Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1204 / 2505
(#) vicsys válasza janikukac hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
Miért nem jó neked az IC-s? Anno LM386-tal építettem aktív dobozokat a gépemhez és megfejeltem loudness-es hangerő potival. Bőven elég volt és szuper hangot produkált. (Mielőtt valaki belevau: anno 20 éve)
(#) janikukac válasza vicsys hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
Oké, de az gondolod kihajtaná a hangszórót? Ha szépen szól, és adsz egy kapcsolást szivesen megnézem, és megpróbálom tanulmányozni.
Ui: mi az a loudness-es poti?
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2013
(#) vicsys válasza janikukac hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
Egy (közép)megcsapolásos hangerő poti van kiegészítve RC körrel és emiatt kisebb hangerőn egy kis mélykiemelést végez. Szokták emlegetni fiziológiai hangerő szabályzó néven.
Bővebben: Link Kereshetsz erre is: Fletcher-Munson féle hallásgörbék.
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2013
(#) janikukac válasza vicsys hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
Nem értem a kapcsolást igazából. (főleg angolul nem). Elmagyaráznátok? Ha lehet alkatrészről alkatrészre, hogy minek mi a szerepe. Érdekes a jelölések, főleg az Ui és az Uo-t nem értem pontosan mi is akar lenni, meg a 9,5k meg az 500R (mer az ugye 10k, de miért is van ketté véve??)
(#) kadarist válasza janikukac hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
Segítünk: Ui = Uinput, azaz bemeneti feszültség, az Uo = Uoutput, kimeneti feszültség. A potin lévő megcsapolás azért van, hogy a hangszínmódosító kondenzátor csak a potméter bizonyos állásánál kezdjen el hatni.
(#) janikukac válasza kadarist hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
Váo, értem. Én is így gondoltam, na de akkor az Ui-ra és a földre a jelet kötöm, nem? Az Uo-n pedig a hang jön ki.. Ha jól értelmezem. Ja, és az Uo a poti mely lábán fog kijönni, mert 3 be van kötve: az egyik a földre a másik C1 és R3 közé, harmadik meg C1-re...
Szerinted is a hangszóróimnak elég lenne ez az LM386? Nem brummos? Melyik kapcsolást építsem meg? Az adatlapján azt írja, hogy 700mW érhető csak el 8OHM-on, nekem pedig 8OHM-os a hangszóróm. Kitudná hajtani rendesen??
(#) kadarist válasza janikukac hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
A potméternek nem három, hanem négy kivezetése van és a kimenet a csúszkára (nyíl) van kötve. A hangszóród hány wattos?
(#) janikukac válasza kadarist hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
Az milyen poti? Én még csak 3 lábúval találkoztam...
Nem tudom hány wattos, sajnos teljesítményt nem ír rajta, de már írtam fentebb, kb 5-6cm az átmérője.
(#) kadarist válasza janikukac hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
Én erről a fiziológiai hangerőszabályzóról pampogok, te miről írsz?
(#) janikukac válasza kadarist hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
Én is.. Én még csak 3 lábú potival, meg 6 lábú stereo potival találkoztam, 4lábúval még sose. Vagy most félrértem az egészet??? Ebbe nem is kell potit rakni??
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2013
(#) kadarist válasza janikukac hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
Jó, hagyjuk ezt a négylábú potis témát. Én úgy gondolom, ha sztereó erősítőt szeretnél, akkor használd a TDA2004-es típusú IC-t, de ha csak monót szeretnél, akkor a TDA2003-as típust ajánlom. Mindkettőhöz találsz rajzokat és nyákokat. És persze hangerőszabályzó potenciométert illik használni, vagy sztereót vagy monót.
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2013
(#) janikukac válasza kadarist hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
Kell a halálnak a TDA IC. Már 3 TDA erősítőt építettem, nagyon vackok...
(#) kadarist válasza janikukac hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
Ha vackok lettek, akkor magadat okold. Az LM386-os max. 1W-jával még vacakabb lesz az eredmény. Ez az IC fejhallgató vagy kisrádió erősítőjéhez való.
(#) janikukac válasza kadarist hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
Ezért akartam még az előbb tranyósat, de Viktor LM-et ajánlotta.
Erről mi a véleményed? Arra nem tudtam csak rájönni, hogy akkor pontosan milyen paraméterekkel kell rendelkeznie a trafójának?!..
(#) Beringer 600 válasza janikukac hozzászólására (») Jan 1, 2013 / 1
 
Hali! Nem vackok a TDA erősítők,csak jól kell meg építeni őket.
(#) szamóca válasza janikukac hozzászólására (») Jan 1, 2013 / 2
 
Az a gond nálad is, mint a kezdőknél általában.
Rögtön életük fő művét akarják, de ne legyen túl drága, egyszerű legyen, ne valami általánosan bevált, rögtön induljon, hogy sikerélmény is legyen. Ja és teljes dokumentációt lehessen fellelni róla, mert kinek van ugyan kedve megérteni a működést, pláne alapok nélkül, meg áramköri lapot tervezgetni, de még csak egy alkatrészlistát sincs már idő összeállítani.
Szomorú, hogy nem látják át azt sem, hogy nem csak az erősítő egységen múlik a hang, sokkal inkább a hangsugárzókon. Egy PC-s műa. dobozkába tett két wattos hangszórócskától, nem lehet hangzásbeli élményt várni, még ha egy Pathos hibridet kötünk rá akkor sem.
(#) CIROKL válasza janikukac hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
Idézet:
„Erről mi a véleményed?”
(#) vicsys válasza janikukac hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
Ez az: Bővebben: Link
és a bekötése: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2013
(#) kadarist válasza janikukac hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
A rajzon meg a leírásban ott van minden lényeges, de az rögtön látszik, hogy szimmetrikus táplálás (trafó) kell neki.
(#) CIROKL válasza kadarist hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
Akkor most jön a következő kérdés ? Mi az a szimmetrikus táplálás !
(#) szamóca válasza vicsys hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
És ez egy spéci, kettős pályamegcsapolású poti, amilyet még senki nem gyártott azóta sem.
(#) kadarist válasza vicsys hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
Sőt: ötlábas is van. Ez már mindennek a teteje
(#) vicsys válasza kadarist hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
Sőt! Nyolclábú is van, de az már pók.
Jani, meg olyat épít, amilyet szeretne, én csak a "IC nem kell" -re reagáltam.
(#) granpa válasza janikukac hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
"Erről" annyit; olvasd el kétszer a cikket. Lassan, megrágva, és sok mindent meg fogsz érteni. Amúgy jó kis darab.
Amit ajánlottam már; a téma elején, az is nagyon egyszerű, és jó. Fiókból megépíthető, és variálhatóak az alkatrészek. A tranyók adatlapjaiból igen egyszerűen kiolvasható, hogy mit kell módosítani, ha másmilyent raksz bele.
Az egytranzisztoros, és a DoZ témákat olvasd el, amid van kéznél, abból megépíthető (írja variációkat, mármint különböző alkatrészekhez). Össze nem rakhatom helyetted, mert 200 km-re vagyok a műhelyemtől, és Tőled is.
A hangszóróidnak csak az impedanciája számít (ahhoz rakod össze az erőlködőt), ezek kis erősítők nem fogják széthajtani őket, de szólni fog!
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2013
(#) janikukac hozzászólása Jan 1, 2013 /
 
Azért már 2010 óta elég sok mindent megépítettem, és van némi tapasztalatom elég sokminden terén, még ha nem is látszik. Egy TDA erősítőt magam tervezve, általatok kijavítva építettem, mindennel együtt, mégse használom , mert be se fejeztem , hisz nem is úgy működött.
Szerintem azért nem vagyok akkora "noob" mint amilyen voltam, és amit nem értettem , megkérdeztem, még ha hülyén is fogalmazok. Ha valaki szándékozik segíteni, annak örülök, de a gúnyos megjegyzéseknek szerintem nincs itt helye. Ja, és nem akarok egyből "űrhajót", vagy hasonlókat építeni. Az erősítőkben nem vagyok otthon, nem is izgat igazából, ezért szerettem volna egy olyan rajzot kapni, amin minden benne van, mivel az én tervezésem múltkor se volt annyira jó. A kételkedőknek pedig mutatnám a munkáimat
(#) janikukac válasza granpa hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
Köszönöm a segítséged! Neked mi a véleményed az általam linkelt kapcsolásról? Attól eltekintve, hogy szimmetrikus táp kell neki (a kételkedőknek IGEN, tudom mi az) , mekkora terhelést kell , hogy elviseljen? Ha 4OHM-on 20W-ot is ki tud adni, akkor az 8OHM-on max 10W, de az szinte sok is. A TDA-s erősítőmnek is szimettrikus trafó kellet, onnan lehet ki tudnám műteni a tápot. Remélem az nem zajos túlságosan alapból, egy nyomtatóé vot. 2A-nál is jócskán többet tud, elég lenne ide.
Azt nem értem, hogy itt miért ilyen kis trafó van csak.. Bővebben: Link Létezik,hogy egy kis paneltrafóról is üzemeltetni tudnám? Nem akarom én bömböltetni..
(#) kadarist válasza janikukac hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
Azért mert nem sikerült a TDA-s projekted, még nem kell az IC-t hibáztatni. Talán kezdésnek nem saját tervezéssel kellett volna bíbelődni, hanem egy bevált tervet megvalósítani.
(#) janikukac válasza kadarist hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
Már 3 TDA erősítőt építettem, 2-t a 2003-assal. Lehet én vagyok a béna, nem is mondom hogy nem. Esetleg rendelkezésemre állna TDA7480 is ...(de félő, hogy nem tetszene a hangja)
(#) vicsys válasza kadarist hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
De! Kell, hogy bíbelődjön, mert úgy szerez tapasztalatot! Után építeni egy majom is tud. Kínlódjon és próbálkozzon. Jöjjön rá a törvényszerűségekre és ízlelgesse a hibakeresés és tervezés zamatát. Így majd tanul is valamit.
(#) kadarist válasza janikukac hozzászólására (») Jan 1, 2013 /
 
Ezeknél a buffer-jellegű erősítőknél biztosan szebb hangjuk van ezeknek a TDA erősítőknek, csak vigyázni kell arra, hogy ne gerjedjenek meg ne legyenek túlvezérelve. Gondos szereléssel és jó kapcsolással nem lehet probléma és még a bemeneti érzékenységgel sem lesz gondod.
Következő: »»   1204 / 2505
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem