Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   12 / 194
(#) szabi83 válasza zotyo hozzászólására (») Jan 22, 2008 /
 
növeld meg az R1-t 470ohm-ra!
(#) zotyo válasza szabi83 hozzászólására (») Jan 22, 2008 /
 
Oké, köszi.
(#) proli007 válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Jan 22, 2008 /
 
Na ezt a dióda forgatást nem is értem!

A Led ugyebár egy dióda. Azon csak akkor folyhat áram, ha az anód pozitívabb a katódnál (feszültség a típustól függ). Fordított bekötés esetén sötét. Kivétel, ha váltakozó áram van, vagy kétszinű, kétlábú a dióda, mert az antiparalell van kötve. (váltós Led diódát még nemláttam)
Tehát, a dióda, vagy jól van bekötve, vagy nem, de forgatni értelmetlen.

- A T5 collektor-emitter és bázis-emitter feszültségét kell megmérni. Abból megtudható, mi a helyzet.

üdv! proli007
(#) Ise hozzászólása Jan 24, 2008 /
 
hali. A majki féle kapcsolás vajon kibírja a+-92 voltot?? M
ert én most építek egy 2x800wattos végfokot éshát csakkellene bele egy ilyesmi cumo...
(#) Master_of_the_web válasza proli007 hozzászólására (») Jan 24, 2008 /
 
Sikerült megoldanom a bajt, a diódát tényleg nem kellett átforgatni, mert átforgatva folyamatosan áram folyik rajt. Így msot visszafordítottam és ment. sztem vmit félrenéztem a beültetésnél.

Most azomban jelentkezett egy másik probléma: Miután beleraktam a szubládámba a védelmet (megjegyzem a láda eddig teljesen zajmentes folt, tökéletesen földhurok mentes volt) a relé behúzása után mikor bekapcsol a hangszóró, elkezd búgni, ha kikötöm a védelmet, megin nem búg.
a C2 elkót a behúzási idő csökkentése érdekében 470-ről 100µF-re módosítottam, a relé 12v os mintmár mondtaam.
a Táp az két diódahidas, mindenhova az elkóktól van vezetve a GND.

Hogy okozhat a hangszóróvédelem búgást?

üdv
(#) Master_of_the_web válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Jan 24, 2008 /
 
képek
(#) Master_of_the_web válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Jan 24, 2008 /
 
Közbe rájöttem, hogy az Ut~ˇágon jön a zavar. azt hogy szűrjem?

lehet az gáz, hogy a C1-et ami eredetileg 2,2µF lnne azt 1 µF-re cseréltem? ezt azért tettem, hogy mikor leállítom, hamarabb engedjen a relé
(#) proli007 válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Jan 25, 2008 /
 
Hát ez meglepő!

Ha kikötöd a váltót akkor nem zúg? (el sem ejt a relé?)
Elviekben nem okozhatna problémát, mert itt nincsenek nagy áramok sehol.
Zárd át a relé érinkezőt és úgy kisérletezzél, hogy egyenként tedd a drótokat a helyükre, akkor kiderülhet, hogyan kerül bele a zavar. (Persze a GND legyeen az első)

Nem értem, meg, miért alkalmaztok két dióda hidat a +- feszültség előálításához. Egyetlen indok lenne, ha nem elegendő a gratz feszültsége a táphoz, esetleg két trafó van alkalmazásban. De egyébként?

(Ugyan is Középmegcsapolású trafónál, úgy működik az egyenirányító, mint "kétszer egyutas", így a diódára a tápfeszültség kétszeres értéke jut, mint zárófeszültség. Gratz-nál ez egyszeres, mert mindig két-két dióda van sorban.)

Ha átalakítod, (előzőleg a Sword-nak javasolt módon) még egy egyenirányítót is megspóroltál, és akkor a váltó pontra, tényleg váltó feszültség jut. A két külön gratz-nek, még olyan hátránya is van, hogy kapcsolgatja az erősítő és a trafó között az áramot, így nagyfrekis zavart is kelt.

üdv! proli007
(#) Master_of_the_web válasza proli007 hozzászólására (») Jan 25, 2008 /
 
De ejt a relé, de ha egy külső kábellel átkötöm a relé végeit, és úgy húzom le a váltót akkor , lehet hallani ahogy eltűnik a zaj. Természetesen, ha csak úgy simán lehúzom a váltót, akkor kikapcsol a relé...

Már a kábeleket párszor végigpróbáltam, azért írtam hogy a váltóról jön, mert már kiderítettem.

Azért használtam 2 Graetz-et mivel pár helyen olvastam, hogy elvileg úgy kevesebb a zaj, az itt olvasottak alapján igyekeztem elkészíteni:
http://www.freeweb.hu/haromb/muhely/vf/vf_alap.html


üdv
(#) hapro hozzászólása Jan 25, 2008 /
 
Hello!

Ennek a nyákrajznak mi a kapcsolási rajza?
Bővebben: Link
Szabi83 tette közzé.
De egy kicsit konkrétabban az alkatrész értékekre vagyok kíváncsi.

Köszi

üdv.:

Zoli


(#) hapro válasza hapro hozzászólására (») Jan 25, 2008 /
 
Még egy kérdésem van:
ez a nyákrajz vasalásos technikához így jó ahogy van?
ugye nem kell tükrözni és így lehet nyomtatni?

üdv.:

Zoli

(#) szabi83 válasza hapro hozzászólására (») Jan 25, 2008 /
 
Szeva!

A nyákhoz, ez a kapcsolás tartozik:
Bővebben: Link


itt van egy másik terv hozzá(más a relé típ.).

Üdv
(#) szabi83 válasza hapro hozzászólására (») Jan 25, 2008 /
 
így jó ahogy van

Üdv
(#) hapro válasza szabi83 hozzászólására (») Jan 25, 2008 /
 
Szia!

köszi.

A sztereo változatnál, bemenetnél a két párhuzamos ellenállás mindkettő 22Kohm, vagy cseréljem nagyobbra őket? esetleg az eredője kell hogy legyen 22Kohm?

üdv.:

Zoli

(#) szabi83 válasza hapro hozzászólására (») Jan 25, 2008 /
 
Szeva!

Marad a 2 db 22k, ha a hiraga -hoz csinálod, akkor jobb, ha külön - külön

Üdv
(#) proli007 válasza hapro hozzászólására (») Jan 25, 2008 /
 
Nem néztem meg a rajzot, de..
egy nyomtatott áramköri tervre, mindig célszerű valamilyen feliratot ráhelyezni. Annak olvashatósága esetén a rajzolat megfelelő állású.
Így nincs vita, félreértés.

üdv! proli007
(#) hapro válasza szabi83 hozzászólására (») Jan 25, 2008 /
 
Szia!

Ahhoz lesz de a logikám szerint meg pont így jobb, hogy egy relével kapcsolom a két oldalt, logikám szerint így biztonságosabb, mert ki tudja hogy száll el mondjuk a két végfok...?
Szóval ha az egyik elszállna, akkor kapcsolja le mindkettőt.

De írd meg miért lenne jobb szerinted a két külön?


Proli007: igen tudom amit írsz, de itt nincs semmi felirat csak az alkatrészeken, némelyiken, de az a felirat lehet akárhogy is a nyák szempontjából, szóval így nem lehet biztosra menni. Amikor a programban azt az alkatrészt elkészítette valaki, akkor írhatta rá akárhogy azt a szöveget....


üdv.:

Zoli

(#) proli007 válasza hapro hozzászólására (») Jan 26, 2008 /
 
Csak neked írtam, de nem miattad!

üdv! proli007
(#) hapro hozzászólása Feb 4, 2008 /
 
Sziasztok!

Megépítettem dbase hangfalvédő áramkörét.
Végfok nélkül tökéletesen működik, késleltetve kapcsol be, és azonnal leold, ha egyen feszt adok a bemenetre akkor is azonnal leold. A probléma akkor kezdődik amikor a végfokot ráakasztom, ugyanis nem
kapcsol be. Ha meg bekapcsolt állapotban akasztom rá a végfokot, akkor meg azonnal leold a relé. Egy 7812-vel állítottam elő 12V feszt neki, aminek a pufferelése az IC előtt 10µF IC után pedig 1uF. BC639 és 640-ek a tranyóim, és ezen kívül az egyedülálló 47µF-os kondit 100µF-ra cseréltem, mert túl rövid volt az az idő ami alatt bekapcsol. Sztereo változatot építettem, ami azt jelenti, hogy a hangfal bemeneten nem egy hanem 2db 22kohmos ellenállás van párhuzamosan kötve.
De ez az én esetemben gyakorlatilag mindegy, mert csak egy végfokot akasztottam rá, szóval így is úgy is csak 22kohm volt ott az ellenállás.

Mit tegyek vele, hogy ne oldjon le a végfoktól. A végfokon van dc a kimeneten, de max 10mV.

köszi

üdv.:

Zoli


(#) dbase válasza hapro hozzászólására (») Feb 4, 2008 /
 
Ha rajta van a hangszoro akkor is ott a 10mV? Durva ha már ilyen kevésre is leold. Ha nagyon nem tudod levinni 0V ra akkor 22k-s ellenállás helyett tegyél nagyobbat szerintem. Mérj rá ha beküldöd a védelemnek a 10mV-ot, akkor mennyi esik a 22k-n.Próbáld növelni, hátha leesne rajta.
Ha ugy se megy, akkor meg fesz osztó a bemenetre.
(#) proli007 válasza hapro hozzászólására (») Feb 4, 2008 /
 
Hát, a sok magyarázathoz, valami rajzot is biggyeszthettél volna, mert így valóban csak Dbase barátunk tudja, hogy miről beszélsz. (Persze természetesen, az is elég lehet.)

üdv! proli007
(#) hapro válasza proli007 hozzászólására (») Feb 4, 2008 /
 
Szia!

Erről van szó:
Bővebben: Link

üdv.:

Zoli

(#) proli007 válasza hapro hozzászólására (») Feb 4, 2008 /
 
Bocsi, közben előkapartam Én is.

- Próbáld meg, hogy amikor még nincs az erősítőn és rövidre zárod a bementét a GND-vel, akkor is elejt-e a relé.
- Nem lehet, hogy rosszul kötöd össze az erősítővel? Vagy nem függtlen az erősítő tápja a védelem tápjától?
- Ennek a kapcsolásnak +-1V-nál még nem szabad leoldania. Próbáld ki úgy, hogy a bemnetére köss egy potit, és lassan vidd fel a feszültséget 0..2V-ra akkor mit tesz.

Azt figyelembe vetted, hogy a BC639/640-nek esetleg "nem szokványos" a bekötése?

E-B-C helyett B-C-E


üdv! proli007
(#) hapro válasza dbase hozzászólására (») Feb 4, 2008 /
 
Szia!

Valami nekem nagyon nem kerek ebbena történetben.
Megmértem az ellenállás után a feszülséget....
A 10mV-ból valahogy az ellenállás ELŐTT 9,04V és az ellenállás után pedig 8,58V lesz. Hát ez meg hogy..?

Szóval a tisztázás kedvéért a végfok 10mV DC vel rendelkezik a kimenetén. A hangfalvédelem végfok nélkül tökéletesen működik. A végfok DC-je hangfal nélkül és hangfallal is 10mV. Nem tudom egyenlőre lejebb szorítani ezt a DC-t.
A védelem tápját a végfok szimmetrikus táplálására szolgáló trafóból nyertem, amit külön egyenirányítok és egy 7812-es stab IC-vel állítom elő számára a 12V-ot. A végfok földje és a védelem földje nincs összekötve. Gondoltam hogy összekéne kötni ezt mert akkor van viszonyítási alapja a védelemhez feszültségügyben. De amikor megpróbáltam összekötni füstfelhő lett a vége, és a védelem összes aktív alkatrészét cseréltem utánna.

Hogy lesz a 10mV-ból egyszercsak 9,04V..? És miért?

Proli007:

Ha a bemenetet GND-re kötöm akkor nem old le a relé. Nem tudom ez jó-e vagy sem.

üdv.:

Zoli

(#) szabi83 válasza hapro hozzászólására (») Feb 4, 2008 /
 
Hello

rakj fel képet róla

Üdv
(#) hapro válasza szabi83 hozzászólására (») Feb 4, 2008 /
 
Sziasztok!

Itt vannak a képek. A fólia oldalon a vastagon befuttatott és átkötött rész javítás, amikor a végfok testjét próbáltam rákötni a védőáramkör testjére. Akkor a fólia elégett. Graetz helyett diódákat raktam be mert nem volt itthon több graetz, és a fóliát meg kijavítottam. mint mondottam tökéletesen működik végfok nélkül. És a végfok is tökéletes. Kettő védelmet készítettem, mindkettő sztereo végfokot kapcsolna, és mindkettővel ugyanez a helyzet mint amit leírtam.

És a bc639/640 tranyók lábkiosztására külön figyeltem.

köszi előre is a segítséget.

üdv.:

Zoli

(#) Peti_85 válasza hapro hozzászólására (») Feb 4, 2008 /
 
Hát szerintem ott a tápot cserélted fel valahogy....
Az erősítő GND-je és a védelem GND-je ugyan az kell, hogy legyen!!! :yes:
Tehát mint az ábrán (piros +, kék -, fekete GND)
(Persze a védelem pozitív ágába ott lehet a feszcsökkentés. Azt nem rajzoltam be.)

névtelen.GIF
    
(#) hapro hozzászólása Feb 4, 2008 /
 
Megoldódott a probléma!
A védelem egyenirányítását kikerülve közvetlen a végfok tápjáról adtam feszt a 7812-es IC-nek és a védőáramkör testjének.
A szimmetrikus tápegység plusz feszültsége szolgáltatta a +12 számára a feszt és a gnd pedig a szimmetrikus táp gnd-je lett. Így tökéletesen működik.

de azt valaki árulja el nekem, hogy ha külön egyenirányítom neki a tápot akkor miért nem működik?

Még kipróbálom diódahíd helyett egy-egy darab diódával tápáganként, hátha...

köszi a segítséget.

üdv.:


Zoli

(#) Peti_85 válasza hapro hozzászólására (») Feb 4, 2008 /
 
Nah mondtam én, hogy jó lesz úgy.
(#) KPeti válasza hapro hozzászólására (») Feb 4, 2008 /
 
Szia!

Én is pont így jártam amikor az erősítőmet raktam össze, ugyan ez volt a probléma, hogy elfüstölt a nyák az egyenirányító mellett. Utána rájöttem hogy miért, azért mert bárhogy kötöd rá a trafó kivezetéseire az egyenirányítót -ha a testet visszakötöd a szimmetrikus táp földjére, és mivel a szimmetrikus táp földje a trafó középkivezetése- ezért ez olyan, mint ha egy diódával rövidrezárnád az egyik szekunder kivezetést. Nem tudom hogy Te hogy kötötted be, ezért két verziót csatolok képként, abból talán értehetőbb. Meg csatolom az én verziómat. Ha hülyeségeket írok, valaki javítson ki

Péter
Következő: »»   12 / 194
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem