Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni:
Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel.
Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek.
Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Keresd így: http://www.google.hu/#hl=hu&gs_nf=1&pq=araldit&cp=4&gs_id=4w&xhr=t&...ih=866. De ha tényleg ezzel ragasztasz, akkor többé ne akard szétszedni a magokat.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2012
Nekem ez jött ki : (4A-ra)
prim: 780 menet 0.4mm (átmérő) szek: 70 menet 1,4mm ez vajon jó? A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2012
Sziasztok!
Egy 650-es APC szünetmentesből (panelhibás) szedtem ki ezt a trafót. Konkrétan mit takarhat a sárga ragasztó? Hol milyen értékeket kellene mérni, hogy biztosan kiderüljön, hogy jó-e? Ami rá van írva: 430-0270 Z150H E154515 CLASS B 130°C LEI-4 5F08 képek: http://kepfeltoltes.hu/120909/Photo0067_www.kepfeltoltes.hu_.jpg http://kepfeltoltes.hu/120909/Photo0068_www.kepfeltoltes.hu_.jpg http://kepfeltoltes.hu/120909/Photo0069_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Szia!
A sárga ragasztó alatt a tekercselés van. A nagfeszültségű kivezetéseire köss 230V-ot és mérj feszültséget a másik tekercsen. Tudod: http://hu.wikipedia.org/wiki/Transzform%C3%A1tor.
Az oké, de nem szeretnék 230-al kísérletezni. És ha zárlatos? Először ki kéne mérni valahogy nem?
A tekercszárlatot nem biztos, hogy multiméterrel ki tudod mérni, ezért áramot kell áthajtani rajta. Köss sorba egy 60-as izzót a 230V-os tekerccsel és úgy kapcsold rá a hálózatot. Így nem lesz zárlat akkor sem, ha a tekercs egyébként zárlatos.
És a fekete-fehér közé kell kapcsolni a 230VAC feszültséget, mivel az a ,,primer" - vagyis jelen esetben biztos hogy annak lesz használva, de egyébiránt vannak olyan szünetmentes tápegységek amik egy transzformátort használnak az elektronika ellátásra, az akkumulátor töltésre, és inverter üzemre.
Mérd ki. A két legnagyobb ellenállású tekercskivezetésre kösd a hálózatot.
Ezt biztos nekem címezted?
Nem biztosan neked címeztem, de amit nekem címeztél, azt se nekem kellett volna címezni.
Zárlatos a trafó... Akkor nem csodálom, hogy világíít a replace battery és pukkognak az SMD alkatrészek
Hát akkor megy a MÉH-be. Jó nehéz
Eddig még nem találkoztam zárlatos vagy leégett szünetmentes trafóval. Bár én sem tartom lehetetlennek. A többi alkatrész hamarabb pukkan.
Szerintem inkább a mérési módszerrel van baj. Ha négyszögjeles (kváziszinuszos) a szünetmentes, a trafót másképpen méretezik, mint a 230V-os szinuszosat. Ha erre közvetlenül rákötjük a 230 V-ot, akár telítődhet is. Legbiztosabban toroidról megtáplálva lehetne kimérni. Annál mindenesetre többet ér még a vasmagja is, hogy a méhecskék csámcsogjanak rajta.
Miből jöttél rá, hogy zárlatos a trafó?
Az egyik tekercsnek 0 Ohm az ellenállása.
Ez a rész megy az akkura, amikor átvált akkumulátoros üzemmódra, egy pillanat alatt felugrik 10Amperre az átfolyó áram és leesik az akku feszültség hirtelen, valamint kigyullad a piros Overload LED. De ez kevesebb mint 0,5 másodperc alatt történik, tovább nem is merem rajt hagyni. Valami durrant is az alaplapon. Azonnal leválasztottam az akkut. Az egész hiba úgy kezdődött egyébként, hogy rádugtam a laptop töltőt, túlterhelte, eldurrantak a FET-ek. Kicseréltem őket, de még mindig nem jó. Akkor valószínűleg ezzel is gond lesz.
A kisfeszültségű oldal 0 ohm-ja normális, hisz ott kevés menet van feltekercselve. Próbáld meg árammal kipróbálni. Egy hatvanas égőd biztosan van otthon.
Hatásfok?
Ha egy hegesztőtrafót (cos fi= 0,7) állandó áramforrásnak használok, pl. egy 25 kW-os 35%: 48V/450A 100%:300A hegesztőtrafóból 48V-on mekkora a hatásfok?
Én az általad megadott adatokra számoltam ki. Az biztos jó
Szia! Ha még nem oldottad meg; a primer oldalon szokott lenni egy hőbiztosító, ha az megnyekken, nem működik. Keresd meg benne, zárd rövidre, és egy megfelelő izzón keresztül próbáld ki, mérd az üresjárási áramot; ha sok (az elvárható teljesítmény áramának több mint egy tizede), akkor sajnos primer-zárlatos. Leteker, zárlat megszüntet, visszateker (ha sok menet kiesik, pótol), mér, örül.
Ha beöntött trafó, akkor csak egy jól kivezetett hajítás. Vagy szétfűrészelés, óvatosan, és esetleg felhasználható anyagok kimentése, új trafó készítéséhez. A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2012
Szevasztok!
Lenne egy olyan kérdésem, hogy ezt az áramkört szeretném megépíteni (a feszültségstabilizátor akkus fúrógéphez - skori-t ézzétek..), és nem tudom, milyen trafó lenne hozzá a leg megfelelőbb (esetleg pc táp?) áramforrásnak. Sajnos nem tudok sok infót a trafókról, ezért is kérem a segítségetek!! Remélem valaki tud segíteni! Előreis köszi a válaszokat! A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2012
A kérdésre a válasz a kivett teljesítmény függvényében változó a hatásfok.
Sziasztok!
Van nekem egy transzformátorom amit halogén lámpákhoz használnak az lenne a kérdésem hogy ebből lehet csinálni táptrafót mondjuk erősítőhöz?
Szia! Nem! Teljességgel lehetetlen. Sem kialakítása, sem a paraméterei nem alkalmasak transzformátornak. A régi típusúak azok E-I lemezesek voltak és azokkal lehetett számolni, de az általad kérdezett típus csak egy vasmagos fojtótekercs, ill. előtét.
Szia! Ebből max. 16V DC lesz. Nem tudod kihasználnia teljesítményét, mert ilyen alacsony tápfesszel nem szokás 2-300W-os erősítőket építeni. Természetesen egy kisebb erősítőhöz jó lehet (bírni fogja). Akku helyett jó lehet fúrógéphez pl (gréc, fuffer). Tegnap este már írtam egy választ, de eltűnt a "kiber-térben".
WIM: ez halogénhez trafó, én jól megnéztem (meg ismerem is). A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2012
Szia! Nem osztom a kolléga véleményét. A felirat szerint biztonsági szigetelésű transzformátor, mely 11,5V szekunder feszültséget szolgáltat és 24A-rel terhelhető. A kivezetések jelöltek, egy méréssel meg tudsz győződni arról, hogy transzformátorként működik-e. Szia granpa, megelőztél!
A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2012
Köszi a válaszokat! Rámértem a feszültségre a sec. oldalon 12,4 V . Pufferelve mértem rajta 16,4 V-t.
Kipróbáltam vele a 4 ohmra tervezett Jlh-mat /belőttem hozzá/10000 mikóval pufferelve ami lehet ,hogy kevés de durva hálózati brumija volt... A hozzászólás módosítva: Szept 19, 2012
Ott valami más hiba lesz, ekkora trafónak meg se kottyan ez a terhelés. Mérted a feszültség esést terheléskor?
Vedd le az egyik csatornáról a táp mindkét ágát, hogy a másik önállóan működjön. Mérj áramfelvételt, és a tapasztalatokat írd meg a JLH témába.
Üdv mindenkinek! Segítséget szeretnék kérdezni, hogy hogyan lehetne házilag készíteni egy kisfeszültségű nagyjából 30 V-s transzformátort készíteni. Egy két dolgot már találtam az interneten de nem tudom hogy milyen alkatrészek kellenek meg hogy hogy álljak neki és azt sem, hogy mennyibe kerül egy ilyen elkészítése. Szóval segítséget várok, válaszokat várom, további szép napot!
Először is az a kérdés, hogy mekkora teljesítményre kell, illetve, hogy van-e otthon tekercselőhuzal, transzformátorlemez, illetve csévetestnek való anyag, mondjuk textilbakelit. Ha mindent úgy kell hozzá megvenned, nem biztos, hogy olcsóbb lessz, mint egy gyári, a minősége sem biztos, hogy lessz olyan jó, az érintésvédelemről nem is beszélve. Viszont ha az építés öröme miatt akarsz belevágni, akkor itt az oldalon a videók között találsz egy szuper videót, ami részletesen kitárgyalja az otthoni transzformátorkészítést...
|
Bejelentkezés
Hirdetés |