Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   357 / 965
(#) kadarist hozzászólása Aug 28, 2014 /
 
Látom, hogy egy kis zavar van az erőtérben A volt Szovjetunió területén minden trafó le volt födelve a csillagpontjánál fogva. Csakhogy a fogyasztókhoz nem ment nulla (a csillagpontból), hanem két "fázis" volt bekötve, két, a földhöz képest (fáziseltéréssel) azonos potenciálon lévő vezető, amelyek között 220V-os feszültség van. Mert ugye az egyszerű polgárnak minek is kellene kétféle feszültséget (vonali, fázis) adni az ő bérleménye felé.
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2014
(#) yulo5310 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 28, 2014 /
 
Nna,akkor most nem értem? Vonal-vonal, az nem 380?
(#) potyo válasza yulo5310 hozzászólására (») Aug 28, 2014 /
 
Az csak a transzformátor áttételétől függ.

Egyébként már egy bő tíz éve 400V a névleges vonali feszültség Európában.
(#) kadarist válasza yulo5310 hozzászólására (») Aug 28, 2014 /
 
De nem ám! A lakásba be volt kötve két vezeték, amely be volt kötve a dugaljzatba meg a lámpába, kapcsolóba. Abban a rendszerben a vonali feszültség 220V (két fázis), amely be volt kötve. Nézd meg az oroszoknál előforduló kötési variánsokat: Bővebben: Link. A lakosság számára a legegyszerűbb, egy féle feszültséget adó megoldást biztosították.
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2014
(#) yulo5310 válasza potyo hozzászólására (») Aug 28, 2014 /
 
Tudom,de a tanultak rögzülése!
(#) tandras246 hozzászólása Aug 30, 2014 /
 
Sziasztok.

Nagy kérdéssel fordulok hozzátok.
Aki jártas a villanyszerelés esetleg tűzvédelmi szabványokban az válaszolhatna a kérdésemre.

Egy multinál dolgozok mint karbantartó.
Az elektromos szekrényeket lakatolnunk kell úgynevezett egységlakattal (sima elzett lakat).
A szépsége az hogy az elektromos szekrényeket kikellet fúrnunk hogy lakat füleket tegyünk fel rá hogy az elzett lakatokat rá tudjuk rakni :S Kulcs csak a villanyszerelőknél van hogy ne nyúljon bele senki.

A kérdésem az volna hogy az utólag felrakott és átalakított szekrények mennyire felelnek meg a szabványnak és a tűzvédelmi előírásoknak?
Esetleg ha tudtuk valami jogszabályt ahol erről írnak és belinkelnétek megköszönném.

Válaszotokat köszönöm.
(#) kadarist válasza tandras246 hozzászólására (») Aug 30, 2014 /
 
Szia!
Hogy néznek ki a szekrények és azokon hová kell tenni a lakatpántot?
(#) szamóca válasza tandras246 hozzászólására (») Aug 30, 2014 /
 
Ha érintésvédelmileg helyesen van kialakítva, felszerelve a lakatfül, jogszabályba nem ütközik.
A feljogosított személyek hozzáférhetősége mint mondod a kulcsok által biztosított. Tűzvédelmi jogszabály sem tiltja, mert hozzáférhető helyen (általában bejáraton kívül) kell lennie tűz esetén egy vészáramtalanító, üvegbetöréssel indítható tűzjelző nyomógombnak, ami az épület teljes áramtalanítását végzi. Kapcsolószekrényen belül egyébként sem lehet elzárt, biztonsági kapcsolást indító elemet elhelyezni.
(#) yulo5310 válasza tandras246 hozzászólására (») Aug 30, 2014 /
 
Le lehet zárni,de főkapcsolónak,vészleállítónak kívül a helye!
(#) kallaci válasza kadarist hozzászólására (») Aug 30, 2014 /
 
Szia! Ha létezik egy tűzvédelmi áramtalanító feliratú kapcsoló, amihez könnyen hozzá lehet férni, akkor tök mindegy, hogy a többi kapcsolót, kismegszakítót elzárod a "nagyközönségtől". Üdv:Laci!
(#) kameleon2 válasza tandras246 hozzászólására (») Aug 30, 2014 /
 
Ha életveszély elhárítása miatt kell lekapcsolni egy berendezést - akkor sehogy. Erre találták ki az ólomzárat. Visszatart - de mégis letéphető veszély esetén.
(#) szamóca hozzászólása Aug 30, 2014 /
 
OTSZ.
"Lezárt területen nem lehet tűzvédelmi biztonsági berendezés, ezek indító, nyitó szerkezetei, valamint a közműelzárók főkapcsolói (fali tűzcsap, hő- és füstelvezető ablak, mentésre szolgáló ablak, hő- és füstelvezető nyitó szerkezete, villamos főkapcsoló, stb."
(#) tandras246 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 31, 2014 /
 
Például rittal szekrény és a lakat fül a két ajtajára van felfurva. Lelakatolva ne lehessen nyitni.
(#) papo69 válasza tandras246 hozzászólására (») Aug 31, 2014 /
 
IP védettséget befolyásolhatja. vagyis ha IP44-es a szekrény akkor a furások után ki garantálja, hogy az is marad. Nem véletlen van minden komolyabb gyártónak GYÁRI megoldása a zárásra.
Én mint vállalkozó, biztos nem vállalnám el a feladatot.
(#) Atis41 válasza papo69 hozzászólására (») Aug 31, 2014 /
 
Lakatfül alá kis gumi lap és semmi nem váltózott az IP védettség terén .
Ezzel kapcsolatbab 2 rittal szekrény össze fogatásánál a gyári szettben szivacs szalag van amit két szekrény közé kell tenni vajon ez megfelel az IP védettségnek?
(#) holex hozzászólása Aug 31, 2014 /
 
Sziasztok. Kettős szigetelésű készülék házát tilos földelni. Miért veszélyes ez? Nem igazán értem a fizikai magyarázatát a dolognak. Ha a földdel egy potenciálon van a háza, akkor nem tud megrázni, bármi is történik benne, nem?
(#) kadarist válasza holex hozzászólására (») Aug 31, 2014 /
 
Szia!
Egyik ok az, hogy nincs értelme, a másik pedig az, hogy ne hozz létre mesterségesen kierőszakolva egy potenciálkülönbséget a készülékház és a belső részek között.
(#) holex válasza kadarist hozzászólására (») Aug 31, 2014 /
 
Így már értem, köszi.
(#) papo69 válasza Atis41 hozzászólására (») Aug 31, 2014 /
 
Gyári megoldásnál a gyár szavatolja a védettséget. Én mint Jóska Pista kevés vagyok, hogy igazoljam, hogy az a gumi ami bekerült 30 évig időjárástól függetlenül védettséget ad.
Ha mint felülvizsgáló EBF-et is csinálnék simán megkifogásolnám ezt a megoldást.
(#) szamóca válasza papo69 hozzászólására (») Aug 31, 2014 /
 
Szerintem hagyjuk a kérdést, túl van már tárgyalva, és túl messzire vezet, ami megint nem hobbielektronika. Oldják meg a kérdést a vezetők, és az alkalmazottak.
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2014
(#) gabesz.mi074 hozzászólása Aug 31, 2014 /
 
Sziasztok! MKH25 Vezetéket milyen kötőelemmel tudnék 4irányban szétágaztatni falonkívüli lemez maszkos elosztóban , ami természetesen sínre patintható volna?
(#) szamóca válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Aug 31, 2014 /
 
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2014
(#) ötfelezős válasza holex hozzászólására (») Aug 31, 2014 /
 
Két ok is van, az egyik az, hogy ha földeled a házát, akkor átalakul védővezetős érintésvédelmet igénylő készülékké, így már nem dughatod be akárhová, a másik meg az, hogy akárhogy is nézzük, a védővezetős érintésvédelmi módok veszélyesebbek, így a felhasználó életkilátásai csökkennének.
(#) gabesz.mi074 válasza szamóca hozzászólására (») Szept 1, 2014 /
 
Köszi. Rendelek is belőle. Az automaták sorolásárra szolgáló fázis osztó fésűs sínekben létezik 100Amperes? Vagy 63Amper a felső határ?
(#) szamóca válasza gabesz.mi074 hozzászólására (») Szept 1, 2014 /
 
(#) sirály12 hozzászólása Szept 2, 2014 /
 
Üdvözletem.
Egy kérdésem lenne.
A mai nap felszerelték az új digitális mérőóraimat, mert szabvámnyosítom a mérőszekrényemet, teljesítménynővelést kértem, stb.

Ezzel kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy az normális üzemállapot-e, hogy a két digitális óra 1-2 percenként a kijelzőjére mindent kiír, mintha újraindulna?
A fogyasztást normálisan méri, ahogy ezt ilyen rövid idő alatt meg tudtam itélni.
A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2014
(#) Gabi válasza sirály12 hozzászólására (») Szept 2, 2014 /
 
Normális, így működik.
(#) Gery78 hozzászólása Szept 2, 2014 /
 
Sziasztok!
Ha már a digitális villanyóránál tartunk, akkor azt szeretném kérdezni, hogy egy ilyen digitális mérőórában min megy keresztül a villany? Valami félvezető eszközön, vagy esetleg egy nagy sönt ellenálláson méri az áramot?
A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2014
(#) sirály12 válasza Gabi hozzászólására (») Szept 2, 2014 /
 
Köszönöm a választ. Megnyugodtam.
(#) szamóca válasza Gery78 hozzászólására (») Szept 3, 2014 /
 
Szerintem áramváltó van bennük.
Következő: »»   357 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem