Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Lapozás: OK   307 / 578
(#) kristikoma válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 3, 2013 /
 
Lehet, hogy ugyanúgy vitték fel a feliratot, csak jobban "odaragadt" az üveghez. Ezt lakkozzák, vagy mivel rögzítik? Sajnos nem ismerem a technológiáját... Egyébként AZ 11 és 12 közt talán nincs nagy különbség, de majd az okosabbak megmondják.
(#) elektroncso hozzászólása Dec 3, 2013 /
 
Egy két muzeális dolog. Az első képen egy 1961-es kiadású könyv, benne van az előbb emlegetett szabvány. 61-ben már nem ez a lapos érintkezős dugó volt divatban. A második képen az ekkori Csehszlovákiában rendszeresített aljazatok és kapcsolók láthatók, sajnos nem jó a minőség.
A harmadik képen pedig ezekből az évekből való vadaszka látható bal oldalon. A jobb oldali modernebb darab.
(#) elektroncso válasza kristikoma hozzászólására (») Dec 3, 2013 /
 
Nem ismerem én sem a technikát, amikor ez készült még anyum sem volt tervben, nem hogy én. Viszont valami matrica lehetett talán, mert nincs lakkozva, viszont érdes a felülete. A magyar gyártmányú csöveken sárga festék van, ez meg ilyen seszínű.
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 3, 2013 /
 
Végignéztem az itthon fellelt szakirodalmat ezekből az évekből. A 1957-es szakkönyvben is a mai formájában van a konnektor feltüntetve, még este hazajön az apám őt megkérdezem, holnap pedig beugrok a papámhoz.
(#) endrusz válasza kristikoma hozzászólására (») Dec 3, 2013 / 1
 
Szia! Itt a két csőről némi információ.
(#) elektroncso válasza endrusz hozzászólására (») Dec 3, 2013 /
 
Akkor megnyugodtam, úgy látszik, hogy a két egyenirányító cső csak az áramban tér el, az AZ12 nagyobb, akkor nyugodtan betehetem a helyére.
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 3, 2013 /
 
Megvan a megoldás. Azért ilyen fura dugó, mert ez egy igazi ritka valami. A mellékelt képen szépen látszik, hogy nem hálózati aljazat, hanem 48 voltos biztonsági hálózatra van tervezve.

dugasz.JPG
    
(#) kristikoma válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 3, 2013 /
 
Tényleg, ott a felirat: 48V/10A akar lenni. Igen, arrafelé más szabványok voltak/vannak.
(#) _BiG_ válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 3, 2013 / 1
 
A magyar csöveken egy időben olcsó festék volt a felirat, egyfelől spórolásból, másfelől ezeket a csöveket utólag feliratozták, mikor eldőlt, hogy az adott sorozat Tungsramként kerül mégis forgalomba. Ugyanis a Tungsram világhírű minősége a nyugati cégeket is érdekelte, így ha a megrendeléseiket nem tudták kielégíteni, akkor a Tungsramtól szerezték be a csöveket, de ezeket ők a saját gyártmányfelirattal hozták forgalomba. Bíztak benne, na, meg megállapodást is kötöttek, hogy sajátként feliratozhatják. A magyar államnak meg jól jött a jó valuta.
Így lehetnek Valvo, Siemens, Telefunken, stb. feliratú csövek - valójában Tungsram gyártmányúak... A Tungsram csöveken belül kis lemezkén kódolt dátumbélyegző van, ha idegen csövekben ilyet látni, akkor az valójában Tungsram.

A tartós felirat, ami matt, az meg maratás eredménye, nem lehet lemosni. Ilyen volt Tungsram csöveken is, a festékes felirat mellett. Lehet, hogy orosz behatásra, mert orosz csöveken láttam ilyen kettős feliratozást.
(#) elektroncso válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 3, 2013 /
 
Nagyon szépen köszönöm, most is tanultam valami újat.
(#) _BiG_ válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 3, 2013 /
 
Szívesen

Jut eszembe, láttam pl. Valvo csövet botrányosan rossz minőségű festéssel, mert csak ránéztem és lejött. Gondolom, az is Tungsramként kezdte a létezését, de Valvóék se költöttek drága festékre...
(#) gkari válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 4, 2013 /
 
Az a dugó valóban eredetileg törpefesz.-re szolgált, de alkalmas a hálózatira is, merthogy a lábtávolság ugyanaz. A rádióhoz nem kellett védőföld, de a földelt konnektorba csak így lehetett bedugni, tehát a dugót valaki "megfúrta" (de ezesetben pozitív célból).
(#) dravart hozzászólása Dec 9, 2013 /
 
Jó napot mindenkinek lenne egy erősítő amivel sajna nem boldogulok

Rafilm25
röviden a lényeg a két végcső munkapontja külömbözik de nem is kicsit minimális anód izás tapasztalható egyik csőnél!
előfeszültség sem egyforma , és az anód sem

Ez egy szikrát követően lett ilyen aminek a forását nem sikerült megtalálni !valahol a táp környékén volt anyit tudok!
Végcsöveken átfyojó áram lehet talán lecsökenve szerintem ..mivel van egy izzó ami ezt jelzi és most ez alig ég . A szikra előt ha nagyon elrontotam a munkapontot kicsapta az égőt!
csövek letesztelve egy másik ugyanilyen erősítőben hiba nélkül mentek!
Vadi új ellenálások vagy kimért használtak vannak benne , jóféle csatoló kondik . vadi új tápkondik
Egyik tápkondenzátoron szokatlanul kicsi a feszültség vagy 20 voltot csökent a hiba után! 184 voltot mérek a többi lábon meg 500 volt van majdnem
(#) Janó bácsi válasza dravart hozzászólására (») Dec 9, 2013 /
 
Valószínű zárlatos a kimenőtrafó, ott szokott csattogni, áthúzni. Sajnos típushiba ezeknél a készülékeknél. Talán ohmmérővel ki lehet mérni. Üdv
(#) CHZ válasza dravart hozzászólására (») Dec 9, 2013 /
 
Szia!
Végcsövek rácsán mekkora a negatív előfesz.?
Stab. csövön milyen feszültségeket mérsz?
Pontosabban meghatározhatnád melyik feszültség csökkent le drasztikusan.
(#) dravart hozzászólása Dec 10, 2013 /
 
-17 van előírva
de ha egyforma akkorsem jó ! Ha a 50 pF meg a 750 viszakötöm akkor egyforma de az anód akkor is eltér 3 .4 voltal egymástól ! Halkan jól szól de hangosra nem érdemes venni mert
mondjuk úgy hogy fullad mint egy elemes rádió amikor ki akar merülni az elem és hangosra veszik !rescsegős rosz hangja lesz

Ha a végcsőtől kikötöm a 50 pF meg a 750 pF kondikat akkor anód izzás és ful elmegy az egyik cső -22 voltra
Ezek a gerjedés miat lennének benne l
A kimenő trafó az berhelve van az láccik rajta .kiszeték meg berhelve vannak a kábelei

Mi előtt szikra volt valaminek kis szaga is volt de inkább a táp környékén lehet érezni
(#) wadember válasza dravart hozzászólására (») Dec 10, 2013 /
 
Véletlenül nem vezetnek át a végcsövek vezérlőrácsára menő csatolókondik? A meghajtó cső anódjáról jövőkre gondolok. Rafilm25 esetében 2*20nF BVK25 esetében pedig 2*50nf. Mérni kellene kiszerelt kondiknál szivárgó feszültséget mert én jártam már így végfoknál teljesen meghülyíti ha a meghajtó cső anódfeszültségének akár csak kis része is átjut rajta.
(#) dravart válasza wadember hozzászólására (») Dec 10, 2013 /
 
Jó napot megnézem
Bár nem tartanám valószínűnek mivel direkt drágát vettem abból is hogy véletlenül se legyen rosz!
Tad márkájút kb 500 ft volt darabja Stageshop oldalról
Vagyis 50 nF elvileg már nem is gyártanak 47 nF lett beletéve
(#) dravart hozzászólása Dec 10, 2013 /
 
Ez a BVK 25

2 db EL 12 végcső
1 db AZ4
4 db EBC 3
van benne
(#) gbiro72 hozzászólása Dec 10, 2013 /
 
Tisztelt Fórumtársak!

Azt szeretném kérdezni, hogy a Videoton Badacsony rádió hálótrafójáról milyen értékű feszültségeknek kéne lejönnie?
(#) gbiro72 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 11, 2013 /
 
Szia!

Köszönöm a dokumentumot!
(#) gbiro72 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 12, 2013 /
 
Szia!

"Átrágtam" magam a kapcsolási rajz trafó és az EZ80 cső körüli részén. Van 2 db Badacsony rádióm, az egyik működik is szerencsére. A másik lehet, hogy trafó hibás. Mielőtt ez kiderülne biztosra, be kell kötnöm a biztosíték és a trafó közé egy 150 Ohmos huzalellenállást. Ha minden igaz holnap kapok a boltban (nem akartam kivenni a jó készülékből). A rajzot nézegetve ellentmondásba kerültem: szerintem az anód a fűtőértékkel fel van cserélve. A jó készüléket bemértem és a fűtőkörben van 6,3 V ahogyan kell, az anódokon 208 V-ot mértem. A katódról DC 218 V megy ki.
(#) _BiG_ válasza gbiro72 hozzászólására (») Dec 12, 2013 /
 
A rajz jó, ez közvetlenül hálózatról táplált készülék, a trafó csak a fűtéseket biztosítja (egyik tekercs az EZ80-nak, a másik a többi csőnek), illetve 110V-os hálózat esetén autotrafós megoldásban az anódfeszültséget is.
A trafó alatti 6,3V/300mA a skálaizzóra vonatkozik
(#) gkari válasza gbiro72 hozzászólására (») Dec 12, 2013 /
 
Vigyázat! A sasszi lehet 230V- on is, a fesz. alatti manipulációk alkalmával a legbiztosabb, ha a táplálás leválasztó trafón keresztül történik!
(#) kérdező hozzászólása Dec 12, 2013 /
 
Sziasztok!
Lenne pár kérdésem Bővebben: Link a trafóról. A világon ugye ez az első, ami már energiaátvitelre alkalmas. De mégis, milyen a vasmag? Toroidnak néz ki, de igaz, nem hallottam, hogy ez az lenne. Mekkora feszültségből csinált mekkorát? Hány VA-es? (A múzeum helyében simán be üzemelném a névleges értéknél kisebb feszültséggel, és terheléssel. Egy korabeli szénszálas kis izzó igencsak jól mutatna a múzeumban, ahol ki van állítva.)
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2013
(#) BarnaPili válasza kérdező hozzászólására (») Dec 12, 2013 /
 
Igazából egy áram alatt lévő trafó pont úgy néz ki,mint amiben nincs áram.A zümmögés mehetne MP3-ról is...
(#) granpa válasza kérdező hozzászólására (») Dec 12, 2013 /
 
Ha jól emlékszem: lágyvas drótból volt a vasmag tekercselve, és toroid. A feszültségére nem emlékszem (50 éve tanultam).
(#) granpa válasza BarnaPili hozzászólására (») Dec 12, 2013 /
 
"Meg a fogása kicsit más".
(#) gbiro72 válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 13, 2013 /
 
Elnézést, azt hittem, hogy az adat az anódfeszre értendő. Köszönöm!
(#) gbiro72 válasza gkari hozzászólására (») Dec 13, 2013 /
 
Köszönöm az információt. A 150 Ohm/2W huzalellenállás helyett jó a 180 Ohm/2W ellenállás is?
Következő: »»   307 / 578
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem