Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   497 / 727
(#) Benji94 hozzászólása Jún 29, 2014 /
 
Egy mélyhangszóróhoz szeretnék alulátersztőszűrőt építeni, első, vagy másodrendűt, ezt még nem döntöttem el.
Itt látható a frekvencia-impedancia menete.
A névleges impedanciája egyébként 4 ohm, viszont én 1 kHz körül szeretném hogy legyen a -3 dB-es pont, itt viszont már jóval magasabb, eléri a 10 ohm-ot is.
A kérdésem, hogy váltó tervezésénél melyik adatot vegyem figyelembe, vagy mennyivel számoljak?
Ha a 4 ohm-ot veszem, akkor nem az elvárásoknak megfelelően fog működni a rendszer, igaz?
(#) Benji94 válasza Benji94 hozzászólására (») Jún 29, 2014 /
 
Nem tudom miért, nem sikerül a diagramot feltöltenem. Hiába választom ki a fájlt, azt írja, hogy nincs fájl kiválasztva.
De annyit mondok róla hogy kb 200 Hz-től kezd emelkedni 4 ohm-ról, 700 Hz-nél 8 ohm, 1kHz-nél 10 ohm, 2 kHz-nél már 16 ohm.
(#) ptesza válasza Benji94 hozzászólására (») Jún 29, 2014 /
 
Az elsőrendű az egy sima tekercs sorosan. A másodrendű az egy plusz kondi párhuzamosan.
Szubládát nem szoktak 1kHz nél vágni. Inkább 150 Hz környékén. Aktív szubfiltert kell építened mert az ehhez szükséges passzív alkatrészek túl drágák lennének.
(#) martin66789 hozzászólása Jún 30, 2014 /
 
Sziasztok
Van 2db Orion Rumba HS280 hangdobozom, sajnos csak a doboza. Meg szeretném javítani/ felújítani őket.
Az előlap rossz mindegyiknek, szegénynek az eleje valahol megázott, én csak úgy kaptam, ki akarták dobni. A dobozon kívül az egyiknek a hangszórók előtt lévő műanyagok teljesen hibátlanul hiánytalanul megvannak, a másiknak csak a nagy hangszóró előtt lévő van meg annak is az 1/3-a hiányzik.
Az egyik nagy hangszóró helyére van egy régi Videoton 20/1018 8Ohm-os hangszóró ami teljesen passzol a régi helyére csak a perem kell rá, már meg van rendelve, és ezt használnám a hangdobozban. betettem a helyére és teljesen olyan mint ha gyári lenne.
Többi hangszórónak milyet ajánlotok bele 8Ohm-ra tervezném, úgy tudom hogy az eredeti is 8Ohm-os.
Milyen hangváltót ajánlotok bele, itt is láttam a cikkeknél Orion HS280-alatt, de gondolom az nem jó mert nem olyan hangszórók lesznek benne.
Az eredeti hangsugárzó elején van egy kis fém táblácska, olyat valahogy tudnék csinálni bele ?
(#) rejtettlampas válasza soundst hozzászólására (») Jún 30, 2014 /
 
Szia! Én a helyedben vennék használtan egy pár 15"-os Reflex R300, vagy R400-as hangszórót. Ezeket 15-20 ezer/db környékén meg tudod venni. Építeni nekik egy reflex kialakítású dobozt (neten elég sok tervet találni hozzá). Az szerintem kijön 10 ezer/db-ból (persze festés és egyéb sallangok nélkül). Használtan lehet kapni már 10-15 ezer forintért aktív crossovert, ezzel tudod vágni a frekvenciát. Kisebb termekbe, helységekbe elég lenne. Főleg, hogy nem tuc-tuc zenére használnád. De ha nem akarsz építgetni, akkor keress komplett hangdobozt hangszóróval használtan. Abból is van bőven választék a neten. Rászánsz egy párra 60-at és veszel mellé aktív crosst. Jobban jársz, mintha hangváltót terveznél/építenél (persze csak ha külön végfokkal hajtod a mélyet és külön a közép-magasat). Így a közép-magas hangsugárzóról is le tudod választani a mély hangokat. Nem fog erőlködni és kicsivel jobban terhelhető lesz.
A hozzászólás módosítva: Jún 30, 2014
(#) doktor válasza martin66789 hozzászólására (») Jún 30, 2014 /
 
Szia!

A megázott dobozokat, nem egyszerű javitani.
Én a te helyedben vennék használtan egy Orion Rumba HS280 hangsugárzópárt, és igy a kettőből össze lehetne hozni, egy műkődőképes verziót.
Hangváltód van??
Videoton hangszorokészletből átalakitással lehetne újraépiteni, de nem olcsó mulatság, és szükséges a váltó hangolása is.
(#) martin66789 válasza doktor hozzászólására (») Jún 30, 2014 /
 
Az nem tuti hogy megázott, mert csak az előlap rossz majdnem egy fél centivel kijebb van mint az oldal falapja. Sajnos nincsen hangváltó sem az is csinálni szeretnék bele.

Az egyik előlap már méretre van vágva, holnap viszem ismerősömhöz aki maróval kivágja a hangszórónak a lyukat.
(#) doktor válasza martin66789 hozzászólására (») Jún 30, 2014 /
 
A jelenlegi Orion , valamint az esetleg tervezett Videoton /H2000/ hangszorók mérete, nem megegyező, egyedül a 20 cm mély helyezhető be doboz alakitás nélkül.
(#) martin66789 válasza doktor hozzászólására (») Júl 1, 2014 /
 
Bocs az kimaradt hogy csak a mélynek marattatom ki a helyét mert ott úgy volt az eredetin is hogy a hangszóró teljes mérete belesüllyed a fába és ott a fát úgy kell kialakítani hogy félig le kell maratni utána most fejből nem tudom milyen széles legyen és jöhet a teljes lyuk. Ezt már én szépen megterveztem és bele is rajzoltam.
A két kicsi az majd még ezek után lesz.

Mély illetve a két kicsi hangszórónak milyet ajánlasz a H2000 választékából 8Ohm-ra gondolok, mivel van egy Vidi Ha 20/1018 8Ohm-es és azt is használnám bele.
(#) doktor válasza martin66789 hozzászólására (») Júl 1, 2014 /
 
A magas hg2,5,dóm i
a közép meg hb12,5.

Ellenben, én mint irtam beszerezném az eredeti magasat,vagy Isophont, és az Oriont is meghagynám, nagy kérdés, hogy használtból, vagy újból szeretnéd felépiteni.
A használt orionok, kompletten 10 k-ért beszerezhetőek, mig a vidi/h2000/ közép+magas szintén ennyi.
(#) trickentrack hozzászólása Júl 1, 2014 /
 
Sziasztok!

Faterom cuccai között találtam két szerintem elég jó hang(falat)sugárzót.
Azt mondja hogy használtan vette. (Bal hang(fal)sugárzó kicsit megbuherálva)
Szintén a bal hang(falon)sugárzón "kicsit" benyomódott az a "félgömbszerű izé".
A hangváltó már kicsit elavult nem mindig csinálja rendesen a dolgát. Kellene egy új vagy is kettő.
Mondjuk lehet hogy jó a hangváltó csak az én "erősítőmben"(jobb fent) szintén van egy hangváltó és a hang(fal)sugárzóba csak a magasabb hangok mennek.
Ha tudtok valami 30W körüli erősítőről kapcs.rajzot adni az jó lenne.
Na hát ezekben kérném a segítségeteket,ötleteiteket hogy felújítsam ez a szépséget.
A hang(fal)sugárzó típusa Videoton DC 2002 A
A hozzászólás módosítva: Júl 1, 2014

DSC_0002.jpg
    
(#) andras99 válasza trickentrack hozzászólására (») Júl 1, 2014 /
 
Szia!
A hang(falak)sugárzókban a magas nem eredeti, illetve ahogy írtad az egyikben a közép. A "félgömbszerű izét" porvédőnek hívják, egyszerűen "kihorpaszthatod" egy porszívó segítségével. Legkisebb fokozatra állítod, és !óvatosan! kiszívod.
Üdv.

Még mindig nem fal András! Mod.
A hozzászólás módosítva: Júl 1, 2014
(#) trickentrack válasza andras99 hozzászólására (») Júl 1, 2014 /
 
Ez a kiszívás nagyjából sikerült még egy kicsi horpadás van rajta meg látszik ahogy meg volt törve a papír. De ez már nem nagy cucc! Köszi a segítséget!
(#) andras99 válasza trickentrack hozzászólására (») Júl 1, 2014 /
 
Ha zavar a papíron a gyűrődés, ki tudod cseréltetni Fehérváron a porvédőt, a Hangszóró2000 Kft.-nél. (hangszoro.net)

Mod.: Bocsánat.
(#) trickentrack válasza andras99 hozzászólására (») Júl 1, 2014 /
 
Nem nagyon zavar de hogyha arra járok kicseréltetem.
Sok ideig tart kicserélniük és árba mennyi?
(#) doktor válasza trickentrack hozzászólására (») Júl 1, 2014 /
 
nem érdemes, hozzá nyúlni a porvédöhöz.
(#) soundst válasza rejtettlampas hozzászólására (») Júl 1, 2014 /
 
Köszönöm válaszod, végre megtaláltam ezt a linket amit kerestem a reflex oldalán. Véleménye(tek)d szerint ezek használhatók lennének egy hangdobozhoz? Ezek nem magyar, hanem Kínai hangszórók. Idáig még nem nagyon kerestem / találtam hangláda terveket egy ilyen hangszóróhoz. Tudnál említeni valamilyent? Használt hangszóróban / hangsugárzóban nem akarok egyenlőre gondolkodni, inkább megépítenék egy dobozt egy hozzávaló új hangszóróval, nem baj ha több ideig tart. A felső hangsugárzóhoz egy keverőerősítőm van, a leendő alsóhoz lenne majd egy külön végfok.
(#) Buvarruha válasza soundst hozzászólására (») Júl 1, 2014 /
 
A driverek burklatából arra gondolnék, hogy ezek ugyanazok, mint az MNC, csak más néven és a névleges/zenei teljesítmény arány is erre enged következtetni. Ja meg még az is, hogy nincsenek TS adatok megadva, ja meg az ár. szóval szerintem megvan a válasz.
(#) soundst válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 1, 2014 /
 
TS adat alatt mi értendő?
(#) Buvarruha válasza soundst hozzászólására (») Júl 1, 2014 /
 
Itt le van írva, hogy hanyadikán is van elselye, indulj ki ebből.

Amit te szeretnél oylan nincs, mert az olcsó hangszórókból nem építhető jó doboz, szóval marad az, hogy veszel használtan minőségi hangszórót, vagy jópénzért minőségi újat. Vagy veszel új, olcsó gagyit és lesz amilyen lesz.
(#) soundst válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 1, 2014 /
 
Jó, rendben. Azt még tudom mikor van elseje
(#) rejtettlampas válasza soundst hozzászólására (») Júl 1, 2014 /
 
Szia Soundst! Azok tényleg nem túl jó hangszórók, amiket linkeltél a reflex oldaláról! Inkább a használt, de neves gyártótól származó. Hangdoboz terveket ITT találsz bőven. Javaslom a bass reflex kialakításúakat, ha még nem vagy tapasztalt építő. Azok viszonylag könnyen összerakhatók. Csak méretre vágatod a rétegelt/mdf/forgácslap (kinek mit enged a pénztárcája) lapokat és egy kis ügyességgel, ragasztóval meg csavarral házilag is kivitelezhető. Én is így kezdtem. Ha külön végfokkal hajtod majd a mély és közép-magas szekciót, akkor mindenképp az aktív váltót javaslom!
(#) martin66789 hozzászólása Júl 2, 2014 /
 
Sziasztok
Valaki nem tudja hol tudnák beszerezni egy darab Orion Rumba HS280 hangsugárzóról a nagy hangszóró előtt lévő kávát amin az " Orion Super HIFI Box " felirat található ?
A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2014
(#) andras99 válasza martin66789 hozzászólására (») Júl 2, 2014 /
 
Főként aukciós oldalakon. Bővebben: Link
(#) martin66789 válasza doktor hozzászólására (») Júl 4, 2014 /
 
Kicsit pontosabb hangszóró típusokat tudtok adni a h2000 választékából , mert ott láttam többet is, én 8Ohm-ra gondolok és a legnagyobb teljesítményre.
(#) gabor128 hozzászólása Júl 4, 2014 /
 
Üdv,

Olyan kérdésem lenne, hogy épp építek egy kétutas hangfalat, y mély hangszóró már megvan és magasat akarok venni hozzá, hogy milyen az effektív teljesítmény eloszlás a mély és magas között?

A mély az 150/100W 8Ohm.
Az erősítő max 90W-ot tud 8Ohmra.
Van néhány magas amit kinéztem: Monacor DT99; DT109; DT-300. Ezek 40 és 50W effektív értéket tudnak, 80; 100W Zenei.

Szóval azért érdekel a teljesítmény eloszlás, hogy ha netán feltekerném az erősítőt max-ra (nem fogom, de tegyük fel), akkor ne szálljanak el a magas sugárzók.

(Azt tudom, hogy a magasakra kisebb teljesítmény jut úgy általában. Jah, lesz a hangdobozban egy 2-utas hangváltó is, ami 100W-os.)
(#) andras99 válasza gabor128 hozzászólására (») Júl 4, 2014 /
 
Hangszórókat elsősorban nem W alapján választunk... Mi a mély pontos típusa? Az a kétutas hangváltó gondolom valami univerzális cucc lehet, de nem biztos hogy jó lesz.
(#) ptesza válasza gabor128 hozzászólására (») Júl 4, 2014 /
 
A DT99 eléggé jó.

Teljesítmény eloszlás ,de nem magátol.
A magas hangsugárzok általában jóval érzékenyebbek mint a mélyközepek, ezért vissza kell fogni őket.

Van egy cikk itt a He-n az címe hogy watt vagy decibel. ajánlott olvasmány.
(#) gabor128 hozzászólása Júl 4, 2014 /
 
Üdv,

A mély 3kHz-ig visz át, SRP3040. Nem egy hűde, de jó lesz. A kétutas hangváltó is 3kHz-nél vág. Ja, univerzális.
Mindegyik SAL-tól van.

A leírást majd megnézem. Kösz!
(#) mesti87 hozzászólása Júl 4, 2014 /
 
Üdv mindenki. Sokat olvasom a fórumot és sokat merítettem is belőle ezért úgy gondoltam megosztok veletek egy érdekességet. Érdekelne a véleményetek erről Bővebben: Link
Következő: »»   497 / 727
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem