Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2170 / 3960
(#) proli007 válasza billiboyy hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Hello! Elemeket (nem aksit) nem így kell regenerálni. (Ha egyáltalán lehet.) Mert a töltést célszerű lüktetve adagolni rá, és kisütéssel depolarizálni. Vagy is egy dióda kell, és azzal egy olyan soros izzó, amivel beáll az általad kívánt áram. A diódával párhuzamosan is kell tenni egy izzót, csak sokkal kisebb teljesítményűt és nagyobb feszültségűt. Így töltéskor nagy, kisütéskor pedig egy kisebb ellenirányú áram fog folyni, ahogy az 50Hz polaritása változik. Csepp hátrány ennek az egyszerű megoldásnak, hogy ha a hálózat kimarad, lemerítheti az elemet. De az egészet nem az egyenirányított feszültségről, hanem közvetlen a trafóról kel táplálni váltóárammal. üdv!
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2013
(#) DRAWS hozzászólása Nov 26, 2013 /
 
Sziasztok! Valaki épített már itt,napelemes töltésszabályozót? Kb 6 Amper körülit. Üdv: Draws
(#) eSDi válasza usane hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Üdv!

Némely PIC örül ha egy ilyen Bővebben: Link áramkör csücsül a MCLR lábán. A dióda nem feltétlenül kell. Nekem régebben az F877A csak ezzel működött normálisan. Ha csak egy 10k-s felhúzó volt rajta, akkor random reszetelt.
(#) billiboyy válasza proli007 hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Neked is kösz. Érdekes a megoldás amit írsz és szerencsémre egyszerű is. Ki fogom próbálni.
Gyakran "regenerálok" "újra töltök" elemeket és eddig ez úgy néz ki, hogy 60-70 %-ban sikeres, de csak akkor, ha az elem nincs teljesen kimerítve és szakaszosan kapja az áramot.
15 perc töltés fél óra szünet. ( Időkapcsoló órával oldottam meg eddig, de nem az igazi )
Hihetetlen de teljesen újjá varázsolható.
Figyelem ! Ha valakinek kedve támad ugyanehhez akkor, arra nagyon ügyeljen, hogy ne olyan valamibe tegye amit nem használ és hetekre, hónapokra magára hagy, mert kifolyhat és visszafordíthatatlan károkat okoz ! Az így "töltött elemeket folyamatosan ellenőrizd !
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2013
(#) usane válasza eSDi hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Köszi, ezt még kipróbálom, ha nem jön be akkor csere elektronikus előtétre.
(#) Lespedt válasza proli007 hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Kedves proli007!

Tudnál egy kis fejtágítást tartani a hozzászólásodban említett soros kondenzátoros tápegységekről? Van több ilyen "vacakom" (mozgásérzékelő, szobatermosztát..stb) melyekben mind ez a kondi szállt el. Mi a működési elve? Milyen kondira szabad cserélni? (x1, x2, MPS és MKP mit jelent egyáltalán?) Kisebb vagy nagyobb kapacitásút tehetek a helyére?

Üdv.: Norbi
(#) szikorapéter hozzászólása Nov 26, 2013 /
 
Helló.Annyi lenne a kérdésem hogy mit tudok ilyen tranzisztorokból építeni?Van itthon belőlük vagy 200db.A típusok:2SA234,2SA246,2SB77,2SB75,2SB370,2SA15,2SA351,2SC281,2SA350.Remélem valamire felhasználhatók ezek a régi germánium tranzisztorok.A válaszokat köszönöm előreis.
(#) 20sz Jófiú válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Először is mérd ki őket, mert a germánium tranzisztorok a sok állástól is tönkremennek.
(#) szikorapéter válasza 20sz Jófiú hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Mindegyik működik mértem őket.Csak nem tudom mire lehetne használni.Pont tegnap estek mérés alá mind meg bejelöltem rajtuk a lábkiosztást.
(#) 20sz Jófiú válasza 20sz Jófiú hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Most, hogy jobban belegondolok ezek a hibák inkább a kezdetekben gyártott Tungsram tranzisztorokra voltak jellemzők. Ezek viszont Japánok...
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2013
(#) szikorapéter válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Meik lábain mérjem miután levágtam a tetejét?Ezek nincsenek feltöltve ilyen fehéres hővezető anyaggal?azt hogyan tudom eltávolítani?
(#) 20sz Jófiú válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Ez attól függ mi érdekel. Arra viszont vigyázz, hogy ezeket a germánium tranzisztorokat a lehető legnagyobb lábhosszúsággal forraszd be, mert a hőt nem bírják.
(#) szikorapéter válasza 20sz Jófiú hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Jó hosszú lábúak az biztos.Kb 3-4 cm-re saccolom a lábhoszt.Mondjuk a 2SB77-el lehet erősítőt készíteni nem?Vagy esetleg a típusok közül valameikkel lehet rádiót készítni?Ha mástnem akkor + alkatrész felhasználásával.
(#) 20sz Jófiú válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Ezek a típusok kiválóan alkalmasak mondjuk egy közép vagy rövidhullámú rádió megépítésére. Ha érdekel a rövidhullámú rádiózás akkor már a tranzisztoraid megvannak. Erősítőt inkább nem építenék belőlük.
Régi mondás: Az ember germánium tranzisztorokkal sohasem jutott volna el a Holdra.
(#) szikorapéter válasza 20sz Jófiú hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Esetleg egy rövidhullámú rádió kapcsolási rajzot kérhetek amibe ezek a típusok jók?
(#) 20sz Jófiú válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Itt a fórumon is van: Bővebben: Link
Keress rá a szupreg vagy reflex vevőkre.
(#) szikorapéter válasza 20sz Jófiú hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Köszönöm akkor ezen az úton indulok tovább.Minden segítséget köszönök.
(#) proli007 válasza Lespedt hozzászólására (») Nov 27, 2013 /
 
Hello! Az elv egyszerű, olyan mint egy soros előtét ellenállás. Csak éppen a kondi váltakozóáramú ellenállását használja. És így nem fűt, mert a kondi meddő áramokat készít. Ez az előnye, hátránya mint látható és amit írtam. Viszont a kondinak van igénybevétele. Impulzusra is, áramra is, sőt még mechanikusan is. Mert kegyetlenül rángatja az elektródákat a töltőáram. Mindenhova az X2-es 275V-os, szigorúan váltófeszre készült kondit érdemes tenni. Ezek "öngyógyuló" típusok, és szigetelésük-kabátjuk sem gyúlékony. Sajnos manapság vacak darabokat gyártanak, idővel a használattól kapacitás vesztesek lesznek. A régi REMIX gyártmányokkal nem volt ilyen sok baj. A gyártmány egyéb megjelölésével itt nem érdemes foglalkozni. Cserélni leginkább azonos kapacitásúra érdemes. Mert a kapacitás mértékével, a tápegység maximális terhelő áramát állítjuk be. Kisebb nem biztos hogy elég, nagyobbtól meg esetleg melege lesz valaminek. 1µF feletti kapacitásokat meg nem alkalmaznék már ilyen áramkörben, bármennyire is kecsegtető. üdv!
(#) tadid válasza proli007 hozzászólására (») Nov 27, 2013 /
 
Köszönöm szépen a magyarázatot és a segítséget.
(#) hmisi99 hozzászólása Nov 27, 2013 /
 
Sziasztok! Találtam két tranzisztort, nem tudom hogy mi lehet a nevük. Az egyikre ez van írva:

9015 a másikra: 8050
C---H-------------- D---H

ezekkel ki lehet cserélni 2n5551 -el?
(#) kadarist válasza hmisi99 hozzászólására (») Nov 27, 2013 /
 
Szia!
BC212-vel és BC182-vel helyettesítheted őket. Segítség.
(#) Electricboy hozzászólása Nov 27, 2013 /
 
Van egy forrasztópisztolyom amit nem használtam, el szeretném adni, viszont most ahogy kipróbáltam búg benne a trafó amikor a ravaszt nyomom. Nem tudom hogy ez normális e? Én nem emlékszem hogy ez gyárilag ilyen volt, bár az is lehet? Addig nem adnám el míg meg nem bizonyosodom abban hogy rendesen működik. Fűt világít, csak hát búg .
Kérnék segítséget azoktól akik jobban ismerik ezeket a pisztolyos forrasztókat.
(#) pucuka válasza Electricboy hozzászólására (») Nov 27, 2013 / 1
 
Persze hogy búg, hiszen majdnem rövidzárra dolgozik. Ha hosszan nyomod, fel is melegszik.
(#) zsolti900 hozzászólása Nov 27, 2013 /
 
Sziasztok! Ebben a kapcsolásban helyetesíthető az IRF540 fet egy 2sc5198-al?

http://hackerfriendly.com/wp-content/uploads/2008/12/arc-speaker.png

Olvastam olyat hogy egy ellenállással megoldható. De konkrét dolgokat nem találtam róla.
(#) ujfalusi válasza pucuka hozzászólására (») Nov 27, 2013 /
 
Azért az én 35 éves cseh pákám még ma sem búg.
(#) hid0 hozzászólása Nov 28, 2013 /
 
Üdv! Adótranzizstor vizsgálata,mérése multiméterrel mérhető? Hogyan? Köszönettel
(#) tadid válasza proli007 hozzászólására (») Nov 28, 2013 /
 
Sziasztok!
Lenne egy olyan kérdésem, hogy az ominózus gyantamelegítőben a következő műveleti erősítő: LM358P is kiment. Most körül néztem és csak LM358N-est tudnak hozni. Keresgéletm az adatlapjukat, de eddig nem találtam olyat, amin meg tudnám nézni, hogy helyettesíthető-e a P-s N-essel? Tudna esetleg nekem ebben valaki segíteni?
Előre is köszönöm.
Üdv.: Ákos
(#) proli007 válasza tadid hozzászólására (») Nov 28, 2013 / 1
 
Hello! Teljesen mindegy. A posztfix betű, a tokozásról, hőfokról ad információt. Csak gyártóként lehet más. A P és az N gyakorlatilag ugyan azt jelenti, mind kettő plasztik DIP8-as tokos. üdv!
(#) tadid válasza proli007 hozzászólására (») Nov 28, 2013 /
 
Köszönöm szépen.
(#) csabii hozzászólása Nov 28, 2013 /
 
Sziasztok!

Van egy TECHNIKA 2.1 hangsugárzóm nem szól a mélyrésze!
az lenne a kérdésem hogy okozhatja a TDA2822M IC?
multiméterem van, azzal meglehetne nézni hogy az IC jó-e?
2-DB TDA2822M IC van benne! a TDA2822M IC helyettesíthető Bármilyen IC-vel?

A válaszokat Előre is köszönöm!
Következő: »»   2170 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem