Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RGB LED meghajtása
 
Témaindító: noris, idő: Dec 25, 2010
Témakörök:
Lapozás: OK   3 / 6
(#) colosseum válasza proba hozzászólására (») Feb 28, 2014 /
 
Szia!

Mindjárt csinálok 1-t, csak nem láttam , hogy a témám átkerült máshova.

Balázs
(#) colosseum hozzászólása Márc 1, 2014 /
 
Sziasztok!

Nagyából összeraktam a kapcsolást (nem az egészet de a lényeg látszik)

IC1,2 az uln2803. A +12 Volt kapcsolását valahogy így képzeltem el.
Elméleti szinten így szeretném megvalósítani.
Ergo: 74hc595 kapcsol egy tranyot amit egy mosfet.

Minden nemű kritikát elfogadok, persze javítási segédlettel ))) Balázs

szerk: Valamiért nem rendesen mutatja a képet.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2014
(#) sirály12 válasza colosseum hozzászólására (») Márc 1, 2014 /
 
Bár lehet hülye kérdés, de itt mi korlátozza az áramot?
(#) colosseum válasza sirály12 hozzászólására (») Márc 1, 2014 /
 
Nem lett be rajzolva de ez egy gyári led szalag és van benne ellenálás!
(#) Gyujto hozzászólása Szept 24, 2014 / 1
 
Sziasztok,

Megbízást kaptam egy 60 LED-et tartalmazó 5V-os, 72W-os RGB LEDszalag vezérlő - 5V/18A kapcsolóüzemű tápegységgel, - RS232 soros porttal tervezésére.
Annyit tudok még, hogy 18F44J50-es Microchip-pel oldanánk meg,
mert 1, az van készleten,
2, mert abban van SPI.
Korábbról ilyen tapasztalattal nem rendelkezem,
az elődömtől pedig nem volt lehetőségem elsajátítani.
ezért szeretnék hozzá segítséget kérni, hogy egyáltalán hol, és hogyan álljak neki a prototípus megtervezéséhez?
Előre is köszönöm a segítséget!
(#) Buvarruha válasza Gyujto hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
Ha azt sem tudod, hogy hogy álj neki, akkor lehet, hogy túl nagy fába fágtad a fejszédet.
(#) bbalazs_ válasza Gyujto hozzászólására (») Szept 24, 2014 /
 
Erdekes feladat.
Kettebontanam a munkat.
1. kommunikacios oldal
2. vezerlo oldal.

Az 1. eseten a PIC felveszi a kommunikacio fonalat, adatokat kap a computertol.
A 2. eseten valoszinuleg a feszultseget fogjatok valtoztatni 3db FETtel PWM uzemmodban a harom szin tekinteteben.

Az meg nem tudjuk, hogy mit kell tudnia a rendszernek, mert a vezerlest ennek fuggvenyeben erdemes elkesziteni. Ha tok egyszeru szinatmeneteket, akkor semmi masra nincs szukseg, mint a harom szin kulon-kulon valo vezerlesere.
A proci aztan ezekkel operalva letrehozhatja az atmeneteket.

Elsokent a helyedben megirnam a harom vezerlest, alapszinten. Ezek dolgozzanak harom memoriacimbol (ugyis mint RGB ertekek). Jol valaszd meg a PWM frekit, a legalacsonyabb erteken se vibraljon.
Kesobb raersz majd ezeket az ido fuggvenyeben valtoztatni.
(#) watt válasza Gyujto hozzászólására (») Szept 25, 2014 /
 
SPI az meg minek?
Egyetértek Buvarruhával, de nem sértegetni akarlak, csak ez tűnik valószínűnek...
(#) steweo hozzászólása Okt 24, 2014 /
 
Sziasztok! Adott ez az rgb led szalag vezérlő és ehez szeretnék kérni kapcsolási rajzot mert az enyém elromlott
(#) Stone C hozzászólása Nov 21, 2014 /
 
Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni relé helyettesítés témában.
Szeretnék kiváltani egy 40.52. finder relét valamilyen elektromos kapcsolással.
Követelmények a megbízhatóság , tartósság és ami a leg fontosabb az egyszerüség.
Mivel tényleg csak hobbi módon foglalkozom az elektromossággal és próbállom
megvalósítani idióta ötleteimet kélek titeket légyszives mellőzétek a szakszavakat.
Szeretnék egy egyszerű kapcsolási rajzot minimális alkatrészekkel.
12v -ra és RGB LED-et kellene kapcsolni vele

Előre is köszönöm a válaszokat!

( A modit kérném ,hogy ha rossz topikba írtam volna akkor kérlek tedd át a megfelelő helyre
Köszönöm)
(#) kaqkk válasza Stone C hozzászólására (») Nov 21, 2014 /
 
Keress rá a szilárdtest relé kifejezésre ...
(#) Stone C válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 21, 2014 /
 
Szia !

Megnéztem de én valami tranzisztoros kacsolásra gondoltam (ha van ilyen )
esetleg SMD alkatrészekből megépíthető de egyszerű kapcsolásra gondoltam.
autóba kellene a dolog és az RGB LED-ek színét (kettőt) kellene kapcsolni vele.
(#) dugasz1 hozzászólása Dec 2, 2014 /
 
9 párhuzamos ledsort szeretnék egyszerre működtetni potméterek segítségével.ezt hogyan tudnám a legegyszerűbben megoldani? illetve a 9 párhuzamos sor közül van 2 amelyben csak 2db led lesz a többiben 4db hogyan tudnám megoldani,hogy minden szálon ugyan az a szín legyen.hogyan tudnám kiszámolni,hogy mekkora ellenállású potméterre lesz szükségem?
(#) proli007 válasza Stone C hozzászólására (») Dec 2, 2014 /
 
Hello! Az a jó, hogy a kéréseknek rendre nincs információ tartama.
- Milyen Led-re gondolsz és hány db-ra? Vagy mekkora a terhelés?
- Mit jelent számodra, hogy "kapcsolni" és hogy kettő színét?
(#) proli007 válasza dugasz1 hozzászólására (») Dec 2, 2014 /
 
Hello! Szinte rád is az vonatkozik, mint Stone-ra.
- Mit jelent, hogy 9 párhuzamos Led-sor? Mekkora a terhelés? Milyen Led-ek?
- Mert a Led-eket külön-külön kell előtétezni ha párhuzamosan kötnéd. És akkor csak számítás kérdése, hogy kettőben csak két Led van.
- Mi az, hogy "minden szálon ugyan az a szín legyen"?
Hiányos információkra, hogyan vártok érdemi választ?
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2014
(#) dugasz1 hozzászólása Dec 2, 2014 /
 
leírom az összes általam ismert információt:
a led 4 lábas R nyitó-záró feszültsége:1,8-2,2v I=0,02A
G nyitó-záró:3-3,4V I=0,02A
B nyitó-záró:3-3,4V I=0,02A
31led van.
9 párhuzamos sort szeretnék csinálni amiben a ledek így oszlanak el:
2-4-4-4-4-4-4-4-2
a ledek sorosan lennének egymáshoz kötve,mert ha jól tudom akkor elég csak előre egy előtét ellenállás
12v-ról szeretném működtetni.és 3 potméterrel szabályozni.
Leginkább arra lennék kíváncsi,hogy mekkora potméter szükséges ezek irányításához,és hogy egyáltalán létrejöhet-e ez a dolog?
Remélem mindent leírtam.
(#) proli007 válasza dugasz1 hozzászólására (») Dec 2, 2014 /
 
Nos, itt a bökkenő! Mivel a Led RGB és négy lábú, hogy kötöd Őket sorba? (Felénk a 7*4+2+2=32)
(#) colosseum válasza proli007 hozzászólására (») Dec 3, 2014 /
 
Gondolom mindet színt külön külön.
De mivel közös Anódosok igy ehez kellene neki mondjuk egy ULN2003.
Akkor már tudja kapcsolni a Katódokat külön külön.
(#) watt válasza colosseum hozzászólására (») Dec 3, 2014 /
 
Ezzel pont párhuzamosan kötöd őket, ellenben a kérdésben sorosan szerette volna, azaz a válasz, hogy azt 4 lábúak esetében színenként nem lehet, helyes...
(#) watt válasza dugasz1 hozzászólására (») Dec 3, 2014 /
 
Ha jól értem 32 LED-et kellene fényerő szabályoznod színcsoportonként. Ezt potival szimplán nem lehet. 32*20mA=640mA. Ehhez meghajtó kell. A LED-eket kénytelen vagy párhuzamosan kötni, akkor viszont a 12V nem megfelelő a nagy veszteség miatt. 5V lenne jó és ha analog akarod, akkor hűtőbordákkal ellátott tranzisztorokkal meg lehetne oldani a potis szabályzást, némi hőtermeléssel. Ennél jobb megoldás egy PWM vezérelte FET színenként, mert akkor a 12V is megfelelő lehet és nem lenne nagyon meleg, bár itt is jobb lenne az 5V. Ehhez viszont feszültségvezérelt PWM generátorokra lenne szükséged. 555-ökből elvileg lehet ilyet készíteni...
(#) proli007 válasza watt hozzászólására (») Dec 3, 2014 /
 
Hello! Rajzoltam én már ilyen kapcsoolást nekik, csak nem keresnek. Egyszerű mint a faék. Csak előbb tisztázni szeretném vele a "minimális elméletet"..
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2014
(#) watt válasza proli007 hozzászólására (») Dec 3, 2014 /
 
Jaja, ez tök jó!
(#) dugasz1 hozzászólása Dec 5, 2014 /
 
Köszönöm szépen a válaszokat,viszont abban még tudna valaki segíteni,hogy kezdve a 12v-os vagy akkor 5v-os teleptől mit hova és hogy kell kötnöm?,mert láttam ezt a kapcsolási rajzot,de nem sokat értettem belőle
(#) watt válasza dugasz1 hozzászólására (») Dec 5, 2014 /
 
Addig a szintig el kellene valahogy jutnod, hogy ismered az áramköri jeleket. Ha ez megy, akkor a rajz magáért beszél, még a LED-ek színe is beszédes... Másik megoldás, hogy megkérsz valakit, hogy készítse el.
A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2014
(#) dugasz1 hozzászólása Dec 5, 2014 /
 
Ez az felhasználó nem az enyém haveromé és megkértem őt, hogy nézze meg ezt a rajzot azt mondta érti h mi mi, de egy olyan kérdése lenne hogy:
1, A ledek hozzákötését úgy számolhatjuk mintha csak 12Vre kötnénk olyan előtét ellenállást rakjunk rá?
2, És hogy akármilyen 4 lábú ledet rálehet erre a vezérlésre kötni nem számít, hogy ha egy kicsit másabb a nyitó feszültsége vagy csak az jó hozzá amit fentebb írtam?
Köszönöm a válaszokat még egyszer
(#) watt válasza dugasz1 hozzászólására (») Dec 5, 2014 /
 
Bármilyen közös anódost. Igen, a LED-eket párhuzamosan kell kötni színenként, de előtéttel és a 12V-hoz lehet számolni. Ha eltérőek a LED-ek nyitófeszei, akkor azt az előtét számításánál figyelembe kell venni és ha más eltérés nincs akkor a LED-ek egyforma erővel fognak világítani. Ha netán eltérőek a LED-ek hatásfokai is, akkor azt is lehet korrigálni az előtétekkel, de azt már csak tapasztalati úton. Sajnos, minden LED elé előtétet kell tenni, azaz 32*3 ellenállás. a FET bírni fogja az ágakat, de a 12V-os táp legalább 2,5..3A-s kell legyen. Ha jól számoltátok ki az előtéteket, akkor közel 2A fog folyni, ha mindegyik LED teljes fénnyel világít. Persze lehet kisebb áramot is választani, nagyobb ellenállásokkal, ha a kisebb fényerő elég és akkor kisebb táp is elég.
A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2014
(#) Pali79 hozzászólása Dec 7, 2014 /
 
Sziasztok!
Egy mindenhol kapható RGB vezérlővel szeretnék több led szalagot egyszerre üzemeltetni. Tegnap megnéztem szkóppal, a vezérlő 3 csatornán ad különböző kitöltésű PWM jelet, ezzel szabályozva a színeket. Arra gondoltam, hogy a 3 PWM jelet egy FET-tel kapcsolnám tovább, így növelve a vezérlő terhelhetőségét. A gondom csak az, hogy ezek a vezérlők közös anódosak, tehát a PWM 0 és -12 V tartományban van. Lehet, hogy ez nem gond, de engem eléggé összezavart, nem tudom, hogy így megoldható-e?
(#) Pali79 válasza Pali79 hozzászólására (») Dec 7, 2014 /
 
Megnéztem újra. Nem negatív tartományba van a PWM, hanem (közös anódos) ledekről lévén szó a GND-t befolyásolja a PWM.
(#) whalaky válasza Pali79 hozzászólására (») Dec 7, 2014 /
 
Megoldható, mivel vannak RGB LEDszalag erősítők...
például itt is
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2014
(#) Pali79 válasza whalaky hozzászólására (») Dec 7, 2014 /
 
Ezt én is láttam, gondoltam, hogy nem lehetetlen csak én nem tudom a megoldást. Jó lenne egy kapcsolási rajz vagy ilyesmi amiből ki lehet indulni.
Egyébként szétszedtem a vezérlőt és a kimeneten C009T típusú N-es JFET-ek vannak, de megvan a helye a panelon nagyobb furatszerelt alkatrésznek, lehet elég lenne ezeket beültetni valami más típussal?
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2014
Következő: »»   3 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem