Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   452 / 781
(#) HeZ válasza mmistvan hozzászólására (») Máj 26, 2014 /
 
Kérdés: segítenétek tekercs méretezésnél? Például mennyi menetszám és átmérő kell illetve elfér-e EI33 (vagy más típusú) csévetesten 5-6 darab DC 5V és 1A terhelhetőségű szekunder?
(#) ferci válasza HeZ hozzászólására (») Máj 26, 2014 /
 
Tanulmányozz át jópár flyback doksit, eleget találhatsz a neten.
A freki egyáltalán nem mindegy, a vasad minősége korlátozza, Nxx...
A drótkeresztmetszetekhez kell a behatolási mélység, mekkora frekin hány szálból tudod megcsinálni.
Első közelítésben pl. 2x25 menet primer, 2x 0.15 vagy 1 x 0.25-ös drótból, aztán az 5-6x 5V 1A-hez szintén frekitől függően 2x0.35 vagy 1x 0.5-ös huzalból 3-3 menet, segédtekercs 3-4 menet, attól függ, mivel megy az inverter...
(#) _BiG_ válasza mmistvan hozzászólására (») Máj 26, 2014 /
 
Minek a segédtáp? Vagy ha már az van, akkor érdemes stabilizálni legalább egy zenerrel, mert a tápfeszültség változásával változik a kapcsolási frekvencia. Nem okoz gondot?
(#) voodoo hozzászólása Máj 26, 2014 /
 
Most ott tartok, hogy elkezdtem éleszteni a tápot, rögtön a meghajtással kezdtem. A Lomexben nem kaptam a 2N2222A-hoz való párt csak 2N2905A-t (az eladó javaslatára persze). Így a kapott gate jel valami förtelmes. Mit szóltok hozzá? Mennie kéne vele is netán én rontottam el valamit?
(#) ferci válasza voodoo hozzászólására (») Máj 26, 2014 /
 
Próbálj átmenetileg más pnp-t... legalább azt megtudod, attól randa-e... ekkora kalapost be se tennék...
Direktben milyen?
Én BCP53-56-ot használok, az keményebb....
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2014
(#) voodoo hozzászólása Máj 26, 2014 /
 
Bocsi, hogy most írok eddig totojáztam a wifis nettel...

Szóval egyenlőre megpróbálom nemsokára a régi eddig bevált BD139/140 párral bár igazából nem ide valók. Direktbe még nem is néztem. Amúgy a kimeneten megjelenik a kívánt feszültség, de semmi áram nincs benne.
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2014
(#) ferci válasza voodoo hozzászólására (») Máj 26, 2014 /
 
Akkor tranyók nélkül próbáld meg... ... szerintem más gond lesz az új nyákoddal.
(#) ferci válasza _BiG_ hozzászólására (») Máj 26, 2014 /
 
Hogyne kéne segédtáp.... és a 2153-ban van zener, max. lehet tehermentesíteni egy fél volttal kevesebbel pl.
Az indító 810 kohm nem tudná fenntartani a működést..- gondolom, ezért indul be csak 2-3 sec alatt..
(#) lorylaci válasza voodoo hozzászólására (») Máj 26, 2014 /
 
Mennyire förtelmes? Jó lenne, ha valami szkópábrát mellékelnél, mert a tapasztaltabb ember megmondja rögtön, mi is a baj.
Persze ekkor érdemes megnézni még a primer, vagy akár a tranyók előtt mi történik. Ha a totem pole előtt vacak a jel, akkor abból jó nem fog kisülni.
Ezzel a 2N2905A tranyóval a legnagyobb baj leginkább a tok. Nagy tok, nagy lábinduktivitás, persze ez gate trafónál annyira nem zavaró, mert eleve a gate trafó szórt induktivitása jó nagy, hacsak nem trifilárisan tekered (de még úgyis). Szóval csak ettől nem lehet önmagában katasztrofális a gate jel.

Szóval mellékelj szkópábrát, máshol van szerintem a baj.
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2014
(#) Ge Lee válasza voodoo hozzászólására (») Máj 26, 2014 /
 
Komolyan mondom, ha még hónapokig fogsz szenvedni vele akkor küldök egy működő példányt...
Persze ahhoz csinálnom kéne, mert amik voltak azok mind be vannak építve azaz használatban vannak.
(#) _BiG_ válasza ferci hozzászólására (») Máj 26, 2014 /
 
Persze, hogy van zener az IC-ben, de az csak a maximális tápfeszt állítja be. Csak azért említtetem, mert a terheléssel változhat a segédtáp feszültsége is, ha a zener feszültség alá esik, elkezd nőni a kapcsolási frekvencia. Nem tudom, biztonságos-e a kívánt eredmény szempontjából, ha ingadozik.

A 2-3 s késlekedés azért van, mert az indító táp kondenzátorát fel kell tölteni az UVLO feszültség fölé, hogy elinduljon az IC. Ekkora ellenállás és a megadott kondenzátor jókora időállandót ad.
(#) voodoo válasza ferci hozzászólására (») Máj 26, 2014 /
 
Kivettem a tranyókat. Ugyan az. Cseréltem ic-t, ugyan az. Már csak a relé meghajtásra gondolok hogy ott bezavar valami. Mert a 494-nél minden alkatrész okés. Ja, de azt hozzátenném hogy IC csere közben a kivehető foglalat alatt megbújt egy szál 0.05 körüli hajszál vezeték. Picit mérges is lettem akkor mert nemtudom hogy kerülhetett alá...
(#) voodoo válasza lorylaci hozzászólására (») Máj 26, 2014 /
 
Hát annyira volt förtelmes, hogy a négyszögtől messze volt és koszos. Nem is próbálgattam nagyon sokat így. Szóval átnézem a relés részt.

Adok képeket is még ma, addig nem fekszem le amíg be nem röffen.
(#) mmistvan válasza _BiG_ hozzászólására (») Máj 26, 2014 /
 
Szia az indulás után e a segédtáp tekercse táplálja az ir2153-ast. Az ic tartalmaz belső zénert.
De akár külső zénerrel is ki lehet egészíteni.
A kapcsolást főleg amiatt tettem fel hogy ez is egy ir2153-as indítási és táplálási lehetőség ráadásul rövidzárvédelmet is ad túl nagy áram esetén az aux árama és feszültsége csükken így az ir2153-as leáll.
(#) _BiG_ válasza mmistvan hozzászólására (») Máj 26, 2014 /
 
Ez világos, ha az UVLO alá esik a feszültség.
De amíg csökken a feszültség, a frekvencia nőni kezd... Kibírják a növekvő terhelés mellett a kapcsoló FET-ek? Pláne úgy, hogy az IC szűrőkondijának is ki kell sülnie.
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2014
(#) zozo1990 hozzászólása Máj 26, 2014 /
 
Üdvözöllek titeket.
Egy házimozi kapcsitápjáról lenne szó, és ide küldtek az ottani témából. A probléma egy zárlat, levágja a biztosítékot. Kikötöttem az egyenirányító híd utáni rész, és úgy nincs zárlat.
Linkelném hozzá a kapcsolási rajzot is. ( 51. oldalra kéne lapozni, mert ha képként teszem fel olyan kicsit lesz hogy nem láthatóak a felírások. )
A probléma az volt a rendszerrel, hogy akitől kaptam kivette belőle a hűtőventilátort, majd túlmelegedett szerintem. Az előző kolléga a varisztort említette zárlat gyanán, de mivel az az egyenhíd előtt van, és úgy működött, így nem hinném hogy azzal lenne a hiba.

Ő az IC901 és IC902-re gyanakodott, ezért is vagyok itt. Hogyan tudnám meg hogy melyikkel van a hiba, lehetséges ezt kimérni valahogy? Vagy esetlegesen teljesen más lehet a probléma forrása?

Belinkelném a másik témában írt hozzászólásomat, ott találhatóak képek, és letölthető a kapcsolási rajz is.

Előre is köszönöm a segítségeteket.

Előző téma, képek és kapcsolási rajz. ( Házimozi erősítő. )
(#) ferci válasza _BiG_ hozzászólására (») Máj 27, 2014 /
 
Sose értettem meg, ha valaki feltesz egy neki megfelelően működő cuccról rajzot, leírást, miért kell belekötni olyan dolgokba, ami egyáltalán nem helytálló, vagy felesleges csontrágás.
Ha már az UVLO alá esik a 2153 tápja a terhelés miatt, régen rossz...( 9...10 volt ) - de ez nem tartozik ide pillanatnyilag.

A kezdő hsz-ben csupán az indításról van szó, ami egyéni.. a többi rész meg nem téma.

A lényeg: igaz, hogy kapásból nem találtam freki/volt karakterisztikát az IC-hez, DE:
- gyakorlati érték: 9,5 és 15 volt Vcc változtatás esetén pl. 79,7-80,2 kHz között, eléggé lineárisan változott a freki... könnyen kiszámítható, hogy a működési tartományban ez 0,1 kHz/volt változást eredményez, ami bőven stabil.
Ha egy üzemi szitut nézünk, ez akkor max. 0,1-0,3 kHz eltérést jelent és semmi köze a FET működéséhez.
Az más tészta, ha a jelszint csökken, de ez már más kategória.
Tehát az eredeti hsz ezen része ne legyen vitatéma.
(#) mmistvan válasza ferci hozzászólására (») Máj 27, 2014 /
 
Így igaz !
(#) mmistvan válasza _BiG_ hozzászólására (») Máj 27, 2014 /
 
Ha jól tudom egyszer ment a rendszer rövidzárba az egyik fet el is szált de talán 10 A alatti volt. Ezen kívül a többi alkatrész éppen meredt. Gondolom közbe nem lett megszkópozva. Én úgy gondoltam hogy az ha UVLO alá esik a feszültség az ic a Shut down miatt lezár egyből. Ha tévedek mondjátok. Szkóppal nyilván meg lehetne nézni. A fő cél ennél a kapcsolásban ennél az elrendezésnél elsősorban az indítás. Túti rövidzár/terhelésvédelemre meg lehet csinálni a pl: a Link Cimno féle áramváltós áramfigyelő megoldással ami adott terhelés felett a tápot megvédi.
(#) ferci válasza mmistvan hozzászólására (») Máj 27, 2014 /
 
A shut down a CT lábra érvényes, tápfesz 1/6 része alatt..
A Vcc miatt pedig szórástól függően 9, ... volt alatt áll le az IC.
Adatlap bőven leírja... rising, falling, hysteresis.
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2014
(#) mmistvan válasza ferci hozzászólására (») Máj 27, 2014 /
 
ferci köszi a helyesbítést pontosítást !
(#) _BiG_ válasza ferci hozzászólására (») Máj 27, 2014 /
 
Rendben.
Én találtam régebben egy megoldást, ahol a tápfeszültség változtatásával változott a frekvencia.
Ha meg itt nincs gond, akkor nem szóltam. Elnézést kérek.
(#) ferci válasza _BiG_ hozzászólására (») Máj 27, 2014 /
 
Az biztos nem a Vcc-t változtatta, hanem közvetve a frekimeghatározó elemek egyikét.
Én kíváncsiságból mértem vmikor, amit leírtam.
Semmi gond...
(#) _BiG_ válasza ferci hozzászólására (») Máj 27, 2014 /
 
De, Vcc-t, ezért említettem

Volt másik megoldás is, az a kondenzátorral operált.
Sőt, én váltakozó frekvenciájú szúnyogriasztót is csináltam a kisütési idő változtatásával, háromszögjellel vezérelve. A szúnyogriasztós topicban megtalálod, ha gondolod.
(#) ferci válasza _BiG_ hozzászólására (») Máj 27, 2014 /
 
IR2153?
Kíváncsivá tettél..... esetleg priviben a linket elküldheted... ki kell lépnem, sajnos..
(#) voodoo válasza lorylaci hozzászólására (») Máj 27, 2014 /
 
Tehát inkább fogtam és össze szereltem az asztalon, mert úgy néz ki hogy elnéztem egy sávot az IC lábai közt. Ezt látom simán az E1, E2 földhöz képest a kimenetein, tranyók nélkül.
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2014
(#) kadarist válasza voodoo hozzászólására (») Máj 27, 2014 /
 
Szia!
1us-os időalapnál mit mutat?
(#) voodoo válasza kadarist hozzászólására (») Máj 27, 2014 /
 
Azóta már sikerült tovább lépnem és rájöttem a hibára. Most jelenleg ott tartok, hogy a két kimenet E1 és E2 között szép egyformák a jelek, viszont a tranyók után már az egyik kb fele akkora mint a másik. Érdekes. Gondolom szimmetrikusnak kéne lennie nem?
(#) ferci válasza voodoo hozzászólására (») Máj 27, 2014 /
 
Ilyenkor jó lenne egy kis rajzrészlet, bejelölve, hol milyen..
Tranyókat jól raktad be?
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2014
(#) voodoo válasza ferci hozzászólására (») Máj 27, 2014 /
 
Válaszolnék végre ábrával, ha volna normális nem újraindulgatós gép normális internettel ahol éppen kínlódom.
Következő: »»   452 / 781
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem