Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Lapozás: OK   355 / 578
(#) _BiG_ válasza Szikravadasz hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
Nem az ECH81-en kell rácsáramot mérni (ráadásul, ha azt a piros X jelnél tetted, akkor az nem jó semmiképp, mert az a heptóda vezérlőrácsa), hiszen az URH állásban nem is működik keverőként (amúgy is a triódarész rácsáramát kellene mérni egyébként, mert az az oszcillátor). De most nem, hanem az ECC85 jobboldali triódájának a rácsán.
Rácsáramot mindig a rácsellenállás és a földpont között mérd, hogy ne zavard meg a műszerrel az áramkört. Tehát a rácsellenállás földpont felőli felét kösd le.
(#) Szikravadasz válasza _BiG_ hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
OK, este folyt. köv., ahogy írtad. Mekkora áramot kéne mérjek?
Sejtettem, hogy nem jól csinálom, de ez az első készülékem, amibe ennyire bele kell bonyolódnom.
(#) Janó bácsi válasza Szikravadasz hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
Csak kiegészítésként, amit kérdeztél. A tekercs alját semmiképp sem szabad testre kötni, mert úgy a tekercsen keresztül lezárod a trióda rácsát a testre, és rövidre zárod a 470 K-s rácsellenállást.
A rajzról jól követhető..
(#) Szikravadasz válasza Janó bácsi hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
Ez így volt testre kötve "eredetileg". Nem tudom, ki és mikor csinálta, én bontottam ki egy másik sassziból. Van még átalakítás benne, talán az áthangolás miatt. Pl. mindkét hangolótekercs párhuzamos 5 pF kondija három-három párhuzamosan összetekert lábú tárcsakondira van kicserélve és a bal trióda rácsán levő 500 pF is kettő tárcsából áll. Látszik, hogy nem gyáriak. Este ezeket is megmérem.
(#) _BiG_ válasza Szikravadasz hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
Néhányszor tíz, netán száz mikroampert talán, bár én sose mértem még ilyen önrezgő-keverőben rácsáramot. Még nem volt rá szükségem. De többnyire ilyen egyenáramok folynak arrafele.
Janó bácsi többet méricskélt ilyesmit.

Azt a 0,5-0,7 uA-t hogyan mérted? Nagyon picike áram az már.
(#) Szikravadasz válasza _BiG_ hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
Leforrasztottam az ECH-ról a vezetéket az X-nél. Uni 11e műszer, 3 uA állásban.
(#) _BiG_ válasza Szikravadasz hozzászólására (») Márc 5, 2015 / 1
 
Jó műszered van

Elnézést, rosszul fogalmaztam, a "hogyant" sejtettem, "mivel" volt a kérdés, amire most megkaptam a választ.

Azért remélhetőleg 3 uA-nél több áram lesz az ECC-n.
(#) Szikravadasz válasza _BiG_ hozzászólására (») Márc 5, 2015 /
 
Egy rövid mérésre volt időm. 470 k-t lebontottam a testről. A rácsáram a hangolópálca mozgatására 55-85 uA között változott. Ez megfelel a "néhányszor tíz, netán száz mikroamper"-nek. És ha már, akkor megmértem a 470 k-t is, pont annyi. Ja, ez már két mérés.
Jó éjt mindenkinek!
(#) Janó bácsi válasza Szikravadasz hozzászólására (») Márc 6, 2015 / 2
 
Szerintem kár tovább kínlódni a mérésekkel, kell egy URH szignál, vagy valamilyen jeladó, és végig kell menni a fokozatokon hátulról visszafelé. Nagy a valószínűsége, hogy a készülék nem hibás, csak szét van hangolódva, ezért nem tudsz rajta állomást befogni. Egyébként a gép elég érzéketlen gyárilag is, ha jó akkor sem biztos, hogy hallani állomások mellett a megszokott URH sistergést.
(#) color válasza Szikravadasz hozzászólására (») Márc 6, 2015 / 1
 
Csatlakozom az előttem szóló tapasztalt mesterhez.
Nekem nemrég volt hasonló hibám és akkor úgy oldottam meg hogy egy FM-es kisrádióból kivezettem a KF jelet és pillanatok alatt meglett hogy a vasmagok be voltak esve az FM KF tekercsekben, mert a tartógumi gondolom elporladt.
Hasonló volt a hiba érzéketken volt URH-n.
(#) Szikravadasz válasza Janó bácsi hozzászólására (») Márc 6, 2015 /
 
Van egy másik, működő készülékem, a segítségével kiderítem, hogy az URH kocka vagy az alaplap (KF tekercsek, stb.) a hunyó, aztán annak függvényében haladok tovább. Már az elején gondoltam erre, de helyhiány miatt elég macerás két ekkora dögöt egyszerre szétborítani. Köszönöm az eddigi segítséget, jelentkezem.
(#) gernerakos hozzászólása Márc 7, 2015 /
 
Sziasztok!
Van egy Orion 115A néprádióm évekig állt bekapcsolatlanul, jelenleg működik meg minden. Alapvetően nem értek a csöves technikákhoz, bár érdekelnek.
Lényeg a lényeg: ha szól rajta a Kossuth rádió, mert mi más, akkor a műsor mellet folyamatosan ott van egy 50Hz-es búgás, mintha nem lenne földelve, pedig a konnektori védőföldeléshez van csatlakoztatva. Gondolom valamelyik kondenzátor van benne kiszáradva, csak nem merem piszkálni úgy, hogy nem tudom melyiket kéne cserélnem.
Ez a kapcsolási rajza, ha minden igaz
Tudnátok segíteni, hogy melyiket/miket cseréljek vagy ellenőrizzek annak érdekében, hogy elmúljon ez a búgás?
(#) kisgeri válasza gernerakos hozzászólására (») Márc 7, 2015 /
 
Mennyire erős az a búgás? Én azt az 50µF-os kondit nézném meg a tápnál. De az is lehet, hogy a táptrafó és a kimenőtrafó egymáshoz való közelsége okozza, ha csak úgy éppen hallható.
(#) gernerakos válasza kisgeri hozzászólására (») Márc 7, 2015 /
 
Eléggé hangos. Hangerő függvényében sem változik, ha leviszem a hangerőt marad olyan hangos, mintha szólna az adás. Pontosabban mondva, ha leszedem a földelést és teljesen felhangosítom, akkor lesz olyan hangos a búgás mintha szólna a műsor, csak ha földelem, akkor a búgás marad, és bekapcsolódik mellé az adás.
(#) kisgeri válasza gernerakos hozzászólására (») Márc 7, 2015 /
 
A rajzon az UBL21 cső környékénél kéne méregetni. Forrasztási hibát keresni, ellenállásokat és a potit megnézni, hogy szakadt-e.
(#) Janó bácsi válasza gernerakos hozzászólására (») Márc 7, 2015 /
 
Szűrő elkót kell cserélni. 2X50µF-os jó bele.
A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2015
(#) gkari válasza kisgeri hozzászólására (») Márc 7, 2015 /
 
Szerintem a védővezetőhöz nem jó földelni, ez a keresztmodulációs brumm melegágya (de érintésvédelmi szempontból sem az igazi). Ha más földelés lehetőség nincs, akkor csak antennát használj. A hibás 50µF miatt a rácselőfesz. lehet brummos, de én gyanakodnék a 2x32µF-ra is, valamint a hálózati bemeneten lévő 20nF.-ra is.
(#) CT-3 hozzászólása Márc 7, 2015 /
 
Sziasztok.Ezeket kaptam ma,egy Junoszty lemezjátszó,pickup is benne volt,fotozás elött kivettem.
Alapos tisztitás kell neki,kart megragasztani,az elektronikája teljesen müködöképes.
(#) CT-3 hozzászólása Márc 7, 2015 /
 
Aztán egy Sofia rádió,elég jó állapotban,hát igen ugye a bekapcsolás élvezete itt sem maradt el,nem kap áramot szerintem,mivel a kapcsolók bevannak ragadva mozdithatatlanul.
Aztán egy Sokol 403.Végre egy aminek nem törött az üvege.Kárpótlásként szerintem a töltö helyett
a 220-ba dugta be a volt tulaj.Az égésnyomok erre utalnak.Megvan hozzá az eredeti tölthetö akksi,most töltöm ha szerencsém van életre kel.Beszéljenek a képek inkább.
(#) CT-3 válasza Janó bácsi hozzászólására (») Márc 7, 2015 1 /
 
Nem csak a rádiójavitásban vagy profi,hanem a humorban is Janó bácsi
(#) küzmös Gergely válasza CT-3 hozzászólására (») Márc 7, 2015 /
 
Az a 9V-os akku meglepően jól bírja.. nekem is van kettő darabom. 1990-ben vettük a "zsibin". Nem rég megtaláltam az egyiket.. szerintem 10-15 éve volt használva. Nos 5V-ot mérek és egy led világít vele.. Talán menthető. A Sofia valóban szép.. nekem is van egy dédapámtól. Elég jó hangja van.
(#) 954karpitos hozzászólása Márc 8, 2015 /
 
Ezek a rádiók milyen márkájúak?
(#) ronin75 válasza 954karpitos hozzászólására (») Márc 8, 2015 /
 
Szépek lehetnek, de a csövekre ne adj fütést Bár biztos meleg hangjuk lenne egy ideig.
(#) gbiro72 hozzászólása Márc 8, 2015 /
 
Üdvözlet! Azt szeretném megkérdezni, hogy a GFT21 tranzisztort milyen, ma is kapható
tranzisztorral lehet helyettesíteni? Köszönöm!
(#) pucuka válasza gbiro72 hozzászólására (») Márc 8, 2015 /
 
A HQ -ban találsz GF506 -ot. Az jó lesz.
(#) gyuszo válasza gbiro72 hozzászólására (») Márc 8, 2015 /
 
Amelyik a legközelebbi helyettesítő a magyar gyártmányú TUNGSRAM AC125.
Már nem gyártják, de még egy-két helyen kapható.
Bővebben: Link

Philips rádióba kell ?
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2015
(#) gbiro72 válasza pucuka hozzászólására (») Márc 8, 2015 /
 
Köszönöm az infót.
(#) gbiro72 válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 8, 2015 /
 
Rendben, köszönöm!
(#) gbiro72 válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 8, 2015 /
 
Minerva Volltransistor 570 rádióba.
(#) Szikravadasz válasza Szikravadasz hozzászólására (») Márc 9, 2015 / 2
 
Üdv mindenkinek!
Hétvégén megcsináltam az AR 604-est. A jó URH-t áttettem bele és kiválóan működött, tehát minden más jó. A rosszat a két trimmerrel csak addig sikerült hangolgatni, míg fölülről elérte a 103.3 MHz-t, de a jobb (alsó) csavarja nagyon laza, állításnál recseg-ropog a hangszóró, így félretettem, de valamikor megjavítom (mekkorák a hangolótekercsekkel párhuzamos trimmerek?). Szerencsére a piacon találtam egy roncsot, benne volt az URH, OIRT-ra hangolva. Beépítettem és konverterrel hibátlanul működik. Köszönöm még egyszer.
Következő: »»   355 / 578
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem