Fórum témák
» Több friss téma |
Idézet: „jó vastag vezetékkel viszed és láncszerűen megy az eggyik végfokra majd onnan tovább a másikra.” Így a második végfok torz negatív tápárama keresztülfolyik a két végfokot összekötő GND vezetéken, rajta torz feszültséget kelt, és attól függően, hogy melyik pontot tekinti bemeneti földnek, vagy az egyik, vagy a másik erősítő torz bemeneti jelet kap.
Na ja valahogyan igen de még az mindig jobb mint a földhurok.De ki viheti eggyesével is a tápokat csak akkor probléma lesz azzal hogy hová kösse a jelföldet.
Apropó nekem jutott most eszembe egy érdekes dolog. Vegyük azt a szimpatikusan hülye megoldást hogy sztereó rendszer megy közös tápról végfok hanyagolható, hangerőszab két jel két test ami megy a bemeneti rca-kraeddig oké.Na most tegyük föl emberünk kompútert köt rá jelforrásnak ergo jack két rca és már meg is van egy hatalmas földhurok vagy nem? Idézet: „Na ja valahogyan igen de még az mindig jobb mint a földhurok.” Ez maga a földhurok, méghozzá a legrosszabb fajtából. (Önmagában a földhurok nem baj, csak ha zavarforrás is bekerül a hurokba. Na itt bekerül!) Idézet: „...és már meg is van egy hatalmas földhurok vagy nem?” De. Erről írtam ezt: "A bemenet földvezetékeit hiába választtad kölön, mert a jelforrásban úgyis össze vannak kötve." És ezért kell tiszta jelföldet csinálni, mert a hurok mindenképp garantált, de ha nem teszünk bele zavarforrást, akkor önmagában nem baj!
Na ezért vagyok én a monoblokk híve.
Csak mondjuk én azt nem értem mikor egy gyári készülék panelján összekötik a két erősítő tápját akkor ott miért nem keletkezik ez a dolog? Mert én úgy értettem a táphuzalozást hogy ugye megy a plusz meg a minusz az eggyik végfokhoz és onnan megy a másikhoz és ha az ic-k el vannak szigetelve akkor ott nem lehet földhurok.Hapedig arra a földre ami már kint van a panelokon egyszálas testel kapcsolódunk akkor nem lehet szintén földhurok vagy nem?
Jajj :eek2:
Ez má nekem zavaros amit itt mondtok de mindegy. Ha megkérhetnélek akkor légyszi rajzolj nekem egy huzalozást. Idézet: „Hapedig arra a földre ami már kint van a panelokon egyszálas testel kapcsolódunk akkor nem lehet szintén földhurok vagy nem?” Ugyan földvezetékekből álló hurkot így nem látsz, de a másik végfok (amelyikhez nem kötsz közvetlen jelföldet) földje egyáltalán nincsen bekötve. Csakhogy olyan nem létezik, hogy áram csak oda folyjon vissza nem, így logikailag mégis oda kell képzelnünk egy földet, és ha ezt hozzáképzeled, akkor máris megvan a földhurok, és a hatása is tökéletesen érvényre tud jutni. Valójában a földhurok nem azt jelenti, hogy túl sok egyenpotenciálú felület van, hanem pont az ellenkezőjét: nem egyenpotenciálúak azok a vezetékek, amiknek egyenpotenciálúnak kellene lenniük! Ezért nehéz megérteni az egész jelenségkört, és ezért nem lehet ökölszabályokkal leküzdeni, a konkrét hatásmechanizmus ismerete nélkül. Földhurokhoz két dolog nem kell feltétlenül: 1.: föld, 2.: hurok. Idézet: „mikor egy gyári készülék panelján összekötik a két erősítő tápját akkor ott miért nem keletkezik ez a dolog?” Mondjuk mert úgy tervezték meg, hogy a tápáram ne folyjon keresztül a jelföldön. Nem lehet általánosságban megmondani, hogy ezt hogy érték el, mindenki máshogy csinálja.
Érdekesen eldiskurálgatunk itt a földelésről csak szegény témaadónk kap hülyét mert nem tudja eldönteni hogyan huzalozza be a művét.
Apropó a biztosítékos írásomat elolvastad? Komment?
Na én meg valami ilyenre gondoltam:
Mi az a zárlatos paca a bal oldali bemenetnél?
Hogy jobban látsszanak a vezető sávok.
Szia witti,
nekem eszembe sem jutott, hogy ez gitárerősítő, ugyanis álmomban sem csinálnék TDA2030-ból gitárerősítőt, de ez az én véleményem... . Egyszer csináltam 7294-ből, basszusgitárhoz, az elég jó lett, bár nem értem, miért tapogatnád a húrokon keresztül a testet, én úgy tudom/láttam, hogy az elektromos basszgitár hangszedője nincs galvanikus kapcsolatban a húrokkal, bár lehet, hogy tévedek...? Nem vagyok otthon a hangszereknél, de a kérdéses basszgitárt szétkaptuk, mert egy vezeték elfáradt a hangszedőknél, és ott a húrokhoz semmi nem volt kötve... TaTa Ja, a sok csillag a b-a-s-s-z-u-s gitár akar lenni.....
Szia Pafi,
ellenállással elemelni a jelföldet a táptól, esetleg...? TaTa Idézet: „én úgy tudom/láttam, hogy az elektromos bas[u][/u]szgitár hangszedője nincs galvanikus kapcsolatban a húrokkal, bár lehet, hogy tévedek...?” De kapacitívban van! Ezért javasoltam az árnyékolást. Idézet: „ellenállással elemelni a jelföldet a táptól, esetleg...?” Igen, ezt javasoltam én is legelsőre (külön jel- és teljesítmény föld)! Akár ellenállás nélkül is.
Szia Pafi,
értem, és köszi. Mindig tanul az ember, a jelföldesben meg igazad van, nem olvastam vissza... A lényeg, hogy nem reménytelen, bár én még mindig idegenkedem ettől a 2030 vs. gitár dologtól....nem tudom. TaTa Aha, megvan a csel, ha idézed a szöveget, nem csillagozza ki a modiprogi....
Most így a napokban nézegettem itt a dolgokat, és látom hogy Xray kolléga is nagyon hasonló elrendezésben rajzlta meg a sztereó TDA 2030-at, mint amit összeraktam az eredeti rajz alapján...
(Azzal a különbséggel, hogy az enyémben nincs sztereó poti.) Valahol a témanyitás elején találtam ezt a sztereó rajzot. (Bocsi, de eredetileg is ilyen borzasztó minőségű volt.) Akkor jobb lesz, ha Én is átkötöm ugye? Azt nem igazán értem (vagy a javított rajz nem stimmel...), miért csak a jobb oldali végfoknál van megszakítva a GND? Vagy mindkettőnél meg kell szakítani? Mindjárt csinálom is a cuccot... Előre is köszi... aztán remélem más hibára nem akadunk!
Tudom! Egy jól bevált végfok a 7294-es IC a gitárokhoz (pl.: Marshall). Ereditileg az lett volna. Viszont több okból visszaléptem tőle. Hozzájutottam 30centis 20VA-es hangszórókhoz és többen erősnek tartották hozzá azt az IC, állítólag kis is nyírhatta volna.
Persze később arra is rájöttem, hogy ez meg talán túl kicsi. Viszont ehhez tudtam olcsóbban trafót. És aki még nem épített végfokot kezdésnek ezt ajánlják. (Meg ennek csak 5 lába "és így is kifogást találtatok az eredeti rajzban", hozzáteszem szerencsére!) Miért Te mit ajánlanál ilyen teljesítményű hangszórókhoz? (Fet-es vagy egy másik TDA?) Idézet: „miért csak a jobb oldali végfoknál van megszakítva a GND? Vagy mindkettőnél meg kell szakítani?” Mindegy, hogy melyiknél szakítod meg, de pontosan egy helyen kell a jelföldet összekötni a teljesítmény földdel, sem több, sem kevesebb! Ez lehet a nyákon, mint most, vagy lehet pl. a dobozon keresztül is, csak egyszerre több összekötés ne legyen!
Szívesen!
A trükk egyébként az, hogy a szó közepébe beiktattam egy formázó parancsot üresen.
Alakítottam a cuccon elég sokat........
Sajnos nem sikerültek a beavatkozások!!! Elfülstöltem egy próbahangszórót!!! Bakapcsoltam, erősen morgott és füstöt köpött, majd elhallgatott... Küldeni fogom a rajzot, hogy mit csináltam pontosan, de szerintem nálam találkozik egy helyen a kétfajta GND..... Amúgy mi okozhatta a füstöt??? Hol keressem a hibát?
Begerjedt a lelkem vagy rossz helyen szakítottad meg a panelt és elugrott a feszültségszint a végfokban.Reméljük az ic túlélte.
Bocsi.................. Megvan a hiba, annak ellenére, hogy előtte többször is átnéztem az egészet...
Összefolyt a forrasztása a jobb oldali kimenti jelnek és a mellete lévő 30V-nak!!! Miért tették olyan közel??? Remélem csak ez volt a probléma.
Remélem nem!!!!!!!!!
Nézd meg kb: 10 hozzászólással lejjebb amit beraktam képet. a jobb oldalon az UT és Ki feliratú pont folyt össze, tehát a +30V az elko - oldalával találkozott!
Szerintem nem díjjazta az ic a kimenet +tápra húzását .
Hello! Jelenleg ez a komplett rajzom arról amit hétfőn működtem.
A gitárjelem mono, de beleépítettem az előfok és a végfok közé egy álsztereó áramkört, ami elvileg sztereó jelet állít elő. Xray rajzán egyértelmű volt a teljesítmény és a jelföld külön választása, de a saját konfigurációmban belegabajodtam a GND vezetékekbe. Szóval szerintem nekem sajnos találkozik a két típusú föld a álsztereó panelen keresztül. Mi lenne a megoldás? Melyik vezetéket hova kell kötnöm?
Hello!
Kíváncsi lennék, hogy ez az álsztereó kapcsolás mivel nyújt többet annál, ha simán közösíted a bal és jobb erősítő bemenetét? Köszi!
Szia witti,
részben igazad van a TDA-kal kapcsolatban. Igaz, hogy túl erős lenne a 7294 ahhoz a hangszóróhoz, amit beszereztél. De... A TDA7294-gyel ugyanolyan egyszerű megépíteni a kapcsolást szerintem, mint a 2030-cal, legalábbis a kivitelezés szempontjából. Nem tudom, hogyan tervezed a későbbiekben, és gondolkodsz-e fejlesztéseken. Mert a 2030-at nincs nagyon hova fejleszteni már. De ha mondjuk megépítetted volna a 7294-et, annak a teljesítményét is be lehet lőni úgy, hogy ne tegyen kárt a hangszóródban, pl. ha kisebb a tápod, már csökken a teljesítmény, vagy egyszerűen a bemenetére jutó jelet csökkented egy fesz osztóval, ami lehet egy trimmer is, így bármikor beállíthatod más értékre, ha esetleg szert teszel egy izmosabb hangszóróra, vagy izmosabb tápra. Szóval fejlesztési szempontból jobb a 7294. Ki tudja, mi lesz később, nem igaz? Megfelelő beállításokkal a 7294-gyel ugyanúgy meg tudsz hajtani egy 10W-os kis dobozkát is, meg egy 100W-os falbontót is... TaTa
Hello! Ma kipróbáltam ezt az álsztereó áramkört. Nos valamilyen szinten működik. Érezhetően sztereóban jön a hang, bár eléggé minimális. Fejhalgatóval is meghallgattam, amin van mono/st kapcsoló és tényleg van különbség; (egy kicsi). Azért így jobb a hangzás!
De még mindig problémáim vannak a teljes cuccal. A tiszta gitárhang most torzan szól (kb.:5-8%) de ha belecsapok a húrokba akkor erőssebben torzítva-reccsenve szólal meg. Mintha most az alapmorgásom még nagyobb lenne, mint eddig és szerintem visszavesz a jel erejéből is, mivel szerintem most sokkal tovább kell tekernem a hangerőpotit, mint eddig... Eredetileg 20V menne rá, de én csak 15V adok neki, bizonyos pontokon arányaiban megvan az előírt feszültség. Amit Pafi is írt, (nálam is sajnos) összetalálkozik a teljesítmény és a jelföld, és ezért torzíthat az egyik végfok. (Viszont nekem mindkettő torzít, tehát valószínű, hogy az álsztereó cucc kever be). Még mindig keresem a GND problémámra a megoldást!!! Miként kell bekötni a paneljeimet, hogy jó legyen??? |
Bejelentkezés
Hirdetés |