Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Robotika kezdőknek
 
Témaindító: mspike, idő: Júl 18, 2005
Lapozás: OK   75 / 82
(#) Massawa hozzászólása Máj 15, 2014 /
 
Lehet, hogy itt hamarabb tudtok segiteni.

Motorvezérlés

Kösz.
(#) Droot hozzászólása Jún 2, 2014 /
 
Sziasztok!

Adott két léc, közte 120cm távolság. A két léc között egy 10-40cm magas, 8-30cm széles "dolog"megy át, az változik hogy a 120cm távolságra lévő léceknél pont középen 60cm, vagy az elsó vagy felső harmadában megy át. Olyan szenzorra lenne szükségem, ami ezt érzékeli.
Lehetőleg modulszerű legyen, tehát ne igényeljen sok alkatrész, csatolható legyen mikrokontrollerhez. És ami fontos: a szabadban használom (nem esőben, stb. hanem napfényben).
Van ötletetek?
(#) Fizikus válasza Droot hozzászólására (») Jún 2, 2014 /
 
Szerintem 12db ultrahangos tavolsagmerovel igen egyszeruen megoldhato. Ezeket 10cm-re elheltezve egymastol 10cm-es pontossaggal tudod a "dolog" szelesseget merni, es azt is hogy hol halad at. Ha 20cm-es felbontas is jo, akkor 6db szenzor is eleg. 3db erzekelovel pedig 40cm-es felbontasod lesz.
Ezen erzekeloket egyszeru hasznalni pl egy Arduino-val:
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2014
(#) Droot válasza Fizikus hozzászólására (») Jún 2, 2014 /
 
Bocsánat! Egy fontos dolgoz kihagytam. Nem mérni szeretném hogy mekkora és hogy hol halad át, hanem akkor szeretnék egy impulzust kapni, amikor áthalad.
Ami másik fontos: Csak a két oldalsó lécen lehet elektronika (minél kisebb). Vízszintesen nem, tehát csak függőlegesen.

Hogy érthetőbb legyen:
Kép
A két függőleges lécre lehet csak tenni szenzort. (ahol a 120cm jelölve van)
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2014
(#) lazsi válasza Droot hozzászólására (») Jún 3, 2014 /
 
Szia!

Ha jól sejtem, ez egy lovas ugró-akadály. Esetleg kutya...
A legegyszerűbb az lenne, ha egy optokaput építenél. (Infra)LED + fotodióda abba a magasságba, amit mindenképpen megszakít az áthaladó "dolog" (Ló?) Gond lehet, ha túl alacsonyan van és minden egyes lábánál külön jelez.

Ha tévednék, és lónál kisebb "dolog" halad át, akkor viszont a teljes tartományt figyelni kell. Egy ötlet: amennyiben a két léc nem nagyon mozog egymástól, ragassz a lécekre fényes, tükröző felületet, majd az egyikre tegyél egy (infra)LEDet és egy fotodiódát úgy, hogy a nyaláb cikk-cakkban haladjon, minél többször a lécek között.

Ami még fontos, hogy a mozgás irányában mekkora a kiterjedése (hossza). És az áthaladási sebesség is érdekes lehet
A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2014
(#) Suncorgo hozzászólása Jún 17, 2014 /
 
Sziasztok!

Összepakoltam kísérletképpen fizikus SPI shift regiszter cikkében lévő kapcsolást. Csak a shift regiszter van rajta meg a ledek. Ha az AVRen csak egy SPI eszköz van és az AVR master módban működik akkor az SS (vagy CS, chip select kinek hogy tetszik) csak a PB2-re lehet állítani? Próbáltam az összes szabad PORTB lábat CS-nek beállítani és egy darabig működik, aztán kifagy.

Viszont ha pl PB0-án hagyom az SS lábat és PB2-őt nem használom csak kimenetre állítom az adatirányt a szoftverben akkor pedig működik.

Szóval az SPI master módban csak úgy működik normálisan ha PB2 kimenetnek van beállítva? Tud valaki erről valamit?
(#) Suncorgo válasza Suncorgo hozzászólására (») Jún 18, 2014 /
 
Lényegében ez nem is akkora baj. Viszont az annál inkább hogy nem tudom használni a hardveres PWM-et a lábkiosztás miatt ezért, átírtam szoftveresre az SPI-t így bárhova köthető.

74HC595B1 drivert csatolom.

Üdv!
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2014
(#) sargarigo hozzászólása Júl 17, 2014 /
 
Olcsóság van itten ni, ha valakit érdekel
A hozzászólás módosítva: Júl 17, 2014
(#) Botond08 hozzászólása Aug 26, 2014 /
 
Én ara vagyok kíváncsi hogy ki milyen robotot épített.
A hozzászólás módosítva: Aug 26, 2014
(#) Fizikus válasza Botond08 hozzászólására (») Aug 27, 2014 /
 
Az altalam epitett robotokrol szolo cikkeket megtalalod itt a hobbielektronika-n:
Bővebben: Link
A hobbirobot.hu-n:
hobbirobot/

es a letsmakerobot.com-on:
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2014
(#) DaviS válasza Botond08 hozzászólására (») Aug 27, 2014 /
 
Egy már régóta félkész projekt.
(#) sargarigo válasza DaviS hozzászólására (») Aug 27, 2014 /
 
Hát ez nagyon aranyos! Megérdemelné a befejezést!
(#) Abukodonozo válasza DaviS hozzászólására (») Aug 29, 2014 /
 
Mozog is már valamit? Nagyon kíváncsi volnék rá, amúgy le a kalapppal!
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2014
(#) zsolt58 hozzászólása Nov 9, 2014 /
 
Ez egy olyan robot ami ultrahang segitségével tájékozodik. Pl: Megy, fal, elfordul, tovább megy, fal, elfordul, enyi!
Találtam is egyet a neten csak nem tudok, hogy elindulni!
Egyszerü kelene pl: arduinoval vagy max picel!
nem talaltam ilyen topikot
(#) Max26 hozzászólása Feb 25, 2015 /
 
Sziasztok!

/UART/:

UART-on küldeném egy Atmega88 MCU PC0 lábára érkező jelet PC felé.

Működik a 10bites konverzió, de nem küldi át soros porton a változó értékét. Hyperterminalt használok, "m" karakter lenyomásával 75mV mérhető a MAX232 IC 13-as lábán (Soros port TxD).

Ezt a tutorialt követtem:
Bővebben: Link

Lehet, hogy a 12MHz-es kvarc használatával lenne a baj mert UBRR=(12MHz/16*9600)-1=77,125 ami nem egész szám?

Programkód:Bővebben: Link
(#) Gj hozzászólása Márc 27, 2015 /
 
Üdv!

Hogyan érdemes megoldani, hogy egy robot egy kijelölt pont felé haladjon? Úgy értem: Hogyan érdemes kijelölni? Fényt és kimagasló tereptárgyat mellőzve mivel érdemes megjelölni a pontot?
(#) Peter65 válasza Gj hozzászólására (») Márc 28, 2015 /
 
Üdv!
Nem teljesen érthető, hogy mit szeretnél. A robotok tájékozódását segíthetik a padlóra rajzolt csíkokkal (vonalkövető robot), ami odavezetheti ahhoz a ponthoz, amit kijelöltél. Lehet ultrahangot kibocsátani, és azt keresi meg a robot. A fény nem csak látható lehet, hanem lehet infra, meg modulált infra, és azt keresi meg a robot. Valami viszonylag könnyen érzékelhető fizikai jellemzőnek kell lennie a kijelölt pontban, hogy odataláljon. Ez lehet egy színes korong is, ha a képfeldolgozás könnyen megy...
(#) matheattila válasza Gj hozzászólására (») Márc 28, 2015 /
 
Üdv, több mindentől függ a dolog. Pl hogyan képzelted el azt a pontot, mennyi lenne a távolság amit meg kellene tennie a pont eléréséig.
Ahogy Peter is írta, a legegyszerűbb a vonalkövető az ultrahangos és az infrás, viszont ha azt akarod, hogy önállóan találja meg akkor ultrahang vagy infra kell, esetleg kamera. Ha a távolság igen nagy akkor lehet mondjuk GPS is persze akkor már legalább ultrahang vagy kamera is kell mellé, hogy ki tudja kerülni az akadályokat.
(#) Gj hozzászólása Márc 29, 2015 /
 
Üdv!

Ha van egy test, ami elfordul egy tengely körül pozitív, vagy negatív irányba, akkor milyen eszközt érdemes használnom arra, hogy meg tudjam határozni, hogy melyik tengely körül és hogy pozitív, vagy negatív irányba fordul-e?
Háromirányú gyorsulásmérők alkalmasak erre? (A tengely rendben, de a pozitív, vagy negatív irány nem igazán)
Vagy ehhez mindenképpen egynél több szenzor kell?
(#) Ivan93 válasza Gj hozzászólására (») Márc 29, 2015 /
 
Szia! Háromtengelyű gyroscoppal mérni tudod a tengelyek szögsebességét. Az értéke megadja hogy milyen gyorsan forog a tengely körül az előjel pedig az irányt mondja meg. Ha numerikusan integrálod a szögsebességet akkor relatív szögelfordulást is mérhetsz, de ez csak rövid ideig pontos.
Iván
(#) Gj válasza Ivan93 hozzászólására (») Márc 29, 2015 /
 
Gondolom a centripetális gyorsulás alapján méred a szögsebességet, de miért lesz negatív? Mindig a forgástengely felé hat.
Vagy van itt még valami?
(#) Ivan93 válasza Gj hozzászólására (») Márc 29, 2015 /
 
A mems gyro-k működését nem ismerem, de ezekből a modulokból közvetlenül a mért értékek olvashatóak ki i2c/spi-on keresztül. Nekem egy ilyen-em van. Igazából a gyro részt nem tudom kiolvasni csak a gyorsulást, mert első próbálkozásnál elfüstöltem rajta valamit.
Ha csak a működése érdekel google biztos megmondja, de az adatlap is segíthet.
(#) Gj válasza matheattila hozzászólására (») Márc 29, 2015 /
 
Kb 100 métert kéne tudni megtennie a pontig. Ultrahang és infra jól hangzik, de műköödnek 100m-ről?
(#) Gj válasza Ivan93 hozzászólására (») Márc 29, 2015 /
 
És az általad linkelt szenzorról (Ha nincs elfüstölve rajta semmi) le tudok kérni a bekapcsoláshoz (vagy kijelölt pozícióhoz) képest relatív elfordulást Y tengely körül egyszerűen kapva egy fok, vagy radián értéket? Vagy egyéb hókusz-pókusz kell ehhez?
A hozzászólás módosítva: Márc 29, 2015
(#) Fizikus válasza Gj hozzászólására (») Márc 29, 2015 /
 
Amint azt Ivan93 is irta, ha gyro-t hasznalsz, akkor szogsebesseget mersz, amit ha integralsz, akkor kapsz szogelfordulast, de mivel a kapott jel relativ, nem pedig abszolut szogertek, a meresi hibak miatt idovel a szamitott szog es a valos szog kozotti elteres egyre nagyobb lehet. Szukseged less egy abszolut szenzorra is. Pl egy iranyture, amivel lesz egy abszolut iranyod (magneses eszak), amivel az adatokat korrigalhatod. Ha pedig 3 iranyu gyorsulasmerot is hasznalsz, akkor pedig kiszamolhato hogy mere van "lefele", es az ehhez viszonyitott szogeket is megkapod. Olvass el nehany egyensulyozo robot epiteserol szolo ctutorialt a neten hogy jobban kepben legyel.
Kezdesnek nehany link 2 szenzorrol:
Iranytumodul hasznalata
Gyorsulasmero hasznalata
(#) matheattila válasza Gj hozzászólására (») Márc 29, 2015 /
 
A gyroszkóp gyors mozgásokhoz (elfordulásokhoz) jó, lassú elfordulásoknál nem mér pontosan az ú.n. "csúszás" (drift) miatt. Lassú mozgásokhoz (elfordulásokhoz) gyorsulásmérőt lehet használni, viszont ez pontatlanul mér ha az adott tengely mentén elmozdul. Mivel a két szenzor más-más téren jó, ezért gyakran párosítsák őket, mert így a kettő együtt kiváló eszköz lesz szögmérésre, ahogy Fizikus kolléga is írta.
Én is így használtam pár évvel ezelőtt az államvizsgámhoz, ott is dőlésszögeket kellett mérjek.
Az általam használt szenzor modul ez volt: Bővebben: Link
(#) matheattila válasza Gj hozzászólására (») Márc 29, 2015 /
 
Szerintem te valami nem értettél jól
Az ultra és az infra szenzor nem úgy működnek mint pl egy távirányító, ezek egy test távolságát mérik az adott robottól, természetesen nem mennek el 100m-ig, de nem is az a lényeg. Mindkettő azon az elven működik, hogy kibocsájtanak egy jelet, majd várják ameddig visszaverődik (vagy nem) valamiről. Mivel mindkettőnél megadott sebességgel tejred a jel ezér a kibocsájtás és a visszaverődés időkülönbségéből elég jól meg lehet állapítani annak a tárgynak a távolságát amiről visszaverődött.
Az ultrahangos szenzor nagyobb távolságokra való (30cm - 10m), míg az infra kisebbekre (centiméterekre).
Szerintem neked az ultrahangos lenne a jó, de ha eléggé nagy a terep akkor ha egyszer rossz irányba indult akkor kicsi az esélye, hogy visszaforduljon (ha csak zsákutcába nem ér), ezért szerintem jó lenne valami GPS-es helymeghatározó. Megadod neki a koordinátákat és akkor már tudja, hogy milyen irányba kell menjen, persze az ultrahang úgy is kell, hogy ne ütközzön neki semminek, de így legalább, ha egy akadály ki is téríti az előző irányból, úgy is tudni fogja, hogy milyen irányba kell majd forduljon, ha már nem lesz akadály előtte
Ultrahangos távolságmérő: Bővebben: Link
Infrás távolságmérő: Bővebben: Link, bár ez lényegében két egyszerű infra LED.
(#) Gj hozzászólása Márc 29, 2015 /
 
Akkor nekem valami nen látható, erős fény kéne, amit a robot "lát" és felé haladhat. A GPS nekem tökéletesen megfelelne, csak kicsit drágák a modulok. (5000Ft minimum)
Így szeretném alkalmazni a pont "kijelölését".
(#) Gj válasza matheattila hozzászólására (») Márc 29, 2015 /
 
Köszönöm az eddigieket is, már bőven van mit!

Annyit még, hogy jól veszem ki, hogy itt a modul elvégzi a három szenzor összevetését, és nekem már nem ad mást, csak egy szögsebességet?
(#) matheattila válasza Gj hozzászólására (») Márc 29, 2015 /
 
Nem teljesen.
Azon a modulon több különböző szenzor van (gorsulásmérő, gyroszkóp és iránytű) mindegyikkel külön kell kommunikálj, mindegyik más mennyiséget mér, amit aztán te vagy kiolvasol belőle vagy nem. Ha csak szögsebességet akarsz mérni akkor csak a gyroval kommunikálsz. Ha gyorsulásokra is szükséged van akkor a gyorsulásmérővel is, így már két típusu adatod lesz amit majd neked kell osszeboronálni, a modul nem csinál semmit, csak annyi a szerepe, hogy 3 különböző szenzort építettek egy panelre és egy közös I2C/SPI buszra fűzik őket, hogy ne kelljen mindegyik szenzornak külön panelt használni, ez így 3 az 1-ben, ami nagyon hasznos cucc
Következő: »»   75 / 82
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem