Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Akkumulátor töltő
 
Témaindító: josephx, idő: Jan 18, 2006
Lapozás: OK   176 / 299
(#) stelok válasza proli007 hozzászólására (») Feb 3, 2015 /
 
Szia Proli007.
Fenn akadtam egy olyan problémán hogy a P2-es poti két végén nem -5.1V van hanem csak -4.3V.
Cseréltem zénert de nem változott csak 0.1-et. Nem értem miért? Lehet hogy ezért nem működik a CA747-el? Már vettem új 4N25-öt mert azt hittem az nem nyit rendesen, de azzal sem változott.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2015
(#) proli007 válasza stelok hozzászólására (») Feb 3, 2015 /
 
Hello!
- Az alapgond, hogy nincs meg a potin a feszültség. Az optónak akkora áramot kell szolgáltatnia, hogy a potin tudjon esni az 5,1V. És még egy cseppet, a zéner számára is.
- Gond lehet péld. ha a zéner nem kisteljesítményű, mert azok könyökfeszültsége kis áram esetén alatta marad a könyökfeszültségnek. Tehát pld. BZX55 vagy ZPD típust kell használni.
Ellenőrizni úgy lehet, ha kiveszed a zénert és megméred a feszültséget.
- Probléma lehet, ha az OPTO CTR paramétere alacsony. Ez mutatja meg, hogy mekkora dióda áram mellett, mekkora kollektoráramra számíthatunk. A dióda áramát a PB12V panelen az R24 állítja be. Iled=UBE/R24=0,65V/55ohm=19,6mA. Ha a CTR tényező 20%, akkor 3,9mA-re számíthatunk csak. De ez ellenőrizhető az opto tranyó kollektor-emitter feszültségének ellenőrzésével. Ha az magas lenne, akkor csökkenteni kell a PB20A panelen az R38-as ellenállást.
- A P2 poti értékét inkább felfelé, mint lefelé kel változtatni. És a méréseket "RAPID" üzemmód mellett kell elvégezni, mert ilyenkor 100% a PWM fokozat kitöltése. Az opto Led árama ellenőrizhető a PB12V panelen az R35-ön eső feszültség mérésével. 20mA esetén azon 4,4V feszültség fog esni.
(#) stelok válasza proli007 hozzászólására (») Feb 3, 2015 /
 
A zéner az ZPD, kivettem a helyéről és akkor is csak 4,5V-ot mérek. A PB12V panel nem szólhat bele mert ha külső tápról adok 6V-ot a XI1 bemenetre akkor is annyit mérek. Csökkentettem az R38-at 4.7k-ra de csak 0.1v emelkedett.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2015
(#) proli007 válasza stelok hozzászólására (») Feb 3, 2015 /
 
Nem mértél feszültséget az optón. És nem mondtad, mekkora a poti értéke.. De az R38-at csökkentheted 3,3kohm-ra is. -15V az megvan?
(#) stelok válasza proli007 hozzászólására (») Feb 3, 2015 /
 
Az optón a kollektor és az emitter kötött mérjem? A poti egy 4.7k és párhuzamossan 9.1k így 3k. -15,2 van.
(#) stelok válasza stelok hozzászólására (») Feb 3, 2015 /
 
kollektor és az emitter kötött 9.9V
(#) Davidd hozzászólása Feb 3, 2015 /
 
Sziasztok! Számomra ez a téma még új, eddig nem különösebben foglalkoztam akkumulátor töltéssel, de viszont most nagy szükségem lenne rá. Rengeteg szünetmentes tápnak egyszerüen használaton kívül tönkrementek az akksiaik. Van itthon egy kis 14,4 VAC 8A trafóm. Tudtok valami regeneráló töltőt mutatni nekem? Az akksik tipusa pedig Li-on.
(#) erbe válasza Davidd hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Nem láttam még szünetmentesben Li-on akksit. Egy fénykép sokat segítene, mielőtt segítünk végleg tönkretenni.
(#) Davidd válasza erbe hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Igazad van, már rég foglalkoztam velük és tudtam en hogy valami L..hát Lead-Acid.
(#) erbe válasza Davidd hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Minden szükséges adat ott van rajta. Alkalmi töltögetés esetén 14,4-15 V-ig mehet. Ha jót akarsz, nem léped át a 0,7A töltőáramot. A trafócskád nem is tud annyit, de neked elég. Kapcsolásokat találsz itt is, de van Zselés akkumulátor töltése témakör is. Ilyen kis áramhoz bőven elég egy erre készült IC, ha megnézed a rajzokat, megtalálod.
Regeneráláshoz már a szulfátmentesítős fórumot keresd fel! Ha már egyszer túlságosan lemerült, sok remény nincs rá, hogy életet tudsz lehelni bele.
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2015
(#) Davidd válasza erbe hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Van vagy 6 akksim, mind más és más, de a probléma hogy mindegyik a 0 volt közelében téblából. Szóval nincs esély életet lehelni beléjük. Azt hittem egy valamilyen regeneráló töltővel újra az élők közé lehet hozni őket. Azért köszönöm szépen a felvilágosítást.A trafóm 8 Amperes és 14.4V-váltó
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2015
(#) erbe válasza Davidd hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Ezt olvasd végig!
Elektronikus szulfátoldó (Akku aktivátor)
Szerintem nincs remény. Sok helyen ha kimúlik egy szünetmentesben az akku, azzal együtt kidobják, mert hivatalosan szervizben többe kerül a csere, mint az új. Ez csak az egykori átalánydíjas szerződéseseknek érte meg (Füszért, Agroker, stb) ahol a munkadíjat úgyis fizették, ha nem csináltunk semmit.
(#) Davidd válasza erbe hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Köszönöm még egyszer, akkor kezdek olvasni.
(#) proli007 válasza stelok hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Hello!
- Elég érdekes, mert számítva az opto CTR paramétere 7,5%, holott az adatlap szerint a minimum is 20%.. Meg kellene mérni, hogy a 6V-ról az opto dióda felé, mekkora áram folyik. Mert annak 21,8mA-nak kellene lenni. Ha lényegesen kevesebb, akkor esetleg az R37 értéke nem 220ohm..
- Vedd ki a potival párhuzamos 9,1k ellenállást.
(#) fecameca válasza erbe hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Ilyenekből (Zselés) keltettem életre néhányat úgy, hogy a fedőlapot lefeszegetve, a gumidugókat kivéve, desztillált vízzel feltöltöttem, és töltés- gépkocsi fényszóróégővel való kisütéssel, 3- 4 cikluson át megismételve, megformáztam őket. A dolog ilyenkor is kétesélyes. Amelyiknél van értelme, ott a vízzel feltöltés után már kell lenni egy kis töltő áramnak. Amelyik még dupla töltőfeszültségről is csak milliAmpereket vesz fel , az halott.
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2015
(#) Davidd válasza fecameca hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Én próbáltam az enyémet tölteni, azok szépen 700mA körüli áramot vettek fel, és előtte 2,4V volt az aksin, de annyi is marad.
(#) fecameca válasza Davidd hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Akármennyire kezelésmentesnek hirdetik is őket, ki tudnak száradni szépen. Próbáltál már egyet is vízzel utántölten? Meg fogsz lepődni, mennyi vizet el tud nyelni, főleg, ha 5 évnél idősebb. Ha ez után sem töltődik, akkor hulladék.
(#) Davidd válasza fecameca hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Okés egynek neki fogok esni, és meglátom az eredményt. Köszönöm szépen!
(#) fecameca válasza Davidd hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Sokszor az 50 %-ra felhozott kapacitás is nagy öröm, max. számolunk vele, hogy fele ideig bírja. Amelyik egyszer nullára volt lemerülve, olyannál többre ne számíts. Sokszor arra jó, hogy egy új beszerzéséig (1-2 hónap?) kihúzzuk vele. Gyári akku regenerálónak hirdetett drága gépek sem csinálnak semmi mást, csak töltenek-és kisütnek, vagyis formáznak. A melyiknél nem indul meg a töltő áram, érdemes az elején 1 percig nagyobb árammal megmozgatni, utána normál módon teljesen feltölteni- kisütni, és mérni az időt, tovább bírja-e? Ha igen akkor érdemes még 2-3x megismételni a teljes töltés- kisütést.
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2015
(#) Alkotó válasza fecameca hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Nekem is van ránézésre nagyon hasonló akkumulátorom, de abban nincs folyadék, nincs mit utána tölteni. Egy krémszerű massza van benne (zselének szoktam nevezni). Nincs hová vizet tenni bele. A beépítési helyzete is tetszőleges, akár fejjel lefelé is használható, ami szintén a folyékony összetevők ellen szól.
Idézet:
„normál módon teljesen feltölteni”

kifejezést használod. Ez pont az a téma, amiben a szakma nagyon óvatosan foglal állást. Nagyon nehéz azt tudni, mikor van feltöltve egy akkumulátor. A kapocsfeszültségből való következtetés nagyon áttételes, inkább kényszerből használják, mint meggyőződésből.
Te honnan tudok mikor van teljesen feltöltve egy aksi?
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2015
(#) stelok válasza proli007 hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Hello!
Kivettem a 9,1k ellenállást, megmértem az R37 értéke 221ohm, majd az R37 és az opto kozött 12mA-t mértem. Lehet hogy a az R37 értékét kellene csökkenteni? Most 4,7k van benne. 3,3k javasoltál attól lejjebb ne menjek?
(#) stelok válasza stelok hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Rosszul mértem az R37 és az opto között 21,3mA van 6v-nál. Előbb rosszul irtam az R38 értékét csökkentettem 3,3k-ra de csak 4,7v volt még mindíg.
(#) stelok válasza stelok hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
1kohm-nál 5,05v de nem merek lejjebb menni.
(#) proli007 válasza stelok hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Valami itt nagyon nem kerek. Ha 20mA a Led árama és a 4,7k potin csak 4,7V mérhető, ami 1mA-t jelent, akkor a CTR tényező 5%. Az csak negyede a katalógus minimális értékének. Ennyire nem lehetne pocsék a 4N25.. Így gyakorlatilag hiába csökkented a 3,3kohm-ot, mert az opto "áramgenerátorként működik".
Elővettem két 4N25-öt és megmértem. 6V-220ohm a diódánál. A tranyó emittere a GND-n. Kollektora felhúzva a 6V-ra a 3,3kohm-al. A CE lábak között, 0,15V-ot mértem. Tehát kb. 1,8mA áram folyt a kollektoron. De ezzel a 4,7koh-nál már 8,5V feszültségnek kellene lenni, nem 4,7-nek..
Ha foglalatban van az opto próbáld ki Te is. De egy opto CTR paramétere akkor csökken le, ha pld. az optotranyó bázis-emittere között ellenállás (átvezetés) van. meg kellene nézni a 4-es és 6-os láb között, nincs-e a panelen átvezetés. Vagy ha rövidre zárod a 4-5 lábat, akkor most a potin 8,8V feszültségnek kellene lenni.. Ha semmi nem vezet célra, egy CNY17-et kellene betenni. Annak még a -1 változatának is 80% a CTR-je.
(#) stelok válasza proli007 hozzászólására (») Feb 4, 2015 /
 
Össze raktam a kapcsolást 130mV-ot mértem. Vissza tettem a 4,7k az R38 helyére kicseréltem az optot CNY17-3-ra, átmostam a nyákot az opto lábainál, nem látok átvezetést de még mindíg csak 4,5v
Holnap átnézem a Nyákot aprólékosan nagyítóval. Köszönöm az önzetlen segítséget.
(#) stelok válasza proli007 hozzászólására (») Feb 5, 2015 /
 
Hello!
Igazad volt hogy a Nyákkal lehet valami gond bár a hibát nem találom. megépítettem egy próbanyákra az optot és környezetében lévő alkatrészeket, a -15v-ot az eredeti panelről vettem.
A poti közepét kötöttem az eredeti bemenetre és így működik a dolog, 5,2v a potin. A szivárgó kimenet az ICHG ponton még mindíg megvan. Régi bakelit nyáklemezből csináltam meg a panelt, mert a tirisztor vezérlő bontott és UAA146. Nem voltam biztos hogy működni fog. A hétvégén csinálok egy új panelt, új nyáklemezből és utána meglátom mit mutat. Lehet hogy a kimeneti szivárgás is a nyák miatt van.
Addig is köszönök minden segítséget.
Üdv.
(#) Takszi hozzászólása Feb 9, 2015 /
 
Sziasztok! Azzal a kérdéssel fordulnék hozzátok hogy van egy gyári akkumulátor töltőm aminek a max töltő árama 6A ami elméletileg 60A-óra akkumulátor töltésére elegendő. Viszont a legkisebb akkumulátor kapacitás a papírja szerint 20A-óra. hogyan tudnám ezt átalakítani hogy 4-9 A-ó akkumulátort is tudjak vele tölteni. Viszont szeretném ha megmaradnának az eredeti funkciói is. (Röviden motorkerékpár akkumulátor és autó akkumulátor töltésére is alkalmas legyen). Ez az izzós sorba kötős témát mellőzném, ha lehet inkább valami átváltó kapcsolóval helyettesíteném. Mellékeltem a képeket. Valaki készítene nekem egy rajzot, ill hogy mik kellenek hozzá. Előre is köszönöm.
(#) Alkotó válasza Takszi hozzászólására (») Feb 9, 2015 /
 
Ha a "kis" akkumulátor is 12V-os, akkor töltheted nyugodtan nagyobb maximális áramra képes töltővel, mert úgyis csak akkora áramot fog felvenni, amekkora neki kell (nem tudom értelmezni a "legkisebb akkumulátor kapacitást", ilyet nem adnak meg).
A sorba kötött izzó -ha az jól van méretezve-, akkor egy briliáns megoldás. Saját "dinamikája" van, ami nagyon jól illik az akkumulátor lelkéhez. Ha egyszer szükséged lesz rá, egyáltalán nem becsüld le a jelentőségét.
Ne feledd, ha egy akkumulátort külön tölteni kell, akkor az már nem jó, hamarosan cserélni kell. Egy normál állapotú akkumulátort, maga a jármű is tökéletesen szinten tud tartani.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2015
(#) zosza18 válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 9, 2015 /
 
A legkisebb kapacitást csak azért írják rá, mert látod az elején a Power és Full LED-eket. Az "elektronika" csak a 20Ah-nál nagyobbaknak képes kimutatni a feltöltött állapotát. A tacskós akkutöltők is ugyan ilyenek, tudod a LED sorosak. Azok se mennek 40Ah alatt, legalábbis a LED sor, de maga a töltés az megyen. Ezzel is lehet tölteni kicsit, csak sose fog világítani a Full LED.
(#) Takszi válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 9, 2015 /
 
Köszönöm hozzászólásod ! Nekem is fura volt a legkisebb érték de itt van a dobozáról a kép sőt a használati útmutatóba is benne van. Igazából lehet hogy rosszul fogalmaztam a meg a kérdés de valójában nekem lehet hogy csepptöltő kellene amit rajta bírok hagyni az akkun. Motorozom és ilyenkor le van téliesítve a gépezet. Több ismerős mondta,hogy ilyenkor rajta szokta hagyni a csepptöltőjét a motorja akkumulátorán. Ez miatt én most nem szeretnék vásárolni egy másik töltőt ezért érdeklődtem efelől a lehetőség felől.

IMAG0094.jpg
    
Következő: »»   176 / 299
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem