Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Házi feladat elmélet - tételek
Lapozás: OK   30 / 39
(#) jocking válasza usane hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
u1 -> rajzon jelölve, a bemeneti feszültség.
u2 -> a "kimeneti" feszültség (mondjuk a kondi 2 oldalán mérve)
u0 -> semmi egyéb infó nincs róla, hogy hol van, csak annyi, hogy 1 V az értéke.
(#) jocking válasza usane hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
Ha az eddigi kapcsolás nem lett volna érthető, megpróbálom "cizellálni" kicsit: :p

(remélem így már nem kérdéses, hogy mi micsoda. )

kapcs.jpg
    
(#) mate_x válasza jocking hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
Nekem ez jött ki megoldásnak: u2(t)=0,5-0,5*exp(-20000*t) (ha a C nem volt t=0-kor feltöltődve)
Írjál fel egy csomóponti törvényt, abból kijön egy differenciálegyenlet és azt kell megoldani.
(#) mate_x válasza mate_x hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
Valahogy így néz ki a grafikonja u2(t)-nek. A settling time most az időállandót jelenti.
(#) jocking válasza mate_x hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
Nem vagyok benne biztos, hogy ezt így kellene megoldani. Iskolai feladat lenne a cucc, ott nem szoktak ilyen nagy számokkal dobálózni.
Másrészt nekem nem a megoldás a lényeges, hanem az, hogy lépésenként hogy kell egy ilyen feladatot megoldani. :S
(#) pucuka válasza jocking hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
Ha felsőfokú intézményben adták fel a feladatot, akkor így kell megoldani. (általános megoldás) Ha nem, akkor adott peremfeltételek esetén megoldható diff egyenlet nélkül is, de ilyen adatokat nem láttunk.
(#) jocking válasza pucuka hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
Ettől függetlenül továbbra sem tudom a megoldás lépéseit...
(#) mate_x válasza jocking hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
Leírtam, remélem olvasható...

megoldás.JPG
    
(#) jocking válasza mate_x hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
Olvasható, köszönöm.
(#) jocking hozzászólása Máj 19, 2014 /
 
Bár azt még mindig furcsának találom, hogy a füzetben egy feladat sincs, aminek akár csak hasonló lenne a megoldása. A legtöbb ilyen u2(t) meghatározós feladatnak a megoldása olyan formában van, hogy:
u2(t) = x + y sin (omega t)
ahol x és y AC és DC feszültségek.
(#) pucuka válasza jocking hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
Idézet:
„ahol x és y AC és DC feszültségek.”

Elég szerencsétlen dolog ilyen elnevezéseket használni.
Idézet:
„u2(t) = x + y sin (omega t)”

Olvasva: x feszültséggel eltolt y sin (omega t) szinuszfeszültség. Nem az y az AC! Ha már így nevezed.
(#) mate_x válasza jocking hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
A bemenet egy ugrás függvény volt, a rendszer pedig csak egy energiatárolót tartalmaz(nem tud ide oda áramlani az energia--> nem alakulhat ki lengés), így lehetetlen hogy a kimeneten szinuszos jel jelenjen meg.
(#) jocking válasza pucuka hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
Idézet:
„Olvasva: x feszültséggel eltolt y sin (omega t) szinuszfeszültség. Nem az y az AC! Ha már így nevezed.”


Nem én nevezem így, hanem a tanár. Itt van leírva feketén-fehéren egy példa:

u(t) = 10 + 10 sin (2omega t + pi/6),
ahol az első (10) szám a DC, a második az AC tag.
(#) jocking válasza mate_x hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
Az változtat valamit, ha találtam egy hasonló példát, de ott meg van adva, hogy t=0, t=1us, és t=végtelen időpillanatokban kell nézni az eredményt?
(#) mate_x válasza jocking hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
Miért változtatna? Meg van az időfüggvény, a kérdéses időpillanatokat beleírod, aztán kijön az eredmény. Ha végtelen az idő, akkor a kondenzátor olyan mintha ott sem lenne(feltöltődött teljesen), így ugyanakkora feszültség fog kijönni, mintha a feszültségosztó képletét használnád.
(#) pucuka válasza jocking hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
Azért ott van, hogy: a második tag. Ahol a y nem csak a 10, hanem az egész kifejezés.
Egy 12 us -os periódus idejű szinuszhullámot nemigen szoktunk AC -nek nevezni. Ezt többnyire a hálózati frekvenciára értjük.
(#) usane válasza pucuka hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
Miért ne neveznénk?
AC ->alternating current. Frekvencia lényegtelen kivéve ha 0, mert akkor DC . Igaz, hogy a gyakorlatban leginkább az 50Hz van jelen, de elméletben bármilyen frekvenciájú szinuszt nevezhetünk így. Ha még lazábban értelmezzük még szinusznak sem kell, hogy legyen, egy háromszög, négyszög jel is lehet AC ha nem nullára ültetett, hanem negatív és pozitív periódusa is van.
(#) Hp41C válasza pucuka hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
Egy adatlapon vannak egyenáramú adatok: "DC Characteristics" Tápfeszültség, felvett áram, stb. Vannak más adatok (direkt nem írom a magyar kifejezést): AC Characteristics. Ez utóbbiban szerepel pl. a maximális kapcsolási frekvencia néha többszáz MHz...
(#) pucuka válasza usane hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
Mindenesetre fura ízlésed van. Az AC az erősáramú technikában használt kifejezés, rövidítés, az áramrendszereket nevezik így. A gyengeáramú hálózatoknál nem használatos. (legalábbis eddig nem)
A 12 us periódus idejű szinusz feszültség egyrészt nem áram, másrészt a 83 kHz -et nem nevezném hálózati frekvenciának. Léteznek 16 2/3, 25, 50, 60, 400 Hz -es hálózati frekvenciák, amiket általánosan, viszonylag gyakran használnak.
(#) Hp41C válasza pucuka hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
Az Angol nyelvú szakirodalom így ismeri: AC analysis. Többen vannak...
(#) usane válasza pucuka hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
Nem beszéltem hálózati frekvenciáról, csak frekvenciáról, de mindegy.
Mint Hp41C is megerősítette és mint a belinkelt találatok mutatják, nem csak a hálózati 50Hz az AC, de mivel ezzel nem sokat segítünk a kérdezőnek nem is offolok tovább.

(#) jocking válasza pucuka hozzászólására (») Máj 19, 2014 /
 
Egyértelmű, hogy az AC-hoz a szám és az az utáni dolgok tartoznak (amik leírják a fázist). De a DC rész az tényleg csak a szám.
(#) jocking hozzászólása Máj 27, 2014 /
 
Ismét kérnék egy kis segítséget.
Az alábbi feladattal az a fő problémám, hogy az egyes értékek nem egy, hanem két tagból állnak, és az ω érték sem a megszokott egyszeres, ráadásul nincs fázistolás, amiből számolni lehetne a komplex értékeket.
A feladat:
u(t) = 2 + 3 sin(ωt) + 4 cos(3ωt) [V]
i(t) = 2 sin(ωt) + 3 sin(3ωt) [A]
A kérdés a komplex teljesítmény a fenti két érték alapján. Mi lenne a számolás menete?
(#) jocking válasza jocking hozzászólására (») Máj 27, 2014 /
 
A fő gondom az, hogy a komplex teljesítményhez a feszültséget és az áramot is komplex alakra kéne hozni. Ehhez a képlet:
U*sin(ωt+φ) -> U*(sinφ + j cosφ)
Mivel a fenti esetben nincs φ, ha nullával számolok (cos 0 és sin 0), akkor a valós részre mindig nulla fog kijönni, ami hibás. Ráadásul u(t)-ben a második érték cos-os, nem sin-os (4 cos(3ωt)). Ezzel (és a háromszoros ω-val) mit kéne kezdeni?
(#) mate_x válasza jocking hozzászólására (») Máj 27, 2014 /
 
Szerintem külön külön kell meghatározni mindegyik tagra és a végén összeadni(szuperpozíció). A koszinusz meg ugyanaz mint a szinusz csak 90°-kal el van tolva.
(#) jocking válasza mate_x hozzászólására (») Máj 27, 2014 /
 
Erre gondoltam én is, de ha egyszer a φ nem szerepel a tagokban (vagyis nem tudjuk az értékét), akkor nem tudom komplex alakra hozni őket. :S
(#) mate_x válasza jocking hozzászólására (») Máj 27, 2014 /
 
Mondjuk az első példánál az u(t) így nézne ki, ha a fíket is beleírod:
u(t) = 2 + 3 sin(ωt) + 4 cos(3ωt) [V] = 2sin(0t+90°)+3sin(ωt+0°)+4sin(3ωt+90°) [V]
Remélem jól csináltam, kicsit most fáradt vagyok. Ha kíváncsi vagy ennek a jelnek a jelalakjára akkor pl excellel ki tudod rajzoltatni, ugyanezt látnád egy oszcilloszkóp képernyőjén ha ezt a jelet előállítanánk(ez nem teljesen szinuszos alakú lesz). Például egy négyszögjelet(vagy bármilyen periodikus jelet) is fel lehet bontani ilyen szinuszos tagok összegére(Fourier-sor).
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2014
(#) pbalazs válasza jocking hozzászólására (») Máj 27, 2014 /
 
Nekem már rég volt, de valami olyasmi rémlik, hogy csak az azonos frekvenciájú komponensek hoznak létre teljesítményt.
Itt tehát DC teljesítmény nincs, mert a DC áram 0.
Ezen kívül lesz egy ω és egy 3ω frekvenciájú teljesítmény összetevő.
A φ pedig 0, így lehet vele számolni: sin0=0, cos0=1.
Sajnos csak ennyire emlékszem, erre sem üzembiztosan, úgyhogy tévedhetek is...
(#) pucuka válasza jocking hozzászólására (») Máj 28, 2014 /
 
Szerintem bambán össze kell szorozni.
p(t)=u(t)*i(t)=[2+3sin(ωt) + 4cos(3ωt)] * [2sin(ωt) + 3sin(ωt)]

A feszültség egy 2 egységgel eltolt (egyenszint) 3 egység amplitúdójú szinuszhullám, és egy négy egység amplitúdójú háromszoros frekvenciájú 90 fokban eltolt (cos) feszültségek összege. (ez olyan sarkos, négyszögjelhez hasonló jelalak)
Az áram egy 2 egység amplitúdójú, szinuszos áram, és egy a vele azonos fázisban levő 3 egység amplitúdójú 3 szoros frekvenciájú áramok összege.

Ha a két - két tagot összeszorzod, kapsz egy elég hosszú polinomot, amit aztán egyszerűsíthetsz, vagy nem, mindenesetre épkézláb formára hozhatod.
Nem biztos, hogy bele kell keverni a komplex számokat, de nincs kizárva, mert biztos lesznek benne négyzetes tagok.
Sok sikert a számolgatáshoz.
(#) Zoltan444 hozzászólása Máj 28, 2014 /
 
Az iskolában kaptam egy feladatott ami számomra fontos mivel ettől függ elektorenergetikai jegyem és az értesítő könyvem jegye is ettől függ. Kaptam áramköröket és elkel magyaráznom működésüket,?
A rajzokat mellékletben csatolom. Birtok segíteni elmagyarázni működésüket?
Keddre kellene. A képek alatt szerb szöveg van, de az lényegtelen,emígy a fordításban benne van a fordítás . előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2014
Következő: »»   30 / 39
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem