Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1380 / 2208
(#) FordPrefect válasza megfigyelő hozzászólására (») Jún 3, 2012
1 db GU 50-ből nagyobb teljesítményt is ki lehet hozni, hosszú távon is stabil marad. Nem fontos párhuzamba kötni kettőt, habár vannak előnyei is. 400-450 V anódfesz még jó, 10-12W SE-ben meg bőven megfelel. Ami fontos, és sehol nem említik, ide már 4-5 K-s kimenő kell. Így kisebb hálózati is elég, nem kell 2-2 végcsövet fűteni.
(#) JZoli válasza Einstein hozzászólására (») Jún 4, 2012
Azt tanácsolom, hogy mielőtt döntesz a csövekről nézd meg azt is, hogy a foglalata mennyibe kerül. A GU50-é pont nem tartozik az olcsó kategóriába. Főleg egy sztereó PSE esetében ez már jelentős többletköltséget fog okozni. A kimenőket esetleg ha nem saját kezűleg akarod csinálni akkor van itt a fórumon is aki(k) megtekeri esetleg neked nagyon jó minőségben.
(#) Hakkee hozzászólása Jún 4, 2012
Sziasztok! Ismét lenne egy kérdésem. A gu-50 hetes lábát(screen) hova kell kötni? A katódra vagy testre?
(#) Hakkee válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 4, 2012
Rendben. Köszönöm!
(#) megfigyelő válasza FordPrefect hozzászólására (») Jún 4, 2012
Szerintem maradok az egy GU50SE-nél. Nem bömböltetni akarok hanem élvezni a zenét! Mekkora tápot ajánlasz oldalanként? 150W/ oldal elég lenne? Van itthon SM55-ös magom ami jó lenne fojtónak.
(#) mark.budai válasza megfigyelő hozzászólására (») Jún 4, 2012
Oldalanként 150W megfelel, elég jó ráhagyással. Kisebbet semmiképp nem tennék, mert nekem egy 250W-os trafó van a két csatornának, és 5 óra alatt, bár nem megfoghatatlanul, de viszonylag elég meleg lett a trafó.
(#) megfigyelő válasza mark.budai hozzászólására (») Jún 4, 2012
Köszönöm. Akkor ha nem monoblockot építek, kell neki a 300 watt. Majd kiderül milyet sikerül beszerezni.
(#) Orbán József válasza mark.budai hozzászólására (») Jún 4, 2012
Üdv! Nem értem teljesen ezt a trafó kérdést. Vagy a trafók nem tudják, amit ráfognak, vagy rossz a hőháztartásuk. Bár nem mélyedtem bele túlságosan a pontos számításokba, nekem 380V anódfeszültségem lesz, a 2 csatornán ca. 150 mA végcső anódárammal, 12.6V-on ca. 1.5A fűtőáram. A többi cső (+2) áramfelvétele elhanyagolható ezek mellett. ~ 60W anód + ~ 20W fűtőteljesítmény. Mitől nem lesz elég a 180VA-es toroidom? Német gyármány, elképzelhető, hogy azt tudja, ami rá van írva.
Más.
Rendkívül gyorsan és sokat fejlődött a tudomány. Pár héttel ezelőtt a törzsgárda, kit tapasztaltnak látok csöves technika terén, még nem tudta - legalább is ívott válaszolni - hogy mi van, ha az SM85B adattal nagyobb vasat tekerünk meg. (kérdeztem én)
Örvendetes, hogy immár kaphattam felvilágosítást, ha egy másik kérdezőnek adott feleletből is. Így hát én is köszönöm!
(#) Einstein hozzászólása Jún 4, 2012
Az lenne még a kérdésem, hogy ha egy oldal kimenő teljesítménye kb 10W, akkor mekkora vasmag ajánlott, illetve, hogy akkor a 150W oldalanként kimenőnek túl sok? (csak pazarlás gondolom)
(#) mc-4 hozzászólása Jún 4, 2012
Sziasztok!

Fűtés közepeléshez 100 vagy 200 ohm-os 2W potmétert célszerű használni?

Köszi!
(#) mayky válasza mc-4 hozzászólására (») Jún 4, 2012
Szerintem felesleges a poti 2 db 100 ohmos ellenállat a földre és kész. Lásd alábbi rajz R32-R33
(#) pucuka válasza mc-4 hozzászólására (») Jún 4, 2012
Azért figyelj a potméterek terhelhetőségére. 200 ohmosnál majdnem 2 W 6,3 V esetén, úgyhogy inkább nagyobb értékűt használj, (470 ohm) és ha lehet huzal trimmer potit.
(#) mayky válasza pucuka hozzászólására (») Jún 4, 2012
Ez a majdnem 2W hogy jön ki?
Ugye a teljesítmény P=U*I R=U/I ebből az I =U/R
behelyettesítve P=U*U/R 6,3*6,3/200 = 0.19845 W
(#) pucuka válasza mayky hozzászólására (») Jún 4, 2012
A tizedes vessző
(#) soos csaba hozzászólása Jún 4, 2012
Sziasztok, ma meg építettem a Bss elektronikán publikált PCL86, és EM84-es csővel ellátott kis erősítőt. A problémám az vele hogy kb fél hangerőtől el kezd torzítani az erősítő, mintha fulladna, de nem tudom miért?. A tápfeszültség le terhelve 255-260V-körül mozog, azzal szerintem oké minden, a 150ohmos katód ellenálláson 6 voltot mértem, nem tudom hogy ez meg felelő, de majd ti gondolom majd ezt meg mondjátok. A kimenőt egy régi csöves rádióból szedtem ki, a primer ellenállása 222ohm, ezt sem tudom hogy elegendő e?, a szekundert azt át tekertem, mert a rádióban két darab 4 ohmos hangszóró volt párhuzamosan kötve, és úgy 2 ohmmal volt le terhelve a kimenő trafó, én át tekertem a szekundert 1 mm-es dróttal, 50 menet, a BSS elektronikán láttam a rajz alatt a hozászolásokban hogy a prímére 2x 1000menet kel 0,22-es drótból, és a szekundere pedig 1x50 menet 1mm-es drótból. Ezt sem tudom hogy jók e ezek az adatok?, Amugy ha a zenében míg nem üt be egy basszus addig rendben van, de ha basszus is meg jelenik akkor torzít szegény. Az EM 87-es rész az tökéletesen működik. Teszek fel pár képet a kész erősítőről.
(#) (Felhasználó 20218) válasza soos csaba hozzászólására (») Jún 4, 2012
Nálam ez a végleges állapot és minden hangerőn jól szól mióta kicseréltem az 50K-s hangerő potit 10K-sra. A tápegységed miből/honnan van? És azt 150Ohm-os ellenállást többen javasolták nekem is, hogy cseréljem ki 220-ra, nem sikerült felfognom az okát, de kicseréltem és jobb lett.
Javaslom donornak beszerezni egy (csatornánként egy) Videoton R4900-at. Abból kitermelheted a tápot és a kimenőt is.
(#) djhans válasza mayky hozzászólására (») Jún 4, 2012
Mit szólsz az oszcilloszkópos képekhez?
(#) mayky válasza soos csaba hozzászólására (») Jún 4, 2012
Kis 2 cm2-es vastól ne vár el túl sokat. Meg magától az erősítőtől se a gatyalengetést. Meg kellene mérni valahogy a teljesítményét. 50 Hz-en (itt még általában minden műszer valódi effektívet mutat) és 1 Khz-en is.
Ha ütős hangot akarsz akkor építs egy GU50 PP-t. A kimenőt M102B-re (18 cm2) és az már elég rendesen meg tud rúgni
(#) FordPrefect válasza Orbán József hozzászólására (») Jún 4, 2012
Is-is-is. Nem minden trafó tudja, amit ráírnak, illetve tudja-csak alul gerjesztéssel, fő a takarékosság- ami megnöveli a nyugalmi áramot és a szórást. Mértem már 100 mA feletti nyugalmi áramot is trafónál, az már jelentős disszipáció, és ugyanakkora teljesítményű csöves gyári hálózatin 8 mA-t. Nem mindegy. Halogénnél elmegy, de erősítőbe nem való. Azért jelentősek a veszteségek is. De amit leírtál az kb. jó, de triódaként 10 W alatt lesz a kimenő teljesítmény.
(#) mayky válasza djhans hozzászólására (») Jún 4, 2012
Nem rosszak, egy kicsit nagy a "tetőesése" a 1 k-nak. De szépek, nem túl nagy belengéssel. Valaha én még ilyet se tudtam
(#) djhans válasza soos csaba hozzászólására (») Jún 4, 2012
Szia. 50 menet nagyon kevés szekundernek. Ezek a rádió kimenők 3000 menet körül szoktak lenni. Akkor 8 ohmra 120 menet kell szekundernek 0,7-0,8mm huzalból. Ezáltal hogy 50 menet a szekundered nagyon kevés teljesítményt ad le az erősítő, azért torzít be hamar.
(#) djhans válasza mayky hozzászólására (») Jún 4, 2012
Örülök hogy jó lett. Így lett ingyen két kimenőm. Lassan neki kéne esni a két M102b megtekerésének a 6P13SZ PP-hez.
(#) Orbán József válasza FordPrefect hozzászólására (») Jún 4, 2012
Nem is jutott eszembe, hogy ezeket az adatokat megmérjem, de most azon melegében ezeket mértem:
226V~ Ube 14.6 mA~ primer üresjáró áram.
Ha igaz, amit a csövesekről hallottam, valami okból többnek tűnik a csöves 10W, mint a tranyós 10W...
Ami untig elég, ahogy eddig tapasztaltam, legalább is nekem. SM102 lesz a kimenő, állítólag olyan, ami a gerjesztését illetően a jobb "B" osztály. Nincs jelentősége, megpróbálom a 85B adatával megtekerni, úgyse tudok még ezzel a csúcsra jutni - erősítő - de meglátom, érdemes-e koplalni a 300B-re.
(#) soos csaba válasza djhans hozzászólására (») Jún 4, 2012
Szevasz, azért tekertem 50menetet a szekundere, mert 4 ohmos hangfalam van hozzá. Ez akkor így jó?
(#) mayky válasza djhans hozzászólására (») Jún 4, 2012
Az 50 menet valóban kevés, ha 7k:8 ohmmal számolunk 2000 menetes primer esetén 67 menet kell a progi szerint. Ha nincs kedvetek számolni használjátok Ezt a programot. Bár szekundernek kevés a 2000 menet.
(#) soos csaba válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Jún 4, 2012
Köszönöm a segítséget tudtam hogy olvastam már valahol ezt de nem leltem, most a potim 5k-ohmos, a 150 ohmost akkor ki cserélem 220ohmra ahogy javaslod. A hálózati trafóm az is a rádióból van ki operálva, váltóban 248-250V-ot ad le, fel pufferelve és le egyenirányítva terheletlenül 320Vra ugrik fel, de ha be teszem a Csöveket a foglalatba akkor le csökken a fesz 255-260V-ra,c nem tudom hogy ez jó így?. Ja és még valami, nekem nem voltak BYV25C- típusú diódáim, hanem helyettük BYV 95C-tipusu diódákat használtam.
(#) pucuka válasza mayky hozzászólására (») Jún 4, 2012
Tényleg nagyon este van, talán a vihar.
Idézet:
„Bár szekundernek kevés a 2000 menet.”
(#) mayky válasza pucuka hozzászólására (») Jún 4, 2012
Ezt rendesen belőttem persze a primerre gondoltam. 1:1
(#) soos csaba válasza mayky hozzászólására (») Jún 4, 2012
Akkor hány menetet tekerjek fel pontosan a szekundere és a prímére, hányas drótból?. Köszönöm.
(#) pucuka válasza soos csaba hozzászólására (») Jún 4, 2012
Fordítsd meg a trafót, és akkor a primer lesz a szekunder.
Következő: »»   1380 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem