Fórum témák
» Több friss téma |
A masik, hogy vigyazz a ciklikus kiolvasassal, mert amikor az RTC chip eppen frissiti a regiszterek erteket (amikor lepteti az egesz szamlancot), akkor elofordulhat, hogy ervenytelen adatot ad vissza. Adatlapban leirjak, hogy mik a lehetosegek.
Üdv!
Most az én programomról van szó ? Mert az akkor ad vissza 0-át, ha az a bizonyos bit 1-ben van. Tehát nem a regiszterben lévő értékre írtam, hanem a függvény visszatérési értékére. Imi.
Igen ezt jól elnéztem. Ha minden igaz akkor a frissítési idővel nem lesz gond mert 1 parancs végrehajtása 1us ideig tart és az adatlapban az időzítések mind ns-os nagyságrendekben vannak. Köszönöm a segítségeteket.
Sziasztok!
NXP PCF8563 RTC-t használok, ugyan nem PIC-kel de nem leltem "valós idejű óra Atmega8-cal" topikot, nyitni meg nem akartam. Működik is végre de van vele mégis egy furcsa és számomra megfejthetetlen probléma. Ha a másodperc eléri a 40-et akkor az órák helyén óra+40-et olvasok vissza. Tehát pl 11:16:40-től ez jelenik meg a kijelzőn: 51:16:40 viszont 51:16:59 után ismét a jó eredményt kapom: 11:17:00. Ez lehet a killbill említette hiba miszerint ciklikus kiolvasáskor hamis értékeket kaphatok vissza? Az a helyzet, hogy az adatlapban nincs utalás ilyesmire. A percek, órák napok kiíratását egyébként egymástól függően akarom majd végezni , pl. ha a perc és a mp. értéke is 59 csak akkor frissíti az órát. De azért szeretném tudni, hogy hol a hiba. (Feltéve ha hiba és nem az RTC IC sajátossága) Köszönöm!
Sziasztok én is hasonló problémával szenvedek nálam egy PIC18F2320 és egy DS1302 RTC ic dolgozok együtt!
És nálam is valamiért egy hét alatt több mind 10 percet késik. Elem is van kötve az RTC-re 32,768Hz órakvarcról járatom. Esetleg tudtok valami tippet adni minek nézzek utána. Esetleg a RTC ic driver-ben kellene módosítanom?
Lehet probléma az hogy a kristály vagy az elem messze van az RTC-től. Esetleg elemcsere?
Sziasztok.
Bár nem PIC, de a kérdésem RTC-vel kapcsolatos. Építettem egy órát, rs5c372a rtc-vel plusz msp430-al ami szépen ketyeg. Az óra egy cserépkályhára kerül majd, mert a uC, az órán kívül, még a kályhában lévő kazánt is vezérli. Valahol olvastam, hogy a hagyományos kvarc, ami az RTC-n van, nem szereti a nagy hőingadozást. Illetve nagyban befolyásolja az óra pontosságát. A kérdésem az lenne, hogy milyen kvarcot szerezzek be, lehetőleg SMD kivitelben, ami bírja a kb +15 - +70 fok közötti hőingadozást?
Itt a HEStore-ban van kristaly erre a frekvenciara. Viszont a SMD kivitel nem stabil. A sima hengeres (nem nagyobb mint a SMD) kivalo. Probald meg azt. En ezeket a tipusokat hasznalom es eleg jo a stabilitasa. A RTC-ben tudsz pontossagot korrigalni, nem kell kulso kondi sem.
SG3032 hőkompenzált SMD 32768 oszcillátor. Lomex.
Én közel egy éve használom, még egy percen belül van. A hozzászólás módosítva: Szept 16, 2012
Köszönöm mindkettőtöknek!
Ilyesmire gondoltam. Idézet: Nalam a CR 2032 adja a tapot feszultsegkimaradaskor, meg nem mondta 1 kvarc sem, hogy nem akarok dolgozni. „5V kell neki,”
A DS32kHz Crystal Oscillator adatlapjában ez áll:
Idézet: „PARAMETER SYMBOL CONDITIONS MIN TYP MAX UNITS Power-Supply Voltage VCC (Note 2) 4.5 5.0 5.5 V” Feszültségkimaradás meg elméletileg nem lesz. Az egész rendszer 3.6V-os akksiról fog üzemelni, melyet egy napelem tölt, s ha nincs napfény, egy átalakított 5.25-ös floppy motorból kialakított mini szélgenerátor, és ha szél sincs, akkor........ passz.
Most 2 malomban o"rlunk. Eloszor kvarcrol volt szo, most meg oszcirol. A ketto nem egy, mert ugye a kvarc egy passziv alkatresz, a kvarcoszci pedig aktiv. Vagyis az oszciban van valamilyen aktiv alkatresz es mar ttl szintu jelet ad ki. Mellesleg arulnak 10 ppm-es kristalyt a CHPCD-nal, kemeny 40 Ft az ara. A merete L=6mmx D 1,8mm. Ezert mondtam, hogy igaz nem SMD szerelesu, de pici. Ja es persze az egyik vegen van a ket kivezetese. Ez a tipikus orakvarc.
Igen, "vadló"színű én fogalmaztam rosszul. Elnézést érte. Most épp a régi mobil telókat nézem, mert azokba még raktak. Találtam is egy kosárral.
Egyébként most néztem az órát, és mindenféle kalibráció nélkül, három nap alatt több mint egy percet késik. Az azért nagyon rossz.
Na egy fogalmat tisztazzunk! Az ora pontossaga nem azt jelenti, hogy kesik avagy siet, hanem hogy ezt az elterest hosszu ido alatt megtartja-e, vagy osszevissza jar. Mert ha mindig ugyanannyi az elteres, akkor nincsen semmi problema. A RS5C372A tartalmaz egy un. Trimming regisztert, aminek a segitsegevel tudod az elterest digitalisan korrigalni (0x07). A Regiszter F0->F6 bitjeibe be kell irni a korrekcios allandot kettes komplemens formaban, es ezzel tudod kesleltetni, vagy siettetni az ora jarasat.
Megmértem a kvarcot ami benne volt, mert már kivettem. A műszer szerint 32.59-32.64kHz között ugrált. Kerestem egy másikat, ami biztos órakvarc. Beraktam, megmértem, 32,71-32,76kHz között ugrált. Kivettem egy mobil telóból egy 32,768kHz-s oszcillátort, ráraktam, megmértem, 32,76-32.78kHz az eredmény.
Most egyenlőre még hagyom a kalibrációt, várok egy napot, hogy hogy jár az oszcillátorral. Bár biztos sokat befolyásol az is, hogy csak össze van "tákolva" egy dugipanelen a cucc.
Sziasztok!
Vettem az ebay.com-ról 10db DS1302 RTC-t, de nem úgy működik, mint ami itthoni üzletből való, a jelenség hogy 1 mp alatt már 8 – 10 mp-nél tart! Lehet, hogy hamisítványok?
Szerintem nem. Ilyenkor az szokott a gond lenni, hogy vagy nincs rákötve, vagy lemerült a bckup elem. Esetleg a kavics fém háza nincs testen, vagy nincs betartva az ajánlott PCB kialakítás. Mindegyik le van írva az adatlapba.
Természetesen ez mind igaz amit írtál, az elem új a kavics háza testen és elég röviden van hozzávezetve, a probléma az hogy amit itthon vettem a DS1302-est a RET-ből azzal naponta 1-2másodpercet siet, amit az ebay-ról vettem, az meg másodpercenként 6-8 másodpercet.
Sziasztok.
Az alábbi beállításokkal indítok egy RS5C372A-t: control register 1 = 0x83 = AALE=1, CT0=1, CT1=1. control register 2 = 0x34 = 24/h, XSTP=1, CTFG=1. A gondom csak annyi vele, hogy csak 23:59:59-ig megy. Nem vált át 0 órára, és még az 1Hz-es periódus is leáll. Mit állítok be rosszul?
Sziasztok,
Egy kis segítséget szeretnék kérni. Van nekem egy pic24fj128ga010-m amiben van egy RTCC áramkör. sikerült beindítani, nagyon szépen ketyeg, de sajna siet. Próbálom már egy ideje a kalibrációt beállítani, de mindhiába... Tudna nekem valaki küldeni egy beállítást hozzá? Előre is köszi
Az alap órajelet honnan kapja? A pontosság nem a kontroller beállításától függ, hanem az oszcillátortól.
Az adatlap szerint külső órajelről megy.
Bővebben: Adatlap Milyen kvarc van rajta? 32kHz-es vagy 32768Hz-es? Mennyit siet? Ha siet akkor a 32768Hz-nel nagyobb kvarc kellene elméletileg rajta lennie.
sziasztok,
Keresek DS3232 RTC IC-t (http://www.maximintegrated.com/datasheet/index.mvp/id/4984), de sajnos itthon nem talalok (Lomex, Ret, HE Store) Van valami otletetek hogy merre keresgeljek? Termeszetesen vegso esetben lehet kulfoldrol is vasarolni, de egyenlore egy-ket db-rol volna szo amig a prototipus kartyat fejlesztem, s gondoltam itthonrol probalok meg minden alkatreszt beszerezni. koszi a segitseget, /Robi
Sziasztok, próbapanelen összeraktam az mtibi77 féle iv-18-as vfd órát. DS1629 rtc van benne. Az alap óra funkciókkal a cikkben közölt picbasic program 16f628-ra átírt verziójával (néhány kényelmetlenséget kijavítva pl. gombok kezelése) jól működött az óra. A gond akkor kezdődött, amikor az ALARM és a TEMPERATURE regisztereket is ki szerettem volna olvasni illetve az ALARM időpontját írni. Ha ezek a funkciók benne vannak a programban az óra minden végrehajtás után másodperceket kezd késni. Ha 10-20 alkalommal kiolvasom a hőmérséklet vagy az alarm értékét (a hiba úgy is jelentkezik, hogy az ALARM regisztert még nem is írom) már 5-10 másodperces késést tapasztalok.
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2013
Úgy tűnik, a próbapanel hibája volt, amikor nyomkodtam a gombokat, lehetett valami kontakthiba, ami megállította az rtc-t egy pillanatra, ebből adódott össze a késés.
Használok egy PIC18 ban lévő RTCC modult.
A riasztásaival kapcsolatban kérdezném, hogy jól értem -e? Akkor következik be, ha elérte a beállított értéket, majd onnantól az ALRMCFG regiszter AMASK bitjeivel meghatározott időpont után mindig kiad egy - egy riasztást? (pl: minden percben) Az ALRMCFG reg ALRMPTR bitjei által mutatott (óra, perc, stb) regiszterek érhetőek el. Az ALRMPTR<1:0> értéke minden ALRMVALH olvasáskor decrementálódik. Éppen ezen megfontolásból született az alábbi kód.
A gondom az vele, hogy nem nagyon akar működni, de a további hiba kereséshez jó volna tudni eddig jól gondolkodtam -e? megj: RTCWREN beállítása így történik, elvileg ez is jó.
A hozzászólás módosítva: Júl 12, 2013
Esetleg valami ötlet lenne?
Kicsit félretettem a dolgot míg mással foglalkoztam, de nem kerülhetem meg a problémát, így minden javaslatot szívesen vennék. |
Bejelentkezés
Hirdetés |