Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   42 / 2208
(#) burgdavid válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Az szép lehetett. Nem is rádió hanem inkább "zeneszekrény"

PCL86 tal énis láttam, de olyat már építettem, most fel akarom használni a 84eket.
(#) Imi65 válasza burgdavid hozzászólására (») Feb 17, 2008
Ebből a lámpásból nekem is van jó pár (majdnem a kezdetek óta kizárólag ez az AGC/videócső), így aztán jó pár (főleg kikukázott) példány figyel a szekrény alján. Fénykorukban egy 3,9k-os, 6W-os huzalellenállás (fekete) volt az anódellenállása, (1-2x megszakadt), de a csővel alapvetően kevés hiba fordult elő.
Az első TV-kben (meg a Minivizorban) raktak ECL80-asokat is. Többek között a hangvégfokban is előfordult ez a cső. Hasonló teljesítménykategória, mint a PCL84 (a méretük is azonos). Én ebből is gyártottam füles erősítőt, de először Katódkövetős kimenetet akartam. Szépen lerajzoltam, mit is akarok csinálni. Mikor előkerült a fejbekötés, akkor szembesültem vele, hogy közös a katód. Ezért megcsináltam VT trafóval, de véletlenül leszakadt a katódkondi, és így egy katódcsatolt multivibrátort hoztam létre. Ez nem volt túl kellemes, miután minden előtét nélkül volt rákötve egy Audax gyártmányú füles. Kicsit meg is viselte, mert utána már zörgött egy kicsit.
(#) abraboro hozzászólása Feb 17, 2008
Készül a PCL86 SE "minierőmű" Az egyik oldallal már kész vagyok. Öszekábeleztem próbára. Még egy ugyanilyen csatorna készül majd, meg a kimenőtrafók, és kész is a dobozolásra.
(#) Tom025 hozzászólása Feb 17, 2008
Sziasztok!

Készítettem egy szkópos videót az erősítőm torzításáról. Sajnos elég nagy méretű lett, de remélem letölthető. A szkóp 5V/div állásban van, és a kimenő trafó után 6,6ohm ellenállásos terhelésen mérek 1000, 500, majd 2000Hz-zel. A hang így is kijött kicsit, vagy a kimenő, vagy az ellenállás sípolt A 100Hz-et fel se vettem, mert ott a jel kb. egy 25% kitöltési tényezőjű impulzusra hasonlít... Megállapítható ebből valami?
A videó itt van.

Üdv, Tom
(#) cua válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 17, 2008

Itt.
de nem a legolcsóbb.

regards,

(#) Ricsi1992 hozzászólása Feb 17, 2008
Üdv. (kösz a meghívást Imi65,élek a lehetőséggel)

Már 35oldalt elolvastam a topikból,és nagyon megtetszettek a csöves erősítők,ezért elhatároztam magam,építek egyet...csak milyet?

A világ legegyszerűbb csöves erősítője is megteszi,elég ha kb 0,5-->1 W. MP3-ra tudnám kötni.Nem fontos,hogy gyönyörűen szóljon,elég ha szépen szól
Az előny,ha minnél kevesebb alkatrész kell hozzá,és olyan cső,ami könnyen beszerezhető.
Elsö körben ezt találtam:Bővebben: Link

Ez a kapcsolás elmegy 50-60V anódfesszel is?,vagy csak a megadott 250V-tal megy?

Ha tudtok ennél egyszerűbb kapcsolást azt ne tartsátok magatokban.

Az erősítő arra kellene,hogy megismerjem a csövek világát...aztán majd később lehet,hogy lesz sztereó végfok is.
Üdv.:Ricsi
(#) Imi65 válasza Ricsi1992 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Szija!
Örülök, hogy itt vagy. A lényeg, hogy az erősítőd leginkább 2 fokozatú kéne, hogy legyen. A végfokozatot legalább 4-6V bemenőjellel kéne hajtanod, annyit nem ad le az mp3. Persze, akár fel is transzformálhatnád (nem lenne lehetetlen a dolog, hisz az mp3 nem túl nagy kimenőellenállású, a csöves erősítő meg jó nagy lehet, akár több MOhm is), de nem ez a szokásos eljárás, mert a trafó frekvenciamenete ( és torzítása is, különösen alacsonyabb frekvencián) legtöbbször sokkal rosszabbra adódik, mintha elő (feszültség) erősítő fokozatot alkalmaznál. Tehát 2 fokozatú erősítőben kell gondolkodni. A srácok körében nagyon nagy népszerűségnek örvend a PCL86 típusú elektroncső, mert ebben -közös búrában - megtalálható a feszültségerősítő fokozat (ez a C jelű része), ill. a pár W energia szolgáltatására képes pentóda ( ez az L jelű része). A cső azért van jelen mindennapjainkban, mert a csöves TV-k szinte kizárólag ezzel a csővel hangoskodtak. Persze- egy síma hangszóró tolmácsolásában - ott nem tudták megmutatni igazi képességeiket. Szélessávú hangsugárzóval viszont már igen kellemesen kezd zenélgetni. A link-re nekem nem jön be semmi, de azért a csöves cuccoknak legalább 200V kéne. Az 50-60V még a telepes vevőknek sem a felső határfeszültsége volt. A határértékeken belül gyakorlatilag jobb a magasabb, mert nő a kivezérelhetőség. Itt találsz - persze már jóval hátrébb, mert mi elég rendesen pörgünk itt - többféle rajzot, de a gyári beállításokat sem kell elvetni, mert azok már biztos, hogy működtek.
(#) Imi65 válasza Tom025 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Ahogy a szkópon láttam, kb két osztásig (10V pp) semmi baj a jelalakkal. Ez kb, 2W, amíg elfogadhatóan működik, utána igen erőteljes határolás látszik.
Ezt milyen csővel,milyen áttételű trafóval, mekkora tápfesz mellett produkáltad? Elég valószínű, hogy a trafó sípolt, hallani a videón is. Alacsonyabb frekin sajna romlik a helyzet a kimenőtrafó miatt. Ezzel nem igazán tudsz mit kezdeni, mert sokkal nagyobb trafóval jobb lenne, a magasa meg rosszabb. Légrés van a trafóba?
(#) Imi65 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 17, 2008
Szija!
Hát, lehet, hogy nem, mert a gép újratelepítése előtt ott volt a kedvencek között - szerintem az általad is keresett csövek.com - de a végén már csak egy tájékoztató oldal jött be, hogy az oldal megszűnt, talán, majd még újraindul, de nem ér rá most a csóka, stb. Valahonnan Pozsonyból, meg Bécsből is hozott be csöveket az ember, nem tudom, erre gondolsz-e? De sztem ez az oldal még most sincs.
(#) Imi65 hozzászólása Feb 17, 2008
Hol van Kócos? csak nem Őt is kitiltották?
(#) Mate78 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 17, 2008
Helló!

én ezeket az oldalakat szoktam nézegetni ha csövet keresek:

http://csobarlang.hu/csovek/arlista.html
http://www.elektroncso.hu/
http://www.radiovilag.hu/news1.html
http://www.tubeprofi.com/preislisten.php
http://elektroncso.freeweb.hu/about.html

Sokszor hirdetnek itt a Hobbielektronikán is csöveket,vásároltam is már.

Remélem segíthettem.

üdv.
(#) kocos hozzászólása Feb 17, 2008
Itt vagyok! Hétvégén itthon volt Barátnőm, meg koncertünk is volt, úgyhogy mással foglalatoskodtam
De holnaptól ismét építgetés
5 Wattos csöves gitárerősítő! Már kész van régen, csak most újraépítem , és egy új kapcsolást próbálok ki!
(#) Imi65 válasza Mate78 hozzászólására (») Feb 17, 2008
A HAM-bazár (rádióvilág) által árusított csövekkel gyakran terveznek kapcsolásokat, amiket a rádiótechnikában (leginkább az évkönyvekben) szoktak bemutatni.
(#) Imi65 válasza kocos hozzászólására (») Feb 17, 2008
Oké!
(#) Mate78 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 17, 2008
A napokban vettem PCL86-ot náluk 590Ft-ért. Sajnos az utolsó kettőt vettem meg,de érdeklődni kell náluk,mert mindig kapnak árút.

üdv.
(#) Imi65 válasza Mate78 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Hát, akkor már ebből sem lesz sztereó PP
(#) Mate78 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 17, 2008
De sztereó SE az biztosan.


üdv.
(#) Imi65 válasza Mate78 hozzászólására (») Feb 17, 2008
(#) Imi65 válasza Tom025 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Tom, ne hari, de már nem emlékeztem a csőkészletedre. De már beugrott, mivel építkezel. Akkor is 2W-ról beszéltünk, lehet, hogy még lehetne javítani a sztatikus jellemzőket, de nem biztos. Én emelném azért a feszt, sztem többet ki lehetne akkor venni belőle. 250V még elmenne.
(#) Imi65 válasza Tom025 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Ja, és jó lenne azért tudni a trafód áttételét.
És még 1. Tessék sűrűbben ránk nézni. Köszönjük szépen.
(#) djhans válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 17, 2008
6c33c csőből 250v anódfesznél hány wattot tudok leszedni se-ben?
(#) Tom025 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Igen, 10V PP-ig tényleg jó, de utána mindkét oldalról határol, alulról kicsit jobban. Még mindig az UBL21 + UCH21 kapcsolás, 206V anódfeszról, 270ohm katódellenállással, 57mA katódárammal. A kimenőtrafó az eredeti hozzávaló, amit rádióból bontottam. Légrés van benne, bár eredetileg nem nagyon volt, kicsit megnöveltem, most kb. fél mm. Ez egy nagyon picit javított a torzításon, de nem szüntette meg. Elképzelhető hogy a trafó miatt van? Próbáltam egy másik ugyanilyen kimenővel is, de ugyanaz a helyzet. Tervezek hozzá egy új kimenőt tekerni, többszörösen osztott tekercsekkel, nagyobb magra, de amíg nem tökéletes, nem szívesen vágok bele ebbe a nagy munkába...
(#) Tom025 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Itt vagyok én minden nap többször, annak ellenére hogy nem írok.. 300V anódfesszel is próbáltam már, graeztes egyenirányítással kb. annyi jön ki a trafóból, de mintha a fölső anód(?) lemez izzani kezdett volna basszusoknál. Nem sokáig hallgattam, mert féltem hogy káros a csőre. De mintha úgy is torzított volna kicsit, bár már nem emlékszem, akkor csak zenével próbáltam épp. A trafóm áttételét nem tudom, mivel nem én készítettem. De van egy rossz ugyanolyan trafóm, ha ennyire számít leszámlálom a meneteket.
A rádióban amúgy elég alacsony fesszel ment, nem 200V-tal, hanem mintha 100 körül lett volna, lehet hogy ilyen feszhez nem jók a menetszámok?
(#) Imi65 válasza Tom025 hozzászólására (») Feb 17, 2008
A többszörösen osztott kimenő inkább a magas átvitelt javítja, teljesítményben nem sokat számít. A Csabai féle Magnósok Évkönyve 1984 szerint: "Az UBL21-es csővel működő végfokozat 1,6W szinuszos teljesítményt szolgáltat a 80...3000Hz-es hangfrekvenciás sávban." ORION 313.
(#) Imi65 válasza Tom025 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Ha a tápfesz változik, akkor változnia kell az áttételnek is (ugyanabba az irányba). Amúgy mérheted is az áttételt, valami ismert (24V-110V) váltót rákötsz a primerre, és méred a szekundert. A belső izzás (anód-segédrács) nem tesz jót a lámpásnak, csak a katód izzhat.
(#) Tom025 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Hát igen, 115V-ról nem csodálom hogy nem tud többet, viszont az adatlapja szerint kellene neki többet tudnia. A rácsfeszültségek játszhatnak szerepet esetleg? A segédrácsra kapcsoltam már 100 ohmon illetve több kiloohmon keresztül is anódfeszt, mert a különféle kapcsolásokban ez nem egyezik, de ez nem javított a helyzeten. Esetleg kipróbálhatom a DC csatolást a vezérlőrácsra?
(#) sturbi hozzászólása Feb 17, 2008
Nem is mutattam, mit műveltem két db. BEAG AE 110-el
Következő dolgokat csináltam vele (csatolókondikon kívül):
Eggyel nagyobb hálózati trafót raktam bele, a pentódák segédrácsát külön megszűrtem 360 ohm+47 µF-al, a triódák tápfeszét 10 K+47 µF-al.
Ezzel elértem, hogy totál süket lett brumm ügyileg.- Ezenkívül sorbakötöttem a meglévő nvcs. taggal 15 K ellenállást, ettől kicsit virgoncabb lett a hangja, végül a hálózati trafó primerjével sorbakötöttem egy 39 ohm 10 W-os huzalellenállást (220 V-os a trafó), így a szekunder oldali feszültségek pont jók lettek. Abba a dobozba szereltem be, amelyiknek az egész alja perforált (a másik csak félig). Üzemeltettem folyamatosan 10 órát, nem melegszik túl, a kánikulát is fogja bírni (fedél is rajta volt).
Gyönyörű hangja van.
Így néz ki a fúzió után:
belső
elölről
hátulról
(#) djhans válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Hello. Tudnál segíteni hogy 6c33c csőből 250v anódfesznél hány wattot tudok leszedni se-ben?
Érdemes ezzel a csővel foglalkozni. Nekem megtetszett a kinézete miatt biztos erős lehet.
(#) Tom025 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Értem, akkor lehet hogy nem ártana változtatni az áttételen. Mindjárt lemérem ilyen módszerrel ahogy leírtad. Azt gondoltam, hogy nem tesz jót neki a belső izzás, ezért nem hallgattam sokáig úgy. Bár nem vagyok benne biztos hogy izzott ott valami, nem tudom még milyen amikor izzik az anód. Az egész borítás izzik? Egyébként alapállapotban is kicsit "áttetszik" a fűtőszál izzása azon a bizonyos felső lemezen.
(#) Imi65 válasza djhans hozzászólására (») Feb 17, 2008
Szija!
Ha jól emlékszem, 5-6W körül.
Következő: »»   42 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem