Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » VF2 végerősítő
 
Témaindító: proksa1, idő: Feb 7, 2007
Lapozás: OK   132 / 163
(#) RobyBoy válasza zolek hozzászólására (») Aug 7, 2015 1 /
 
Mi volt az első indításnál a gond?Én is egyenlőre 42V ról fogom indítani.
(#) zolek válasza RobyBoy hozzászólására (») Aug 7, 2015 /
 
Az egyik ellenállást elnéztem , elsōre indult.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 22, 2015 / 1
 
furko-nak!
A szimplásított változat, és a felirati oldal. ÉRtékek nincsenek rajta, csak pozíciók, és vasaláshoz(is) alkalmas a nézet
(#) furko válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 22, 2015 /
 
Köszönöm!
(#) frissadam hozzászólása Okt 3, 2015 /
 
Sziasztok!

Építtettem egy pár GF400-as végfokot. "Tökéletes" jól működik. Az a problémám, hogy nagyon fűt. Alapjáraton hajtva is a nagy bordát simán felfűti. A végfok simán 100mA-rel indul alsó trimmel állásból. Nem is állítottam rajt, simán fel megy 120-ig. Hogy e fölé megy-e azt nem tudom. Valószínűleg gerjed. Kérdés mit tudok ezzel kezdeni? Valakinek hasonló dolog a témában?
A hozzászólás módosítva: Okt 3, 2015
(#) Ge Lee válasza frissadam hozzászólására (») Okt 4, 2015 /
 
Ha a nyákom alapján csináltad meg, akkor szinte kizárt hogy gerjedjen, mert több példány is készült belőle és egyik sem gerjedt. Mekkora a tápfesz? Azzal 180-185V fölé nem ajánlott menni. A nyugalmi áramot hol mérted? Remélem nem 1db source ellenálláson, mert ugye 4db FET van oldalanként. Ha 1-en mérsz 100mA-t akkor az 400mA, ami már rendesen felfűtheti a bordát akkora tápfesznél.
Melegedésnél valamennyit fel fog menni, mert az a diódás hőkompenzálás nem a legjobb. Egyébként egy ilyen felépítésű és teljesítményű végfoknak kell a venti, az sem nagy baj ha kivezérlés nélkül is forog egy picit.
(#) frissadam válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 4, 2015 /
 
Szia!

Igen a te nyákod után csináltam. A nyugalmi áramot a pozitív tápágban mértem.Egy 80x60x400mm-es bordát használok. Ez elég nagy ahhoz hogy 10 perc alatt alapjáraton 30-40 fok körülire melegedjen. A tápfezsem +-84.5v. Ehhez a tápfeszhez kellett volna módosítanom az ellenállások értékein?
(#) Ge Lee válasza frissadam hozzászólására (») Okt 4, 2015 /
 
A 30-40 fok nem sok, azt a bordát az a 10W körüli fűtőteljesítmény simán felmelegítheti annyi idő alatt. Ha vízszintesek a bordák akkor szinte semmi légáramlás nincs köztük, tehát kötelező a venti ami elvezeti a meleg levegőt. Emlékeim szerint nem kell módosítani semmit, úgy rémlik hogy ekkora tápfeszt adtam meg a rajzon.
Az IR logós FET a lényeg, mert a másikakkal kevés lesz ez a nyugalmi áram.
(#) frissadam válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 4, 2015 /
 
Teszteltem kicsit. 2db 15" 400W hangfal* alapjáraton és 4-5 szám után már nehezen tudtam megérinteni a bordát a hő miatt. A tranyók HEstoréből vannak és nem IR feliratosak. Honnan tudom hogy mennyi a jó nyugalmi áram? Elvileg szkóppal ha megmérem maradni kellene a tápig 5-6v feszültségnek. Ha hamarabb tompul a szinusz , akkor kevés a nyugalmi áram ? Csak sajnos nincs szkópom...

"Hőtermelés" összefügg a nyugalmi árammal?

*Még mindig nem fal!
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2015
(#) Ge Lee válasza frissadam hozzászólására (») Okt 4, 2015 /
 
Más gyártó fetjeinek paraméteri eltérnek az IR-étől, én is szívtam vele mire erre rájöttem. Ha kevés a nyugalmi áram akkor a szinusz egyik fele nem lesz meg teljesen. Lehet jusztírozni az ellenállásokat amin a gate feszültség esik, de én nem szórakoztam vele. A kivezérlésről raktam fel annak idején szkópfotót a topikba, 3 különféle frekin. A freki emelkedésével csökken a kivezérelhetőség, mert a tranyós fokozat árama egyre kevésbé lesz elég a fetek gate kapacitásának a töltéséhez-kisütéséhez, de 18kHz-ig elmegy -3dB-en belül ha jól emlékszem.

Nyugalomban nyilván összefügg, mert az az áram folyamatosan fűti a bordát. Egyébként az enyémen egy 25 centi körüli hosszú borda van, néhány db 3cm-es lamellával, és egy 8cm-es venti fújja rajta végig a levegőt. Fél éjszakát is ment már egyfolytában, közel klippig hajtva.
(#) frissadam válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 4, 2015 /
 
Egyébként sematikus rajzon hogy nézni ki a diódák tranzisztorral való helyettessítése?
(#) frissadam válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 4, 2015 /
 
Hol veszel IR feliratos tranzisztort?
(#) Ge Lee válasza frissadam hozzászólására (») Okt 5, 2015 /
 
Ezt most nem nagyon értem. Ha más megoldású hőkompenzálásra gondolsz akkor arra a KD féle rajzokat keresd a topikban, fantázianevekre nem emlékszem, azt azoktól kell kérdezni akik olyat építettek. Megcsinálhatod aszerint is, meghagyva az enyémben jól teljesítő áramkorlátot.
Vásárolni a lomexben szoktam, ott a típus mellett az is fel van tüntetve hogy éppen melyik gyártóé a termék. Sajnos vannak a mai napig olyan nagykerek, akiknek fogalmuk sincs hogy éppen mit adnak el.
(#) elektrikszerviz hozzászólása Okt 13, 2015 /
 
Sziasztok ! Alkotós féle verziót szeretném megépíteni de a toroidom ami van az 40V ac így a tápom + - 55V lesz használhatom e így is?Szeretnék Alkotótól tanácsot kérni! Előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2015

rajz.pdf
    
(#) Alkotó válasza elektrikszerviz hozzászólására (») Okt 14, 2015 /
 
Igen. Nálam is pont ilyen körülmények között üzemelt.
Azért azt érdemes megnézni, hogy a trafó 40V-ja névleges érték, vagy terhelés nélküli mért adat.
Ha ezt az utóbbit tételezzük fel, akkor terhelés hatására a trafó feszültsége is csökkenni fog, és a pufferé is.
Ha névleges érték, akkor célszerű megmérni a valós szintet, mert az ettől eltérhet.
(#) elektrikszerviz válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 14, 2015 /
 
Köszönöm a gyors válaszodat! Ez az érték valós ez egy 500W os toroid biztosan nem rántja meg oldalanként 10000yF dal.
A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2015
(#) Robi85 hozzászólása Okt 15, 2015 /
 
Sziasztok.

KD Mester féle 270wattos végfok +-45V-ról kb mekkora teljesítményre lenne képes 4 Ohm-ra? Aktív mélyládába szánnám.

270w.GIF
    
(#) szamóca válasza Robi85 hozzászólására (») Okt 15, 2015 /
 
P= U2/2Rt
A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2015
(#) foxi63 válasza Robi85 hozzászólására (») Okt 16, 2015 /
 
elméleti maximum 225W. 45V*0,707 cirka 30V váltófesz.
(#) Alkotó válasza szamóca hozzászólására (») Okt 16, 2015 /
 
Gondot okoz nekem a képlet értelmezése, ezért behelyettesítenéd adatokkal is? (Az "U" értéke mennyi, és miért annyi?)
A hozzászólás módosítva: Okt 16, 2015
(#) szamóca válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 16, 2015 /
 
U a tápfeszültség értéke 45V. Nincs levonva belőle a szaturáció, az emitterellenálláson eső feszültség, a pufferek összeeséséből származó feszültségesés, a vezetékek ellenállása, a táp belső ellenállása.
Azért nem pontosítottam, mert nem látom értelmét egy ilyen teljesítményű erősítőnél ~10% teljesítménycsökkenésnek. Hallható különbség úgy sem lesz.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Okt 16, 2015
(#) Alkotó válasza szamóca hozzászólására (») Okt 16, 2015 /
 
Köszönöm. Magam is arra gondoltam, hogy a várható teljesítményt több tényező is befolyásolja.
(#) mmajka hozzászólása Okt 27, 2015 /
 
Kedves Fórumtársak!

Valakinek van e tapasztalata a következő kapcsolással Bővebben: Link , Vagyis stabilan tudna e működni mint egy sima mélynyomó meghajtója a következő szűrés után Bővebben: Link

Valahol olvastam, lehet itt a fórum elején, hogy a 30Hz körüli frekvencia igencsak igénybe veszi az erősítő konstrukciókat. Ha helytelent írok akkor bocs.

Tisztelettel mmajka
(#) foxi63 válasza mmajka hozzászólására (») Okt 27, 2015 /
 
Szia!
Tulajdonképpen a hangszórót is és az erősítőt is, mert a csökkenő frekvencia csökkenő indukciót okoz, a hangszórónak itt már csak a Ohm-os ellenállása van szinte ezért gyilkos ez az alsó freki.
Megfelelő tartalékkal kell számolni.
üdv.: Foxi
(#) mmajka válasza foxi63 hozzászólására (») Okt 27, 2015 /
 
Szia!

Ezt a lapot 35V ról, 4 Ohm ra szeretném kivitelezni. 2 drb 80W os mély hangszóró párhuzamosításánál.
(#) reloop válasza mmajka hozzászólására (») Okt 27, 2015 /
 
Szia! Gondolom 8 ohm-os hangszórókat párhuzamosítasz, úgy kijön a 4 ohm. Az erősítővel nem lesz semmi gond, ±35V-nál bőséges a tartalék.
(#) mmajka válasza reloop hozzászólására (») Okt 27, 2015 /
 
Szia!

Igen 8 Ohm osak , elkészítésnél írja, 4Ohm ra 38V a 130W nak megfelelő fesz. Viszont inkább lejebb adnék a stabilitás érdekében.
(#) mmajka hozzászólása Okt 27, 2015 /
 
Köszönöm a válaszokat!

Úgy tűnik akkor belevetem magam az építkezésbe.
(#) misi93 hozzászólása Nov 4, 2015 /
 
Sziasztok. Lenne pár kérdésem. Alkotó féle nyákot szeretnék készíteni, de találtam 2 fajtát is. (ez és ez ) A különbség csak annyi, hogy dióda be van építve a Fethez? Melyik a jobb illetve miért? Esetleg az a hőfok kompenzációs dolog amihez a fetre ragasztják a diódát illetve a bd tranyót, ebben nem láttam ilyen megoldást miért? Még egy utolsó kérdés, hogy tápnak ha 2x130W akkor elég egy 200VA trafó (csatornánként) illetve 10000uF?
bocsánat a bugyuta kérdésekért.
A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2015
(#) Anden válasza misi93 hozzászólására (») Nov 5, 2015 /
 
Az Alkoto féle nyákot nyugodtan megépítheted, én személy szerint kettőt is építettem belőle, pöccre indult mind kettő!
A dióda felragasztásos módszer, az elődje volt, ha mondható így!
Az Alkotos terven a BD 139-es hőkompenzálást látod, ami több okból is jobb, már csak a felfogatása sem olyan macerás, nem kell ragasztgatni..stb!
A 200-as trafó kicsit karcsú, de elmegy vele, eleinte nekem egy 150-essel volt járatva, de miután beszereztem egy 350-eset, dinamikusabb lett a hangja, élettel teltebb lett, de ez az én saját tapasztalatom, szóval érdemes tesztelgetni!
A 10.000 µF puffer elég lehet, de ahhoz pláne erősebb trafó kell, illetve nem árt megfejelni kisebb MKP-s "hidegítő" kondikkal a puffereket!
Egyébként minden le van írva a fórumban! Olvass nyugodtan utána, ki van tárgyalva!
Következő: »»   132 / 163
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem