Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Pucuka:Egy szóval se írtam hogy az URH egy adó lenne.
Idézet: „A Kossuth nem kikapcsol 9 után,hanem átkapcsol URH-ra” Akkor szíveskedjél pontosan fogalmazni. Semmilyen átkapcsolásról nincs szó, csak a Kossuth műsorát sugárzó solti KH adó kikapcsolásáról. Azt, hogy az URH -n nem egy adó, hanem adóhálózat sugározza a műsort, azért írtam bele, nehogy szokás szerint valaki belekössön. Erre belekötsz. ![]()
Oké,bocs....
Sziasztok!
Készítetem nosztalgiábol egy detektoros vevőkészüléket.Érdemes kisérletezgetni vele nagyon.Most majd elvégzek rajta pár mérést,és majd beszámolok róla.Üdv mindenkinek.
Figyú! Annyira bonyolult, hogy a fénykép alapján is le lehet rajzolni. Próbáld csak ki!
Szia!
Nagyon egyszerü elkészíteninem szükséges mellesleg rajz sem,de mellékelek és csak a detektoros részig figyeld!/ A könyv címe:Varga Lajos A Rádió Építés alapjai1966-s kiadása./A tekercset ki kell kisérletezni,hogy milyen átménőnél adja a legjobb körjóságot,ezt hangerőben észre fogod venni,menetszám kb:90-110 menet.A hallgató meg minél nagyobb ohm-s legyen kiloohmokban kell gondolkodni.Sajnos nekem is csak 300 ohm.Üdv!
Értem,az enyém kb 120-125 menetes tekercs,és egy régi számítógép hanszóró van rákötve,amivel esténkét még a földszintről is lehet hallani a fent lévő rádiót.Szóval a hangerővel nincs gond,viszont azt még mindig nem tudom,hogy hány kHz-en megy
![]()
Annyi Kilo Hertzen megy amennyire tekered az állomás kereső forgókondenzátort, és ott épp amit hallasz. Mert ez nem fix ugye hanem hangolható ide-oda. Az adó táblázatból kifundálhatod a vett adó adási frekvenciáját. Olvass vissza néhány oldallal visszább!
Ez így igaz,de ilyenkor jól jönne egy GDO vagy szignálgenerátor.Esetleg egy frekimérő.
Ezt már próbáltam,meg egy másik rádióval is keresgéltem,hogy mit hallhatok de semmi.Egyszerűen nemtudom,hogy hol működik
![]()
Egy detektoros rádiót nem lehet nagyon elbaltázni. Ha nem jön semmi még halk sziszegő hullámzó adáshoz hasonló zajok sem akkor vagy szakadás vagy rossz forrasztás, rossz fejhallgató vagy vacak antenna a ludas
![]() ![]() ![]()
Gyermek korom első könyvtárból kölcsönzött és igazán inspiráló kötete volt nekem is az általad bemutatott könyvecske.Varga Lajos: A rádióépítés alapjai 1968-as kiadás. Abban szépen számunkra is érthetően le volt írva minden, legelöl persze a detektoros készülék és a jó antennák...
Mikor megkaptam úgy 1975-ben akkorában sokat forgatam,és később ielö vettem.Mindíg találok benne valami érdekeset most is.
Ezért volna jó amit előbbi hozászólásomban leírtam,GDO persze ami megyen kb:100Khz-tól vagy ehhez hasonló AM szignálgenerátor,mert így könnyen megtudnád határozni a sáv átfogását.Üdv!
satlokk:igen,az nem lenne rossz,csak nekem nincs sajnos.
Antennaman:ne értsd félre,a rádió műxik teljesen jól,néha olyan hangosan,hogy a másik emeletről is hallom.Csak nem tudom,hogy hol.Viszont azóta van egy sejtésem,hogy nem közéhullámon,hanem valahol feljebb megy,mert lehet hallani benne valami zavart,amit más középhullámú rádión nem.Viszont a kis világvevőmön az egész rövidhullámú sávon lehet ugyanazt a zavart hallani.Ebből következtetek rá,hogy nem kh-ra sikeredett a rádióm...
Ha zavart hallasz az széles spectrumú .
Lehet nem HH és KH indul az alapfrekije hanem feljebb ezért lentebb nincs de feljebb terítheti a teljes sávot.
Igen,és ezért gondolom,hogy a rádió rh-n megy.
Vannak ilyen csodálatos jelenségek. Az én rádióm két hangolt körös, ennek ellenére volt olyan eset, hogy két napon keresztül valami orosz adó jött be rajta a a teljes sávon, függetlenül a forgókondenzátor állásától.
A rádió egyébként működött rendesen, fogta a szokásos állomásokat, de az oroszok folyamatosan a "spájzban voltak".
Elronthatatlan 'egy alkatrészes' detektoros rádió kezdőknek:
Kiváncsiságból megépítem.
Sorba is rakhatod a fejhallgatót a diódával ,akár tekercs nélkül is.
Antenna dióda fejhallgató földelés. ekkor is fog valami cincogni sisteregni. A hosszú antenna drót mint induktivitás és kapacitás van jelen , de leginkább mint RF energiát felvevő elem. A legnagyobb térerőt produkáló adó(k) fog megjelleni a fülesben.
Sőt!
Párhuzamosan is kötheted. Annó, általános suliban így hallgattuk a Petőfit Szolnokon (1188KHz volt), ami minden adót elnyomott, így hangolni sem kellett. Az ablakfelöli padsor örömére mindig akadt telefonhallgató-betét és OA1160 dióda. ![]()
Pontosan ugyanígy voltunk mi is, csak Szombathelyen (anno '73 környékén)...
![]()
Nyugottan
![]()
Tekercs nélkül nem ajánlom,mert eszméletlenül halk úgy,aki nincs 1-2 km-es távolságon belül egy adótól annak ajánlott az induktivitás
Arra is rájöttem ha két kis külön tekercset kapcsolok össze,azok erősítik egymást,viszont ha egy hosszú tekercs magában van az gyenge adást biztosít,érdekes...Nekem otthon egy légmagos solenoid(kb 80.100 menet) és egy ferritre tekert(kb60menet) rezgőkör van összekapcsolva.
Most ezt fogom megépíteni,ez egy dupla nyereségű+6dB hangerőt biztosít,persze táp nélkül:
http://s185082976.onlinehome.us/omx/tech/cr_highperf_crystlset_h.html |
Bejelentkezés
Hirdetés |