Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1371 / 2208
(#) (Felhasználó 20218) hozzászólása Máj 18, 2012
Köszönöm mindenkinek a válaszokat. Hétfőig emésztem a témát, úgyis csak akkor nyit leghamarabb az alkatrész bolt.
(#) marone hozzászólása Máj 18, 2012
Helló !
Ha szavakkal le lehetne írni, akkor mi a különbség egy SE és egy PP erősítő hangzása közt ?
Az SE-t ismerem amúgy, a PP-t nem.
(#) szilva válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 18, 2012
Én visszatenném az 1k/10W-os ellenállásokat, mert üzem közben azokon nem kellene 1W-nál sokkal többnek esnie. Emellett visszakötném az egészet az eredeti felállásba, azaz az 1k utánról menjen minden. Ha jól látom a mért értékeket (~320V az ellenállás előtt, utána ~270V), abból az adódik, hogy kb 50mA folyhatott át a csövön, ami 270V mellett 13.5W disszipáció. Ez sok, ezt kell csökkenteni, 300V körül 30mA anódáram célozandó meg a 9W-hoz, ekkora áramnál 1W sem esik az 1k-n, egy 10W-os ellenállásnak ezt el kell viselnie.

Szerintem első körben növeld meg a pentóda katódellenállását 150 ohm-ról 220 ohm-ra. Ezután mérd meg a katódellenálláson eső feszültséget, valamint az erősítőbe menő tápfeszültséget az 1k-s ellenálláson. Ha ezt megírod, akkor számolunk, segítünk, továbblépünk.
(#) szilva hozzászólása Máj 18, 2012
A fene a bőrötöket, "csövesek"!
Az elmúlt hónapok során összeépítettem egy-két csöves apróságot, de én úgy voltam vele, hogy jellegtelen acél (műszer)dobozba került a cucc (a csövek fekszenek), mert nekem ne álljon ki semmi egy készülékből, még végén odamegy a kutya/macska, aztán megégeti magát vagy eltöri a csöveket. Esetleg én magam ejtek rá valamit a csövekre, netán a gyerekek. Szóval azt gondoltam, hogy egy készülék legyen teljesen bedobozolva, és tegye a dolgát.

Egészen mostanáig, amikoris a legutóbbi börzén 4V-os fűtésű egyencsövet kerestem egy régi trafóhoz, amin a 6.3V és az anód középleágazásos mellett ennek van fűtőtekercs. Sikerült venni egy (szerintem, a típusszám nem látszik) AZ1 csövet, Tungsram gyártmány, így néz ki. Ez egyszerűen annyira szép, hogy elhatároztam, ha sikerül szerezni ugyanilyen fazonú vég- és meghajtócsövet, akkor összerakok egy olyan ketyerét, amiben ezek dolgoznak, és láthatók is. Azt már nem gondolom, hogy a trafók tetszenének annyira, hogy kitegyem őket a doboz tetejére, de 2-3 ilyen cső nagyon jól mutathatna.
(#) l48 válasza szilva hozzászólására (») Máj 18, 2012
Egy komolyabb végfokhoz meg kell dupláznod az AZ 1-et.Viszont a látvány is dupla lesz. 6as7g cső kinézetre nagyon illik hozzá és létezik Orosz megfelelője is 1000 ft körül.
(#) frecsko válasza szilva hozzászólására (») Máj 18, 2012
Szia!
Én ebbe a 6-osba vagyok belehabarodva.
Foglalat nincs valakinek 807-eshez?
(#) pucuka válasza frecsko hozzászólására (») Máj 18, 2012
Lesz abból még nyolcas is.
(#) szilva válasza frecsko hozzászólására (») Máj 18, 2012
Tényleg gyönyörűek!
(#) frecsko válasza pucuka hozzászólására (») Máj 18, 2012
Na igen. Még két meghajtócső hiányzik az összeállításból. ECC 40-esre gondoltam. Régi EAG erősítőkben használták a 807-eshez. Vagy még nem tudom...
(#) pucuka válasza frecsko hozzászólására (») Máj 18, 2012
Az jó, de ha nincs, jó az ECC83 is. Remélem AZ4 -eket látok.
(#) szilva válasza l48 hozzászólására (») Máj 18, 2012
Nem hinném, hogy olyan komoly erősítőt akarnék építeni ebből, mivel szerintem a trafó sem alkalmas rá.

Apropó trafó:
Primer oldalon 0-110-150-220-240V kivezetései vannak, jelenleg a 240V-ra van bekötve. Szekunder oldalon feliratok: 320-0-320 0.06A; 4V1A; 6.3V 1.5A (terheletlenül majdnem pontosan ezeket a feszültségeket mértem rajta). A vasmagköteg egyik szélén mérve 1.5*4.5cm, ebből a keresztmetszet 13.5cm2. Vajon ilyen keresztmetszettel mekkora teljesítményű lehet ez a trafó, és a 0.06A vajon hogyan értelmezendő? A kétutas egyenirányítással hány mA terhelhetőségre számíthatok az egyenirányított oldalon? Az anód-szekunder ohmos ellenállása a 0 és valamelyik széle között mérve 180 ohm körül van, a primer ohmos ellenállása 23 ohm.
(#) frecsko válasza pucuka hozzászólására (») Máj 18, 2012
ECC 40-esből van jó pár darabom, vadi új.
Azok AZ1-esek, csak a fénykép erejéig vettem ki őket. Persze helyettük AZ4-esek lesznek, csak bent vannak a páncélszekrényben a többi csővel együtt
(#) (Felhasználó 20218) válasza szilva hozzászólására (») Máj 18, 2012
Köszönöm a tanácsot! Nagysokára sikerült előkerítenem egy 220 Ohm-os ellenállást. Bekötöttem, de mérhető változás nem történt. Most azon agyalok, hogy visszarakom a szeléncellás egyenirányítót, mert azzal még minden rendben volt. Hiszek benne, hogy akkor újra beáll a 250V DC és akkor már az anódáram és a többi paraméter is helyreáll.
(#) szilva válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 18, 2012
Mit mértél a 220 ohm-mal az említett pontokon (katódellenállás, tápfeszültség)?
(#) (Felhasználó 20218) válasza szilva hozzászólására (») Máj 19, 2012
Igazából annyi történt, hogy kicseréltem az katódellenállást 220Ohm-ra, aztán bekapcsoltam. A tápban levő 1K után 277V-ot mértem, viszont mivel ez az 1K ugyanugy melegedett, mint előtte ezért mást nem mértem hanem szépen visszaraktam a 150Ohm-ot.
(#) szilva válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 19, 2012
Mérés nélkül nem tudsz semmit megállapítani. Az az ellenállás valószínűleg normálisan melegedett, nehéz azt kézzel megmondani, hogy mennyire meleg.
(#) (Felhasználó 20218) válasza szilva hozzászólására (») Máj 19, 2012
Ahhoz képes még mindig sokallom a melegedést amilyen az eredeti tápjával volt. Ezért fogom holnap visszarakni a szelén hidat.
(#) djhans válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 19, 2012
Szerintem kár volt visszatenni a 150 ohmot mert 220 ohmmal biztosan kisebb áram folyt a csövön és nem melegedhetett annyira az 1K-sem. A kimenő primerjét az 1k elé kell kötni, az első pufferre. 1k után mehet a segédrács.
(#) (Felhasználó 20218) válasza djhans hozzászólására (») Máj 19, 2012
Jó reggelt!
Most ott tartok, hogy a BYV26C-k helyére visszakerült a jó öreg szelén híd, a pentóda katódellenállása 150 Ohm, az 1K elé van kötve a kimenő. Így az első pufferen 281V van, a másodikon pedig 272V és a teljesítményellenállásom szobahőmérsékletű. Tegnap összviss egy darab 220 Ohm-ot találtam itthon és már azt sem találom, de jövő héten veszek és kicserélem a 150-eket, azt hiszem akkor már tényleg hibátlan lesz. Vagy, találtam 270 Ohm-ot egy mázsával. Az már túl sok?
(#) djhans válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 19, 2012
150 ohmot mindenképp cseréld ki 220 ohmra mert túl vagy a csőre megengedett 9W anóddisszipáción. Ekkora tápnál már kell a nagyobb ellenállás a 150 ohm 240V-ig thető be tapasztalat szerint. Egyébként a többi jó lesz.
(#) (Felhasználó 20218) válasza djhans hozzászólására (») Máj 19, 2012
Így fogok tenni! Köszönöm!
(#) mágus18 hozzászólása Máj 19, 2012
Hello!
Csövek mennyire szeretik ha egyen fesszel fűtjük őket?
Pl ha 6,3V kell váltóban akkor jó lesz neki ugyan ennyi egyen-ben vagy több kell?
Előre is köszi a válaszokat!
(#) Malfox válasza mágus18 hozzászólására (») Máj 19, 2012
Kevesebb! 5,6-6V maximum.Üdv
(#) mark.budai válasza mágus18 hozzászólására (») Máj 19, 2012
Pontosan 6,3V-ot adj neki. Ha alulfűtöd, nem lesz meg a kellő katód emisszió és az is rövidíti az élettartamát.
(#) Malfox válasza mark.budai hozzászólására (») Máj 19, 2012
Ez nagyon nem így van, mivel az egyenfesznek nagyobb az energiakitöltése, ezért nem ajánlatos 6, max 6,2 V fölé menni, ha nem hiszed nézd meg a Kondo kapcsolásait.
(#) mark.budai válasza Malfox hozzászólására (») Máj 19, 2012
Azaz Te egyenesen szemben állsz Ohm törvényével...
(#) Malfox válasza mark.budai hozzászólására (») Máj 19, 2012
Igen, és a Kondo mester meg hülye...elismerésem...
(#) pucuka válasza mark.budai hozzászólására (») Máj 19, 2012
Nem az ohm törvényével, hanem a váltakozó áram effektív értéke pontosan megegyezik egy ugyanakkora hőt termelő egyenáram értékével. Ez sajna egy definíció, ebben a szakmában ezen, és hasonló definíciók szerint élünk. (mi lenne ha a sárgára egyikünk az mondaná, hogy kék, másikunk meg hogy zöld)
(#) pucuka válasza Malfox hozzászólására (») Máj 19, 2012
Nem tudom ki az a Kondo "mester", nem is igazán érdekel, de egy elektroncső fűtését +/- 5 (10) % értéken belül kell tartani, már ha ki akarjuk használni a teljes élettartamát.
(#) mark.budai válasza Malfox hozzászólására (») Máj 19, 2012
Én nem hülyéztem le senkit barátom..
Mi lehetne jobb válasz az adatlapnál.
Következő: »»   1371 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem