Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   64 / 239
(#) kameleon2 válasza fpali53 hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Ha itt tartunk a csőkígyó sem napelem......
(#) fpali53 válasza kameleon2 hozzászólására (») Máj 3, 2012 /
 
Viszont ez hozzátartozik a napelem hatásfokának javításához, mert hűti a napelemet, azonkívül a melegvíz is meg van.
(#) nedudgi válasza dan92 hozzászólására (») Máj 3, 2012 /
 
Főleg azért szóltam, hogy én is trollkodjak egy kicsit. Sokan keverik a KPE/LPE csöveket, és következetesen KPE-t mondanak. Aki meg először hall róla, megveszi a drágább KPE-t, a megfelelőbb LPE-ről meg nem is tud.
A csőkígyós hűtés szerintem csak akkor jöhet be, ha elég jó termikus kapcsolat van a napelem és a csövek között.
(#) Atis57 válasza fpali53 hozzászólására (») Máj 3, 2012 /
 
Sziaa!
DE ez csak a REKLÁM szövegekben van igy !Azért valójában pár tizezer forintba belekerül az egész.
Nekem is ingyen cserélték a mérőt---CSAK a kiszállást+ munkadijat kellett kifizetnem !
(#) Atis57 válasza mágnesmiska hozzászólására (») Máj 3, 2012 /
 
Szia!
Valóban működik--De van azért buktattó benne.
Milyen módon éritek el , hogy a napelem belül ne melegedjen 90 C fölé? A hátfalat--esetleg az előlapot lehet hüteni ,attól még a belső maghőmérséklet nem ugyan annyi lessz ! Mivel van hövezetési ellenállás a tokozáson belül is........
(#) mágnesmiska hozzászólása Máj 3, 2012 /
 
Tulajdonképpen a víz alatti napelemet azért gondoltam ki, mert parabola tükörrel kb 1000 celsiust lehet elérni és a vízbemártástól nem tudok jobb hűtést kitalálni. Ráadásul a víz átlátszó, nem sok fény megy kárba. A napelemek akár mekkora fényerőséget kibírnak, ha nincs túlhevülés?
A fényerővel egyenes arányban nő a teljesítményük?
Ha igen, akkor egy csomó napalemet meg lehet spórolni. Most néztem meg, 1 kw teljesítményű napelem 400 ezerbe kerül... 10x-es koncentrációnál már csak 40ezer, 100x-os esetében 4ezer...
Én 130 cm átmérőjű parabolát 8 ezerért vettem, amit felpolíroztam. Majd 2m2 felület.
(#) mágnesmiska válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 3, 2012 /
 
Nem lesz melegebb a víztől. Nagy kád, kis napelem.
Egy darabig keringtetni sem kell. Nincs olyan napelem, ami kibír 90 celsius fokot?
(#) Atis57 válasza mágnesmiska hozzászólására (») Máj 3, 2012 /
 
Szia!
Sajna bonyolult és összetett a dolog.
Az okfejtésed elsőre igaz is lehetne -de; az infravörös és az ultraibolya összetevőket is kontcentrálod -igaz ennek a nagyobb részét elnyeli a viz.
A napelem lapkák kb 125 C birnak ehhez jön a "hőát vezetések ellenállása"- tehát a külső réteg 80-90 C akkor belül már biztosan megvan a 110-120 C . ezután tönkre megy. A sima kinai napelemek max a 1,5X napszám adatot birják el károsodás nélkül (100W-ból 150W !)
Tehát ezeket kell megfontolni --kikisérletezni.
(#) Atis57 válasza mágnesmiska hozzászólására (») Máj 3, 2012 /
 
Erre; "Én 130 cm átmérőjű parabolát 8 ezerért vettem, amit felpolíroztam. Majd 2m2 felület."
ezzel egyszerűbb gőzt előállitani --innen gőzturbina /gőzgép s már hajthatja is a generátort ....
Az ára meg kb 1/3 -a az azonos napelemnek....
(#) greenpower válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 3, 2012 /
 
Viszont kifelejtitek a napkövető elektronikát és mechanikát, így lehet hogy már nem is annyira árbarát a rendszer, plusz több alkatrész több meghibásodási lehetőség.

Én most egy kicsit más szemszögből nézném a problémát. Mi lenne ha az üveg és a hátlap között, közvetlenül a cellák körül keringene a hűtőközeg. Lehet desztillált víz vagy levegő is, persze zárt közegben hogy a por és a szennyeződés ne jusson a panelbe. Pár wattos akvárium szivattyú/kompresszor meg is tudná oldani a keringetést.
Ha a hőmérséklet 50°C-al csökkenne (pl. 80°C-ról 30°C-ra ) máris +25% hatásfok növekedést lehetne elérni.
(#) Atis57 válasza greenpower hozzászólására (») Máj 3, 2012 /
 
Szia!
Ezek a napkövetők egyszerűen-olcsón megvalósithatóak, pár ezer forintból. De készen is van PL;parabola forgató.
szerintem az üzembiztonsággal sincs baj.
Viszont ; a hűtést nem értem .a viz fajhője 1 a levegőé talán 0,11 ? utána kéne néznem.
Azaz kb 10x annyi levegő visz el ugyanannyi hőt.ráadásul rosszabb a hőátadása is.
Én ezt jó 10 évvel ezelőtt játszottam el -a napelem cella kb 5 percig birta.azóta ne párologtatom őket.--inkább használom.!
(#) mágnesmiska válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
A napelemet concentrált fénnyel, nem én találtam ki. Olvastam róla tanulmányokat. Az elgondolásom lényege, a vízzel való hűtés oly módon, hogy a víz átngedi a concentrált napfényt és egyben hűti is a napelemet. A melegvíz felhasználható. Ha üveg-napelem vízben-üveg a réteg, akkor a cirkuláció nem zavarja a fényáteresztést sem.
Én a hatásfok növekedést arányosítanám (ha nem is 1:1-ben) a napfény koncentrációjával.
Habár, ha elég olcsó lesz a napelem, akkor nem éri meg a kínlódást...
Ezelőtt 3 évvel 1w=1000Ft volt, ma 1W=400Ft! kb...
(#) tsbalu hozzászólása Máj 25, 2012 /
 
A segítségeteket kérném. Elnézést a láma kérdésekért, kezdő vagyok a témában. Sokat olvasgattam a fórumot, de vásárlás előtt azért gondoltam inkább kérdezek.

Vásároltam a telekre egy 50w-os napelemet (max.17,9V; 2,8A) ezzel szeretnék 12v-os ólom akkumulátort (45Ah) tölteni. Ezt a töltésszabályozót néztem ki, érdeklődnék, hogy szerintetek megfelelő lenne-e hozzá:
http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&pid=110173

Ill. az akkumulátorról egy laptopot szeretnék tölteni: (töltője 19V, 3,42A ad le, az akksira ez van írva 11,1V; 4,4Ah, 49Wh)
ehhez a következő autós töltőt néztem ki:
http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&pid=512662

Ezen kívül vennék egy szivargyújtós aljzatot és azt kötném az akksira, így a szivargyújtós töltő egyszerűen rádugható és nem kell szétgányolnom.

Az lenne a kérdésem, hogy megoldható-e lenne ez így szerintetek?
Köszi előre is a választ.
(#) hibbantpasi válasza tsbalu hozzászólására (») Máj 25, 2012 /
 
Itt válaszolok a tegnapi kérdésedre, ha már ide is feltetted
Az a töltő 6 A-t is simán fel tud venni, ha kicsi tartalékot szeretnél, nézz 8 A-rel terhelhető szabályzót(vagy nagyobbat, és ha lehetőséged van rá ,ne csak a linkelt helyen)

üdv: hp
(#) tsbalu válasza hibbantpasi hozzászólására (») Máj 25, 2012 /
 
Köszi, megnézem máshol is.
Úgy láttam ez a topic is hasonló témájú, ezért gondoltam ide is benyomom, meg hát izgatott vagyok, sok éven át nem volt áram a telken
(#) pucuka válasza tsbalu hozzászólására (») Máj 25, 2012 /
 
Ez a töltésszabályzó a 45 Ah -ás akku töltéséhez éppen megfelel, a számítógépet pedig egy 12 V -os autós adapterrel táplálhatod.
De érdemes egy kicsit tovább gondolkodni a dolgon. Előbb utóbb szükségét fogod érezni, ha már ilymódon van villany, legyen egy hűtő is a sörnek. Akkor már ez a konfiguráció igencsak kevés lesz. Egy hétvégi ház igencsak szűkös energia ellátásához minimálisan 100 Wp napelemre, és 120 Wh akkukapacitásra van szükség. Hűtő, némi világítás némi TV -zés.
Ezt figyelembe véve inkább egy nagyobb áramú MPPT szabályzót vásárolnék, majd később ahogy a szükség hozza először az akku telepet bővíteni, aztán a napelem táblákat, végül 12/230 V inverter.
(#) csondi87 hozzászólása Máj 31, 2012 /
 
Sziasztok! Segitséget szeretnék kérni töletek mert kicsit elakadtam. Most akarok venni egy napelemet és 24 voltos töltésvezérlővel szeretném tölteni a 24 voltos akumat! De a napelemeladó azt irta hogy ez a napelem nem 24 voltos töltésre van... vagy össze vissza ir nekem mert nem értem semire se ad pontos választ! ezért leirom ide a napelem adatait és megköszönném ha van köztetek hozzáértő személy és adna egy jó választ arra a kérdésemre h az adott napelem tuja e jó hatásfokal tölteni a 24 voltos rendszerem! a napelemből 1 darabot akarok használni és itt a tulajdonságai: Tipus:
polikristályos 240 Wp
Névleges teljesítmény: 240 Wp
Teljesítményfok: 14.5 %
Teljesítmény tolerancia: +3 %
Névleges feszültség: 29.3 V
Üresjárati feszültség: 36.8 V
Névleges áram: 8.19 A
Rövidzárlati áram: 8.58 A
(#) Proci_85 válasza csondi87 hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Ha az adatok valósak, ez igencsak 24V-os rendszerhez való.
Miért, az eladó szerint netán 12V-oshoz? Sok 12V-os töltésvezérlőnek már a toleranciahatárát is túllépi a 37V-os üresjárati feszültség.
(#) Lac364 válasza csondi87 hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Szerintem jó 24 voltos rendszerhez egy töltésvezérlővel.Ami természetesen 24 voltos.
(#) Apec válasza csondi87 hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Jó lesz az szerintem is, mint ahogy előttem írták. Az akksit viszont megküldheti 8,2 A-rel, ami azt jelenti, hogy minimum 82 Ah-s, de inkább 160 Ah-s (vagy nagyobb) akkumulátor kell a rendszeredbe.
(#) csondi87 válasza Proci_85 hozzászólására (») Jún 1, 2012 /
 
Hát az eladó pontosan ezt monta! bemásolom az üzenetét! Az üzenete: "A napelem közelebb van 24V-hoz mint a 12V-hoz mint azt ahogy korábban is leírtam, de nem 24V-on működik. Kérem döntsön belátása szerint." Nah erre mondjátok meg h mit tegyek:/ beteszem a napelem pdf-ét is h azalapján is megtudjátok hozzni a váaszotokat! És köszönöm h segitetek!
(#) levaitamas válasza csondi87 hozzászólására (») Jún 1, 2012 /
 
Üdv!
Vannak itt a fórumon nálam okosabbak is, de egy 12V-os rendszer táblái sem 12 V-ak. A munkaponti feszültsége ezeknél a tábláknál is 17,5V. Tehát ha az általad választott panelhez ha teszel egy 24V-os rendszerű töltésvezérlőt, az gond nélkül fogja neked tölteni a 24V-os akkudat.
(#) Lac364 válasza csondi87 hozzászólására (») Jún 3, 2012 /
 
Szerintem ezen ne is gondolkozz hanem azon hogy milyen fajta töltésvezérlőt veszel hozzá.Itt biztos hogy a legjobbat ajánlják majd.És nem is drága .
(#) Lac364 válasza csondi87 hozzászólására (») Jún 3, 2012 /
 
Majd a későbbiekben bőviteni szeretnéd természetesen nagyobb áramút válasszál pár ezerrel drágább csak.
Bővebben:Mppt10-20-30-stb
(#) GPeti1977 válasza Lac364 hozzászólására (») Jún 3, 2012 /
 
Ezek csak 1 napelemet tudnak kezelni?
(#) Proci_85 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jún 3, 2012 /
 
Nem, többet. Mindegyiken 1 +/- sorkapocs van, oda "kedvedre" köthetsz párhuzamosan és sorosan összekötött napelem rendszert, figyelembe véve a napelemek és az inverter paramétereit.
(#) végyé válasza Lac364 hozzászólására (») Jún 4, 2012 /
 
Hehe, azt irja a lap hogy Magyarországról származik holott ez egy IVT gyártmányu ami ugye német
(#) GPeti1977 válasza Proci_85 hozzászólására (») Jún 4, 2012 /
 
Hát elég gagyik az árukhoz képest ezek a töltők.
Egy közepes AVR nek van 6 hardveres pwm kimenete és 8 A/D konvertere, simán lehetne olyan töltésvezérlő ami 6 napelemet tud külön-külön munkapontba állítani.
Most nem fejtem ki hogy ez miért is jó.
(#) Lac364 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jún 4, 2012 /
 
Talán ha egy linket mellékeltél volna más is meggyőződhetne arról hogy a Mppt töltésvezérlők már elavultak úgy árban ,mint töltés vezérlésben.
Egyébként nem tartom valószinünek ha valaki megveszi az első napelemét ,a legmodernebb töltésvezérlőt venné meg hozzá.
(#) Proci_85 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jún 4, 2012 /
 
Miért nekem jött a válasz? Nem vagyok értintve az ügyben.
Amúgy mire valaki leprogramozza, leteszteli, hw környezetet kiépíti, lehet, hogy érdemes zsebből venni egy MPPT-t.
Persze ezzel nem állítom, hogy nem jó dolog magad kifejleszteni, de vannak esetek (munka, család, élet) amikor nincs még erre is idő.
Következő: »»   64 / 239
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem