Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2332 / 3971
(#) tiborjan válasza proli007 hozzászólására (») Jún 23, 2014 /
 
Multiméter ohm mérője megaohoms állásban se mutatott semmit. Védőföldelés nincs most. Viszont a vasmag annyira felmelegszik, hogy a kezemet nem bírom rajta tartani. Zárlatos lehet?
(#) Leaslie válasza reloop hozzászólására (») Jún 23, 2014 /
 
Telep: 9,13VDC
Drain - Ground : 9,13VDC
Sourve - Drain: OVDC
Trimmer: W103 (10k)
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2014
(#) reloop válasza Leaslie hozzászólására (») Jún 23, 2014 /
 
Úgy nézem FET csere előtt állsz Ez sajnos beadta a kulcsot. A gate láb nagyon érzékeny, statikus feszültség is tönkre teheti, kezeld óvatosan.
(#) Leaslie válasza reloop hozzászólására (») Jún 23, 2014 /
 
Van még egy ilyen FET-em reggel ki is cserélem, köszi szépen
(#) kendre256 válasza Leaslie hozzászólására (») Jún 23, 2014 /
 
Nagy az Rsource értéke, vagy szakadt (vagy a FET szakadt, vagy lehet még pár lehetőség...)
Segítene, ha megadnád az Rsource és a Rbem értékeit, valamint a JFET típusát is.
A Drain- Ground -nak 5-6V körül kellene lennie, a Source-Ground-nak 1-2V körül (meg kellene nézni a katalógusban...), a Source-Drain-nak pedig 3-4V körül.
(#) Leaslie válasza kendre256 hozzászólására (») Jún 23, 2014 /
 
Idézet:
„Értékek:
Rbem: 1M
Rsource: 2,2K
Cs: 2nF
jFET: tranzisztor
Cki: 1uF
jFET: BF244A”
(#) reloop válasza Leaslie hozzászólására (») Jún 23, 2014 /
 
Hopp most nézem a kolléga felvetése nyomán, hogy talán source-drain feszültséget mértél GND-source helyett?
(#) kendre256 válasza Leaslie hozzászólására (») Jún 23, 2014 /
 
Bocsánat, nem néztem elég figyelmesen...
Ha minden alkatrész a leírt értékű, minden forrasztás jó, akkor leginkább a FET lesz szakadt
Ha szakadt, akkor a Source-Ground feszültség is 0V pillanatnyilag.
(#) qwertzuiopőú válasza reloop hozzászólására (») Jún 24, 2014 /
 
De ez pont olyan (az ellenállások méretét leszámítva) mint az RCA-s verzió, az pedig nem volt jó
(#) Leaslie válasza kendre256 hozzászólására (») Jún 24, 2014 /
 
A megoldás a Fet csere volt
Bár igazából sok hangzásbeli javítást nem hallok. Egyedül a hangerőt növelte meg szerintem.
Tudtok esetleg értelmesebb kapcsolást?
(#) alcapone386 hozzászólása Jún 24, 2014 /
 
Sziasztok!

Erre van az apróhirdetés!
-moderátor-
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2014
(#) reloop válasza qwertzuiopőú hozzászólására (») Jún 24, 2014 /
 
Mi volt az RCA-s verzióval a problémád?
(#) qwertzuiopőú válasza reloop hozzászólására (») Jún 24, 2014 /
 
Nem én mondtam, de ha megnézed a kommenteket, akkor látod, h azt írják, h rossz.
Amúgy ha mégiscsak jó ez a megoldás, akkor négy bemenet esetén is
ekkorák az ellenállások (mint a rajzodon) ?
(#) akos_b hozzászólása Jún 24, 2014 /
 
Építettem egy próba áramkört, amiben egy BC640-es PNP tranzisztorral szeretnék egy terhelést (4,7kOhm) kapcsolgatni. Ám ez nem sikerül teljesen. A terhelésen akkor is mérhető feszültség (3.06 V), ha a bázist a pozitív tápra kötöm (12 V). Mi ennek az oka?

rajz.png
    
(#) proli007 válasza tiborjan hozzászólására (») Jún 24, 2014 /
 
"Van egy kockatrafóm.." Akkor ez mos egy hálózati trafó, vagy esetleg más? Az van ráírva, hogy 230V/24V? Egyébként, meg nem lehet pontosan tudni, hogy mi van. De ha egy trafó menetzárlatos, akkor elsősorban a tekercs melegszik, nem a vasmag. Valamint a szekunder feszültségén meglátszik, hogy zárlatos. De ha egy trafó "cseppet" túl van gerjesztve, akkor a vasmag, még terheletlen állapotban is lehet oly meleg, hogy alig tudod megfogni. (Pld. egy gyári UBT transzformátor jellemzően ilyen.) Végső soron a trafó üresjárati és terhelt primeráramát kellene megmérni, abból talán lehetne következtetni hogy mi a helyzet.
(#) proli007 válasza akos_b hozzászólására (») Jún 24, 2014 / 1
 
Hello! Először is mi kapcsol itt, mert semmi nem utal kapcsolóra. Másodsorban Ez egy emitterkövető kapcsolás, de mivel PNP a tranyó, a tápfeszültség fordítva van.
(#) akos_b válasza proli007 hozzászólására (») Jún 24, 2014 /
 
A ki-be kapcsolást a poti állításával végzem el.
(#) proli007 válasza akos_b hozzászólására (») Jún 24, 2014 /
 
A poti szabályzó eszköz, nem kapcsoló! Esetleg elárulnád mi is a végcél, könnyebb volna megérteni vagy segíteni..
(#) akos_b válasza proli007 hozzászólására (») Jún 24, 2014 /
 
Azért van poti kapcsoló helyett, hogy tudjam nézni, hogyan reagál a tranzisztor a változásokra. Nincs végcél, csak a mellékelt kapcsolás van megépítve próbapanelon. A tranzisztorok működését szeretném megérteni, ehhez készítettem. De már megoldódott a probléma; felcseréltem az emittert a kollektorral. Köszönöm a segítséget.
(#) proli007 válasza akos_b hozzászólására (») Jún 24, 2014 /
 
Az jó, csak éppen ha a potit a negatív táp felé tekered és erős a tápod vagy elemed, belepusztul a tranyó. A bázissal sorba legalább egy 1..2kohm-os ellenállást tegyél.
Ja, és ekkor már nem emitterkövető, hanem földelt emitteres a kapcsolás.
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2014
(#) Karesz85 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 24, 2014 /
 
Hello!
Ha már PNP tranzisztor: egy TIP127 szeretnék kapcsolóként használni 5V 1,2A max. Adatlap szerint 1000 hfe-je van így ~3,1K bázis ellenállást számoltam, ha nem számoltam el, mennyire reális érték?
(#) proli007 válasza Karesz85 hozzászólására (») Jún 24, 2014 /
 
Számolni jól számoltál. De kapcsolóüzemben törekedni kell arra, hogy minél kisebb legyen a tranzisztor maradék feszültsége. Így nagyobb bázisáramot célszerű alkalmazni, mint a minimum. Darlingtont használni kicsi tápfeszültségre nem célszerű, mert viszonylag nagy a maradék feszültsége. Minimális értéke, egy bázis-emitter nyitófeszültség, vagy is minimum 600m.
(#) semetka hozzászólása Jún 24, 2014 /
 
Az mennyire gáz hogy 2 db 8 as , túlfeszültségvédelmes elosztó van egymásba csatlakoztatva? Egyikben TV, 5.1, ps3, ps4, dvd, a másikban a pc meg a hozzá tartozó router, modem meg apróbb dolgok. Előfordult régebben hogy levágta a biztit ha felkapcsoltam mindent egyszerre. Múltkor kicserélték a kismegszakítót valami lassú leoldásúra. Azóta ok minden, simán fel lehet kapcsolni nem vágja le. Amikor felkapcsolom az elosztót akkor felugorhat a feszültség majdnem 300V környékére? Multiméter ezt mutatta, aztán szépen beállt 222-re.
(#) marone hozzászólása Jún 24, 2014 /
 
Sziasztok !
Gyári erősítők adatlapjain írják mondjuk azt hogy: THD 0.05% .
Ez a maximális kivezérlés esetén értendő ?
Ha csak a max. teljesítmény töredékén használom, akkor a THD is lecsökkenhet ? Vagy ez a kapcsolástól függ ?
(#) reloop válasza qwertzuiopőú hozzászólására (») Jún 24, 2014 /
 
Négy bemenetnél már elég sok veszteség keletkezik, oda aktív keverőt, vagy bemenetválasztót ajánlok.
(#) reloop válasza marone hozzászólására (») Jún 24, 2014 / 1
 
A torzítás frekvencia és kivezéreltség függő, lehet például 10W 1kHz-nél értelmezni. Ha ilyen adat nem járul hozzá, akkor feltehetően az elérhető legjobb értéket adták meg, tehát ettől csak rosszabb lehet.
(#) Karesz85 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 25, 2014 /
 
Köszönöm!
(#) helltp hozzászólása Jún 25, 2014 /
 
Sziasztok!

Nem tudom jó helyre írok-e amennyiben nem, kérlek titeket irányítsatok át.

12V-os ólmos akkuról szeretnék telefont, ipodot stb. tölteni USB-n és lenne néhány kérdésem. A terv az hogy két usb csatlakozón egyszerre max 3A-t lehessen levenni.

1) Egy 5V-os stabilizátor ICre meg egy ~1000µF-os és egy 100nF-os kondira gondoltam, kell ennél több? A mai usb-s eszközökbe be van építve a töltésvezérlés ugye?

2) Jól gondolom hogy maximális 3A-es terhelés esetén (12V-5V)*3A=21W lesz a hőtermelés?

3) Milyen IC-t használjak? Használjak 2db 2A-est, vagy inkább 1db 3A-est? 7805-öset LM323K-t vagy valami mást? És elég a TO-220 tokozás, vagy inkább TO-3 (T-220-asnak jobban örülnék mert olcsóbbak és van normális GND láb). Hűtőbordát mekkorát tegyek rá?

4) Áramszabályozást meg lehet olcsón és egyszerűen oldani? (egyik USB csatin 1A másikon 2A)

Előre is köszönöm a segítséget.

Üdv.:
helltp
A hozzászólás módosítva: Jún 25, 2014
(#) BEMcorp válasza helltp hozzászólására (») Jún 25, 2014 /
 
A helyedben elfelejteném a stabkockákat, és kapcsolóüzemű step-down áramkört használnék erre a célra.
Mint kiszámoltad, a hasznos teljesítményed kisebb lesz, mint amit elfűtesz!!!
Ha nem akarsz építeni step-down-t, kész modulként is lehet venni, fillérekért.
Én rendszeresen ilyen modulokat használok (mint le, mint felfele) konvertáláshoz.
Kicsik, beállíthatóak, stabilak.
(#) mikrokapcsolo válasza helltp hozzászólására (») Jún 25, 2014 /
 
Helló! Én is azt mondom, mint BEMcorp, használj dc-dc konvertert. Nekem is van ilyen akksim, egy 7,2Ah akku van benne, meg egy ilyen konverter. Kipróbáltam 7805el de egy eszköztől már pár perc alatt majdnem megsült, pedig méretes bordán volt.
Következő: »»   2332 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem