Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kimenő transzformátor méretezése
 
Témaindító: 021, idő: Júl 28, 2008
Témakörök:
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   6 / 41
(#) peti333 válasza pucuka hozzászólására (») Feb 20, 2013
Bocsi, chaten szoktam meg a kifejezést. A "G-s érték" alatt, a vas mágneses indukcióját értettem, Gausban, jele: B.
Az érdekelne, hogy egy ilyen magnál kb. mekkora értékkel számolhatok, illetve hogyan tudnám felrajzolni a vas hiszterézis görbéjét?
(#) pucuka válasza peti333 hozzászólására (») Feb 20, 2013
No ez már mindjárt más. A hiszterézis görbe nem más, mint a műr értékének változása a gerjesztés (H) függvényében.
Egyébként olvasgass, találsz közöttük mérési módszereket is.
Bővebben: Link
(#) tungsram válasza peti333 hozzászólására (») Feb 21, 2013
Nem akarok ünneprontó lenni, de a mágneses indukciót már 1981-től TESLA-ban mérjük. Az SI-nek köszönhetően.
(#) peti333 hozzászólása Feb 23, 2013
Hatalmas köszönetet szeretnék mondani mindenkinek aki segített, tegnap éjszaka megterveztem a kimenőtrafót. Mellékelem az ábráját, még ha valaki ért hozzá és ráér akkor, legyen szíves nézze át, hogy megfelelő-e a kimenő. A primer huzalvastagság 0,9-1,2 mm a szekunder 0,3-0,4 mm. Egy ilyen erősítőhöz használnám, a két végcső 6L6 GC, 490 voltról járatva, kimenő teljesítmény 50-55 watt, Raa: 5600 ohm. 8 ohmos hangszóróhoz terveztem.

Kimenő.jpg
    
(#) CHZ hozzászólása Feb 24, 2013
Idézet:
„A primer huzalvastagság 0,9-1,2 mm a szekunder 0,3-0,4 mm”

Gondolom ezt elírtad, fordítva van valójában.
(#) peti333 hozzászólása Feb 24, 2013
Valóban, ezt elírtam.
Helyesen valahogy így szólna: A szekunder huzalvastagság 0,9-1,2 mm a primer 0,3-0,4 mm.
(#) Cavalier válasza peti333 hozzászólására (») Feb 24, 2013
Milyen magra menne? Szerintem nem fog beleférni az ablakba. Ha jófajta modern vasat használsz, akkor lehet 0,8-1T-ra gerjeszteni, primerre anódtól-anódig olyan 1400-1600 menet jó lehet.. 0,3-as huzal elég hozzá.
(#) peti333 hozzászólása Feb 24, 2013
Maradtam a 2 X SG127/51 magnál, ebbe bőven belefér még kétszer ekkora tekercs is . Az SM85b hasznos alapterülete elég kicsi. 6000 Gaussal (0,6T) és 30 hz alsó frekvenciával számoltam. Lehet, hogy át kéne számolnom 10000-12000 Gaussra (1-1,2T).
(#) granpa válasza peti333 hozzászólására (») Feb 24, 2013
A 2XSG127/51-nek nem tudom a gerjeszthetőségét (csak így séróból), de a táblázat szerinti érték kb. 75%-ig elmehetsz, telítődés veszélye nélkül. Az SM85b-re is számold ki, mert a 'nagyok' szerint akkor jó, ha a tekercselési hely(ablak) teljesen ki van használva(tele van). Ez természetesen vonatkozik az előző esetre is. Ha nagyon szűken lennél az SM85b-ben, akkor menj lejjebb a gerjesztéssel a másik számolásánál, míg ~tele nincs az ablak.
(#) peti333 válasza granpa hozzászólására (») Feb 24, 2013
Akkor azt hiszem sokat kell lejjebb mennem, mert ha a leírt rézzel tekercselem akkor kb. az ablak 1/3-át használom ki. Az SM85b-vel még mindig az a bajom, hogy a kicsi hasznos alapterülete miatt rossz lenne a mély hangok átvitele.
(#) granpa válasza peti333 hozzászólására (») Feb 24, 2013
Mármint a vaskeresztmetszete? Azt hittem az ablaka. Hány cm2 a vas? Mekkora teljesítmény akarsz átvinni.
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2013
(#) peti333 válasza granpa hozzászólására (») Feb 24, 2013
Elvileg 55 wattot ad le a cső, leírás szerint ez kimenőtrafó után 50 watt lesz, és mivel basszusgitár-szájharmonika erősítőnek készül, eléggé fontosak a mélyek.
(#) granpa válasza peti333 hozzászólására (») Feb 24, 2013
Már nem engedte módosítani a hsz.-em, de a kisebb vas is elég, ha jól elférsz az ablakában. Hány cm2?? Ekkora teljesítményhez kisebb keresztmetszetű drótok is elegek.
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2013
(#) pucuka válasza peti333 hozzászólására (») Feb 24, 2013
Akkor pláne ne gerjeszd túl, az 1T körüli hálózati trafónál szokás, kimenőnél túl sok.
(#) peti333 válasza granpa hozzászólására (») Feb 24, 2013
Jó lenne kisebb vasmag, mint pl. a 2 X SM102b csak sajnos sehol sem találok egy eladó darabot. Amit kinéztem eredetileg vas annak a belső keresztmetszete ~20 cm2 az ablaka ~31cm2
Ez az SM85b-nél ~13cm2 az ablakmérete 7,8 cm2.
Mindjárt előkeresem a lapjaimat és újraszámolom ekkora maggal is.
(#) granpa válasza peti333 hozzászólására (») Feb 24, 2013
Ha jól értem SM85b-nek (írásjelek nélkül); 13cm2 a vas, 7.8cm2 az ablak: bőven elég. Addig számolsz, míg tele ablakod nem lesz. Arányosan csökkentve a huzalkeresztmetszetet (ha kell). Sajnos ennél a rétegezős kivitelnél sok helyet elvesznek a szigetelések, ezért szerez be jó minőségű vékony anyagot (pl. M3, osztafán). Ha muszáj felmehetsz 80%-os gerjesztésig.
(#) peti333 válasza granpa hozzászólására (») Feb 24, 2013
Most számoltam ki, 5,8-6,3 cm2-es ablak kéne, ha 13cm2 a vasmag. Ami még aggaszt, az a mély átvitel. Ha jól értelmezem a képletet akkor a mély hangok átvitelét segíthetem nagyobb menetszámmal és ha kisebb mágnesezést engedek meg. Akkor nekiesek még egyszer és megtervezem az SM85b-re. Nemsokára visszanézek és feltöltöm a javított verziót. Köszönöm az eddigi segítséget, örök hálám!
(#) granpa válasza peti333 hozzászólására (») Feb 24, 2013
Ha növeled a menetszámot, csökken a gerjesztés, ha lejjebb mész az alsó határfrekvenciával, szintén (30-ról 25-re), áramsűrűség ne legyen 2A/mm2-nél nagyobb (csak ha muszáj, és akkor is a szekunderben). Szigetelésekkel számoltál az ablak nagyságnál?
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2013
(#) Cavalier válasza peti333 hozzászólására (») Feb 24, 2013
-ILYEN- vasmagokat lehet beszerezni itthon is, ha minden igaz az Eximtrade-nél.
Basszus kimenőhöz az EI-120/b jó lehet, az EI-96/c az ablakméret miatt kevésbé.
Ezek 1,3-1,4T-ig gerjeszthetőek, kimenőhöz ezért írtam a 0,8-1T-t. (hálózatinál se nagyon mennék fölé, főleg hangszererősítőnél, nagy erősítésnél ugye..)

Illetve SM85/b itt székesfehérváron volt beszerezhető, 2500Ft-ért komplett trafó.. Most meló miatt nem tudok elmenni ebbe a boltba nyitvatartási időben, pár fórumosnak postáztam már, nem volt rá panasz. Azt meg 1,6T-ra írják katalógus szerint, szóval még jobb.
4x340 menet primerrel csináltak pl. ezzel 50W-os kimenőt 6L6GC-hez, szólógitárhoz.
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2013
(#) peti333 válasza Cavalier hozzászólására (») Feb 24, 2013
Köszönöm az információkat! (lassan már mást sem csinálok a fórumon mint hálálkodom)
Akkor nekiesek, ha jól számolom 5. alkalommal is a számításnak. Az előbb kiszámoltam 0,6 T-vel és 4500 primer és 324 (párhuzamos-soros) szekunder bele is férne az ablakba, de akkor nem lesz szükség ilyen sok menetre.
(#) granpa válasza peti333 hozzászólására (») Feb 24, 2013
Ahhoz képest, hogy 3500 primerrel indítottál, fejlődsz. Mint írtam(és előttem sokan mások); kisebb gerjesztés, nagyobb huzalkeresztmetszet, vastagabb szigetelések, alacsonyabb alsó határ-freki; (tele ablak)jobb átvitel. Még a nagyobb vas is, de az itt nem játszik. Szóval: variálás ízlés, tudás, türelem szerint.
(#) peti333 hozzászólása Feb 24, 2013
Még arról szeretnék érdeklődni, hogy melyik szekunder felosztása a jobb? Mind a 4 tekercset kapcsoljam párhuzamosan, kisebb huzalátmérővel és nagyobb menetszámmal, vagy legyen a képen bemutatott, párhuzamos-soros bekötés vastagabb és rétegenként kisebb menetszámmal?
(#) granpa válasza peti333 hozzászólására (») Feb 24, 2013
Úgyis benne vagy a számolásban, számold ki mindkettőt; az a jobb, ahol telesorra jön ki a menetszám. A darabsort ugyanis ki kell 'bejlagolni', tehát veszítesz a helyből. A fő csapás-irány, -ha megnézed a téma képeit-, a párhuzamos összekötés. Könnyebb követni, kisebb hiba(elkötés) lehetőség. Most jöhetnek 'vájtfülűek', de ne hallgass rájuk, mert sokat fogsz szenvedni.
(#) AMD hozzászólása Márc 19, 2013
Sziasztok!
Csöves erősítőt építgetek ECC85 és EL84 csövekkel. Együtemű SE. Van egy kis problémám mégpedig a hangzással. A gyári kimenőknek borzalmas hangjuk van. 10kHz-es négyszögjel a kimeneten már szinte háromszög jel. Találtam egy tv-ből bontott képkimenőt. 4cm2 vaskeresztmetszetű hiperszil. A mély hangok tetszenek de torzít. Az énekhang... Arra gondoltam, hogy áttekerem. A meneteket már levettem róla. A szekunder volt legfelül, 138 menet. Alatta volt egy másik szekunder vékonyabb dróttal de menetszámát nem tudom, levágtam a primerrel egyetemben. A trafó méretezéssel meggyűlt a bajom. Ha jól értem a hangszóró impedanciáját kell illeszteni a csőhöz de mekkorára? 3000, 5000, 8000k? Mindenhol mást olvasok. Gondolom az is számít, hogy pentódába vagy triódába van állítva a cső. A tekercselésnél mennyit számít, hogy milyen a csatolás? Osztott vagy réteges elrendezés. Másik problémám a menetszám és a huzalátmérő. 4 ohm-ot akarok illeszteni 4000 ohm-ra akkor 1:1000 illesztés kell? 100 menet/100.000 menet? Szerintem ez így nem kerek. A képleteken nem tudok sajnos elmenni. Nem igazodok ki rajtuk sosem. Valaki lenne szíves elmagyarázni, hogy tudom megtervezni és kivitelezni a trafómat?
Előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2013
(#) granpa válasza AMD hozzászólására (») Márc 19, 2013
Visszamész 2 oldalt 'Köbzoli' h.sz.-éig, illetve az 1. oldalon ott a méretezés.
(#) AMD válasza granpa hozzászólására (») Márc 20, 2013
Köszönöm! Olvasok!
(#) Orbán József hozzászólása Márc 21, 2013
Üdv! Van valami mérvadó forrás a tekintetben, hogy a kimenőtrafó imregnálása célszerű-e, és ha igen, akkor miért nem?
Ez a két álláspont olvasható, ahogy nézelődtem, a tilos és a jó az.
Kapacitásnövelő hatást vél az egyik tábor, míg a másik nem tudom mit.
Tud valaki okosat? Mondani...
(#) Gery78 válasza Orbán József hozzászólására (») Márc 21, 2013
Szia!

Az impregnálásnak valóban kapacitásnövelő hatása van, mert egy nagyon jó szigetelőanyaggal (dielektrikummal) töltöd ki a teret. Tudod a kondi képletében a dielektromos állandónak minél nagyobb az értéke annál nagyobb lesz a kapacitás. A dielektromos állandó függ a szigetelőanyag minőségétől, tehát minél jobb szigetelő egy anyag, annál nagyobb a dielektromos állandója. Ezért is van az, hogy a kimenőt a sorok között papírral kell szigetelni, hogy "lerotntsuk" a dielektromos állandót, hogy alacsony értéken tartható legyen a szórt kapacitás. Ha műanyaggal v. még jobb szigetelő anyaggal szigetelnénk akkor menő a szórt kapacitás és lecsökken a felső határfreki. Ezért nem javasolt az impregnálás. Zúgni nem fog az alacsony gerjesztés miatt, meg egyébként is, ha másikat szeretnél csinálni akkor sokkal nehezebb szétszedni.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2013
(#) Orbán József válasza Gery78 hozzászólására (») Márc 21, 2013
Köszönöm a választ. Ezek szerint nem biztos, hogy a vékony triflex szigetelőpapír is megfelelő, amit én ismerek, az 2 rétegű, közben egy fólia, ami műanyag Az a régi, kalsszikus, amit prespánnak ismertem, nem is tudom, van-e egyáltalán vékony kivitelben. Meg egyáltalán.
Valahol olvastam, hogy a sima (gép) papír is megteszi. Méhány BEAG 100V-os illesztőt szedtem szét mostanában, több rétegben van az is és egy átlátszó, vékony szigetelő fóliával készült, néhány helyen varnisvászon elválasztással fejelve.
De azt, ami biztos jó, hol bányásszák vajon?
(#) Gery78 válasza Orbán József hozzászólására (») Márc 21, 2013
Szívesen! A triflexil szerintem a rétegek közé való, (primer szekunder közé elválasztásnak) a nagyobb átütési szilárdság miatt. Sorszigetelésnek a 0,05mm-es trafópapír a legjobb, Granpa régi kondikat szokott szétszedni, az is jó a kondipapír. Ha jól emlékszem akkor a villért-nél lehet kapni a tekercseléshez mindent, azt hiszem trafópapír is van. Meg kellene kérdezned őket. Villért Zrt.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2013
Következő: »»   6 / 41
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem