gondolom, h a trafó 1ik végére a 220 megy??
Ja és még vmi, ha azt a kapcsolást építem meg ami fenn van a kapcsolások között monnyuk 2x, (hangfalankéntr 1-1) akkor annak rendesen kell működnie

A 2 erősítő, meg a tranyó pedig menne szépen egy dobozba.

A mellékleten a fennt amlített erősítőnek a kapcs rajza láltható!
(#) Kovidivi válasza fihu hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
"a trafó 1ik végére a 220 megy?? "- igen,de csak óvatosan, és rakj bele biztosítékot is mondjuk 5A-est, gyorsat.
ha jól megépíted és rárakod a trafóra(nem tranyóra, mert az a tranzisztor rövidítése) akkor működni fog, ha jó a kapcsolás.
(#) Peti_85 válasza fihu hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
Hali!
Amúgy
Csak ajánlani tudom a TDA1554-et!!! Tök egyszerű, elsőre indul, semmi gond vele. Nagyon masszív IC. Én már annyit strapáltam, és még mindig bírja.
Annó még különböző impedanciájú hangszórókat is tettem rá (egyik 4, másik 8 ohm-os volt) Semmi baja nem lett.
Bővebben: Link

Bővebben: Link

Ennyi az egész..
Nézegesd [b]ezt a topicot is!!!
(#) dkarcsi73 válasza djloui hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
Akkora számokról beszéltek, hogy eláll a szavam.
Én a magam részéről végigjártam a létrát.
Először 1W-os erősítőt építettem LM386-al, aztán 15-20W-ost TDA2030-al. Később készítettem 50-80W-os tranyós erősítőket. A létező összes hibába beleestem még kezdőként, de hosszas tanulás árán sikerült beüzemelni valamennyit. Legutoljára Quad 100W és 200W -osát építettem meg. Ezek már elég jól döngöltek. A Quad erősítőket volt alkalmam alaposan letesztelni 18-20 órás bulikat toltunk le vele zenekarban.(végfokként használtuk, esküvő, bálok,100-200 fős rendezvényeken)
Az ezer wattot nem tudom hol a túróban szeretnéd használni de ha sikerül ne állj közel mert le viszi a fejed.
Egyébként meg sok sikert hozzá.
(#) fihu válasza Peti_85 hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
Hy!
Peti 85 tudnál nekem esetleg egy kapcs rajzot küldeni??és egy alkatrészlistát
Thx mindenkitől az infókat, asszem a TDA1554es-re esik a választásom
Ja és Peti te hány W-os hangfalakat kötöttél rá??
Thx előre is a segítséget.


dkarcsi sztem te félre értettél vmit, vagy én XD, nekem arra kell az erősítő, h meghajtsak vele 2DB 90W-os 2 utasos hangszórót, meg találn néhány picit kissebbet

(#) Peti_85 válasza fihu hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
Én kettő 60W-os autohangfalat kötöttem rá! Nagyon tudja ám döngetni!
Amúgy itt az adatlapja is! Ezen megtalálsz mindent rá, jaah és az általam belinkelt beültetési rajz is ott van feljebb.

TDA1554Q.pdf
    
(#) szamóca válasza tatabike hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
Szia Tata! Tényleg nem biztos hogy megoldja a problémád az IC csere. (A hibrid belső kapcsolásában csak egy frekimeghatározó kondi van. hacsak ő nem az ) A felsoroltakon kívűl még a hidegforrasztás is tud ilyen tünetet produkálni. :yes: Érdemes átforrasztani a forrszemeket. A kimenet lévő párhuzam L-R tag védelmi szerepet tölt be, A kimenet és a test között lévő soros R-C tagot hívják Boucherot-tagnak. A két tranyó meg ..... hmm, látni kéne. Remélve a legjobbakat szia.
(#) tatabike válasza szamóca hozzászólására (») Szept 6, 2007 /
 
Szia szamóca,

majd kiderül, az átforrasztásokat már megcsináltam, lehet, hogy kicserélem a kondikat is a panelon. De mondjuk, mikor elsült a jobb oldal, akkor azért halkan lehetett hallani egy kis cincogást a hangszóróból, valami jel átjön azért, és fülre jól szólt. Na mindegy, majd kicsere, aztán meglátjuk, addig is köszi az infókat...

TaTa
(#) fihu válasza Peti_85 hozzászólására (») Szept 6, 2007 /
 
Helló!
THX Peti 85 a kapcsolásokat.
Nem bonyolult, de jól láttam,h ez sztereó??
(#) Peti_85 válasza fihu hozzászólására (») Szept 6, 2007 /
 
Pontosan!!! :yes:
Vagy hát látod, akár quatro is lehet!
Következő: »»   44 / 2500
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem