Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1829 / 3971
(#) kadarist válasza electromanus hozzászólására (») Okt 26, 2012 /
 
Tévedsz, mert leszakadnak az atomról és nagyon ügyesen el tudnak mozdulni a fémrácsban. Ez a fémek ionos kötésű fémrácsának egyik fő jellegzetessége. Csak forgatni kellene azokat a fizika és kémiakönyveket
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2012
(#) gyulank válasza electromanus hozzászólására (») Okt 26, 2012 /
 
Az előbb írtuk le, hogy a feszültség=töltés különbség, az áram=töltés áramlásával, mikor kiegyenlítődik a töltés. Ami szintén nem megfoghatatlan, mert a világon minden igyekszik kiegyenlítődni, ha kölcsönhatásba lép valamivel. pl. nyomás, hőmérséklet, erő
Bár furcsának találom, hogy Fizika könyvekben nem találod ezeket.
(#) Gezaba válasza electromanus hozzászólására (») Okt 26, 2012 /
 
Az áram azért folyik mert kényszerítik rá. A konnektor össze van kötve egy generátorral ami feszültséget generál. Tehát a feszültség mindig ott van a két kábel között. De nem folyik rajta csak akkor ha összekötöd a két kábelt. Ezt mondjuk valami terhelésen keresztül érdemes mert különben nagyon felmelegszik a kábel és meggyújthat valamit. Meg esetleg agyon is vág ha rajtad keresztül megy át ugye.
(#) gyulank hozzászólása Okt 26, 2012 /
 
De arra senkinek sincs ötlete, hogy hogy kell illeszteni az erősítő IC bemenetére a fülhallgató kimenetet?
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2012
(#) gyulank válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 26, 2012 /
 
De konkrétan erről a kérdésről van szó, és leírtam, mit produkált simán, és mit kondin keresztül. Hogy kell hivatkozni egy másik hozzászólásra?
Idézet:
Ehhez hogy kell illeszteni a fejhallgató kimenetet? Ha fél hangerőn közvetlen rákötöm semmi, ha max. hangerőn kötöm rá csak valami torz recsegés van. Ha 10nF-os kondenzátoron keresztül teszem rá, akkor olyan hangos, mintha fülhallgatóból szólna 2 méterről.”
Ezeket a próbákat mobil fülhallgató kimenetéről csináltam, és azon állítottam a hangerőt.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2012
(#) gordonfreemN válasza gordonfreemN hozzászólására (») Okt 26, 2012 /
 
Rossz helyre tettem fel a kérdésem?
(#) Gezaba válasza gordonfreemN hozzászólására (») Okt 26, 2012 /
 
Nem csak senki nem akar válaszolni
Na majd utána nézek a fénycsöveknek mindjárt.
Itt kell kezdeni mindent amit nem tudsz wikipedia Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2012
(#) kadarist válasza gyulank hozzászólására (») Okt 26, 2012 /
 
Az adatlap szerint ez egy H-híd jellegű erősítő, amely kapcsolóüzemben működik és PWM jelet vár a bemenetén. Tehát analóg hangkártya kimenettel nem használható.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2012
(#) Gezaba válasza gordonfreemN hozzászólására (») Okt 26, 2012 /
 
Na máris többet tudunk a fénycsövekről. Ugye itt az a kérdés, hogy milyen fénycső előtétje. A doksi amit linkeltél nem szól arról hogy váltó vagy egyenáram kéne neki csak hogy 60V. Szóval velem nem mentél sokra. Olyan valaki kellene aki pont ismeri ezt a típusú fénycsövet vagy keresni hozzá egy doksit amiben jobban leírják hogy miről megy. Valószínű hogy a fénycső tartó amibe belemegy olyan feszültséget állítanak elő amilyet ez szeretne.
(#) gordonfreemN válasza Gezaba hozzászólására (») Okt 26, 2012 /
 
Szétnézek a G23-as foglalat körül mindjárt, közben már skori lapját olvasom a wikipédia után.
(#) proli007 válasza electromanus hozzászólására (») Okt 26, 2012 /
 
Hello!
Nem rossz ideológiákhoz kell magyarázatot keresni, ha nem megérteni mit jelent egy zárt áramkör. Nem a kondenzátor viselkedését kell a multivibrátorral magyarázni, hanem fordítva.
Írtam, hogy meg kellene ismerkedni az alapokkal. Miért nem olvasol utána?
Ki állította, hogy a kondi mind két pontja, csak pozitív töltéseket kap? Egyébként ha egy kondi két oldalát ugyan arra a feszültségre kapcsolod (lehet az pozitív vagy negatív vagy bármi) akkor nem töltötted, hanem kisütötted. Hiszen, ha nem lesz a két fegyverzet között potenciál különbség (0V), vagy is nem halmozódhat benne fel töltés. Nézd meg a képletet amit írtam.
Egyébként a multivibrátorban a bázis pozitív tartományban csak 0,6..0,8V-ig mehet fel, mert különben kinyit a bázis-emitter dióda, és "lenyeli az áramot. Negatívban elmehet, mert akkor a bázis-emitter dióda zárva van. (El is megy.)
A kollektor, pedig feszültsége, 0-tól a tápfeszig mehet. Ezért van a multivibrátornál a kondi pozitív elektródája a kollektor felé.
Amikor a kollektor feszültség (vagy is a kondi pozitív elektródája) a tápon van, a negatív meg a bázison, akkor a kondi Ut-Ube feszültségig töltődhet.
üdv! proli007
(#) Gezaba válasza gordonfreemN hozzászólására (») Okt 26, 2012 /
 
skori?
(#) jani1987 hozzászólása Okt 26, 2012 /
 
Egy találomra kiválasztott áramkör esetén gondban szoktam lenni a kondenzátor polaritását illetően, hogy hogyan kössem be, ha nem jelzik rajta. Van valami általános szabály erre az esetre? Remélem nem bonyolult a kérdés.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2012
(#) Gezaba válasza jani1987 hozzászólására (») Okt 26, 2012 /
 
Igen. Úgy kell bekötni hogy a pozitív oldalon pozitív feszültség legyen . Ha fordítva kötöd be akkor kidurran .
(#) proli007 válasza jani1987 hozzászólására (») Okt 26, 2012 /
 
Hello!
Ha nem jelzik a polaritást, akkor az általában polarizálatlan kondit jelent. (Kivét lehet pld. a Tina rajza, ahol nincs polarizált kondi.) Ha még is elkó van az áramkörbe (vagy kapacitása miatt az kell) akkor meg kell nézni a rajzon a kondi melyik lábánál van pozitívabb a feszültség. Ha változna a polaritás, akkor megint nem jó az elkó.
üdv! proli007
(#) exorcist válasza jani1987 hozzászólására (») Okt 26, 2012 /
 
Ha a polaritás nincs feltüntetve, akkor nincs neki, bárhogy bekötheted.
(#) Gezaba válasza Gezaba hozzászólására (») Okt 26, 2012 /
 
Ugye ha a kapcsolás váltóáramú akkor nem érdemes elektrolit kondit használni mert nem lehet jól bekötni
(#) exorcist válasza gyulank hozzászólására (») Okt 27, 2012 /
 
OK, van SPDIF (az ES8380 96-os lábán) de kell egy másik firmware amivel ki tudod választani bemenetként. Másik topikban említették, hogy a koreai verziónak van digit audio bemenete, esetleg azzal a firmwarerel kellene megpróbálni.
(#) gyulank válasza exorcist hozzászólására (») Okt 27, 2012 /
 
Nem járható út, mert normális FW sincs rá, évekkel ezelőtt kerestem, egyik helyen leírtam, miért. Másrészt, ha lenne is ilyen FW, és nekem krixkraxok közül kéne választanom, és össze-vissza nyomogatnám, akkor még arra se tudnám használni amire most.
Viszont a rajzon a PS9830-ba DAT megy be, és abból megy a 6 csatorna ki, de nem találtam a PS9829B lábkiosztását.
(#) Csongle hozzászólása Okt 27, 2012 /
 
Sziasztok!
Remélem sikerül jól leírnom mit is szeretnék.
Motorhoz szeretnék egy átbeszélő szettet készíteni. Úgy hogy lehessen hozzá telefont csatlakoztatni. A telefon zenelejátszó is egyben. Viszont ha bejövö hívás van akkor az egyik sisakkal bontsa a kapcsolatot a hívás alatt, ezt akár kézi úton is jó kapcsolható. Hívás nélküli módban pedig a két sisak között lehessen beszélgetni és közben a zene is hallható legyen.
Lehet ilyet csinálni?
(#) pjg válasza Csongle hozzászólására (») Okt 27, 2012 /
 
Lehet, de ez egy lépés a donorrá válás útján. Sőt, 2!
A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2012
(#) Lanemir hozzászólása Okt 27, 2012 /
 
Sziasztok!

Most jön Halloween, és egy kis szikrakesztyűt szeretnék csinálni. Ez mennyire veszélyes?
Tápnak sorosan kötött gombelemeket gondoltam (Ugye kevés A-val), és ezt akartam föltranszformálni jópárezer Volt-ra. Mivel vannak ezek a hajfelállítós kísérletek, és ott is csak nagy fesz.-ről beszélünk, de nagy áramerősségről már NEM, ez megoldható-e?
Két kesztyű között szeretnék szikrákat csiholni, vagy egy csettintéssel egy nagyobbat.
(#) jani1987 válasza Lanemir hozzászólására (») Okt 27, 2012 /
 
Mi korában beértük egy ceruza elemmel meg egy trafóval. Aztán fogd meg a végét ha mered.
(#) gyulank válasza jani1987 hozzászólására (») Okt 27, 2012 /
 
Nekem elég volt egy kondenzátor, amire azt mondták, feltöltötték hálózati feszre.
(#) exorcist válasza Lanemir hozzászólására (») Okt 27, 2012 /
 
Lehet. Veszel egy elektromos gázgyújtót a piacon, amibe 1 db ceruza elem megy bele és nem gázos. Igen vastagon szigetelt vezetéken kihozod a nagyfeszt és a testet. Ezeket a kesztyűdön kivezeted és beállítod az elektródák távolságát, hogy átüssön. Gyújtó a zsebedben és amikor megnyomod a gombját okádja a szikrát a kesztyűd. Ha valakivel közben kezet fogsz, érezni fogja
Saját részre ajánlott a bőrkesztyű, a kötött anyagon hamar megtalálja a nagyfesz a legrövidebb utat az ujjadig
(#) gyulank hozzászólása Okt 27, 2012 /
 
Melyik átalakítót egyszerűbb, olcsóbb elkészíteni 5.1-be?
SPDIF-PCM, SPDIF-PWM, Analóg-PCM, Analóg-PWM
(#) proli007 válasza Lanemir hozzászólására (») Okt 27, 2012 /
 
Hello!
Ha jól értem Te egy Kvíz játékhoz szeretnél építeni elsődlegességi jelzőt.
Megrajzoltam neked. Remélem tetszeni fog és még nem adtad fel. De ha igen, lehet más is tudja használni. A működése.
- Az alapja egy 74HC574-es tároló áramkör. Ez tudja tárolni az információt, már csak azt kell "elintézni, hogy az elsőn kívül többet ne fogadjon.
- A jelfogadás elindítását, az U2a-b CD4093 áramkörből felépített RS tároló végzi. Ha megnyomjuk a DEL gombot, a tároló bebillen, ezt a zöld Led jelzi. ekkor fogadásra kész az áramkör. U2b kimenete engedélyezi U2c oszcillátor működését, ami órajelet ad az U1 infó tárolónak.
- Ha valaki megnyom egy gombot az S1..S8 közül, akkor a tároló annak magas szintjét az órajel felfutó élére, bemásolja annak kimenetére. Ekkor a megnyomott gomb megfelelő Led-je világítani fog.
- A Led árama átfolyik az R9 ellenálláson, és R10-en keresztül kinyitja a Q1 tranyót. Ekkor au U2a bemenete alacsony szintre kerül, és az RS tároló törlődik.
- U2b kimenete leállítja az órajelet, így az U1 több lenyomást már nem tud betárolni, hiába nyomkodja más is a gombokat.
- A megnyomott gomb Led jelzése addig fennáll, míg a Del gombot meg nem nyomjuk. ekkor újra "üzemkész" az áramkör a következő jel elfogására, ezt a zöld Led ismét jelzi.
- Ha úgy szeretnénk törölni (újraindítani) a játékot, hogy valaki eleve nyomja a gombját, akkor a zöld Led a DEL nyomására nem gyullad ki, viszont a piros jelzi ki volt az.
- Elvileg előfordulhat, hogy az áramkör két vagy több infót is elfog, mert a másolást az órajel ütemében végezzük. De ennek valószínűsége oly kicsiny, hogy 10usec idő alatt kellene egy időben megnyomni a két, vagy több gombot. De ekkor tényleg lehet mondani, hogy egy időben nyomták meg, mert ez 100-ezred másodpercet jelentene.
- Jelenleg a játék 8 játékosra van kialakítva, de tetszés szerint csökkenthető, vagy növelhető, ha elhagyjuk a nyomógombot és a jelző Led-et, vagy több 74HC574-es IC-t használunk. Még az is lehetséges, hogy csak annyi nyomógombos Led-et csatlakoztatunk az áramkörhöz, amennyi játékosunk van. Ekkor az áramkör csak a csatlakoztatott gombokat veszi figyelembe.
- Az áramkör, 5V tápfeszültséget, és kb. 20mA áramot igényel.
Nos remélem érthető ez a kis áramkör működése ez alapján.
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2012
(#) zaza99 hozzászólása Okt 27, 2012 /
 
Sziasztok!
A HD44780 kijelző háttérvilágításának hány mA-t kell/ lehet adni a működéshez?

Köszönöm.
(#) proli007 válasza zaza99 hozzászólására (») Okt 27, 2012 /
 
Hello!
Nem a HD-nek van háttérvilágítása, hanem a panelnek amibe be van építve. Vagy is a kijelző adatlapja fogja megmondani mennyi és milyen Led-et tettek bele.
üdv! proli007
(#) matexd hozzászólása Okt 27, 2012 /
 
Sziasztok!

Van egy 12voltos 35wattos halogén izzóm.
Egyenáramú tápegységről működtethetem-e?
Következő: »»   1829 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem