Fórum témák
» Több friss téma |
Szia Zsolt. Bátran kössem rövidre? Úgy hogy közben rajta a fesz? Annyira nem sajnálom, szeretném én is tudni, a mihez tartás végett.
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2014
Nem merem. A kimenetre rátettem egy 5 méteres LED szalagot, ami 20-30W os. Az világít rendes fénnyel egy darabig. A bemeneten egy fogyasztásmérőt Wattra beállítva figyelem. De még a bemeneten egy 60W izzó is sorba van kötve. A jelenség: A LED szalag világít szépen az izzó halványan, majd szép lassan erősödik a fénye. Közben a teljesítménymérő szép lassan ballag fel. Egyszer csak az izzó teljes fénnyel világítani kezd. Megismételtem többször. A 60W izzó nélkül nem merem eljátszani. Nincs egy árva bizti sehol. Ahogy a képen is látod.
Átrakni át lehetne, de akkor arra a feszültségre szabályoz, nem a 12V-ra (magyarul, ha csak a 12V-ot terheled nem szabályoz vissza, tehát leesik a 12V feszültsége).
Igen, értem. Amikor beköszöntem ide a topikba, úgy kezdtem ,hogy 5 és 12 voltra lenne szükségem a Raspberry és az arduinó meghajtására. A 7805 is megoldaná, de minek melegedjen.
Ne rakd át az 5 voltra, mert az osztót is át kell variálnod és nincs akkora "mozgástere" a szabályzásnak sem.... hacsak nem 4..5 voltot akarsz beállítani.
Ha "ballag a fény", akkor az nem jó... A trafód, ill a konkrét IC mit is tudhat max? 20-30 wattos LED-szalag? Megjött az étvágyad?
Amit Zsolt mondott azt úgy próbáltam ki, hogy rövidzár a bemeneten, utána 230V neki. Nem történik semmi. A teljesítménymérő a 230 as oldalon 0 és 0.5W on mozog. A 60W os izzó nem izzik fel. Megjött az étvágyam.
Itt már mérlegelned kéne, melyik hány mA-t fogyaszt és azt összeadva bírja-e 12 volttal a tápod.. merthogy a 7805 áramban megeszi ugyanúgy 12-ről a terhelésével.
Két külön táp meg luxus lenne... ha bírja 1 is, ne sajnáld a 7805-öt... ezért egy kis step-down meg bonyolít....
Ezt nem értem. A kimenetet rövidre zártam. Olyan mint ha minden letiíltott volna. Csendben van.
Ezt a kapcsolást kellene megvalósítani, de ez a trafó 5V-on 100mA-t tud csak.
Ezt régebben csináltam. Lehet, hogy ez is egy megoldás az 5V ra. LM2576 al.
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2014
A bemeneti kondira tegyek valami nagy K ellenállást párhuzamossan, hogy nehogy megcsikizzen? Már kisütőnek gondoltam?
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2014
A 2576-ra? Minek? Ez megy rá a TNY 12 VDC kimenetre..
Vagy a TNY-panelre gondolsz? 1 M nem árt... A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2014
Bocsánat. A TNY re gondoltam. Hogy ha elveszem a tápot és babusgatni kezdem , ne csípjen meg véletlenül.
Tesztelem a szörnyeteget. 1 órája beterheltem 20W os ledszalaggal. A hálózati oldalon mérem a teljesítménymérővel a 20Wattot. A kimenet leesett 12V ról 11.9 Vra. Az átfolyó áram a szalagon1.44A Egyenlőre ennyi. A TNY nem nagyon akar melegedni. A trafón érzek hőt, de nem veszélyes még.
Hogy nagyon szépen köszönöm a csoportos segítségeteket. A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2014
A 10uH iduktivitást kihagyhatom, most sincs bene.
Igen.. "open frame" 28 watt max... pláne még rátennél mini bordát, amit mutattam..
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2014
Melyik az a dióda a három közül amelyik melegedhet, hogy azt hosszabb lábbal ültessem be.
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2014
A 12 voltra menő.. - tegyél oda valami 3 amperes típust és HA lehet, inkább legrövidebb lábbal nagy fóliára... vagy ahogy pc, stb. tápokban láthatod, kis lemez legyen a katódon hűtőfelületnek.... SB340, 360...
A paneleden olyan 1-2 amperes lehet.. A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2014
Rossz úton jársz! Ha nagyobb teljesítményt szeretnél építs másik tápot, ez 12V/1A-re lett méretezve. 1A-es dióda, kis puffer a primer, szekunder oldalon, 17W-os trafó, a TVS sem bír ki mindent, az hogy a TNY278 mennyit bírna csak egy dolog. Töltsd le a programot, ott variálhatod az alkatrészeket, és meglátod ettől hogyan változik az egész kapcsolás.
Szia! Már melyik programra gondolsz. Van SB560 diódám, de ez a kapcsolás úgy sem fog többet bírni. Így is szépen megy.
Tina van a gépemen. Feri javasolta a 3A diódát. Ebből nem fog kijönni több áram, vagy valami elfüstöl.
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2014
Nem a diódával van a baj, hanem, hogy tervezel 12W-os tápot, beleteszel egy 17W-os trafót és mindjárt 20W fölött szeretnél kivenni belőle . Mondjuk megnézném szkópon hogy néz ki ilyenkor a kimenet.
A Tina az más, az nem rajzolja meg helyetted a kapcsolási rajzot, számolja ki a trafó adatait, ez igen. A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2014
Nem szeretnék belőle többet kivenni. Teljesen megvagyok vele elégedve. Nagyon jól működik. Ennyi volt az elején a kérésem, hogy 1A. Megkaptam. A számítógépes szkópommal nem tudok semmit mérni ennél az áramkörnél. A trafó szekunderét mérnéd?
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2014
Beregisztráltam az oldalra. Nagyon jó.
Hali... a trafóddal kapcsolatban lenne ötletem..
Persze, 16 wattos és te már kicsit túlhajtottad, azért volt a legmelegebb... Ki kellene venned, a tekercs alatt kivágni a nyákot, aztán valszín a felső sor a 12 voltos szekunder. Azt visszatekerném az utolsó menetig, hogy ne tévessz menetirányt és a 30 %-át levágnám. Mellétennék egy hasonló zománchuzalt, ha nincs jobb és visszafűzném. Ami maradna fesz, kb. 8 volt, abból a TL megfelelő beállítással megcsinálná az 5 voltot és 1.5 amperig felmehetnél. Ha finomítani akarnál, akkor jönne a trafó alatti négyzetes lyuk: pl. -1 menet erejéig nem kéne újból kivenni, stb... Akkor nem kéne a step-down utána.. A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2014
Gyors megjegyzés, a számítógépes szkópodat tartsd jó távol ettől a táptól, még a szekunderétől is. Nem lezs hosszú életű mellette. Eddig egy oylan számítógépes szkópot sem láttam, aminek korrekt bemeneti osztója lett volna, és mondjuk nem x V peak, hanem modnjuk 300V CAT II volna ráírva.
A teljesítmény növeléséről. Nem tudom most az RCD snuber mennyit zabál, és milyne tullövéseid vannak (bizonyára nem nézted, ahhoz egy rendes szkóp kellene). De ha menni akarsz 20W fölé, akkor érdmees kvázirezonáns flybacken gondolkozni. Vannak kis teljesítményű cél IC-k, minde a VIPer széria pár tagja, utána megvannak csak vezérlők. Jobb hatásfokot lehet velük elérni, és kevesebb zavart. Persze a jó kérdés az, hogy érdemes -e oylan dolgot tervezni, és megépíteni, amit 500 ft alatt megkpasz újan. Akkor mindenképp érdeme,s ha közben megérted az összefüggéseket, és megtanulod magadtól kiszámolni a dolgokat. A PI Expert jó dolog, ha érted, hogy mit csinál. Különben a program könynen kiad valamit, ami nem tudod micsoda. Így volt sokszor, amikor feltettem a staberzós cikkbe a táblázatot, és sokan kitöltöték és megkrédezték, hogy jó -e. Persze tele volt baromsággal, mert a működést nem értik, és ránzésre nem tudják megmondani, hogy egy érték valós-e vagy nem. Aztán meg ott van a zavarszűrés, a két kondi közötti tekercsnek a feladata az lenne, hogy differenciális módű zajt szűrjön, vagyis a hálózati szinuszra ne üljön rá a 132kHz-es rángatás. Utána még jönne a közös módű zaj. Aztán már cska extrák maradnak: bemeneti túlfeszvédelem. Nem azuért mert nagyon muszály, hanem azért, hogy ezeket is megtanuld.
Kérdeztem nem régiben, hogy hogyan lehetne PC tápot átalakítani nagyobb feszültségre.
Melyik a topicja, nem találom? |
Bejelentkezés
Hirdetés |