Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Oszcilloszkóp készítése házilag képcsőből, TV-szkóp
Témaindító: SD, idő: Aug 31, 2006
Témakörök:
Helo! Itt van néhány "találat" szkópokkal foglakozó cikkekről:
RT Évkönyv: 1996-036 Oszcilloszkóp praktikum kezdőknek. (az alapelvekről) Hobby Elektronika: 1998-05-152 Amatőr oszcilloszkóp (1.) Rádió Technika: 1968-01-017 Egyszerű amatőr oszcilloszkóp RT 1968-12-475 Amatőr AC-DC oszcilloszkóp RT 1978-03-137 A voltmérőtől a katódsugár-oszcilloszkópig 54. Az elektronsugárcső. (folytatásos, okító cikksorozat)) RT1978-11-541 A voltmérőtől a katódsugár-oszcilloszkópig 62. Tranzisztoros oszcilloszkópok. (folytatásos, okító cikksorozat)) RT1979-10-491 A voltmérőtől a katódsugár-oszcilloszkópig 70. Gyakorlati méréstechnika. (hogyan használd)
Nagyon köszönöm. Meg is vannak ezek a számok.
Köszi.
Hú erre a kéttranzisztoros szkópra kíváncsi lennék, igaz ,hogy csak pár kilohertzig viszi, de kipróbálnám.
Az a probléma ,hogy 7qr20-as csövel már nem nagyon találkozni sajnos. Más csö nem lenne jó hozzá kis változtatásokkal? Nálam van egy 13 cm-es átlójú cső.
Természetesen jó lenne, csak a képcső kiszolgáló áramköreit kell(het) módosítani. Lehet, hogy más a fűtőfesz, fókuszfesz, anódfesz ..stb.. De úgy vélem, ha a mérete nem különbözik erősen a kapcsolásban megadottaktól, akkor a trimmerekkel be lehet állítani egy jó munkapontot. A másik a cső eltérítési érzékenysége, ha kisebb, akkor esetleg nem tudod a sugarat kivezérelni az ernyő széléig...utána kell nézni, hogy jobban jársz e a másik csővel. Az tény, hogy a szkópépítést a csővel, és annak "környékével" kell kezdeni.
Nagyon jó! Acsövem egyébként egy müködő szkópban van, de a bemeneti osztót és mindent, amit lehetett eltekertek rajta. Méréseket nem lehet vele végezni, de fokuszálni még ugyahogy lehet. akkor mérjem le ezeket a feszeket és úgy alakítsam ezt a kéttranzisztoros szkópot? De amugy van másik normális működő szkópom csak szeretném kipróbálni, hogy milyen is egy szkópépítés.
Nagyon érdekel a téma.
Hasznos, ha ismered a csövön lévő feszeket, de vigyázz, mert 2000V fölött is lehet akár! Közben némiképp azonosíthatod is a cső kivezetéseit...de néha ez látható is, ha kiszereled a csövet.
Egy működő szkópnál célszerűnek vélem megtartani a tápegységet és az eltérítés végfokozatait is, ha nincsen "eltekerve"
Szabi! ittépp a szkópcsőről beszélnek látható a bekötése pl...
Akkor kár a készet szétbarmolni a cső kinyerése végett... Inkább meg kellene javítani! Mi a típusa? Hátha találunk hozzá rajzot, ami értelmes javítást garantál(hat).
C1-77-es, de nem nagyon szeretnék a javítással bajlódni, mert nem ér annyit. Akkor esetleg honnan juthatnék hozzá 7qr20-as csőhöz?
Ha más nem , hát elmondom én a véleményemet...Mivel én nehezen szerzek be egy kimondott típusú csövet, abból csinálom, ami van. MInt régebben írtam, először a csövet kicsolgáló feszültségeket állítom elő, hogy kapjak egy pontot az ernyőn, utána már csak a cső eltérítési érzékenysége lehet a gond, jó esetben utána lehet húzni, rossz esetben nem lesz teljesen, faltól-falig kivezérelve...
Bocs. Linket nem tudnál adni? Honnan lehet letölteni ezeket a számokat?
Nem tudok RT letöltési lehetőséget, a BME szerverén voltak régebben, de a "jelszó" megváltozott,...Google, vagy torrent...
Üdv !
Volt egy olyan szerkezetem ami egy fénykép levilágító készülék amiben van egy icipici képcső és van srs 232 meg egy videóbemenete is. Na lényeg az hogy eme szerkezetet szétkaptam és kihoztam a képcsövet az előlapra mert nagyon beljebb volt. Lekötöttem a két eltérítő tekercset és rákötöttem az amúgyis hangvégfokkal rendelkező open loop galvós lézerszkennerem kimenetére. És jé műxik szépen rajzolja az ábrákat meg minden. Már csak az a kérdés hogy hogyan lehetne rákötni még egy olyan áramkört amivel más szkópos méréseket is el tudnák végezni ?
A mágneses (elérítőtekercses) csövekkel 50-60kHz-nél nagyobb sávszélességű szkóp egyszerű eszközökkel nem építhető.
Hello...Igy van valami módszer a sávszélesség kiterjesztésére?? Végül is csak feszültség (teljesítmény) kérdése volna?
Tudtommal a mágneses tér felépulési ideje szab határt amit nehéz leküzdeni .
Az elektrosztatikus eltérítésnél is megvan ez a határ csak magasabb frekvenciákon. Megoldás a tárolós oszcilloszkóp,megépíteni reménytelen.
Nekem még az az 50 60 K is elég lenne egyenlőre mert később úgyis vennék szkópot.
Nekem legtöbbször úgyis csak max pár khz mérések jönnek szóba vagy például nagyrakás 50 100 hz körüli frekik. Csak nem tom mit építsek meg hozzá hogy az a fránya pötty mozogjon folyamatosan és valahogy mutassa a jelleggörbét.
Hello, első lépés a pötty mozgatásához az eltérítőtekercs meghajtása. Én ezt egy TDA 2030-as IC vel tettem meg, de nyilván jó bármilyen teljesítmény műveleti erősítő, csak tudjon 3-4A-t, jókora hűtéssel, ahogyan a mellékleten láthatod. Ezen bemenet, már érzékeny, elég ha megérinted, már szedi fel a brummot!! (all In ) A képcső környezetének egy lehetséges megoldását is belinkeltem, nem kell hozzá ragaszkodni, sok megoldás van, ötletnek jó. Hogy mozogjon a pont, ahhoz, kell egy háromszög (fűrész) generátor. Célszerűen 741-el lehetne, én egy, a melléklethez hasonló kapcsolást épitettem meg, ami aztán mindent tud: már-már funkciógenerátor:offset, freki, fel, lefutás arány, trigger, kioltás, (eredetileg egy wobblerhez készült) ...Itt a 3szög generátor 555-tel készült, ezzel is lehet...
Én ezt a fűrészgenerátort építettem, meg...működik, igaz, hogy a nullátmenethez szinkronizált indítást még nem oldottam meg, igy csak szabadonfutó
Irok még magamnak, itt egy deszkamodell a TV-szkópról...
A képcső áramköre az eredeti TV (VL-100) utánépítése. (Legközelebb nagyobb betűkkel írok)
Lenne egy kérdésem. Szándékomban áll egy szkópot házilag elkészíteni. Van egy kapcsolásom "Rózsa Sándor-Amatőr készülék építése" című könyvből nem egy mai darab. Sikerült hozzá csövet is szerezni. Milyen alkatrészeket vegyek hozzá? Vagyis pontosabban milyen fajtájút? :help:
Anno nekem is meg volt a könyv,
nézd végig a topic-ot több értelmes dolgot is lehet találni. (pl. amit én írtam #90392) Nem tudom érdemes-e belevágnod? Egy jó műszer építése nem kis tudást, tapasztalatot igényel és elég sokba is kerül. Használtan i lehet 10~100 ezer Ft közt jó ipari kivitelű szkópot kapni ami bár vitathatatlanul öreg, de jó! Anyagárban nem tudod olcsobban kihozni. A 40 ezres Conrad szkóp hol lesz 20~40 év múlva amennyi idősek ezek a műszerek.- (Természetesen ez csak akkor igaz ha hozzáértéssel és gondosan használták javították.)Jó lenne tudni milyen csöved van, ha mégis nekivágsz.
Hello, mit értesz "fajta" alatt? :nemtudom: Alkatrész jegyzékben, kapcsolási rajzban, bizonyára fel van tüntetve, hogy miféle-fajta típusú, értékű jószág kell oda...
Sziasztok!
Én egy régi kis orosz FF tévéből csináltam Látvány szkópot, megjelenítési, és nem mérési célra.. Ugyanis az legalább látszik, ha a teteje a jelnek torzít. Bár így szinkronizálás nélkül fut a kép, de nem is foglalkoztam jobban vele, mert csak a zenére ugrálás volt a cél! Meghagytam a gyári sorkimenőről jövő vízszintes eltérítést 15625Hz-s, a függőleges eltérítő tekercsre egy TBA 810-es erősítőt kötöttem, és az kapja potiról a bemenő jelet. Ha akarjátok majd lefilmezem Hendivel, és 3gp-ben felteszem működés közben..
Nagyon egyszerű vmi. Öszzesen 20 tranzisztor. A cső DG 7-113F, kemény 500 ft volt.
Értékek meg vannak adva kondi ellenáláson, az is hogy poláris vagy unipoláris pl 4µF 1KV , ezt tom hogy ez nagy kocka lesz, de nincs oda írva hogy mkp stirol vagy kerámia. És fogalmam sincs melyek azok az alkatrészek amik alacsony induktivitású és alacsony kapacitású alkatrészek, mert gondolom ilyenek kellenek bele. 3.5MHz tud vagy legalábbis azt írja. Gondoljátok feltehetem a kapcsolási rajzot. Azaz azért nem roszz két tranzisztorral működő szkóp. Grat.
Egy kondi esetében a cső körül (gondolom), nincs nagy jelentősége, tartsd be a fesz.határt, nem baj ha ezt alaposan túlméretezed, lehetőleg legyen napjainkban gyártott, ekkora kapacitásút tudtommal nem gyártanak kerámiából.
Általában jó minőségű alkatrészek az SMD-k. Jobbak az átlagosnál a "műszer" ellenállások. Ezek általában kék szinűek, 5-csikosak, az utolsó barna, ez jelzi az 1%-os tűrést. Csekély a hőfokfüggésük. Csak valószínűsítem, hogy indukciószegények is. Trimmerkondinál a kerámia alapú a jobb. Elkónál az alacsony ESR értékű a jobb, de hogy itt kihasználod-e ezt , azt nem tudom. Tranzisztornál, OPA-nál válassz alacsony zajú tipust. De szűkítsük a kört, miről beszéljünk?
Van itt két csatoló kondi 220nF és 10nF ill. a viszzafutás kioltásnál is van egy 100nF 1KV. Továbbá fűrészjel generátornál jaxli-re van kötve 220pF-2.2µF . Ezek milyen típusúak legyenek?
Még egy kérdés rajzon az ellenálásba keresztbe vannak csíkok ezek a szimmetrikus differenciálerősítő fokozatnál vannak(ez rángatja a sugarat y tengelyen). Ha jól sejtem teljesítményt jelölnek, csak nem tom mennyit. 3 csíkos a legnagyobb. Köszönöm segítséged!!! |
Bejelentkezés
Hirdetés |