Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Analóg oszcilloszkóp
Lapozás: OK   4 / 10
(#) pucuka válasza zenetom hozzászólására (») Jan 7, 2015 /
 
Azelőtt, mielőtt nem voltak LCD, meg ennyiféle kijelzők, lényegében csak a CRT állt rendelkezésre. A mintavételezéssel, és a minták analóg megjelenítésével igen nagy sávszélességű szkópokat lehetett gyártani, viszonylag egyszerűen. Az összes nagyfrekvenciás 2 - 3 GHz -es szkópokat így gyártották, ebben a HP volt a piacvezető. A mintavételezett jelen a kijelzésen kívül semmilyen processzálás nem történt, és nem is a mai értelemben vett mintavételezésről volt szó, de általában csak periodikus jeleket lehetett vizsgálni.
A mai DSO -k a vett mintát adattá alakítják, és ezt jelzik ki megfelelő módon, a régi módszer csak annyit csinált, hogy alacsony frekvenciával igen rövid mintát vettek a jelből, és ezt szépen egymás mellé rajzolták. Ennek ellenére digitálisnak nevezhető, mert a kijelzett jel és a mért jel között nincs analóg kapcsolat.
(#) fater0827 hozzászólása Feb 23, 2015 /
 
Üdv mindenkinek .
Van egy radar szkópom , azaz radarállomáson használt ( Orosz ) , talán valami speciálisan használt jelvizsgáló . 80-as években leheltem bele életet , most megpróbáltam ,de nemigazán jó !
Csövek 6N23P , EFxx , 2-ö fémburás , 2 x 6N6P a 8LO39 meghajtó . Az 1000-1500 Voltra (+/-) alkottam anno 2 Ge tranzisztoros invertert , méregettem (M380) az 1500 Volt környékén , a víz szintes sugár és a műszer meg az inverter is elment a vadászmezökre .
Most esélyem van 8LO39 tönkremenetelére ?
Az inverter már megy 2-3 mm ívet húz a csavarhúzómra .
Műszer hiány miatt most teljesen meg vagyok lőve .
Találkozott valaki ilyen készülékkel ? Ez a kütyü doboz nélküli , szekrény rendszerű !!
Üdv.: János
(#) ronin75 válasza fater0827 hozzászólására (») Feb 23, 2015 / 1
 
Üdv, szerintem nehéz elpusztítani a 8LO39-et. Szerintem mérd meg, (müszer nélkül nehéz, de 1-1,5 ezerért kapsz egy alapmüszert, kelleni fog az még) CRT-n levő feszültségeket: fütés, katód, rácsok. Nincs nagyon eltekergetve valami: fényerő, pozició, time/div?
(#) tarpad válasza fater0827 hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Még sosem láttam ilyen készüléket, biztosan érdekes kütyü lehet. Tudnál feltenni róla képeket?
(#) ronin75 válasza tarpad hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Keress rá, a Muzeális topicban szerintem fent volt.
(#) szucsistvan123 hozzászólása Júl 11, 2015 /
 
Helló!
Gondolkozok egy pát MHz-es oszcilloszkóp építésén. A ks. cső egy bontott cső lenne, aminek a nagyfeszültségű tápját egy Videoton televízió sorkimenőjéből készíteném, ha lehetséges.)
Milyen kapcsolást ajánlanátok? (olyan kéne, aminek az alkatrészeit még ma is be lehet szerezni, vagy helyettesíteni.
Köszi!
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2015
(#) szucsistvan123 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Júl 11, 2015 /
 
Ez csak egy elgondolás (még ). Esetleg okosságok?
Mondjuk ezzel a csővel lehetne kezdeni valamit?
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2015
(#) Sebi válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Júl 11, 2015 / 1
 
Többen megtettük, hogy építettünk magunknak - különösen a "régebbi" időkben, amikor pénztárcánk még a leselejtezett darabokhoz is sovány volt.
Alkatrészekkel ma sincs gond, minden beszerezhető
Az a kérdés, milyen KS csöved van, mert a nagyfeszhez egy sorkimenő elég durva: még a 16cm-es kis csőhöz való is lazán 10kV körül gyárt, ennyi még az utángyorsítós szkópcsőnek sem kell. (persze lehet trükközni a meghajtással, főleg a zavarok miatt)

Aha. tettél be képet. Ennek a gyorsítója 3kV.
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2015
(#) ronin75 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Júl 11, 2015 / 2
 
Link
Ha ebben a topicban olvasgatsz találhatsz mást is.
Rádiótechnikában volt egy hosszabb cikk, meg volt egy sorozat is.
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2015
(#) szucsistvan123 válasza Sebi hozzászólására (») Júl 11, 2015 /
 
Még semmilyen nincs. A fentit néztem. Itt egy link a képhez.
Úgy gondoltam, hogy speckó meghajtást építeni hozzá, (mondjuk kissebb frekvencián működjön vagy ilyesmi.)
(#) Sebi válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Júl 11, 2015 / 1
 
RT Ék 1976 Ezt nézd át először.
(#) ronin75 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Júl 11, 2015 / 1
 
2-3 kV feszültséget sokszorozóval is előállíthatsz. Vagy válassz utángyorsítás nélküli csövet.
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2015
(#) Sebi válasza Sebi hozzászólására (») Júl 11, 2015 / 1
 
Akkor inkább 7cm-eset válassz, annak egyszerűbb a tápja (max 1kV). Alacsony frekvenciára - dekorációs célokra - elég, ha a tápfeszek megvannak a csövön, a térítőlemezeket pedig pár nagyobb feszültségű tranzisztorral meghajtod.
(#) ronin75 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Júl 11, 2015 / 1
 
Kereshetsz a neten, egyszerű, gyári szkóp kapcsolásokat. Sokat lehet belőle tanulni, esetleg utánépíteni. Ha tudod töltsd le Rózsa Sándor: Amatőr mérőkészülékek építése. (két kiadása volt, mindkettőbe vannak szkópok)
Ha van rá igény és él az itteni email címed és pc közelébe jutok tudok átküldeni néhány dolgot.
(#) szucsistvan123 válasza Sebi hozzászólására (») Júl 11, 2015 /
 
Rendben!
Ronin: sajnos az angol tudásom = a nollával! De a rajzokat nézegettem!
Mindenképpen átnézem!!
Köszi!
Egyébként trafót honnan lehetne szerezni? (tekercselésen kívül) Vagy miből lehet bontani? (szkópon kívül) A fókuszfeszültségnek, meg a többi áramkörnek. A képcső feszültségét hogy lenne célszerű előállítani? (ha a sorkimenő sok neki)
(#) ronin75 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Júl 11, 2015 / 1
 
Ha van egy trafód ami kiad 6,3V-ot és 250V-ot már meg is vagy. Ilyet találsz régi rádiókba. A crt feszültségeit általában egy (nagy)feszültségből állíthatod elő ellenállásosztóval. Ha megnézed a linkemet vagy egy rajzot láthatod miként.
Nagy angol tudás nem kell, (google: simple oscilloscope schematic), képek, és nézelődhetsz. De mint Sebi is irta sok magyar nyelvű forrás is van.
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2015
(#) szucsistvan123 válasza ronin75 hozzászólására (») Júl 11, 2015 /
 
Annyira még nem mélyedtem bele.
Itt az ELKIS Q-54 Mobilscope DOKUMENTÁCIÓJA Vélemény?
(#) Sebi válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Júl 11, 2015 / 1
 
Hehe... ezt a doksit én követtem el, mikor a kétezerért vett példányomat javítottam. Elég egyszerű felépítésű, de lesz vele meló, mire megleszel vele. Ez 10MHz-es és MÉRNI is lehet vele. Ha ez nem célod, akkor ennél sokkal egyszerűbben tudsz ábrákat varázsolni az ernyőre.
(#) szucsistvan123 válasza Sebi hozzászólására (») Júl 11, 2015 /
 
Tudom, hogy te voltál!
Igazából, nem biztos, hogy építek, Még csak kíváncsiskodok!
(Ilyen szkópot akarok venni! Ha nem jönne össze, akkor építek egyet! )
(#) Ge Lee válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Júl 11, 2015 /
 
Ami kb. háromszor-négyszer annyiba lesz majd mintha megvennéd, a rengeteg melóról nem is beszélve. Amikor utánad dobnak egy ilyet néhány ezerért, akkor szerintem nem sok értelme van építgetni.
(#) jakyg válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 11, 2015 / 2
 
Ha csak nem annyi, hogy tanul belőle, amit pénzért aligha kap meg.
(#) nagym6 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Júl 11, 2015 /
 
A pontosságot nehéz lesz biztosítani. Lesz egy valószinűleg pontatlan műszer, amivel más elektronikák lesznek vizsgálva, mérve. Szerintem a műszer amivel minden mást mérünk legyen pontos.
(#) ronin75 hozzászólása Júl 11, 2015 / 2
 
Szerintem ne vegyétek el a kedvét, fiatal, lelkes, tanulni akar. (Kevés manapság az ilyen értékrendű fiatal.)
Igaz, amit irtatok, "drága" lesz, nem hiteles. (Azért lehet kalibrálni egy házi gyártmányt is.) De ezekkel szerintem tisztába van. Viszont a tudás, amit közben magára szed megfizethetetlen és hasznos. Azért valljuk be, mennyi haszontalan, boltban kapható kütyüt megépít az ember. Az átlag, kezdő, fiatal hobbisnál még mindig a müszerek "királya" a szkóp és micsoda öröm és büszkeség, ha megjelenik a zöld vonal, ami felrajzol egy szinuszt.
(#) Sebi válasza ronin75 hozzászólására (») Júl 11, 2015 / 1
 
Bizony, egyetértek! Első szkópomat 16 évesen építettem, nem volt árnyékoló csövem, tele volt zavarjellel a vastag vonal. A hálózati trafó forgatásával lehetett javítani rajta, de kevés eredménnyel. Idősebb mester tanácsára az alu távtartók alá körmös alátétek rakása és a sasszin próbálva megkeresett pontok tápelkó negatívra kötése (pókháló) oldotta meg a gondot. Ilyen tapasztalatokra gondolunk.
(#) szucsistvan123 válasza ronin75 hozzászólására (») Júl 11, 2015 /
 
Igaza van!
Így legalább a működését is meg lehet érteni! És tapasztalatot is lehet szerezni!
(#) szucsistvan123 válasza Sebi hozzászólására (») Júl 11, 2015 /
 
Tudom, azt tanácsoltátok, hagyjam az utángyorsítós csöveket, de találtam egyet. Az eladó szerint gyári, sosem használt. D13-27GH/T a típusa. 2000 Ft ba kerül. Érdemes erre építkezni?
Jó lenne, hozzá akkor egy rádió trafója? (fókusznak meg fűtésnek) És a feszültségsokszorozós megoldás a nagyfesznek?
Köszi!
(#) nagym6 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Júl 11, 2015 /
 
Az utángyorsítás kb. 8-16kV szokott lenni. Jobb kerülni, nics ilyen csőre szükség egy kis szkópban. Ehhez mindenképpen stabilizált nagyfesz kell, mert kis ingadozásával jócskán változik a képméret, azaz a méréspontosság. Nem egyszerű.
(#) szucsistvan123 válasza nagym6 hozzászólására (») Júl 11, 2015 /
 
Ha jól látom, ennek 3KV kéne.
ITT egy kis olvasnivaló róla
(#) nagym6 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Júl 11, 2015 /
 
Tényleg annyi. Tévedtem előbb, visszavonom.
(#) ronin75 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Júl 11, 2015 / 1
 
Ez a cső 3kV-ot igényel az utángyorsításhoz. Szerintem jobban jársz, ha ezt kihagyod. Elég sok rács elektrodája van az egyszerübbekhez képest, ez nem kifejezetten "tanuló" cső.
Következő: »»   4 / 10
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem