Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Témaindító: Kutyuli, idő: Márc 29, 2008
Témakörök:
Sziasztok, van 2 Elprom M10 0 Melodiám és szeretném felújítani. Az elektronika kész is , de a külső politúr réteg elég ramaty állapotban van, azt szeretném kérdezni , hogy egyszerűen hogy tudom ezt a politúr réteget felujítani ????
KöszI!
Azon nem politúr van,hanem műgyanta lakk. Ha csak karcos, akkor kb. 200-as papírral egyenletesre csiszold fel, majd pl. Akriánnal-több rátegben lefújni. Ajánlatos mindig csak vizszintes felületre fűjni, függ.-en könnyen megfolyik. Ha a furnér is hibás, akkor bizony macerásabb.
Hát sajnos hibás a furnér is
![]()
Nézegesd a képeket itt a fórumon a kis fényképező ikonra kattintva. Nemrég javított valamelyik kolléga dobozt ott jól látszik hogyan pótolta a hiányzó furnért. Meg is van:Bővebben: Link
Sziasztok!
Ma sikerült hozzájutnom egy VT gyári R946F-hez azaz Szimfóniához. Szépen kompresszorral kiporoltam mindenütt. Működik is nincs vele gond csak az ,hogy ha megy 5-10 percet elmászik az adó és recseg és az ,hogy a Hangolásjelző cső nagyon halovány Az lenne a kérdésem ,hogy hogyan javíthatnám ezeket a gondokat .illetve az ,hogy az antenna helyére milyen és mekkora antennát tegyek?
A mellékletek szerint mérd meg a fesz.-eket, lehet, hogy kevés az anódfesz, azért halvány az EM, de ha mégis elég, akkor kuka. Minél hosszabb az antenna, annál jobb a vétel. Az elmászást ált. az osc., és mod. kőrök kondija(-i) okozhatják, vagy pl. az első ECH gyengesége. Bizonyosan ráférne egy újrahangolás, valamint a hullámváltó tisztítása.
Üdv mindenkinek!
Újra nekifogtam a csöves ZK140-es magnó javításához. Az alap hiba: ha átkapcsolom felvételre, az első hangosabb hangnál teljesen elmegy a jel, a varázsszem nem jelez, nem vesz fel, sőt innen visszakapcsolva már lejátszás sincs. Kb. három napot áram nélkül állva hagyom, utána megint megy, lejátszásban órákat is gond nélkül, viszont felvételkor 10 percnél többet nem bírt még, mióta nálam van... A csöveknél megmértem az összes feszültséget, benne volt az eltérés mindenhol abban, hogy a hálózati feszültség a 90-es években megváltozott. Így elkezdtem próbálgatni külső jelről. Odáig visszafele, ahol a rajzon kék körrel bejelöltem, tökéletesen működik az erősítőrendszer, az első fokozat előttről viszont csak valami halk zörej és erős búgás jön át. Az ellenállás osztó két tagját kimértem, egyik sem zárlatos vagy szakadt, valamint a C3 kondit cseréltem, de nem javult a helyzet sajnos. Tényleg okozhat ilyen hibát az ECC83-as cső? Másra már nem tudok gondolni, de eddig hibás csőnél én még csak torz hangot tapasztaltam...
Nagyon elrontotta a rajz minőségét az oldal, itt van olvasható változatban...
Az ilyen "fulladásos" hibát mindenképpen a cső munkaponti beállításának a hibája okozza. Talán a C1 zárlatos, vagy a második csőfél katód része szakadt. Próbáld meg a 2-ik katódot lezárni a testre (3-as láb) ilyenkor persze nem működik a hangszín korrektor, de ha így elindul, akkor ott kell körülnézni. Esetleg szakadt lehet még az R5-ös potméter is. Üdv
Nem tudom, mivel sikerült elérnem, de most megy folyamatosan, és vissza is kapcsolódik a lejátszás. A C1 kondit vettem ki, mérésre jó, vissza - és most már folyamatosan jelez a varázsszem. Viszont most meg a szalagra egyáltalán nem kerül jel, csak letörli az előző felvételt. Az erősítő elemeken túl kell jutnia a jelnek, különben nem jelezhetne a varázsszem, én most az átkapcsolóra gyanakszom...
Igen, ennek a gépnek mindíg gyengéje volt a kapcsolósor, vedd ki a csuszkát, és úgy tisztítsd meg, illetve hajlítsd vissza az érintkezőket. Azt is meg kell nézni, hogy helyén van-e a csuszka, mikor átkapcsolod. A kondi meg a végei, kivezetései megmelegítésétől jött rendbe, legjobb ha kidobod.
Köszönöm a segítséget.
Megmértem a feszt és 220V helyett csak 160V van A 470K Ohm-os ellenállás előtt. ezt ,hogyan lehet javítani egy ilyen rádiónál? Illetve nemrég pár oldallal ezelőtt valaki másnak ajánlották az alkatrészek újramérését főleg a kondikat. Én is átmértem az enyémeket és a hangolásjelző cső 4.7 µF-os kondija 12 µF lehetséges? Kicseréljem?
Üdv mindenkinek. Régen írtam már felújításokról, íme most egy gyöngyszem:
Ez egy Superhet Consul nevű rádió volt eredetileg, hozzám csak a panelja került felújításra, a többi részét nem ismerem. Valaki úgy a 60-as években már átépítette, 21-es sorozatú csövekre, de aztán átadták az enyészetnek, hogy az egereknek is legyen valami dolguk. Láthatóan felrobbant benne egy elkó, talán akkor rakhatták fel a padlásra. Aztán megint valaki nekiállt a felújításnak, ami abból állt, hogy lekente ecsettel, ezüst festékkel. Itt a szokásos javítás szóba sem jöhetett, az egész panelt lepusztítottam, újra letisztítottam, lefújtam ezüsttel, és jöhetett a teljes újjáépítés.
Folyt: Termászetesen a 21-es csövek már nem kerültek vissza, körmös csöfoglalatok lettek beépítve, illetve a végcsőhöz egy 11-es foglalat. Igy most a régi-új csövek ECH 3, EBF 2, ECL 11, Ennek megfelelően lett kialakítva a kapcsolás is, egy ilyen csősorozatú Orion készülék volt a minta, kis átalakításokkal. Minden rozsdás alkatrész le lett tisztítva, csiszolva, festve a beépítés előtt, a 2 KF-ben ki lettek cserélve a kondik, kapott egy teljesen új tekercsszerelvényt, és hullámváltót, majd az egész kapcsolás, korabelinek kinéző új alkatrészekkel lett megcsinálva. Szépen szól, most megint egy darabig jól használható lesz.
A többi a képeken. Üdv.
Szép munka grat!
![]()
Igen szép munka, ahogy már megszokhattuk tőled.
![]()
Elrontottad az egerek örömét! Gratulálok!
Ismét csak ámulni tudok, azon a varázslaton amit ismét véghezvitt! Csak így tovább
![]()
Üdv megint. Még egy apró ötlet. Én a régi, háború előtti készülékek huzalozását általában varniscsőbe bujtatott vezetékkel oldom meg, ez hasonlít legjobban az eredeti kötésekre, és a kicserélt R-C tagok lábaira is ilyet húzok. Az a baj, hogy az új varniscsövek nagyon szép fehérek, vagy világos sárgák és nagyon elütnek a korhűségtől. Ezért a megvett szálat kicsire összetekerem, és berakom a dió pácos dunsztosüvegbe. Jól megrázom, majd kirakom száradni. Szép sötétbarna, foltos lesz, így jobban tűnik korhűnek. Különböző vastagságban kapható, sokszor a kisebb kondikat, diódákat is ilyenbe dugom el.
Ez igen praktikus ötlet. :yes:
Üdv!
Végül a C1-C3 kondik cseréje megoldotta az elnémulás problémáját. A felvétel hiányát meg nem a kapcsolósor, hanem a szintén zárlatos C23 kondi okozta, most már működik minden funkció. A hangja egy kicsit magashiányos szerintem, de nyilván nem hifi készülék, és a most nálam levő Polimer próbaszalag sem mondható tökéletesnek. A saját felvétel alapzajában van egy furcsa, halk pattogó hang, ennek még nem jöttem rá az okára, egyébként nem is annyira zavaró zene közben. Köszönet a segítségért!
Ha nincs 220V, akkor az eir., vagy (és) szűrőkör hibás; megvan-e előtte a 260V(EZ katód), az izmos 1,5 kOhm lehet "megnyúlva", a 2x50µF mindkét fele jó-e, eleve jön-e a trafóból a 260V-hoz szükséges cca. 185V váltófesz? Az EM rácsnál lévő 4,7nF értéke nem kritikus-de jobb, ha kicseréled (időállandó!).
Üdv! De rég írtam... Már rég kész lettem az orion 324-el. Sajnos nem a legjobb... A tetején fajavító anyagot kellett használni ami csak fehér volt ezért több réteg páccal kellett lefedni.. Mondjuk azért jobb mint volt. Üdv! Az üveg Janó Bácsitól van!
Üdv!
Varázspálca készítésekor fontos hogy a műanyag rúd tömör legyen? Mert tömör rudat nem találok de van jó pár üres eldobható tollam ilyen fajták.
Üdv !!!
Van egy Orion444 -es rádióm Bővebben: Link És megakartam javítani , kicseréltem benne egy rossz ECH21-et de amikor bekapcsolom, a csövek fűtenek, de nincs semmi hang, ha tekerem a forgókondit akkor sem, elvileg egy kis recsegésnek kéne lenni , de még az sincs. Ötlet, hogy ezeknél mi mehetett tönkre? Kösz!
Üdvözletem!
Segítségeteket kérném az Orion rádiókészüléken beazonosításához. A hátlapján Orion 115A szerepel. Ilyen kinézetű rádióval, már találkoztam 313 név alatt is.
Eredetileg lehetett 115A, de házilag át lett alakítva folyamatos hangolásúra, és kapott egy skálaüveget.
Se nem 313 se nem 115
![]() |
Bejelentkezés
Hirdetés |