Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Zselés akkumulátor töltése
Lapozás: OK   18 / 50
(#) proli007 válasza czibo hozzászólására (») Szept 16, 2012 /
 
Hello!
Jobb, de 12V-ból 12V stabil feszültséget nem lehet készíteni. De nézd meg ezt a kapcsolást. Lényegesen egyszerűbb. Ha már van egy "teljesítmény" szabályzó, akkor már szükségtelen másik. Az áramot meg nem kell precízen tartani, csak hozzávetőlegesen stabil értéken.
üdv! proli007
(#) czibo válasza proli007 hozzászólására (») Szept 16, 2012 /
 
Egy 6 v-os zselés akkumulátort úgy kellene tölteni, hogy áramgenerátorosan a maximális töltőárammal, ami a kapacitás 10 %-a 7,2 v eléréséig, azután feszgenerátorosan 6,8 v-on?
(#) proli007 válasza czibo hozzászólására (») Szept 17, 2012 /
 
Hello!
Megrajzoltam, hogy úgy működjön, ahogy szeretnéd (legalább is így gondolom).
- A referencia feszültséget egy TL431 állítja elő. Ez lesz a töltés végfeszültsége.
- U2b egy komparátor. Ha az aksi feszültsége alacsonyabb, mint a végfeszültség, akkor U2b kimenete alacsony szinten van, és bekapcsolja a Q2-Q3 áramgenerátort. Folyik a töltés, zöld Led jelez.
- Ha az aksi eléri a töltés végfeszültséget, akkor U2b kimenete magas szintre vált. Kikapcsolja az áramgenerátort, zöld Led kialszik..
- Ekkor az aksi feszültsége el kezd csökkenni. Ha eléri a csepptöltés feszültségét, akkor elindul az U1a szabályzó fokozat. Ez analóg szabályzó, és csepptöltési feszültségen tartja az aksit. Ha csökken a feszültsége, növeli a töltőáramot, ha nő, csökkenti. De az áramgenerátor, mint áramkorlát, akkor is üzemel. Tehát csepptöltés árama nem lehet több, mint a töltőáram.
- Az U2a szabályzó referencia feszültségét, az R11/R12 osztó adja. Ha töltés van, akkor a referencia feszültségét, D2 dióda lehúzza (U2b kimenetének alacsony szintje miatt). Ezzel Töltés alatt hatástalanítja a csepptöltés szabályzót.
- A csepptöltést a piros Led jelzi, de nem oly határozottan mint a zöld, mert ez a szabályozási körben van. Tehát nagyobb csepptöltőáram esetén, jobban világít.
- Ha a kimenet zárlatban van, mind két Led világít (töltőáram azért folyik). Ha szakadásban van, mind két Led sötét.
- Ha az aksi feszültsége a komparátor hiszterézis szintjére csökken, a töltés újból bekapcsolódik. Ennek feszültség értéke R6-al állítható be.
- A töltőáramot R7 ellenállással lehet beállítani, hozzávetőlegesen az It=Ube3/R7=0,65V/2ohm=325mA.
- A tranyót hűtőbordára kell helyezni, maximálisan 1,5W hő keletkezik benne (zárlatot nem tekintve). A Q3-at célszerű Q2-vel azonos kb. 15K/W-os bordára és jól szellőző helyre rakni.
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2012
(#) rockersrac válasza czibo hozzászólására (») Szept 17, 2012 /
 
Nem. Zselés akkumulátorokat a kapacitásuk 1/10-vel töltik. Szóval: a 12V 7Ah-s akkumulátort 13,7-14,4V közötti feszültséggel, és 700mA árammal töltjük. 6V akkumulátornál 7,2V és 1/10c (c=akku kapacitása Ah-ban)
(#) czibo válasza rockersrac hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Ugyan ezt írtam én is, csak 6V-os akksira
(#) czibo válasza proli007 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Én valahogy így gondoltam. Nagyon kezdő vagyok, úgy hogy a kritikákkal ne kíméljetek!
(#) proli007 válasza czibo hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Hello!
- Szerintem komparátort szerettél volna készíteni az LM358-ból, de az R7 a tápra megy, nem a neminvertáló lábra.
- Mint említettem, ha egy áramkörben egy szabályzó teljesítmény fokozat van, akkor már több nem kell oda. Úgy az LM350-et, mint az LM117-et le lehet szabályozni, ha az ADJ lábát lehúzod. (Az LM350 ADJ és az R1 közé egy ellenállás kell, hogy ne a kimeneti áramot húzzuk le.) Akkor a kimeneti árama megszűnik. Így gyakorlatilag a soros tranyók feleslegesek, főleg, hogy van soros dióda is a kimeneten.
- Maximum invertálni kell a komparátor kimenetét, hogy amikor az egyik Ki, a másik Be kapcsoljon. De arra is ott van az LM358 másik fele.
- Egyébként így az LM117 oldalon, nincs áramkorlátozás. Tehát csepptöltő üzemben akár 1A is folyhat, ha terheled.
üdv! proi007
(#) czibo válasza proli007 hozzászólására (») Szept 18, 2012 /
 
Tényleg elég kuszára sikerült, de mindig tanul az ember. Köszi a segítséget. A Te verziódat összerakom próbapanelen, és majd referálok.
(#) bencikusz hozzászólása Szept 27, 2012 /
 
Sziasztok!
Azt szeretném megkérdezni, hogy ez a töltő: Bővebben: Link alkalmas lehet-e egy 12V-os 7Ah-ás riasztó akkumulátor töltésére?
Ha jól emlékszem, akkor van egy olyan szabály hogy a töltő áram a kapacitásának 10%-a lehet.
Vagyis akkor ebben az esetben nekem max 700mA lehet a töltő áram? Ez a kapcsolás képes erre?

A válaszokat előre is köszönöm.
Üdv.
B
(#) proli007 válasza bencikusz hozzászólására (») Szept 27, 2012 /
 
Hello!
Képes rá. A töltőáram maximumát, az R1 határozza meg, és a tranyó bázis-emitter feszültsége. It=Ube/R1=0,6V/0,56ohm=1,1A. Ha 700mA-re szeretnéd csökkenteni a töltőáramot, akkor 0,86ohm-ra kel az R1-et választani. De figyelembe kellene venni a riasztó felvett áramát is, ha az jelentős, hiszen azt is a töltőnek kell ellátni.
A feszültséget 13,6V-ra kell beállítani, mert itt az aksi állandó töltés alatt áll, nem lehet több.
A tápfesz, meg ne legyen sokkal több, mint 17V, mert erősen fűteni fog az LM317.
12V-os aksihoz, a 470ohm-ot cserélni kell 1,1kohm-ra, mert ez 6V-ra van méretezve.
üdv! proli07
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2012
(#) bencikusz válasza proli007 hozzászólására (») Szept 27, 2012 /
 
Köszönöm szépen a válaszod !
Kicsit megtévesztő az, hogy riasztó akkumulátor, mert nem abban lesz. Csak abba való az akksi.
A kapcsolási rajzot módosítani fogom, és úgy kerül megépítésre. Ide is fel teszem a kész rajzot.
Minden jót.
Üdv.
B
(#) proli007 válasza bencikusz hozzászólására (») Szept 27, 2012 /
 
Hello!
Nem az a lényeg mibe lesz, hanem az, hogy hogyan szeretnéd tölteni. Ciklikusan, vagy állandó (puffer) töltéssel. (De az aksi oldalára rá szokták írni ezeket a töltési feszültségeket.)
üdv! proli007
(#) bencikusz válasza proli007 hozzászólására (») Szept 27, 2012 /
 
Ciklikusan fogom tölteni.
Köszönöm a segítséget.
Üdv.B
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2012
(#) Krisszes hozzászólása Nov 12, 2012 /
 
Sziasztok,

Szeretnék kérni egy egyszerű kapcsolási rajzot "puffer" töltőhöz. 12V 2,2Ah (99,9%-ban online menne. Inkább csak pár másodperces kapcsolási tranzienseket kellene átívelnie)

Előre is köszönöm.
(#) nedudgi válasza Krisszes hozzászólására (») Nov 12, 2012 /
 
Tegyél be egy PB137-et.
(#) Krisszes válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 12, 2012 /
 
Köszönöm a választ.
még egy kérdésem lenne, hogy van esetleg 6v-ra is ilyen?
(#) nedudgi válasza Krisszes hozzászólására (») Nov 12, 2012 /
 
Sajnos nem tudok ilyenről, pedig kerestem sokáig.
(#) Krisszes válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 13, 2012 /
 
köszönöm még egyszer.
(#) proli007 válasza Krisszes hozzászólására (») Nov 13, 2012 /
 
Hello!
Az LM317 adatlapjának 13. ábráját is elkészítheted, akkor a feszültség nem gond, számítások ott vannak. Az áramot valamivel többre érdemes számítani, mint ami állandó fogyasztás lesz az aksin.
üdv! proli007
(#) Krisszes válasza proli007 hozzászólására (») Nov 14, 2012 /
 
Ígéretesnek tűnik. Köszönöm szépen.
(#) Cinke hozzászólása Dec 2, 2012 /
 
Sziasztok!
Van egy tápegységem, ami 10-15V között szabályozható, és 8A-el terhelhető. Ezt a tápot feltudom használni egy 12V 7,2Ah akku töltésére? Vagy esetleg autóakkuhoz? (55Ah) Kapcsolási rajzom nincs a tápról, maximum egy adatlapot tudok róla adni, ha az segít. Áramkorlátozó és polaritásvédelem nincs benne, de azt megépíteném külön. Várom az ötleteket, ha egyáltalán ez a táp alkalmas lenne a célra.
Köszönöm előre is.
Üdv: Cinke
(#) pucuka válasza Cinke hozzászólására (») Dec 2, 2012 /
 
Fel tudod használni. A tápegységen beállítasz 14,4 V -ot és az akumlátorral sorba kötsz egy diódát, ami kb. 10 A es, és egy 12 V -os autós izzót. A 7,2 Aó akku esetén egy 10 W , az 55 Aó -s esetén egy 55 W -osat áramkorlátnak. A dióda az esetleges visszáramok ellen szükséges.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2012
(#) Cinke válasza pucuka hozzászólására (») Dec 2, 2012 /
 
Köszönöm szépen. Később lehet építek mellé egy töltésfigyelőt is, hogy lekapcsoljon, vagy átálljon csepptöltésre.
(#) zoli693 hozzászólása Dec 8, 2012 /
 
Hello!

Lehet,hogy rossz helyre írok,de kaptam egy m+s lademaus akkutöltőt,de nincs hozzá használati útmutató,és a neten sem találtam jóformán semmit róla. Elvileg mikroprocesszoros vezérlésű,és ledek jelzik a töltés állapotát,de én nem tudom megállapítani,jelenleg villog rajta 2 zöld led...
Tudna nekem valaki segíteni?
(#) nedudgi válasza zoli693 hozzászólására (») Dec 9, 2012 /
 
m-u-s.com Fő töltési fázis. Ha folyamatosan világít, teljesen fel van töltve.
(#) zoli693 válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 10, 2012 /
 
Köszi a választ!
(#) czibo hozzászólása Dec 14, 2012 /
 
Üdv mindenkinek!
Megépítettem a Vicsys féle akkutőltőtBővebben: Link. Remekül működik csak aza baj, hogy kis akkumulátorokhoz. Meg szeretném építeni nagyobb akksikhoz mondjuk 150 Ah-ig. A töltőáram beállítására potmétert szeretnék használni, viszont ilyen kis ellenállású, és teljesítményű poti vagy nincs, vagy horrorisztikus az ára. Arra gondoltam csinálok egy ilye potit, csak azt nem tudom, hogy hol tudnék venni legalább 4mm2-es manganin vezetéket. Azt szeretném kérdezni, hogy ez egy járható út, vagy halott őtlet?
(#) pucuka válasza czibo hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Ahhoz, amit szeretnél, több helyen is bele kell nyúlni a kapcsolásba, ami bizonyos méretezésekkel jár. Ettől kezdve már nem az a kapcsolás amit vicsys közzétett.
Nem kell bele potméter, hanem az a megoldás jó, ami a rajzon is látszik.
Neked méretezni kell egy másik söntöt, ami az áramkorlátot beállítja, a 15 A -hez pedig olyan kicsi kell, amit már sem a nagysága, sem pedig az átfolyó áram miatt nem egyszerű üzembiztosan kapcsolni. Az átfolyó áram miatt a szabályzó tranzisztort is nagyobb terhelhetőségűre kell cserélni, és ennek meghajtásáról is gondoskodni kell. Végül pedig a töltőáram mérésére szolgáló söntöt is cserélni kell, ill. átkapcsolhatóvá tenni ami megint csak nem egyszerű feladat. Szerintem jobb, ha ilyen nagyáramú töltési célokra külön töltőt építesz, hasonló kapcsolás technikával, de az áramoknak megfelelő eszközök használatával.
Bővebben: Link
(#) czibo válasza pucuka hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Köszönöm a gyors reagálásod.
Azért gondoltam potit használni mert úgy tetszőleges áramot tudok beállítani rajta. plusz nem kell kapcsolgani a söntöket. Ez a poti egy tekintélyes méretű lenne, aminek a vázlatos képét nem tudom betallózni mint fájl melléklet, nem tudom miért. Kicsit nagy volt a kép. A szabályzó tranzisztor lehet egy nagy áramú NPN darlington amit egy PNP tranzisztor hajt meg?
(#) pucuka válasza czibo hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Az a gond a potival, hogy az áramfigyelés nem szakadhat meg, nomeg egy 10 mohmos poti készítése sem egyszerű 15 A re. Ajánlom figyelmedbe a linken található AN tanulmányozását.
Az elképzelésed szerint a szabályzó, és mérő körnek több nagyságrendet kellene átfognia, és ez átkapcsolás nélkül nem megy. Az ilyen nagy áramok kapcsolgatása pedig nem egyszerű dolog.
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2012
Következő: »»   18 / 50
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem