Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Elektroncső
Valaki kukkantson már rá, hogy jól raktam e össze a táblázatot. Saját okításomra készült, de lehetnek benne hibák, elnevezésekben és egyebekben. Jó lenne ha jó lenne.
Szia!
A dióda jelzése az Y, mint az EY86 esetében is.
B kis jelű kettős dióda; Z kettős egyenirányító.
A hozzászólás módosítva: Jún 4, 2013
Kis kiegészítés és pontosítás
Az első D betű: 0,62V - 1,5V tartomány I betű: 20V L betű: 7- 7,5V M betű: 1,9 - 2,8V O betű: 0,15A vagy fűtés nélkül (pl. OA2 stabcső gáztöltéssel) R betű: 10V X betű: 0,6A vagy fotokatód (fűtés nélkül) Y betű: 0,45A Z betű: gáztöltésű cső pl. nixie Második betű: A: nem érzékelő, hanem egyenirányító (demodulátor), szimpla dióda B utána még egy betű: duodióda és nem trióda. Demodulálás és szab. fesz. előállítás, közös katód! Pl. EBL21 duodióda-végpentóda közös katóddal B utána semmi: kettősdióda, független katódokkal. Pl. EB4, FM demoduláláshoz E: tetróda (előfok) F: feszültségerősítő pentóda, RF, KF, HF előfok FP: pentóda, szekunder emisszióval H: hexóda vagy heptóda, keverőcsövek K: októda, vagy pentagrid (nem pentóda!) P: tetróda vagy szekunderemissziós cső (elektronsokszorozó, pl. XP1010) Q: enneóda (nonóda) R: baréter (vashidrogén ellenállás, áramszabályozó) U: ?????, biztos? W: félhullámú hálózati egyenirányító, gáztöltéssel X: kétutas hálózati egyenirányító, gáztöltéssel Y: vákuum félhullámú hálózati egyenirányító Z: vákuum kétutas hálózati egyenirányító, közös katód ZC: relécső ZZ: stabilizátor Számok: 1-9 : üveglapításos, bakelitfejű, körmös, csapos, vagy oktál 11-15: acélcső, vagy üvegcső német csőfej 21-29: színüveg csövek, loktál fejjel, vagy régi üveglapításos oktál fejjel 30-39: oktál fej 40-49: rimlock (peremcsapos) fej 50-59: különleges típusok, ceruza és makkcsövek, magnovál csövek (pl. PL500) 60- : fejnélküli szubmini, huzalkivezetéssel 70-77: különleges (Lorentz loktálfej és szubmini csövek) 80-89: novál 90-99: miniatűr 7 csapos 110-119 Telefunken ill. RFT csövek Pico sorozat 170-179 RFT csövek, 11 csapos (Gnom sorozat) A hozzászólás módosítva: Jún 4, 2013
Idézet: „B utána semmi: kettősdióda, független katódokkal. Pl. EB4, FM demoduláláshoz” Nem alkalmazták a magyar készülékekben, helyette volt az EABC 80. Idézet: „U: ?????, biztos?” Az U első betűként 100 mA-es soros fűtést jelent. Idézet: „E: tetróda (előfok)” Úgy emlékszem, nem csak előfok, talán még URH végfok is(QQE sorozat). A többi úgy látom, rendben.
Köszi a kimerítő kiegészítést, ez alapján fogom javítani a táblázatot. Amúgy a lista az internetről van leszedve, csak megpróbáltam lefordítani illetve formába önteni, innen szedtem a táblázatot.
Idézet: „Az U első betűként 100 mA-es soros fűtést jelent.” Igaz, de én a második betűként alkalmazott U-ra kérdeztem rá. Ugyanis az általam forgatott szakirodalmakban (pl. Magyari Elektroncső atlasza) nincs ilyen. Nézd meg még egyszer a táblázat fejlécét! Idézet: „Úgy emlékszem, nem csak előfok, talán még URH végfok is(QQE sorozat).” A QQE nem szabványjelölésű sorozat. Ráadásul Q betűs fűtés nincs. Ha logikusan nézzük, akkor a QQ jelöli a tetródákat és E a fűtés (6,3V), pont fordított a sorrend! (Vagy ott a QE05-40 sugártetróda, szimpla tetróda.) Nem az európai szabvány... Vagy nézd meg az OQQ 151/3000-et. Tungsram adótrióda, szimpla trióda... Szintén nem szabvány jelölés.
Szívesen
Hát, az internet tartalmát is csak emberek írják, akár tévedhetnek is. Az én listám több, korabeli katalógus összevetésével készült.
Igaz- igaz, valóban sok elírás lehet, és ezért is jó ha van valami jó kis táblázat ami valóban hasznos.
Valóban, az említett Elektroncső Atlasz 1. részt már rég forgattam, így U betűre nem találtam semmit. Az E betű is stimmel, vagyis ide előfokozat vagyon írva Még megnéztem az Atlasz 2. részét, ott már a tetródához nincs külön megjegyzés. Ha nem hiszed, elküldöm privátban az előbb említett második részt.
Megvan a második rész, köszi.
Máshol se emelik ki, hogy előfok, szerintem vállat vonok. A zárójel talán segít eldönteni, melyik látszik helyesnek. Nagyteljesítményű csöveket nem igazán csináltak belőle (legfeljebb eleinte próbálkoztak vele), mert az erősebb elektronáramlás erősebb anód-szekunderemissziót okoz, ami károsan befolyásolja a cső működését. Hamar le is váltotta a pentóda és a sugártetróda - ami tulajdonképpen egy pentódásított karakterisztikájú tetróda. Jelölni az utóbbit L betűvel szokták, tehát már pentódának jelölik. Tetródákat tényleg csak előfokozatokban illetve oszcillátorokban használtak. De mind kisteljesítményű cső, legfeljebb néhány 10W teljesítménnyel. Hogy mondjak érdekeset: a Wade-mecum az E betűre ezt írja: szekunder emissziós cső. Megnéztem egy-két darabot ott, nagyon spéci csövek, olyan karakterisztika-kurflikkal, hogy ihaj.
Idézet: „(legfeljebb eleinte próbálkoztak vele)” Én ezt kortünetnek szoktam nevezni, de hogy miért is... Ha jól emlékszem, a közismert PL 500-as sorvégcső is sugártetróda, de akkor az EL 84-nek is annak kellene lenni, pedig az pentóda.
A sugártetróda is 5 elektródás cső, csak a (katódtól számítva) a 4. elektróda az elektronáramlást irányítja, mellékesen némi szekuderemissziót is csökkent(mert az árnyékolórács helyén van), de ezek miatt az ilyen csövek jellemzően "tetróda jellemzőkkel" rendelkeznek(e fórumon is már sok helyen szerepelt e téma).
A sugártetróda kétrácsos, de speciális rácselhelyezésű cső, plusz van benne terelőlemez, hogy a speciális rácskialakítás érvényesüljön.
Az EL84 viszont háromrácsos cső, valóban pentóda. Mellesleg a rajzjelük sem egyforma. A sugártetróda "harmadik rácsát" - ami tulajdonképpen nincs is - speciálisan jelölik. Ez a terelőlemez. Viszont a Ua - Ia jelleggörbéjük hasonló, annyi a különbség, hogy a sugártetróda élesebb anódkönyökkel rendelkezik és néha van egy kis anódáramesése az alacsonyabb anódfeszültségű tartományban. A sugártetródákból nincs szabályozható cső. Viszont attól sem esnek kétségbe, ha az anódfeszültség a segédrácsfeszültség alá esik. Ezt a sima pentódák nem szeretik. Idézet: „mert az árnyékolórács helyén van” Bocsi, hogy belevauzok, de a fékezőrács (g3) helyén van. Az árnyékolórács a segédrács (g2) másik neve.
Igen, van valamelyik RT évkönyvben (talán '69-es) E130L-lel végerősítő. Ott +360V anódfeszültség mellett az árnyékolórács +160V-on üzemel. Ez teljes kivezérléskor leesik; az anód +320V körül, az árnyékolórács +150V-ra. Itt jegyzem meg, hogy VR 150+EL 84 a stabilizátor kombinációja. Ezzel szemben, ha a Budapest rádió végfokánál az árnyékolórács feszültségét nagyon leviszem(300V helyett 250V-ra), akkor már rémesen torzít. Tehát valóban így van, amit írtál.
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni: ECL86-os csövet mivel lehetne helyettesíteni? Ha jól láttam a neten, nehezen beszerezhető ez a cső, ezért érdekelne alternatív megoldás. Köszi!
PCL86 -al, csak a fűtésük különböző. Bár ez is nehezen elérhető, ha újat szeretnél.
Köszi! Nem nagyon értek hozzá, gondolom, nem rakhatom bele az erősítőbe csak úgy a PCL86-ot, mit kellene csinálni, hogy ez az út járható legyen?
14.5V -al kell fűteni 6.3V helyett, és nem árt beállítani a munkapontjait, ha mérés(ek) után ez szükséges.
Szóval szakérteni kell hozzá. Nagyon köszönöm a segítséget!
A munkapontbeálítás már csak hab a tortán, kipróbálhatod, hogy valahonnan "szerzel" még 8V-ot, tehát legyen 14,5 voltod, és azzal felfűtöd, de próbaképpen, teljesen jó, ha pl egy (biztosan van 1db 12V-os trafód) 12V-os tápról felfűtöd (akár AC vagy DC)
Sziasztok, a Svájci richardo.ch oldalon rá akarok keresni elektroncsövekre, németül hogy van az elektroncső??? Én kerestem Rörhen lampe néven, de nem tudok németül.
ÜdV!
Szia,
Elektronenröhre. A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2013
Hello, valaki tudna nekem segíteni hogy az EAF801 elektroncsovet mire használták, és valami adatot tudtok írni ról? Előre is köszönöm a válaszokat!
Szabályozható pentóda - dióda. AM vevők KF, és demodulátor fokozataiban használták, ill. oda készült.
Datasheet Archive; beírod, és minden adat ott van, egy-két megnyitás után.
Szia! Itt van az adatlapja.
Hello mindenki
Kültek nekem a múlthétem a kis doboz elektrőncsővet. Fele már kihasznált a fele egészen újszerű. Na ebből mi a használható(ha működne)? Mi a polcra való? Mire mondható, hogy kukába? Lehet e belőle kihozni valami működö dolgot. Solderless breadboard-on test nyák-on lehet e vele probálkozni. Izitgatni Ilyenek voltak benne: TUNGSRAM PLC86 2db TUNGSRAM PLC85 1db TUNGSRAM PLC84 1db WF PL81 6-59 1db TUNGSRAM PL82 1db TUNGSRAM PL500 1db TUNGSRAM PY88 2db TUNGSRAM ECH84 1db TUNGSRAM ECH81 1db TUNGSRAM EL84 2db TUNGSRAM ECC85 1db TUNGSRAM ECC82 2db TUNGSRAM EF184 3db TUNGSRAM EF80 1db TUNGSRAM EF80(h1) 1db MULLARD EF80 1db TUNGSRAM EY86 1db TUNGSRAM DY806 1db TUNGSRAM PCC88 1db TUNGSRAM PCF 802 1db TUNGSRAM PCF 82 1db TUNGSRAM PL36* 1db PHILIPS DY51 egyutas Vacum Egyenirányító A válaszokat előre is köszönöm! |
Bejelentkezés
Hirdetés |